Körülbelül ennyi. Hogy ez elég vagy sem, kiderül.
Két hónap telt el a Colectiv klubban történt baleset óta, melynek során 63-an meghaltak és több mint 120-an megsebesültek. Jelenleg négy fiatal van még beutalva Romániában és további 19 külföldi kórházakban. A bukarestieket szerdára (december 30. – a szerk.) Facebookon toborozzák, hogy este egy gyertyával és egy szál fehér virággal menjenek a volt Pionierul gyárhoz, és emlékezzenek meg a tűzvészben odaveszett 63 áldozatról.
Az Együtt ellenállunk (Împreună rezistăm) Facebook-oldalon este 19.00 órára a Colectiv klub elé hívják az embereket.
„Ahogy megígértük, minden hónap 30-áján összegyűlünk a Colectiv klub elé, hogy megemlékezzünk arról a 63 szép emberről, aki sietősen távoztak közülünk. Talán egy jobb világba, ki tudja… Találkozunk december 30-án, este 7-kor. Hozzatok magatokkal egy szál virágot (ha lehet fehéret) és egy gyertyát”, áll az üzenetben.
2015. december 30-án, szerdán volt két hónapja annak, hogy a fővárosi Colectiv klubban a Goodbye to Gravity együttes második lemezét, a Mantras of War-t mutatta be. Mivel nem volt belépő, a néhány tíz fős befogadóképességű klubban 400 fiatal gyűlt össze.
Az együttes tagjai nagy csinnadrattával akarták bemutatni a lemezüket és a Facebookon bejelentették, hogy különleges show-val készülnek.
Ezzel a később mindent felperzselő tűzijátékra is utaltak. A nyomozók szerint a tragédiát el lehetett volna kerülni, és azt gondatlanság, felelőtlenség és nem utolsó sorban korrupció okozta. A nyomozás során kiderült, hogy a Colectiv klubban használt tűzijátékokat tilos zárt térben alkalmazni.
A Colectic klubon belül a tűzvész kirobbanásakor működött a felügyeleti kamerarendszer, ami lehetővé tette az ügyészek számára az október 30-i tragédia rekonstruálását.
Ennek megfelelően 22:02:00 órakor, alig néhány másodperccel a koncert megkezdése után, a kép jobb oldalán látható, hogy először gyújtják meg a színpadot kiszolgáló műszaki állványzatra szerelt tűzijátékokat. Ezek 13 másodpercig élnek, az égés során keletkező szikrák pedig egyenesen az ingatlannak a színpad baloldalán lévő tartóoszlopai felé irányulnak.
22:32:00 órakor látható, hogy újra meggyújtják a tűzijátékokat, melyek 16 másodpercig égnek. „22:32:16 órakor, rögtön a tűzijátékok kialvása után megfigyelhető, hogy az ingatlan tartóoszlopa és a színpad közötti teret továbbra is megvilágítja valami, a fény intenzitása pedig nagyon gyorsan nő, egyre nagyobb területet fedve le”, hangsúlyozzák ki a nyomozók.
Néhány másodperccel később a mennyezet is lángba borul, az ügyészek szerint. „22:32:26 órakor látható, hogy valójában az ingatlan tartóoszlopa és a színpad közötti mennyezet ég és izzó darabok kezdenek leválni belőle”, áll a dokumentumban. A láng szinte azonnal hevessé válik, így az első személyek 22:32 órakor kezdenek a kijárat felé tolongani, egy perccel később pedig a kamerák a nagyon sűrűvé vált füst miatt felmondják a szolgálatot.
A terem befogadóképességét jóval meghaladó számú nézők a Colectiv klub egyetlen kijárata felé kezdenek tolongani.
Raed Arafat, a Belügyminisztérium (MAI) Rendkívüli Helyzetek Főosztályának főnöke szerint az első hívás 22:32 órakor érkezett be a 112-es központba.
11 perccel a hívás után az első tűzoltóegységek és mentők is megérkeztek a helyszínre. Aktiválták a vörös tervet, a kórházakba pedig önkéntes orvosok és nővérek is érkeztek, hogy segítsenek a rémálomba illő éjszakán ügyeletes orvosoknak.
Röviddel a tragédia után készült mérleg szerint huszonhatan a helyszínen meghaltak. A 27. személy röviddel később, az Egyetemi Kórházban halt meg, akit utólag a fülbevalója alapján ismert fel az anyja. További több mint 180 személyt különböző bukaresti kórházakba utaltak be, melyek nehezen tudtak megbirkózni a sebesültek áradatával, akiknek egy része súlyos égési sérüléseket szenvedett el testük nagy felületén.
