Úgy tűnik, a két világháború közötti román aranykor hiába fénylik annyira a jelenből visszatekintve. Gazdasági fejlődés szintjént például Magyarország rávert. Akkor is.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
A történelem nem egzakt tudomány és nem is lehet az. A régmúlt korokra vonatkozó írásos források, tanúvallomások, régészeti leletek, hivatalos dokumentumok csak az emberi értelmezésen keresztül nyújtanak ismereteket egy bizonyos időszakról.
A feladat annál is inkább bonyolult, hogy ezeket feltétlenül kontextusba kell helyezni,
hogy azt minél pontosabban lehessen összekötni az akkori politikai, társadalmi, gazdasági és/vagy katonai valósággal.
Ez a bizonyos esetekben a kutató minden energiáját és intelligenciáját igénybe vevő feladat, a kutatás megfelelő lefolytatása érdekében, alaposan felkészült és jóhiszemű emberi erőt igényel. Különben vagy az ügyeletes történész hozzá nem értéséből, vagy a valódi tudományos eredményekkel párhuzamos szándékai miatt előregyártott, mesterséges, antropikus igazságokhoz jutnak el. Az ilyenfajta kozmetikázott és eltorzított információk a pillanatnyi potentátok kezében nagyon erős eszközökké válnak, melyek révén meg lehet mérgezni egy közösséget vagy akár nemzetet is.
És mivel ezek a cinikus és unortodox eljárások már a világ kezdete óta jelen vannak, az ember végül összezavarodik és már semmit sem hisz el. Így aztán egyre szegényesebbé válik a kulturális készlet, az elme többé nincs edzésben, az egyén pedig a pillanat hatalmasainak könnyű prédájává válik.
Szerencsére akkor is, amikor egy eseményt vagy korszakot vizsgálunk történelmi szempontból, a konkrétumnak vannak olyan elemei, melyekbe belekapaszkodhatunk, hogy könnyebben megküzdhessünk a bizonytalanság felkorbácsolt hullámaival. Az általam most felsorolt elemek hűvös és szikár számok, melyeket nem nagyon lehet félreérteni. Míg egy tábornok vagy egy vezér valamilyen cselekedetét sokféleképpen lehet értelmezni (attól függően, hogy melyik táborhoz tartozunk), a mozgástér jelentősen beszűkül, amikor számokról, adatokról és gazdaságról beszélünk.
és mivel az emberi természet a múlt megszépítésére törekszik (minél régebben történt, annál több alapozót használ), Romániában mára magasztalóan szoktak beszélni a két világháború közötti időszakról.
Akár monarchista, nacionalista vagy csak a jelen kínálatában csalódott az ember, mohón fordul Románia úgynevezett „dicső korszaka” felé, amikor – ugye?! – túljutottunk az első világháborún és sikerült végrehajtanunk a „Nagy Egyesülést”. Ugyanakkor királyi vezetőink voltak, azaz bizonyos magatartású és jól meghatározott értékrendszerrel rendelkező emberek, a mai opportunistákkal szemben.
Éppen azért, mert az írásom elején az értelmezések és ezeknek egy valóságos kontextussal való összekapcsolása veszélyére figyelmeztettem, a továbbiakban a két világháború közötti Románia gazdasági teljesítményeit továbbra is dicsőítő, hamis és alaptalan véleményeket fogom megcáfolni.
Túl sokszor hallottuk ezt és – mint tudjuk – egy elég sokszor ismételgetett hazugság igazsággá válik. Tehát nálunk
A geopolitikai játékokban nem annyira jelentős hazánkra, ennek ellenére, az a súlyos felelősség hárult, hogy ne hagyja éhen halni az európaiakat. Ha rápillantunk Románia első világháború előtti és a két háború közötti gabonaexportjára, a következőket figyelhetjük meg:
* Az 1910–1914 időszakban (az első világháború előtt) Románia nagyjából 3,1 millió tonna gabonát exportált évente;
* 1923-ban 1,7 millió tonnát exportáltunk;
* 1927-ben 2,8 millió tonnát;
* 1930-ban 3,1 millió tonnát;
* 1939-ben 1,9 millió tonnát.
Tehát mit láthatunk? Azt, hogy a két világháború közötti időszak nagyobbik részében Románia kevesebb gabonát exportált, mint az első világháború előtt. Románia európai szinten a búzamennyiség 6-8 százalékát és a gabonamennyiség 8,3 százalékát termelte. Ezek egyáltalán nem rossz számok, de meg sem közelítik annak a kijelentésnek a képtelenségét, hogy mi voltunk „Európa éléskamrája”.
Itt fontos megemlíteni azt a hatást is, melyet a Ferdinánd király által megígért agrárreform kifejtett és mellyel a zömmel parasztokból álló hadseregét akarta motiválni. Ferdinánd király ígéreteinek következményeként
Elméletben nagyon jól hangzik.
