Miloš Forman a csehszlovákiai Čáslavban született 1932. Február 18-án, Jan Tomas Forman néven. A II. világháború idején a nácik ellenállás vádjával letartóztatták és elhurcolták a szüleit: apja Buchenwaldban, anyja Auschwitzban halt meg.
Forman forgatókönyvírást tanult a Prágai Filmakadémián. Első játékfilmjeit – Fekete Péter (1964), Egy szöszi szerelme (1965) és Tűz van, babám! (1967) – egy csapásra betört a csehszlovák újhullám élvonalába. 1968-ban, a prágai tavasz erőszakos elfojtását követően az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, ahol a kultfilmmé váló Elszakadás (1971) után elkészítette Ken Kesey regényének filmes adaptációját, a Száll a kakukk fészkére (1975) című filmet, amellyel elképesztő sikereket ért el: 1934 óta (Ez történt egy éjszaka, rendezte Frank Capra) először történt meg ugyanis, hogy ugyanaz a film söpörje be a legrangosabb öt Oscar-díjat: a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb férfi főszereplő (Jack Nicholson), a legjobb női főszereplő (Louise Fletcher) és a legjobb forgatókönyv (Lawrence Hauben, Bo Goldman) díját.
Olvasson még:
A Száll a kakukk fészkére című film zárójelenete
A hatalmas siker után Forman gyakorlatilag azt csinált, amit akart. Elkészítette a szintén kultikussá váló hippi-musicalt, a Hairt (1979), aztán a rasszizmus tematikáját feszegető 1981-es Ragtime-ot (a filmet nyolc Oscarra jelölték). 1984-ben jött az újabb nagy dobás: a Wolfgang Amadeus Mozart életét sajátosan feldolgozó Amadeus. Ez a film nyolc Oscart sepert be, és Forman megkapta élete második rendezői szobrocskáját.
Részlet az Amadeus című filmből
Következett a Choderlos de Laclos Veszedelmes viszonyok című regénye alapján készített Valmont (1989), majd a híres-hírhedt Hustler-vezér életét feldolgozó Larry Flint, a provokátor (1996), aztán egy újabb életrajzi film (Andy Kaufmanről, a legendás komikusról), az Ember a Holdon (1999), végül pedig a Goya kísértetei (2006), amely a híres spanyol festő életébe villan bele.
Miloš Forman 86 éves volt, fontos filmjei viszont kortalanok. A kakukk nyugodtan megpihenhet fészkén.