Pedig né, milyen jól teljesít. Regionális vezető ország. Nagy harcos. Csak a gonosz véleményvezérek aláaknázzák a nemzeti sikereket.
Szerda, Brüsszel, a NATO–Oroszország összejövetel. Ez önmagában fontos esemény, ami abszolút nyilvánvaló „az új biztonsági kihívások és hibrid fenyegetések” rendkívül cseppfolyós kontextusában. Románia sokat nyert a NATO-csúcson.
Elfogadták Románia új biztonsági pozícióját, de a legfontosabb és legrelevánsabb érv, hogy a Szövetség elismerte hazánk tényleges, mostantól kezdve vitathatatlan átalakulását regionális biztonságexportáló vezetővé.
Ezzel kapcsolatosan Varsóban két olyan dologról volt szó, melyek stratégiai szinten közvetlenül érintenek minket.
Először is,
A jövőben három ország hivatott ezt a szerepet betölteni, tekintettel az egész keleti fronton zajló jelenlegi és jövőbeni biztonsági konstrukciókra, melyek nagymértékben billentik helyre azt az egyensúlyhiányt az északkeleti, a román középső terület, valamint a saját jelentős biztonsági gondjaival küzdő Törökország támogatását célzó erőfeszítések között.
Romániában az építkezés most kezdődik és az a célja, hogy végül biztosítsa az összes erő parancsnokságát, melyeket állandó jelleggel telepítenek ide, vagy szükség esetén érkezhetnek a keleti vonal középső részébe, a Fekete-tengert is beleértve. Ez a NATO-csúcson külön megemlített fejlemény két kezdeti szakaszban zajlik. Az elsőről már döntöttek a többnemzetű dandárra vonatkozó határozat formájában, a másodikat javaslat formájában fogják formalizálni a védelmi miniszterek októberi, brüsszeli összejövetelén, akik majd eldöntik, melyik az a legjobb megoldás, melyet aztán a SHAPE (az európai szövetséges erők legfőbb parancsnoksága) katonai tervezői elé terjesztenek a többnemzetű dandár szárazföldi képességeit kiegészítő légi és tengeri elrettentő és védelmi dimenzióról. A védelmi miniszterek döntése után következik majd a végleges határozat a Szövetség jövő nyári, szintén brüsszeli csúcstalálkozóján.
Emlékeztetni szeretnék arra, hogy bármilyen döntéshozatal esetében ez a standard technikai folyamat. Ez történt a mostani romániai többnemzetű dandár esetében, amiről általánosságban a walesi csúcstalálkozón döntöttek, majd született egy specifikus döntés a védelmi miniszterek találkozóján, amit a varsói csúcson ratifikáltak.
A logika pedig a következő: most egy egész védelmi és biztonsági architektúra épül ki a központi elem körül, amely a központi övezetre vonatkozóan az említett többnemzetű dandár, és a most folyó tárgyalásokon a part menti országok és a részvételi szándékukat ezután kinyilvánító más államok politikai álláspontját tárják fel. De azt is, hogy ez a Fekete-tenger térségébe tervezett légi és tengeri dimenzió miként egyeztethető össze Bulgária és Törökország terveivel, amibe esetleg más, nem NATO-tag part menti államok is bekapcsolódhatnak, például Grúzia és Ukrajna.
A Varsóban (Lengyelország elnöke és Klaus Iohannis kétoldalú találkozója után) említett
szintén nagyon ígéretes. Arról volt szó, hogy folytatják a szoros együttműködést:
„Az úgynevezett ABC-formátumban – Adriai-tenger, Balti-tenger és Fekete-tenger – a tervezett beruházásokról van szó, mely beruházásokat közösen kell megvalósítanunk. Ugyanígy ma beszéltem az elnök úrral a Románia és Lengyelország közötti szállítmányozási beruházásokról, vasúti, energetikai és e háromszög keretén belüli más kapcsolatokról.”
Tehát egy másik triászról beszélünk, melynek egyértelműen vannak olyan dimenziói is, melyek a NATO előrehaladott stratégiai gondolkodásával kapcsolhatók össze, mert – egyáltalán nem véletlenül – létrejön az a háromszög, mely azokat a tengeri övezeteket köti össze, melyek rendkívül érzékenyek és ahol újra megerősítik és kihangsúlyozzák a szövetségesi szintű együttműködést.
