Meghökkentő utcakép fogadja mától az embert Sepsiszentgyörgyön: a városközpontban az út menti lámpaoszlopokon piros-fehér-zöld „zászlók” jelentek, meg, nyilván a közelgő március 15-i ünnephez kapcsolódva.
A szentgyörgyi főtér egy részét ábrázoló egyik fotót Grüman Róbert, a Kovászna megyei tanács alelnöke posztolta Facebook-oldalára:
Olvasson még:
- Ciucă a legszebb (!!!) elnök, Kelemen Hunor subát öltött, majd motorra pattant, Geoană megint mondott egy szamárságot – hírek vasárnap
- Dolce vita Dél-Olaszországban – vakáció az olajfák, az orechietto és az örök napsütés földjén
- Az ingyenes szabadstrandokért száll síkra Vama Veche és 2 Mai polgármestere – hírmix
Ami furcsának tűnhet – és a Facebook-on máris kirobbant viták tanúsága szerint sokak számára az is –, hogy miért kell a magyar nemzeti ünnepet olasz zászlóval ünnepelni? Nos, a kérdést minden bizonnyal sokan feltették, mivel a sepsiszentgyörgyi városháza szükségesnek látta közleményben tisztázni a dolgokat.
Azt írják:
„Sepsiszentgyörgy Önkormányzata, a március 15-i megemlékezésre készülve, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából, a városközpontot magyar nemzeti színű szalagokkal, a Főteret magyar nemzeti zászlóval, illetve néhány utcát kokárdával díszített. Ezúton tájékoztatjuk a lakosságot, a félreértések tisztázása céljából, hogy a kovácsoltvas oszlopokra függőlegesen elhelyezett magyar szimbólum nem zászló, nem lobogó, hanem magyar nemzeti színű szalag.”
Tehát: ez nem olasz zászló, hanem magyar nemzeti színű szalag.
A szentgyörgyi városháza szakember véleményét is idézi: dr. Szekeres Attila heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesületet elnöke, a Román Tudományos Akadémia Országos Címertani, Genealógiai és Pecséttani Bizottsága által akkreditált címergrafikus szerint:
„Ez nem zászló! Se nem lobogó! Ez kifeszített magyar nemzeti színű szalag. A sorrend megfelelő, mert ha az oszlopon felfelé fordítjuk, helyes sorrendben kiadja a magyar nemzeti zászló összetételét: piros-fehér zöld. Ismétlem, ez nem zászló és nem lobogó”.
A román média is értetlenkedik: Mit ünnepelnek Sepsiszentgyörgyön? – teszi fel a kérdést a Mediafax hírügynökség szerzője, mivel számára sem világos, mit keres az olasz zászló a magyar ünnepen.
Bezzeg a Kovászna megyei prefektúrát nem lehet átverni. A hivatal máris felszólította a szentgyörgyi városházát, hogy „Magyarország zászlaja” mellé tűzzék ki a román nemzeti lobogót is, különben baj lesz – a törvény ugyanis csak így engedélyezi más ország zászlajának kifüggesztését.
Válaszában a polgármesteri hivatal leszögezi, hogy
„az idei március 15-i rendezvény vendége és díszszónoka dr. Lázár János, Magyarország Miniszterelnökségét vezető miniszter, az ő fogadására, kizárólag hivatalos látogatásának napján, vagyis március 15-én fogják kitűzni Románia zászlója mellé Magyarország zászlóját.
Jelenleg a városban, a március 15-i megemlékezésre készülve, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából, a városközpontot magyar nemzeti színű szalagokkal, a Főteret magyar nemzeti zászlóval, illetve néhány utcát kokárdával díszítettek. Az említett szimbólumok egyike sem Magyarország hivatalos zászlója, ugyanis a magyar nemzeti zászló nem azonos Magyarország zászlójával. ”
Ezért a kihelyezett magyar nemzeti zászlókat, szalagokat és kokárdákat nem távolítják el – szögezi le újabb közleményében a városháza.
És hát a sepsiszentgyörgyi Dan Tanasă is idegállapotba került: azt írja, hogy a várost vezető „egyén”, vagyis Antal Árpád polgármester magyarországi parancsra díszíttette fel így a várost, ez az akció pedig gyalázat a Nagy Egyesülés centenáriumának évében.