Még csak most kezdődik a helyfoglalás, de úgy tűnik, egyre többen vannak.
Ez a lehetőség nagyon is fennáll, egyáltalán nem elméleti. A következő hónapokban meglátjuk, mennyire és milyen gyorsan válik valósággá, talán elsősorban 2017-ben, amikor jelentős vitatéma lesz fontos választási kampányokban, például Franciaországban.
De az teljesen biztos, hogy a nyugtalanság jelentős, miközben az EU számos tagállamában nő a lakosság elégedetlensége a saját politikai osztályával szemben, fokozatosan csökken az életszínvonal, ami visszahat majd a brüsszeli struktúrák által megcsontosított és bürokratizált európai projekt kudarcára. Aminek azonnali hatása
lesz, miközben egyre nagyobb meghallgatásra találnak a szélsőséges nacionalisták, akik a mostani helyzetben kedvező alkalmat látnak politikai programjuk újbóli meghirdetésére, melyben díszhelyen szerepel az EU-ból és a NATO-ból való azonnali távozás ígérete.
Olyan hangulatra alapoznak, melyet nem szabad sem figyelmen kívül hagyni, sem minimalizálni, mert különben újra – és tragikus következményekkel – megismétlődne az a hiba, hogy nem hallgatnak az egyre nagyobb pontossággal érkező jelzésekre, melyek szerint Európa mélyreható reformjára van szükség. Mely reform mindenképpen megtörténik, vagy az európai projekten belül, vagy – annak berobbanása után – egy olyasmiben, amit Nemzetek Európájának lehetne nevezni, és ami nagyon hasonlítana ahhoz a konfliktusos tájképhez, mely a második világháború előtt uralta a kontinensünket. Lássuk, mit mond az a néhány jelentős tanulmány, melyek ebben az időszakban jelentek meg, és a jelenlegi jelenségek okaira és a jövendőbeli Európára gyakorolt hatásaira összpontosítanak.
Itt olvashatják a Pew Research Center által készített nagyszabású felmérés eredményeit, melynek globális gazdasági kutatási igazgatója, Bruce Strokes a következőt nyilatkozta a Friends of Europe számára:
„Voltaképpen erről volt szó a népszavazáson: több vagy kevesebb Európát akarunk… A britek 65 százaléka azt mondja, hogy több hatalmat akarnak Brüsszelből visszahozni Londonba, mint ahogy a svédek 47, a dánok 44 és a németek 43 százaléka is több hatáskört és hatalmat akar visszajuttatni a fővárosoknak.”
Dr. Jan Eichhorn az Edinburghi Egyetemről és a Dpart think-tank tudományos igazgatója hozzátette:
„Létezik egy nyilvánvaló kérdés: miként szavaznának az emberek, ha erre lehetőséget kapnának? Persze, ez egy kicsit hipotetikus ügy. De feltettük, és az általunk elemzett országokban (Franciaország, Spanyolország, Németország, Írország, Lengyelország és Svédország) megfigyeltük, hogy a lakosság egy jelentős csoportja az EU-ban maradásra szavazna. Ennek ellenére nagyon változik a preferencia támogatottsága. Németországban, Spanyolországban vagy Lengyelországban egyértelmű többség van az EU-ban maradás mellett. De ha megnézzük Franciaországot vagy Svédországot, jelentősen csökken a támogatók és az elutasítók közötti különbség. És most azt látjuk, hogy bár továbbra is jelentős többség van az EU-ban maradás mellett, létezik egy jelentős kisebbség, mely már most is azt mondja, hogy egy hipotetikus népszavazás esetén az EXIT mellett szavazna.”
Ha ez a helyzet, akkor nézzük meg a jelenség okait, ahogy az a Pew kutatásából kiderül. Érdekes eredmények, mert grafikonokká változtatva megmutatják azoknak a nyugtalanságoknak a mértékét, melyek rendkívül könnyen átalakulhatnak (vagy átalakíthatók) nemcsak társadalmi robbanásokat és nemzeti politikai színpadokat aláaknázó jelentős okokká, de szertefoszlathatják annak lehetőségét, hogy ilyen-olyan formában folytatható legyen az, amit „európai projektnek” neveztünk el.
Elnézést, talán túl sok a grafikon. De a helyzet helyes felvázolásához ennek az információnak időben kell megérkeznie. Éppen annak megértéséhez, hogy a BREXIT-ről szóló vita, ha csak szigorúan brüsszeli intézményi fogalmakkal vagy ellenkezőleg, csak a «tetszik/nem tetszik» dichotómia érzelmi szemszögéből nézzük, teljes mértékben felületes marad. A mélyreható okok éppen ezekből a szerintem rendkívül pontos a tanulmányokból derülnek ki, és nyilvánvaló, hogy ezeket többé már nem lehet figyelmen kívül hagyni vagy megkerülni, és nem lehet helyébe – a közvélemény figyelmének lefoglalása érdekében – egy olyan politika cirkuszi előadását helyezni, mely az általa generált, tisztségekért és kiváltságokért folyó harcban egyre mocskosabb és primitívebb.
Senki sem tudja, mi lesz ennek a vége, de az biztos, hogy Európa többé nem nézhet ki úgy, mint most. Olyan struktúrák és hatalmi központok megőrzése, melyek a jövőben is a „business as usual” rendszere szerint szeretnének dolgozni, azzal a veszéllyel jár, hogy
és ha 28-ból 27-en maradtunk, könnyen megláthatjuk, hogy ez a szám is tovább csökken.
Tegnap arról az új geopolitikai sakkjátszmáról beszéltem, mely most indul és bevégzi egy „transzatlanti Európa” létrehozását. Lehet, hogy így lesz. Lehet, hogy – sajnos – a projekt túl későn érkezik, hogy még azelőtt működésbe léphessen, mielőtt az Európán belüli mostani bizalmi válság kifejti a hatását, a BREXIT pedig hasonló események egész hullámát indítja be.
Mivel a veszélyek láthatók és a küszöbön állnak, így vagy úgy, de meg kell hozni valamilyen döntést és javasolni kell egy alternatívát.
Meglátjuk, hogy a NATO varsói csúcsán meghozott döntések után az építkezés új útja kezdődik-e el. Ha nem, akkor nézzék meg a BREXIT mostani következményeit és emeljék őket a kontinens szintjére, más hasonló esetek megjelenését figyelembe véve. És gondolják végig, mi a legjobb mindnyájunk holnapja számára.
Fotók: adevarul.ro
Ezt az eszmefuttatást is kiteszem a Facebookra, Önök meg beszólnak nekem kommentben. Tehát minden a helyén.
„A kisebbségre irányuló támadások mindig is jelen voltak, hol takaréklángon, hol nyílt tűzzel.”
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.
Egy megyei hivatal vezetője pedig caragialei magaslatokban mutatta be, hogyan kel lebukni egy rakás kenőpénzzel.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
… az államelnök-jelöltek sikeresélyét szinte percenként mérik most már, és van is egy meglepetés… és egy kórház műtőjében éppen beavatkozás közben vált le a mennyezet.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ezt az eszmefuttatást is kiteszem a Facebookra, Önök meg beszólnak nekem kommentben. Tehát minden a helyén.
„A kisebbségre irányuló támadások mindig is jelen voltak, hol takaréklángon, hol nyílt tűzzel.”
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
A mesterséges intelligencia ugyanis nem nézett ki az ablakon. Ha tetszik, könyvből tájékozódott. Mi viszont kimentünk a dombra és megnéztük. Avarostól, virágözönöstől, szemetestől, mindenestől.