Európát belengi a nemzeti szocializmus szele? Ugyan. Vagy mégis?
A tolerancia korszakának vége körvonalazódik Európában. A kontinensen zajló demográfiai és identitási folyamatok közepette a migrációs hullámmal szembesülő és az iszlámosodásnak alávetett országokban egyre nagyobb teret nyernek az explicit módon nacionalista és ultrakonzervatív üzenettel rendelkező mozgalmak és pártok. De facto a nemzetiszocialista ideológia újjászületésének vagyunk tanúi az európai kontinensen.
Egyes politikusok és kommentátorok a „jobboldali populizmus” elterjedéséről beszélnek és arról, hogy Európában sokasodnak a „megosztó erők”, megsemmisítve az egyesítő „európai identitás” megteremtésére irányuló tervet [1]. Ezek a benyomások nagyon is közel állnak a valósághoz. A szociológiai felmérések és a különféle megfigyelési szakjelentések szerint, meredeken nő a szélsőjobboldali mozgalmak híveinek száma, főleg a 30 év alatti fiatalok körében [2]. Az euróövezetben tapasztalható pénzügyi válság közepette pedig újra vonzóvá válhatnak a múlt századi totalitárius ideológiák.
Steen Jakobsen, a Saxo Bank dán elemzője 2012 novemberében azt jósolta, hogy a szociális frusztrációk felhalmozódása miatt az európai országok visszatérhetnek a kommunista és fasiszta rezsimekhez. A gazdasági válság és a munkanélküliség a lakosság radikalizálódásához és a szélsőbaloldali és szélsőjobboldali szervezetekhez fordulásához vezet [3]. Valóban, ha alaposan megfigyeljük a szociális hajlamokat a fő európai államokban, akkor feltétlenül látnunk kell egy identitásbeli frusztráció felhalmozódását és az idegengyűlölet és rasszizmus általános szintjének növekedését a lakosság körében. Az európaiak elégedetlenségének nemcsak a bevándorlók a célpontjai, hanem az Európai Unió működési módja is; tehát a követelés egyszerre az, hogy: ki a bevándorlókkal és… ki az EU-ból.
NÉMETORSZÁG
Németországban a Dimap Intézet által 2010-ben készített egyik szociológiai tanulmány kimutatta, hogy a németek 36 százaléka komolyan aggódik az iszlám expanziója miatt, további 39 százalék pedig enyhén aggódik [4]. Egy másik, szintén 2010-ben készített és a Friedrich Ebert Alapítvány által bemutatott felmérés még nagyobb szenzációt keltett, feltárva, hogy a lakosság harmada nacionalista, sőt éppenséggel rasszista véleményekkel rendelkezik, a németek kb. 10 százaléka pedig azt szeretné, ha újra egy Führer állna Németország élén [5]. Nem csoda, hogy a németek iszlámmal szembeni bizalmatlanságának dinamikája évről évre növekszik: a 2013-as szociológiai tanulmányok azt mutatták, hogy a válaszolóknak már a fele veszélyesnek tartja az életmódjára nézve az iszlámot [6]. Ezek a vélemények termékeny talajt biztosítanak a szélsőjobboldali és neonáci szervezetek megjelenéséhez és hatalomra kerüléséhez, ami távlatilag elkerülhetetlenül etnikai és felekezeti alapon zajló erőszakos összeütközésekhez fog vezetni.
A Németországban 2012 folyamán zajlott több rasszista és vallási jellegű incidens bizonyítja úgy a muzulmán radikalizmus erősödését ebben az országban, mint ahogy az európai németek egyre hangsúlyosabb ellenségességét és idegességét Németország iszlámosodása miatt [7].
FRANCIAORSZÁG
Egy 2012-es felmérés szerint, Franciaországban a franciák 43 százaléka valódi veszélyt lát az iszlámban a nemzeti identitásra nézve; a szociológusok számai azt mutatják, hogy évről évre nőnek az őshonos franciák és a muzulmán bevándorlók közötti kulturális gátak [8].
