// 2026. augusztus 14., péntek // Marcell

Ez van Gagauziában, avagy egy másik autonómia harci helyzete

// HIRDETÉS

Interjú Gagauzia új baskánjával, Irina Vlahhal.

Comrat központjában, egy vakolatlan épületben találkoztunk a Gagauz-Yeri ATE (Autonóm Területi Egység – a szerk.) új baskánjával. A két szoba egyike az online sajtót figyelő fiatalokkal volt tele. A láthatóan fáradt Irina Vlah a másik szobában várt bennünket. Mellette páncélszekrény, amelyre a Kommunisták Pártja egyik választási szlogenjét ragasztották, a páncélszekrényen Lenin mellszobra. A fal mellett, egy rakás doboz és papír mögött, egy óriási Lenin-arckép, mintha a falról esett volna az asztalt ellepő papírhalmok mögé.

DW: Oroszország nyíltan szerepet vállalt a Gagauz-Yeri ATE-ben zajlott választási kampányban. Milyen mértékben befolyásolta a gagauzokat az orosz agitálás?

Irina Vlah: Senki előtt nem titok, hogy a gagauzok oroszpártiak. Ugyanúgy az sem titok, hogy a 2014. február 2-i (Kisinyov által törvénytelenné nyilvánított – a szerz.) népszavazáson a gagauzok csaknem 98 százaléka a Vámunióhoz való csatlakozás mellett döntött. Stratégiai érdekekről van szó. Ne feledjük, hogy a Gagauz Autonómia mezőgazdasági térség, melynek exportálnia kell a termékeit. Az EU számára az árunk nem érdekes. Ezzel szemben Oroszországban szívesen fogadják. És az érte kínált ár is jó. Sikerült meggyőznünk Oroszországot, hogy nyissa meg újra piacát az almánk előtt. Most arról tárgyalunk, hogy az orosz piac nyíljon meg újra a szőlőnk, a barackunk és a konzervjeink számára. Moszkva tárgyalni akar velünk, Kisinyov pedig semmibe vesz minket, és megvonja tőlünk a finanszírozást, mert nem azokra a pártokra szavazunk, melyek ott hatalmon vannak. Még csak meg sem nézik, hogy miként élünk. Az itteniek érzik ezt a nemtörődömséget. Mindnyájan jó kapcsolatokat akarunk Kisinyovval.

A jövőnket csakis Moldova Köztársaságon belül képzeljük el.

Azt akarjuk, hogy a kisinyovi tisztségviselők gyakrabban látogassanak ide, lássák, melyek a régió gondjai. A gagauzok párbeszédet akarnak! A régió lakossága talán 2 százalékának radikálisabb elképzelései vannak, de a többség jó kapcsolatokat akar Kisinyovval.

Hogyan akarják elmozdítani a holtpontról a kapcsolatot a központi hatóságokkal?

Először is, nekem nincs politikai tervem. Nem érdekelnek a Kisinyov és Comrat közötti politikai alkuk. Elsősorban a régió gazdasági fejlődése érdekel. Kész vagyok stabilitást felkínálni Kisinyovnak az ország déli részén, a Gagauz Autonómia iránti nyitottságért cserébe. Azt akarjuk, hogy az ország költségvetésének kialakításakor, bizonyos fejlesztési tervek megvalósításakor, a Regionális Fejlesztési Alap kidolgozásakor vegyenek minket figyelembe. Azt akarjuk, hogy mi is egyenlők legyünk az ország más megyéivel.

Nem gondolja, hogy a Kommunisták Pártjának képviselőjeként, melyből nemrég kilépett, könnyebben el tudta volna érni ezt a párbeszédet? Most, bizonyos értelemben, a PCRM tagja a parlamenti többségnek…

A PCRM most kormányon van. Holnap ellenzékben lesz. Nem áll szándékomban egyik vagy másik kormánypárttól függni. A Gagauz Autonómiát képviselem, és velem nem kellene úgy tárgyalni, mint egy párttaggal. Ismétlem, kész vagyok egy sor nagyon konstruktív javaslatot tenni a Moldova Köztársaságot most vezető politikusoknak.

Segített a kampányban a szocialisták támogatása, vagy inkább akadály volt?

Jó volt az együttműködés. A csapatuk támogatott. Elkísértek, amikor találkoztam a választókkal, együtt találkoztunk egy sor oroszországi tisztségviselővel.

De hogyan akarja mostantól fogva építeni a kapcsolatot Oroszországgal?

