// 2026. június 23., kedd // Zoltán

Egy bunkó kormánnyal úgy kell beszélni, hogy megértse

// HIRDETÉS

Egy normális országban nem feltétlenül elegáns tahó módon szidni a kormányt. Romániában viszont, úgy tűnik, épp erre van szükség. Andrei Pleşu szövege.

A hatalom birtoklása sohasem garancia a tévedhetetlenségre, büntethetetlenségre, legitimitásra. „Hatalom” nélkül is lehet valaki „hatalmon”, vagyis anélkül, hogy az azzal járó hatásköröknek megfelelően gyakorolná a hatalmat, más néven anélkül, hogy megfeleljen a „felhatalmazásának”.

Nem volt szükség az augusztus 10-e estéjén lezajlott fojtogató előadásra, hogy ráébredjünk, a jelenlegi kormányzat csődöt mondott. Az már elejétől fogva ragyogóan megmutatkozott a nyilvánvaló alkalmatlanság, intellektuális középszerűség, kültelki pofátlanság, az ország valós gondjai iránti érdeklődés hiánya révén. A múlt héten pedig mindez bestialitásban és szégyentelenségben csúcsosodott ki.

* A választáson elért siker az a szofizmus, mellyel a kormánypárt – görcsösen – alátámasztani kívánja „feljogosítottságát”.

E siker nyilvánvaló statisztikai haloványsága mellett (3,5 millió „támogató” egy 18,3 milliós választói testületből), meg kell említeni az „apologéták” mentális téveszméjét: olybá tűnik, hogy azt hiszik, megválasztásuk után bármit megengedhetnek maguknak a következő választásig. A választás nyertese élet és halál ura, a tönk szélére viheti az országot, verhet, ölhet, a kormányzás „jogos” elvévé változtathatja a tökéletes önkényt. Tüntetések? Hagyjanak bennünket lógva! Maradjatok csendben a következő választásig és akkor majd meglátjuk, hogy kinek van igaza…

* A vezető káderek toborzási módszereként alkalmazott kontraszelekció kötelező

egy olyan párt és kormány esetében, mely szigorúan szolgalelkűség, személyes kiváltságok és félelem alapján működik. Következésképpen, előszedünk egy politikailag Vadim Tudor által szűztelenített bölcsészt és munkaügyi miniszterré nevezzük ki, egy videlei általános iskola titkárnőjéből belügyminisztert csinálunk, egy bájos, intellektuálisan összeomlott néni torkán pedig letoljuk a miniszterelnöki tisztséget (úgy hallottam, gyakran vannak tehetetlen sírógörcsei, ami annak a jele, hogy a lelke mélyén érzi, hogy… bántalmazzák), egy román nyelvből megbukott, a szóegyeztetés hiányát és a lexikális kisiklásokat mesteri fokon űző személyből oktatási minisztert csinálunk, az infrastruktúra gondolatának kritikusából pedig közlekedésügyi minisztert, egy „örökké parancsra váró” csendőri viselkedésű pancui ügyészből igazságügy-minisztert, néhány levelező tagozaton szerzett késői okleveles jogászra bízzuk a törvényhozást és így tovább. És ha beleütközünk valamilyen előre nem látott „ellenállásba”, akkor – az ellenzék támogatása nélkül – elmozdítjuk a saját kormányunkat, három kormányfőt is leváltunk alig másfél év alatt. Mindezt egy lakótelepi szeszélyekben járatos, hajdani teleormani sörárus bölcs útmutatásával, akinek egy büszke „liberális” nyújt segédkezet, akit még a saját párttársai és „szépecskének és tökfilkónak” írtak le politikai karrierje kezdetén. A Szociáldemokrata Pártban (PSD) uralkodó mentális (és erkölcsi) ködre jellemző az is, hogy adott esetben, ha Ecaterina Andronescu és Codrin Ştefănescu között kell választani (mindketten a párt meghatározó tagjai), akkor azonnal Codrin úr lenne a győztes (akit, amekkora nagy műgyűjtő, hallottam már „Van Dic”-et mondani, amikor Van Dyckról beszél és „empir”-t, amikor éppen a Napóleon alatti Empire stílusra utal…).