A gyakorlatban viszont Románia teljes mezőgazdasági termelése megszenvedte ezt. A parasztok, akik hirtelen arra ébredtek, hogy saját földjük van, melyet meg kell művelniük, rájöttek, hogy a valóság nem vág egybe az elképzeléseikkel. Mivel nem rendelkeztek eszközökkel, modern földművelési és munkatechnikákkal, sok paraszt a földjük lehetőségeitől elmaradó mennyiségű terményt takarított be, ez pedig csökkentette az ország nemzeti termelését és egyre nagyobb mértékben sodorta a „megélhetési mezőgazdaság” felé. Ezen kívül, mivel a nagy földesuraknak kevesebb földjük maradt, az állam vállalta a kárpótlásukat, ezzel megnövelve az első világháború után még mindig rozoga költségvetésre gyakorolt nyomást.
Bár a 20-as évek első fele után volt némi növekedés, a 30-as évek válsága brutálisan véget vetett ennek. Victor Axenciuc kiváló professzor Produsul Intern Brut al României 1862–2000. Serii statistice seculare şi argumente metodologice (Románia bruttó hazai terméke 1862–2000. Évszázados statisztikai sorozatok és módszertani érvek – a szerk.) című könyvében közölt adatokat megvizsgálva láthatjuk, hogy az első világháború előtti időszak (Regát) legnagyobb egy főre eső GDP-értéke 1282 USD volt, míg a második világháború utáni időszak maximális egy főre eső GDP-értéke 1163 USD (a 2000-es év vásárlóerejének paritásán számított értékek). Ez újabb negatív teljesítménye volt a két világháború közötti Romániának.
A két világháború közötti Románia gazdasági dimenziójának további elemzéséhez a South-Eastern European Monetary and Economic Statistics from the Nineteenth Century to World War II (a romániai, bulgáriai, törökországi, görögországi, szerbiai, albániai és ausztriai nemzeti bankok együttműködése) tanulmányhoz folyamodunk. Ebből azt tudjuk meg, hogy 1924-ben Romániában 13,4 fontsterling volt az egy főre eső GDP. Bulgáriában (13,5 fontsterling), Magyarországon (19,6 fontsterling) vagy Görögországon (14,1 fontsterling) magasabb volt az egy főre eső GDP, mint Romániában.
Ahogy az normális, az időnek haladást és fejlődést kell hoznia.
A két világháború közötti korszak 15 éve a szomszédaink mögött tartott bennünket. Ezért, természetesen, a politikai osztály a főbűnös. És nemcsak az alkalmatlanságával vagy az elképzelések hiányával, hanem néha a mohóságával is.
A Skoda-ügylet (1930), mely a román hadsereg fegyverbeszerzésével volt kapcsolatos, 6,75 milliárd lej értékű volt, vagyis az állam abban az évben elért bevételeinek nagyjából 20 százalékát, vagy a GDP 2,3 százalékát tette ki. Az ügylet végén az országnak olyan fegyverei voltak, melyek nem feleltek meg az eredeti specifikációknak és túlárazottak voltak, megkárosítva az amúgy is szerény állami költségvetést. Az érintett miniszterek és személyek többsége persze megúszta a törvény büntetését. Az akkori kár mai értéken 1,5 milliárd eurónak felelne meg.
II. Károly és kapzsi kamarillája a saját hasznára nyomorította meg a törvényeket, így az állam intézményeit olyan strómanok kaparintották meg, akik nem az egyszerű emberek, hanem patrónusaik érdekeit tartották szem előtt. Gyermeteg zagyvaság azt állítani, hogy a jelenlegi politikai osztály korruptabb. A román hadsereg második világháború alatti teljesen siralmas állapotának fő oka a korrupció és az általános érdek totális és tudatos elhanyagolása volt.
Normális, hogy tekintettel a két világháború közötti román gazdaság siralmas állapotára, a társadalom sem mutathatott tiszteletreméltóbb képet. A lakosságnak csak 20 százaléka élt városi környezetben, nagyjából 40 százalék pedig írástudatlan volt.
1925-ben 1748 tűzvész volt (legalább 262 szándékos), míg 1934-ben 4427 és az elkövetőket csak 209 esetben büntették meg. A politikai osztály számára teljesen kezelhetetlen volt a vidéki helyzet, a megfertőzött igazságszolgáltatás pedig megkapta a melléklet titulust.
Persze, a két világháború közötti időszaknak is megvannak a maga érdemei és fontos időszak az ország modernizálása szempontjából. Ennek ellenére, még a jelenünk által okozott iszonyat mellett sem szabad beleesnünk a múlt alaptalan káprázatába. Ezt józanul, bármiféle szerencsétlen (nacionalista, fundamentalista és más hasonló) befolyástól távol kell elemezni, mert elődeink hibáiban rejlik a holnapi haladás titka.
Az adatok forrásai.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.