Honnan és hogyan bukkant fel, miért vált a rendszer részévé egy rendszeren kívüli radikális párt?
A nemzetközi összehasonlításban is kirívóan alacsony részvétel mellett lebonyolított romániai választás egyik – a közvéleményt jócskán sokkoló – eredménye volt az AUR szereplése. Nem csupán arról a – váratlanság ködéből felbukkanó – pártról van szó, amely mindenki meglepetésére megszerezte a szavazatok több mint 9%-át, és ezzel negyedik lett a parlamentbe bejutottak rangsorában, hanem arról a sajátos módszerről is, ahogyan ez a párt felépült. Tulajdonképpen az első olyan pártról van szó, amely nem a létéhez és törekvéseihez igazítja a kommunikációját, hanem
A kompetitív politikai akaratképzés egyik legcélratörőbb módján valósította meg önmagát, a mediális politizálás már elég rég kialakult világában. Persze, a mediális politizálás nem éppen új jelenség – már elég rég megtörtént honfoglalása Romániában is. Azonban érdemes megvizsgálni, hogyan építette fel önmagát e honfoglalás nyomán átalakult politikai arénában az AUR. A gyors előgomolygást egy sajátos tényező segítette, amely jórészt az alacsony részvételhez kötődik.
A múlt század ötvenes éveiben Georges Lavau francia politikatudós egy érdekes – azóta kissé elfelejtett – pártelméletet tett közzé, amely szerint a pártok alapvetően három funkciót töltenek be a politikai rendszer működésében: a stabilizációt, a legitimációt és a rendszervitát (megjegyzendő: ez utóbbi a ritkábban „gyakorolt” funkció, de a társadalmi feszültségek közvetítésével az első kettőt erősíti).
Nos, Romániában az elmúlt két évtizedben az ún. fősodratú (mainstream) pártok alapjában véve „stabilizációs” munkát végeztek – értsük ezen nem csupán a rendszer, hanem abban saját helyzetük, érdekeik, megélhetési bázisuk stabilizálását is. A hosszas stabilizációs periódusnak számos jele volt. Ide sorolható például a pártpaletta sajátos „megújítása”, amely a nagyobb pártokból kiszakadó tömörülések (például az ALDE, Traian Băsescu PMP-je, Victor Ponta Pro Romaniája vagy Gabriel Oprea UNPR-je) révén kölcsönözött a régi arcokhoz új csoportképet. Könnyű belátni, hogy az ilyen „megújulások” korlátozott érvényűek lehettek: csupán a feszültségek oldását szolgálták a stabilizált pártrendszeren belül. Amint a politikusok pártközi migrációja is:
Ez a hosszas „stabilitás” eredményezte azt a legitimitás-válságot – az egész pártrendszer legitimitás-válságát –, amely a december 6-i nagymérvű távolmaradást eredményezte. Lavau szerint az olyan „rendszerellenes” vagy rendszerkritikus pártok, mint amilyen az AUR is, tulajdonképpen a rendszer egészének a legitimitását billentik helyre, növelve egyúttal a választások hitelességét is.
Hogyan érte el mindezt az AUR? Politikai marketingje nagyon tudatosnak tűnik: összegyűjtötte mindazokat a kérdéseket, amelyek kisodródtak a nagy pártok látóteréből, amelyekre – valamilyen „stabilizációs” érdekből – nem reflektáltak kellő mértékben, illetve nem tudtak elfogadható válaszokat adni.
Ekként vált központi AUR-témává – még ha csak átmeneti időre is – a „vírustagadás”: tartalmazta azt, hogy a kormánypárt(ok) nem tudtak megfelelő magyarázatot adni a járvány kezelésének megszorító intézkedéseire, a szabadságjogok korlátozására. A magyarellenesség is egy paradox erózió ellenhatásaként jelent meg az AUR programjában, ugyanis George Simion és társai
a pillanatnyi politikai előnyszerzés kontextusaihoz kötött, amit immár a választók is „felismertek”. Ezzel szemben próbálták bizonyítani az Úz völgyében, hogy „több kell”: elkötelezettebb és „őszintébb” nacionalizmus.