Az Ipsos Intézet és a Jean Jaures Alapítvány által 2013-ban közzétett egyik felmérés még egyértelműbb adatokkal szolgál: a polgárok 70 százaléka szerint túl sok idegen van az országban, 74 százalék szerint az iszlám összeegyeztethetetlen a francia társadalommal, 51 százalék szerint elkerülhetetlen Franciaország hanyatlása, 57 százalék pedig azt állítja, hogy megszokott jelenség a „fehérellenes rasszizmus” [9]. Az ellenségességnek ebben a légkörében gyorsuló ütemben nyer teret a nacionalista Nemzeti Front. A jelenlegi jobboldali vezetőnek, Marine Le Pen-nek, a volt radikális vezető Jean-Marie Le Pen lányának nagyon kemény nacionalista, bevándorlás-ellenes, iszlámellenes és EU-ellenes diskurzusa van. Úgy véli, hogy az Európai Unió egyfajta „Európai Szovjetunió”, az „euró-kísérlet” kudarcot vallott, az európai államok szuverenitását pedig csak az mentheti meg, ha visszatérnek a nemzeti pénzükhöz és az EU békésen feloszlik.
A politikus szerint tapasztalható tény az identitáshoz visszatérést követelő mozgalmak megerősödése Európában és az egész világon, és ez a szuverenitásuk felé forduló népek egyik „túlélési reflexe”. Ezért, állítja Le Pen, Franciaország elnökeként az lenne az első dolga, hogy kinevezne egy szuverenitási minisztert [10]. A francia nacionalisták a bevándorlással szemben is drasztikus politikákat vezetnének be. Sokatmondó Le Pen párhuzama a második világháborús náci invázió és a muzulmánok napjainkban zajló, Franciaországba történő inváziójellegű bevándorlása között. A Le Pen által a nyilatkozataival elért népszerűség az akkori hivatalban lévő elnököt, Nicolas Sarkozyt is arra késztették, hogy egyre nagyobb hangsúlyt helyezzen a jobboldali, bevándorlás-ellenes elképzelésekre. Ennek eredményeként az ilyenfajta, a polgárok frusztrációihoz és fóbiáihoz igazodó és több szinten is hirdetett radikális üzenetek nagyon feszült légkör kialakulásához vezettek ebben az országban [11].
Marine Le Pen, a rendkívül kemény üzenetek ellenére, a 2012-es elnökválasztáson 18 százalékot szerzett; és megkapta a fiatalok negyedének támogatását. A francia nacionalisták váratlanul nagy eredményei egész Európát meglepték és annak jelének tartották, hogy feltörekvőben van a szélsőjobboldal és az EU-n belüli politika egyik fősodorának számít [12]. A trend 2013 őszén megerősítést nyert, amikor a Nemzeti Front a legnagyobb eredményt érte el a felmérésekben (24%), ezzel a legbefolyásosabb politikai szervezetté válva Franciaországban [13]. A jelentős politikai pártok mellett egyre több szélsőjobboldali politikai párt jelenik meg, mint amilyen a bevándorlókkal és muzulmánokkal szemben militáns, gyakran agresszív álláspontot megfogalmazó és a szlogenként a „Saját otthonunk urai” mondatot használó Bloc Identitaire.
Nő a muzulmánokkal szembeni sértegetések, szentséggyalázások és fizikai támadások száma; 2011 folyamán, például, a hivatalos adatok szerint több mint 20 százalékkal nőtt az ilyenfajta tettek száma, de úgy vélik, hogy a valódi növekedés 50-55 százalékos [14].