Nagyon gyümölcsöző regionális együttműködésünk van Oroszországgal. De ugyanilyen gyümölcsözően működünk együtt Ukrajnával is, főleg Odessza régióval. Jó kapcsolatunk van Tatárfölddel. Át fogjuk hágni a törvényi keretet, és maximálisan ki fogunk használni minden lehetőséget, amit a régiók közötti kapcsolatok felkínálnak. Arra számítunk, hogy a kisinyovi központi hatalom segíteni fog e kapcsolatok fejlesztésében.

Moldova Köztársaság föderalizálásáért száll síkra.

A választási programomban van egy ilyen pont. De most nincs értelme erről beszélni, mert nincsenek meg a feltételek egy ilyenfajta kezdeményezés megvalósításához.

A Kisinyovi Parlament jelenlegi többsége nem fogad el egy ilyen elképzelést.

Realista vagyok és nem szeretek jelszavakat hangoztatni.

A PCRM listáján került be a Parlamentbe, aztán kilépett és független képviselő maradt. Most, hogy baskán lett, le kell majd mondjon a képviselői tisztségről. Ez azt jelenti, hogy az ön helyére egy PCRM-s kerül be a listáról.

Igen, így szól a törvény. De el akarom mondani, hogy tisztességes ember kerül a helyemre – Ina Şupac. Nagyon energikus, aktív személy, aki nagyon sokat dolgozik. Örömmel fogom neki átadni a képviselői tisztséget. Kiváló szakember az oktatás és a történelem terén. Harcos típus. Nagyon jól érti a most zajló reformokat.

Igen, de a PCRM-ben Vladimir Voronin hozza a döntéseket…

Ez a Voronin által vezetett párt gondja. Engem többé nem érdekel Voronin. És a pártja sem.

De mi haszna annak, hogy Ina Şupac jó szakember, ahogy mondta, ha a párt vezetője fogja majd neki diktálni, hogy mit tegyen? Vannak olyan információi, hogy majd az egyik oldalra fog állni (Şupac – a szerk.)?

Nem beszélhetek a nevében. Annyit mondhatok, hogy örömmel fogom neki átadni a képviselői mandátumomat. Tudom, hogy be szeretne kerülni egy kínai felsőoktatási intézménybe, nagyon sok nyelvet ismer. Irigylésre méltó a felkészültsége.

Nevezze meg azt az első három dolgot, amit baskánként meg fog tenni.

Először is azt kívánom, hogy már az elejétől fogva jó kapcsolataim legyenek a comrati Népgyűléssel (helyi parlament). Összehangoltan kell dolgoznunk a régió javára. Nagyon jó kapcsolatokat akarok a Bölcsek Tanácsával. Itt nagyon sokra tartják ezt a tanácsot – minden településen van képviselője, tisztelt személyek. Gyakran fogok konzultálni ezzel a tanáccsal. Ezen kívül azt tervezem, hogy összehívom Gagauzia összes volt baskánját és a Népgyűlés volt vezetőit, a „Gagauz Köztársaság” első elnökét, a Legfelsőbb Tanács elnökét, hogy több kérdésben is konzultáljak velük. Azt remélem, hogy ha mindnyájukat a párbeszéd asztalához ültetem, sikerül majd összefognom a társadalmat, mert az utóbbi időben megosztottak voltunk. A Moldovai Demokrata Párt (PDM) a felelős ezért a megosztottságért, mely az ellenjelöltemet, Nicolae Dudoglot támogatta és mely „mieinkre” és „övéikre”, „demokratára” és „nem demokratára” osztott bennünket. Nyomást gyakoroltak az emberekre – ha nem léptek be a pártba, elvesztették az állásukat. Az ilyenfajta beavatkozások kárt okoztak.

Mit szeretne a leginkább?

A leginkább azt szeretném, ha béke lenne, és jó kapcsolatok szeretnék Kisinyovval és a törökországi partnereinkkel.

És az Európai Unióval?

Ha minőségi oktatásról, a korrupció elleni harcról és a törvény szupremáciájáról beszélünk – akkor ezeket a dolgokat elfogadjuk. De ha az európai reformok iskolák bezárását jelentik az optimalizálás jelszavával, és olyan felszólításokat, hogy a „románok történelmét” tanuljuk „Moldova történelme” helyett – akkor a Gagauz-Yeri ATE lakosságával kapcsolatosan elfogadhatatlannak tartom az ilyenfajta megközelítéseket. Moldova Köztársaság államisága mellett szállok síkra. Amikor pedig bizonyos európai biztosok számunkra kényes ügyekbe avatkoznak bele – ez zavar bennünket.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A kiskutya jó dolgában, a választópolgár rossz dolgában vész meg

Varga László Edgár

Három és fél évtizeddel a diktatúra bukása után a romániai polgárok közel fele ismét rábólintana egy „kevésbé demokratikus” rendszerre.

Kataszter-katasztrófa: milyen tanulságai lehetnek a földhivatal-rendszer összeomlásának?