Az ortodox fundamentalizmus felmelegítésének a lehetősége is abban a kétértelműségben rejlik, hogy a mainstream politikai elit, bár részben tovább viszi a román mély államnak azt a hagyományát, mely az ortodox egyház befolyását jelenti az államéletre, mindeközben mégis számot vet az európai követelményekkel és a laicizálódás lassú folyamatával is. Így került a hivatalos politika ortodox egyházhoz való viszonya a közérthető félmegoldások körébe, így vált láthatóvá e viszony politikai opportunizmusa a 2018. októberi alkotmánymódosító népszavazás során. Az AUR fundamentalizmusa ennek az opportunizmusnak kritikája.
A vezértémák köre természetesen tovább bővíthető, amennyiben a román „pártvilág” legitimitáshiánya fennmarad. Csakhogy a rendszeren kívüli pártok provokatív fellépése épp ennek a legitimitáshiánynak a megszüntetésére sarkallja a mainstream pártjait. És innen tekintve már
elődjeit ugyanis majdnem mind úgy végezték, hogy a fősodratú pártok felszippantották őket.
Innen tekintve pedig az AUR az elmúlt 25-30 év politikai törmelékvilágából építkezik. Vadim Tudor Nagy-Románia Pártja (amelynek aprócska, szinte észrevehetetlen utódja mind a mai napig létezik) még a klasszikus módon, ideológia formájában próbálta megalapoznia nacionalizmusát. Ennek folytatásában gondolható el Marian Munteanu legionárius és ortodox fundamentalizmusa. Munteanut a Nemzeti Liberális Párt próbálta beszippantani, és bár a kísérlet végül sikertelen maradt, itt politikai pályája egy újabb zsebpárt létrehozásában feneklett meg. A mostani AUR lelkületéhez jóval közelebb áll az, amit Dan Diaconescu egzotikus médiakísérlete (az OTV tévéstudió) indított el, és egy pártalapítást – Partidul Poporului–Dan Diaconescu (PPDD) – eredményezett. Azonban a 2011-ben alapított PPDD-t is felszippantott Gabriel Oprea parlamenti fattyúpártja, az UNPR, miután Diaconescunak sikerült jelentős számú képviselőt (21 szenátort és 47 képviselőt) bejuttatnia a 2012-ben választott parlamentbe. Ez a párt olvadt be 2015-ben Oprea pártjába, amely 2018-ban lényegében szertefoszlott a parlamentben.
Végül, 2015-ben került sor még egy hasonló kísérletre: amikor a PPU-t (Partidul România Unită) Bogdan Diaconu volt PSD-s képviselő alapította, finanszírozója pedig az azóta elhíresült, nemzetközi körözés alatt álló bűnöző, Sebastian Ghiţă volt. Nos, ennek az utolsó kísérletnek az „aurájában”
Mindezek nyomán két gyors következtetés vonható le.
Az első: a politikában minden folytonos. Nincs teljesen új újrakezdés, a politikai törmelék láthatatlan újrahasznosítására bizonyos mértékig mindig sor kerül. Minden cselekedetben ott vannak az előzmények, akár tudják ezt a cselekvők, akár épp az ellenkezőjéről győzik meg önmagukat.
A második: a román politika „európaiságának” talán az is mutatója, hogy miképp teremti meg az egyensúlyt a stabilitásőrző és a legitimitásnövelő funkció között. Ez viszont – paradox módon – azt követelné meg, hogy az AUR fennmaradjon, mint „részben integrált” rendszeren kívüli radikális párt, és sikerüljön ellenállnia a román középpártok abszorbeáló erejének. Paradoxon ez a javából: nem mást jelent, mint a „szélsőségesség” intézményesülését, domesztikálását, ahogyan az a nyugati demokráciák esetében is (AfD, Marine Le Pen stb.) megfigyelhető.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Eva Kaili ma már egy jéghegy csúcsa. Amit még nem tudunk: hogy milyen intézményi ökológia hozta létre az Európai Parlamentben ezt az eddig láthatatlan „jéghegyet”, melynek méreteire vonatkozóan csak sejtések lehetnek abból kiindulva, hogy jelenleg közel hatvan európai képviselő és eurobürokrata ellen folyik rendőrségi vizsgálat.
Eva Kaili ma már egy jéghegy csúcsa. Amit még nem tudunk: hogy milyen intézményi ökológia hozta létre az Európai Parlamentben ezt az eddig láthatatlan „jéghegyet”, melynek méreteire vonatkozóan csak sejtések lehetnek abból kiindulva, hogy jelenleg közel hatvan európai képviselő és eurobürokrata ellen folyik rendőrségi vizsgálat.