HOLLANDIA
Hollandiában Pim Fortuyn jobboldali politikus történelmet csinált a határozott bevándorlás-ellenes és iszlámellenes politikájával és a rendkívül kemény és a született hollandok számára vonzó nacionalista gondolataival. 1997-ben adta ki bestsellerré vált A kultúránk iszlámosodása ellen: a holland identitás mint alap (Tegen de islamisering van onze cultuur: Nederlandse identiteit als fundament) című könyvét és az iszlámot „elmaradott” és „képmutató kultúrá”-nak nevezte, amit Hollandia határain kívül kell tartani. Szervezete 2002-ben rendkívüli eredményt ért el a helyhatósági választáson, de Fortuynt nem sokkal később, 2002 májusában, két héttel a parlamenti választás előtt politikai okok miatt meggyilkolták [15]. Ezt követően Geert Wilders, a Szabadság Párt vezetője lett Hollandiában az agresszív iszlámellenes üzenet fő hirdetője és az utóbbi években fulmináns népszerűség-növekedést ért el; tőle származik az a kijelentés, mely szerint a Koránt Hitler Mein Kampfjához lehet hasonlítani. Wilders idézni szokta Winston Churchill 1899-ben, a szudáni háborúról szóló, A folyami háború (The River War) című könyvében megjelent szavait, melyben a majdani brit miniszterelnök az iszlámból fakadó veszélyről ír.
„A mohamedizmus a harciasok és a térítők vallása. Nincs a világon ennél retrográdabb erő. A jelenkori Európa civilizációja ugyanúgy elbukhat, ahogy hajdanán eltűnt az ókori Róma civilizációja is.”
Wildersnek a spekulatív retorikája és tribunusi tehetsége révén nemcsak Hollandiában van nagy hallgatósága, hanem az EU más országaiban is, különösen Nagy-Britanniában [16]. A koalíciós holland kormány 2011-ben, a Szabadság Párt képviselőinek nyomására, kénytelen volt kidolgozni egy dokumentumot, mely integracionista politikát és a támogatások megszüntetését írja elő a hollandiai etnikai kisebbségek esetében [17]. 2012-ben pedig Wilders kiprovokálta a kormány lemondását és előrehozott választások kiírását, miközben tovább csökkent a liberális és EU melletti pártok népszerűsége [18].
Itt kellene még megemlíteni, hogy a holland társadalom már 2004 óta mélységesen zaklatott, amikor november 2-án meggyilkolták a neves rendezőt, Theo Van Gogh-ot. Egy marokkói származású holland állampolgár, egy szélsőséges iszlám csoportosulás tagja kegyetlenül, nyolc pisztolylövéssel gyilkolta meg, majd egy tőrrel rituálisan elvágta a torkát, egy másikat pedig a mellébe döfött. Van Gogh-ot a Behódolás (Submission) című rövidfilmjéért büntették meg, ami a muzulmán világon belüli, nőket lealacsonyító bánásmódról szól. A gyilkosság a tiltakozások hullámát váltotta ki egész Hollandiában, ilyen terepen pedig rendkívül népszerűek a nacionalista üzenetek [19].
BELGIUM
Egy 2011 októberében készült felmérés szerint, Belgiumban a belgák (mind a flamandok, mind a vallonok) 43 százaléka úgy véli, a nemzetiszocializmus, a náci Németország ideológiája „érdekes gondolatokat” tartalmaz; csak a belgák 44 százaléka tekinti a nácizmust teljes egészében elutasítandónak. Ugyanakkor a frankofon vallonok 66 százaléka és a flamandok 32 százaléka szerint a jelenlegi belgiumi politikai helyzet egy nemzetiszocializmusból ihletődő ideológia kialakulása felé vezethet [20]. Ilyen ideológiai elképzelések mellett zavaros idők várhatók Európában.
Az EU-ban csődöt mondott a multikulturalizmus, a tolerancia a végét járja, a liberalizmus részben kompromittálódott. Az emberek egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a nacionalizmus és a szocializmus iránt. A dolgok rosszabbik fele az, hogy engedékenységgel kezelik a nemzetiszocializmust – az Európát a múlt század első felében feldúló radikális áramlatot. De tudjuk, hogy az új nemzedékek nem élnek a múlt emlékezetével, a történelemnek pedig szokása megismételnie önmagát.