Egymás után, a saját lábukon vagy sürgős esetekben mentőkocsikkal 12 egészségügyi egységbe kerültek. A tragédiát követő napokban nőtt az áldozatok száma, így az életért folyó harcot elveszítők száma, pillanatnyilag, 63-nál állt meg.
Időközben a sebesültek egy részét külföldi kórházakba helyezték át, hogy az ottani szakklinikákon kapjanak gondozást. Ugyanakkor a kormány bejelentette, hogy a családok pénzügyi támogatást kapnak.
Klaus Johannis elnök a tragédia miatt háromnapos nemzeti gyászt rendelt el. A tragédia mozgósította a románokat, akik november 1-én egy néma menetelésben utcákra vonultak.
A napok múlásával a románok szolidaritása lázadássá változott, az emberek pedig az utcákon követelték Gabriel Oprea belügyminiszter, Victor Ponta kormányfő és a 4. kerületi polgármester, Cristian Piedone (Cristian Piedone Popescu – a szerk.) lemondását.
Victor Ponta az utca nyomására bejelentette a kormány lemondását, Piedone pedig ugyanazon a napon lemondott a 2008 óta vezetett kerület polgármesteri tisztségéből. Ez utóbbi néhány napra előzetes letartóztatásba is került, hivatallal való visszaélés vádjával. A rácsok mögött töltött kevesebb mint egy hét után kiengedték, mert egy bíró úgy ítélte meg, hogy az ügyészek nem tudták bizonyítani a korrupció tényállását. Piedone jelenleg óvadék mellett bírói felügyelet alatt áll.
Bár az ügyészek eredetileg a legkeményebb vádat, nevezetesen a minősített emberölést fogalmazták meg, később módosították a jogi besorolást. A klub három vezetőjét nem sokkal később gondatlanságból elkövetett emberölés és súlyos testi sértés vádjával rácsok mögé küldték és súlyos börtönéveket kockáztatnak, tekintettel arra, hogy az áldozatok száma a tragédia éjszakája óta 27-ről 63-ra nőtt.
Időközben a három klubtulajdonost házi őrizetbe helyezték. Már csak az a két tűzoltó van börtönben, akik a Colectiv klubban végeztek ellenőrzést, és akikkel szemben a katonai ügyészek folytatják le a nyomozást.
Az ügyészek vizsgálata számos szabálytalanságot derített ki azzal kapcsolatosan, ahogy a klubok megszerzik az engedélyeket a tűzoltóktól. A fővárosi klubok egy részét bezárták, mások inkább maguk függesztették fel a tevékenységüket, a tűzoltók és a hatóságok által a tragédiát követő napokban indított rendkívül szigorú ellenőrzések miatt.
Ugyanakkor Klaus Johannis elnök zöld utat adott egy olyan törvénynek, mely szerint mindenkinek, aki piros pöttyös épületben (Bukarestben így jelölik a földrengés esetén nagy eséllyel összeomló épületeket – a szerk.) fejti ki a tevékenységét, máshova kell áthelyeznie a székhelyét, ami kiváltotta egyes vendéglő- és bártulajdonosok elégedetlenségét, de végül teljesítették a feltételeket.
A Rendkívüli Helyzetek Felügyelőségének (ISU) tevékenységét is feje tetejére állította egy dokumentum, melyet Călăntin Tolontan újságíró tett közzé néhány napja, és amely ellentmond az eddig a pillanatig elhangzott összes nyilatkoznak.
A fax, amelyre egy belső vizsgálat során bukkantak rá, azt bizonyította, hogy egy másik rendezvényszervező kérést nyújtott be a tűzoltóknak egy fesztivál megszervezése érdekében, melyet a Pionierul gyártelepen és a Colectiv klubban tervezett három héttel a tragédia előtt.
Így aztán hamisaknak bizonyultak azok a kezdeti információk, melyek szerint a klub nem szerepelt a felügyelőség nyilvántartásában. Felfüggesztették a bukaresti ISU vezetőségét, Raed Afarat utasítására, akinek a lemondását szintén egyre többen kérik a civil társadalomból, de máshonnan is.
Maga a jelenlegi kormányfő, Dacian Cioloş sem zárta ki Arafat leváltását, ha a Rendkívüli Helyzetek Felügyelőségének átszervezése nem lesz megfelelő. „Régóta ismerem. Nem akarok elhamarkodottan elítélni valakit. Nem zárok ki semmilyen lépést”, mondta Cioloş.
Másrészt Arafat elmondta, nem kérték tőle, hogy elbocsásson alkalmazottakat a rendkívüli helyzetek felügyelőségeiről, annak ellenére, hogy a sajtóban olyan hírek jelentek meg, melyek szerint 1.000 tűzoltó veszíti el a munkáját.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.