Kihallgatták Miron Cozmát a bányászjárás ügyében

Ha már ő vezette a bukaresti ellenzéki erők ellen az akkori posztkommunista hatalom által rájuk szabadított bányászokat.
Hirdetés

Kihallgatásra beidézték pénteken a legfőbb ügyészségrei Miron Cozmát, a Zsil-völgyi bányászok egykori vezetőjét. Cozma ellen emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indítottak eljárást az 1990-es bányászjárás ügyében.

Miron Cozma kihallgatása előtt úgy nyilatkozott: nem fél az ügyészségtől, csak az Istentől, és szerinte lábbal tiporták az igazságszolgáltatás eszméjét azok, akik politikai parancsra cselekednek. „Hogyan lehetséges, hogy azok az ügyészek, akik most is nyomoznak, 1990-ben az Egyetem téren lévőket vizsgálták ki, egyesek parancsára le is tartóztatták az Egyetem térieket, most meg nagy támogatói az Egyetem térnek. Ugyanazok az ügyészek. Ezt hogy magyarázzák önök?” – tette fel a kérdést Cozma.

A legfőbb ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt bűnvádi eljárást indított Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman egykori miniszterelnök, valamint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt vezetője, Virgil Măgureanu ellen is.

Ugyanebben a dossziéban bűnügyi eljárás indult az akkori ideiglenes kormány miniszterelnök-helyettese, Gelu Voican Voiculescu, a Nemzeti Megmentési Front első alelnöke, Nicolae Dumitru, valamint Mugurel Cristian Florescu volt főügyészhelyettes, a Katonai Ügyészségek Igazgatóságának egykori vezetője ellen is.

Marian Lazăr katonai ügyész nyilatkozata szerint 1990. június 11-e és 15-e között a gyanúsítottak „általános és módszeres támadást” szerveztek meg és vezényeltek le a civil lakosság, a bukaresti Egyetem téren tüntető tömeg, illetve a főváros lakossága ellen, bevonva a támadásba a Belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erőit, illetve több mint 10 000 bányászt és az ország különböző pontjairól érkezett más munkásokat.

Hirdetés

Az ügyészség szerint az 1990. június 11-15-e közötti támadás nyomán négy személy életét vesztette, 1 272-en megsérültek, 1 242 személyt pedig megfosztottak alapvető szabadságjogaiktól.

Bűnügyi eljárást indult még az ügyben – többek között – Adrian Sârbu miniszterelnöki kancelláriavezető és kormányfői tanácsos, valamint Miron Cozma, a Zsil-völgyi Szabad Bányászszakszervezetek Ligájának vezetője ellen is, akik – az ügyészek szerint – csatlakoztak a civil lakosság ellen intézett módszeres támadásokhoz.

Hirdetés