(Folytatjuk)
Bibliográfia:
1. Populismul de dreapta pune în pericol UE // Semnele Timpului. 15 mai 2011 / http://www.semneletimpului.ro/stirescurta/Populismul-de-dreapta-pune-in-pericol-UE-3330.html
2. Far right on rise in Europe, says report // Peter Walker and Matthew Taylor. Guardian. Sunday, 6 November / 2011http://www.guardian.co.uk/world/2011/nov/06/far-right-rise-europe-report
3. Steen's Chronicle: Social tension is now the elephant in the room // by Steen Jakobsen. TradingFloor.com. 15 November 2012 / http://www.tradingfloor.com/posts/steens-chronicle-social-tension-is-now-the-elephant-in-the-room-1123540906
4. Национально-религиозная мина для Германии // Вадим Трухачев / http://www.pravda.ru/world/europe/european/14-07-2011/1083733-deutschland-1/
5. 10% of Germans want Führer back – survey // Published: 15 October, 2010 / http://rt.com/news/germans-want-fuehrer-dictatorship/
6. "Different and Threatening": Most Germans See Islam as a Threat // by Soeren Kern. Gatestone Institute. May 3, 2013 / http://www.gatestoneinstitute.org/3696/germany-islam-threat
7. The Islamization of Germany in 2012 // by Soeren Kern. Gatestone Institute. December 24, 2012 / http://www.gatestoneinstitute.org/3512/germany-islamization
8. Survey exposes French anxieties over Islam // 26/10/2012 / http://www.france24.com/en/20121025-france-muslim-opinion-poll-survey-exposes-french-anxieties-over-islam-mosque-far-right
9. La religion musulmane fait l'objet d'un profond rejet de la part des Français // par Stéphanie Le Bars. Le Monde. 24.01.2013 / http://www.lemonde.fr/societe/article/2013/01/24/la-religion-musulmane-fait-l-objet-d-un-profond-rejet-de-la-part-des-francais_1821698_3224.html?xtmc=ipsos&xtcr=4
10. Marine Le Pen: “Sa terminam cu UNIUNEA SOVIETICA EUROPEANA” // de Eliza Frâncu. Adevărul. 11 martie 2012 / http://www.adevarul.ro/international/Marine_Le_Pen-liderul_Frontului_National_din_Franta_0_661734136.html
11. Саркози перекрывает «Национальный фронт». Во Франции разгорается громкий скандал на религиозной почве // Елена ЧЕРНЕНКО. Источник Коммерсантъ, 06.04.2011 / http://i-r-p.ru/page/stream-event/index-27622.html
12. The rise of Europe's far right cannot be explained by recession alone. World View: Le Pen's success in France is based on the language of the outsider // by Adrian Hamilton. The Independent. Friday, 27 April 2012 / http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/adrian-hamilton/adrian-hamilton-the-rise-of-europes-far-right-cannot-be-explained-by-recession-alone-7682326.html
13. Premieră în Franţa: Un partid extremist, pe primul loc în sondaje // România Liberă. 10 Octombrie 2013 / http://www.romanialibera.ro/actualitate/europa/premiera-in-franta-un-partid-extremist-pe-primul-loc-in-sondaje-314847.html
14. Islamophobia on the rise in France // Published: Nov. 4, 2011 / http://www.upi.com/Top_News/World-News/2011/11/04/Islamophobia-on-the-rise-in-France/UPI-25461320429741/#ixzz1itz0ZC3t
15. Pim Fortuyn // http://en.wikipedia.org/wiki/Pim_Fortuyn
16. ИСЛАМ – ГЛАВНАЯ ПРОБЛЕМА НИДЕРЛАНДОВ? // Ф.О. Плещунов. Источник Институт Ближнего Востока, 20.03.2010 / http://i-r-p.ru/page/stream-exchange/index-25830.html
17. Нидерландское правительство попрощалось с идеей мультикультурного общества // 17.06.2011 / http://newsmoldova.ru/society/20110617/189512270.html
18. THE ECONOMIST: Amăgirea ţării lalelelor // Miercuri, 09 Mai 2012 / http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/the-economist-amagirea-tarii-lalelelor-165935.html
19. Theodoor "Theo" van Gogh // http://en.wikipedia.org/wiki/Theo_van_Gogh_%28film_director%29
20. Aproape jumatate dintre belgieni cred ca national-socialismul are “idei interesante” // FrontPress. 16.10.2011 / http://www.frontpress.ro/?p=21353
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.