Sakkozik? Van egy tippünk, hogy mit lépjen, pontosabban, hogy hova: a kolozsvári Diákművelődési Ház előcsarnokában ma megnyílt kiállításra. Különleges sakkfigurák, táblák, órák és szakkönyvek sorakoznak a tárlókban.
A több mint száz sakkészlet több kontinensnek még több országából származik, illetve próbálja azok népeit illusztrálni, de ma már mindegyik Emil Sitaru tulajdona. Az idős tanár Romániában egyedi gyűjteményét állították ki a Studházban, ahol július 31-ig lehet megtekinteni.
Sitaru régi szenvedélye a különleges sakktáblák és figurák gyűjtése, mondta el a hétfő déli megnyitón, és míg korábban kizárólag vásárolta őket, egy idő után, ahogy szenvedélye ismertté vált a barátai körében, egyre többet kapott ajándékba is.

Afrikai készlet | Fotók: Szabó Tünde
Annak is szórakoztató a kiállítás, aki (még) nem tud sakkozni: egyes készletek kifejezetten művésziek, mások arról árulkodnak, készítőjük milyennek képzelte azokat a népeket vagy mítikus hősöket, akik a figurákat ihlették.
A figurák és a táblák anyaga is változatos: a csiszolt kőtől és márványtól a fröccsöntött műanyagig, az esztétikustól a giccsesig terjed a skála. A felnőtteket a híres háborúk, a gyerekeket a híres mesefigurák besakkosításával akarják játékba vonzani, és ha valaki nem lenne tisztában velük, a helyi sakkszövetség roll-upon és apró betűkkel sorolja a sakkozás előnyeit.

A gyűjtő ázsiai figurák hátterében

A napóleoni és az osztrák sereg

Az egyik legszebb készlet, ahol a sakk egy egész világ

Szláv mitológia vs stratégiai gondolkodás


Sakk négy személyre

A különleges figurák alatt néhol egészen különleges sakktábla lapul, ez például egy cordobai bőr tábla

Az egyik kedvencünk: kőfigurák díszes török táblán

A másik kedvencünk a tábla tengerészeknek

A görög mitológiában az istenek sem léptek túl szabályszerűen egy-egy csatában

Ha valaki a lengyel királyokra kíváncsi, akkor ugorja át a sötét mezőket

Ide nem is írunk semmit, mindenki játssza le a fejében a főcímzenét

A lego csak az egyik csel, amellyel örökre a sakk bűvöletébe lehet vonni a gyerekeket

Spanyol cukiskodás

Na ki a király?

Nókomment, kész, ettől végleg eldobtuk az agyunkat. A stratégiait és a heurisztikusat is.
A sakkfigurák a nemzetközi matematika diákolimpia miatt kerültek ismét nagyközönség elé, amely a hónap közepén zajlik Kolozsváron. A játékos tárlat egy Escher-grafikával megspékelve a hónap végéig látogatható reggel 8-tól este 10-ig, teljesen ingyen.