Sánta Miriám

Romániában szinte mindenkinek saját ingatlanja van – ennek történelmi okai vannak. Romániának azonban fokozott digitális sérülékenysége is van – ennek pedig jelenkori okai vannak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Mi marad az Odüsszeia hollywoodi feldolgozásából, ha a hitet kilúgozzák belőle?

Szántai János

Egy tökéletes marketinghadjárattal megtámogatott korrekt szuperprodukció, szeretem-utálom táborokkal, no meg egy fontos pozitív eredmény: egy időre lehull a por az irodalmi műről.

A rendszerváltás után sem volt menekvés a történelem öleléséből

Sólyom István

Ideje lecserélni a korábbi évtizedek szenvedéseire reflektáló román–magyar megbékélés fogalmát a pragmatikus együttélés kifejezésére, a tisztességes Európáért folytatott közös román–magyar párbeszédre. Vége az MCC-történészkerekasztalnak.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
„A Kárpátok szimbólumát egy gyűlölt, kártékony, kóborló vadállattá züllesztette a politikum”
Főtér

„A Kárpátok szimbólumát egy gyűlölt, kártékony, kóborló vadállattá züllesztette a politikum”

A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.

Erdély ma új autópálya-szakasszal gazdagodik
Krónika

Erdély ma új autópálya-szakasszal gazdagodik

Kedden 16 órakor a tervek szerint megnyitják a forgalmat az A3-as észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti 12,24 kilométeres szakaszán.

Több száz embert verhetett át Untold-belépőkkel egy kolozsvári férfi – hírek pénteken
Főtér

Több száz embert verhetett át Untold-belépőkkel egy kolozsvári férfi – hírek pénteken

A rendőrség vizsgálódik Kolozsváron egy fesztiválbelépőkkel elkövetett lehetséges csalás ügyében, a károsultak között sok a magyar diák. Közben alig néhány szavazat hiányzik egy PSD-RMDSZ-kormányhoz.

Hátulról, teljes sebességgel – nyilvánosságra hozták a halálos biciklisgázolást rögzítő videót
Székelyhon

Hátulról, teljes sebességgel – nyilvánosságra hozták a halálos biciklisgázolást rögzítő videót

Meghalt az a férfi a kórházban, akit néhány nappal korábban egy Argeș megyei településen elütött egy autó, miközben az országút szélén közlekedett kerékpárral. A levegőbe repült, miután hátulról, teljes sebességgel elgázolták.

Trump új feltételt szabott Iránnak, ha már Teherán is feltételeket szabott a Hormuzi-szoros megnyitásához, nő az olajár
Krónika

Trump új feltételt szabott Iránnak, ha már Teherán is feltételeket szabott a Hormuzi-szoros megnyitásához, nő az olajár

Donald Trump amerikai elnök új feltételt szabott az Iránnal folytatandó tárgyalásokra: kijelentette, hogy mostantól kártérítést követel az országtól a múltbeli jogsértésekért.

Sokkoló jelenet az országúton: kiesik egy gyermek egy autóból, és az érkező kamion felé indul
Székelyhon

Sokkoló jelenet az országúton: kiesik egy gyermek egy autóból, és az érkező kamion felé indul

Egy gyermek esett ki egy országúton közlekedő járműből Tulcea megyében, a jelenetet pedig a mögötte haladó autó fedélzeti kamerája rögzítette. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A kiskutya jó dolgában, a választópolgár rossz dolgában vész meg

Varga László Edgár

Három és fél évtizeddel a diktatúra bukása után a romániai polgárok közel fele ismét rábólintana egy „kevésbé demokratikus” rendszerre.

Kataszter-katasztrófa: milyen tanulságai lehetnek a földhivatal-rendszer összeomlásának?

Sánta Miriám

Romániában szinte mindenkinek saját ingatlanja van – ennek történelmi okai vannak. Romániának azonban fokozott digitális sérülékenysége is van – ennek pedig jelenkori okai vannak.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Mi marad az Odüsszeia hollywoodi feldolgozásából, ha a hitet kilúgozzák belőle?

Szántai János

Egy tökéletes marketinghadjárattal megtámogatott korrekt szuperprodukció, szeretem-utálom táborokkal, no meg egy fontos pozitív eredmény: egy időre lehull a por az irodalmi műről.

A rendszerváltás után sem volt menekvés a történelem öleléséből

Sólyom István

Ideje lecserélni a korábbi évtizedek szenvedéseire reflektáló román–magyar megbékélés fogalmát a pragmatikus együttélés kifejezésére, a tisztességes Európáért folytatott közös román–magyar párbeszédre. Vége az MCC-történészkerekasztalnak.

// HIRDETÉS