A kolozsvári prédikátor csodája mellett megemlékezünk az X-Faktoros szenátor agresszív viselkedéséről, a bukaresti sofőroktató korrupt ügyleteiről, sőt Japánba is ellátogatunk, ahol egy egészen szürreális baleset történt.
A kolozsvári prédikátor csodája mellett megemlékezünk az X-Faktoros szenátor agresszív viselkedéséről, a bukaresti sofőroktató korrupt ügyleteiről, sőt Japánba is ellátogatunk, ahol egy egészen szürreális baleset történt.
Ünnepi videóval tisztelgünk Románia hivatalos nemzeti virága előtt: éljen a bazsarózsa! Emellett pedig érkeznek a már megszokott, országunkat érintő témák, mint például a rendőrpofozás, üzemanyaglopás és kokaincsempészet.
Ünnepi videóval tisztelgünk Románia hivatalos nemzeti virága előtt: éljen a bazsarózsa! Emellett pedig érkeznek a már megszokott, országunkat érintő témák, mint például a rendőrpofozás, üzemanyaglopás és kokaincsempészet.
Az ősz beköszöntével visszatér a Miafáma, hogy ismét összegyűjtse széphazánk fura, nevetséges és agyfagyasztó történéseit.
Az ősz beköszöntével visszatér a Miafáma, hogy ismét összegyűjtse széphazánk fura, nevetséges és agyfagyasztó történéseit.
A jólét gazdasági talapzatának az autonómiája tette lehetővé a felső középosztály „játszadozó politikáját”, azt, hogy a politika eloldozza magát a valóságtól és a bátor ideológiai kísérletezések terepévé váljon.
A jólét gazdasági talapzatának az autonómiája tette lehetővé a felső középosztály „játszadozó politikáját”, azt, hogy a politika eloldozza magát a valóságtól és a bátor ideológiai kísérletezések terepévé váljon.
Javában tombol a nyár, pörögnek a fesztiválok, de egy videónyi abszurdumot így is sikerült összegyűjteni a Miafámába. Mit kereshet egy medvebocs a maroshévízi strandon? Miért ne fogyasszunk alkoholt pedagógus vizsga előtt? Ja, és hányszor érdemes ellopni ugyanazt motorbiciklit? Kattints a videóra, a kávészünetbe pont belefér.
Javában tombol a nyár, pörögnek a fesztiválok, de egy videónyi abszurdumot így is sikerült összegyűjteni a Miafámába. Mit kereshet egy medvebocs a maroshévízi strandon? Miért ne fogyasszunk alkoholt pedagógus vizsga előtt? Ja, és hányszor érdemes ellopni ugyanazt motorbiciklit? Kattints a videóra, a kávészünetbe pont belefér.
A légi közlekedés minősége lassan a Román Államvasútak szintjére süllyed. De hogy kerül egy „hulla” egy autó tetejére? És mi van már megint a tusnádi medvékkel? Többek között ezekről szól a Miafáma? legújabb epizódja.
A légi közlekedés minősége lassan a Román Államvasútak szintjére süllyed. De hogy kerül egy „hulla” egy autó tetejére? És mi van már megint a tusnádi medvékkel? Többek között ezekről szól a Miafáma? legújabb epizódja.
A Miafáma legújabb videójában szót ejtünk a vonatok tavalyi évben felhalmozott késéseiről, de arra is kitérünk, hogy min balhéztak össze a vízimentők és Arafat.
A Miafáma legújabb videójában szót ejtünk a vonatok tavalyi évben felhalmozott késéseiről, de arra is kitérünk, hogy min balhéztak össze a vízimentők és Arafat.
Felavattuk a vízcsapot, kutyából oroszlánt csináltunk és elloptuk a köztéri petúniákat. Az elmúlt két hét híreiből szemezgetünk.
Felavattuk a vízcsapot, kutyából oroszlánt csináltunk és elloptuk a köztéri petúniákat. Az elmúlt két hét híreiből szemezgetünk.
Május elsején, a miccs és sör ünnepén is bizonyította az ország, hogy mennyire kulturáltan tud szórakozni. Ez itt a Miafáma, tartsanak velünk!
Május elsején, a miccs és sör ünnepén is bizonyította az ország, hogy mennyire kulturáltan tud szórakozni. Ez itt a Miafáma, tartsanak velünk!
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.