Románia számára itt újra létfontosságú vitáról van szó, hiszen eddig hiányzott az egyensúly valódi visszaállítása az északi-északkeleti, középső és dél-délkeleti övezetek között, most viszont újra napirendre kerül a Fekete-tenger térsége, olyan stratégiai elemként, ahol elengedhetetlenek a biztonsági beruházások. Oly módon, ahogy a törökök is érveltek mellette, hogy potenciális konfliktusos helyzetben ne hagyják a terhet egyetlen szereplőre nehezedni, hanem hozzanak létre egy olyan biztonsági architektúrát, melyben olyan partnerek vesznek részt, melyek egyenlők és képesek egy első térségi válaszadás logikájának megfelelő erőket generálni.
Persze, ezek a dolgok egy kicsit túl technikaiaknak tűnnek, de ezáltal a katonai tervezés képes fokozatosan felépített választ adni. És a tény, hogy ez a folyamat már elkezdődött, megerősítette, hogy tényleges alátámasztása van a Románia által a keleti szárnyon megszerzett „leading country” kifejezésnek.
melybe Oroszország minden erejét bevetette, megpróbálva magát minél kedvezőbb helyzetbe hozni a brüsszeli összejövetel előtt. Az érvek pedig – Románia esetében – azok, hogy sok politikus és egyes véleményvezérek vagy politikai elemzők szerénynek vagy kudarcnak minősítik részvételünket a csúcstalálkozón, melyen állítólag semmilyen figyelemre méltó eredményt sem értünk el, ezzel sebezhetővé téve hazánkat, mert egy esetleges orosz támadás esetén még inkább stratégiai célponttá válna. Azzal a kiegészítéssel, hogy különben is, amúgy sem számítunk senkinek és hogy valójában csak megerősítettük, képtelenek vagyunk végigvinni – azon kívül, esetleg, hogy beszélünk róla – bármilyen Fekete-tenger térségét biztonságosabbá tevő projektet.
Normális propaganda, mely abszolút indokolt, tekintettel a Szövetség által körülöttünk példátlan módon felmutatott erőre. De nemcsak erről van szó. Attól tartanak, hogy mostantól konkrétan megerősítést nyert Románia teljesen új biztonsági dimenziója. Egyrészt a szövetséges erők megerősített romániai jelenlétére vonatkozó döntések miatt, de – pontosan ugyanolyan mértékben – azért is, mert helyesen mérték fel azt a potenciált, melyet a három „leading country”, Lengyelország, Románia és Törökország vonala jelent, melyek a Szövetség ugyanazon elrettentési és védelmi arcvonalának a részei.
Talán itt az ideje felfognunk, hogy mi is szereplői vagyunk egy történelmi pillanatnak, amikor Románia megkapta azt, amit biztonság terén megígértek neki, mostantól már – végre – nem egy biztonsági klub segélyezettjei vagyunk, hanem azok, akiket kijelöltek, hogy az aktív szereplők közzé tartozzanak, akik számítanak és akikkel a jövőre vonatkozó terveket kidolgozzák.
Lehet, hogy itt az ideje felidéznünk Napóleon szavait: „Az a nagypolitika, ha tudod, hogyan kombináld az esélyeket.” Itt az idő. Most megtehetnénk. Azzal a megjegyzéssel, hogy ha nem jön meg az eszünk és továbbra is a saját lavórunkban pancsolunk, ezt az esélyt is elpuskázhatjuk, mint sok másikat korábban.
A címet és alcímeket a szerkesztőség adta. Fotó: subiectiv.ro
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
A Salrom igazgatójának lemondását és új bánya megnyitását követelték Parajdon. A környezetvédelmi miniszter szerint nem orvosolható pusztán vadászattal a medveprobléma.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
Háztetőket szakított, fákat döntött ki és elárasztotta az utcákat a vihar szerdán Sinaián és a Prahova-völgyének több közkedvelt üdülőtelepén.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.