* Az alkalmatlanságból önhittség következik.

Az ostobának mindig igaza van és nem érti, hogy mi a bajod vele… Nem ismeri be a tévedését, amikor pedig bakot lő, a meg nem értett áldozat mentegetőzéséhez folyamodik: „tévedni emberi dolog”, „izgatott voltam”, mások az igazi vétkesek: a párhuzamos állam, a binom, az elnök, a szolgálatok, Brüsszel, Washington, Soros, az áruló értelmiségiek, a manipulált és ellenségek által lefizetett tüntetők és így tovább. A legjobb esetben kitalálták a „kommunikációs hiba” kifejezést. Vagyis valami szép és jogos dolog járt a fejünkben és annak pont az ellenkezője jött ki a szánkon. Tény, hogy néhány kis bakin és malentendu-n túlmenően hibátlanok vagyunk: a vállunkon hordozzuk az országot, az ország pedig, a hálátlan, csak morog.

* A kormánypárt képtelen megfelelően reagálni a demokrácia egyik alapintézményére, a tüntetésre.

Azt hiszi, hogy az utcai tüntetés, a strukturális követeléseket megfogalmazó meeting – elviekben – visszaélés. Kivéve azokat a meetingeket, melyeket maga a PSD szervez annak bizonyítására, hogy mennyire szeretik. Meeting-et akartok? Nos, adunk nektek egyet, hogy arról koldultok! Eltaposunk benneteket! Az a lényeg, hogy a kormányon lévőknek meg sem fordul a fejében, hogy egy népi tüntetéssel szembeni demokratikus, intelligens, konstruktív reakció a párbeszéd, a tárgyalás, a tüntetők által megfogalmazott kritikák józan mérlegelése, a kormányzás menetének kiigazítása. Nem! Az optimális, egyetlen reakció ellentüntetésekre, könnygázra, vízágyúkra, husángokra redukálódik. Vagyis bunkóságra és bestialitásra. Mentség? „Amazok” voltak az erőszakosak. Mintha hihető lenne, hogy egy külföldön élő román csak azért tesz meg több ezer kilométert, hogy lefejeljen egy rendőrt! Mintha a sérült tüntetők és csendőrök közötti 450-35-ös arány nem lenne önmagában egyértelmű. Mintha nem lett volna nyilvánvaló, még a „nem-szakemberek” számára is, hogy az erőszakosan tüntetők egyáltalán nem hasonlítottak a békésekre: kétség nem fér hozzá, hogy szakemberei voltak a „lármázásnak”, igazi „bajkeverők”, akiket – talán – vagy a saját huligán természetük, vagy – és ez a legvalószínűbb – az „eseményt” háttérből szervezők hajtottak, akiknek látványos ürügyekre volt szükségük, hogy elindíthassák a harcot…

* A kormányon lévők helytelenítik az erőszakot és az obszcenitást!

A harcias Rădulescu, más nevén „Géppuska”, Nicolae Şerban, aki arról beszél az egyik parlamenti képviselőnőnek, hogy képei vannak róla, amint anális szexet űz, az érzéki Bacalbaşa úr, aki bármikor kész arra, hogy a parlamenti szónoki emelvény magasságából bohókásan pornográf kijelentésekkel öblögesse a száját, Palada úr, aki élő tévéadásban kezd el bunyózni, hogy jobb belátásra térítse USR-s (Mentsétek meg Romániát Szövetség – a szerk.) kollégáját, Goţiut, mindezek valószínűleg fedett ellenzékiek. Hiszen nálunk, a PSD-ben nincsenek ilyen példányok. Ugyanakkor olyan híres újságírók támogatásának örvendhetünk, akik azt kérik az ellenfelektől, hogy „kínok között dögöljenek meg”, akik azt ígérik az ellenségeknek, hogy eltapossák őket, mint valami „férgeket”, vagy akik nekimennek az előadásukat megzavaró motorosoknak. Ezek remek polgárok, illedelmes fiúk, a párbeszéd, a finom, grimaszok és fésületlen szavak nélküli somolygás mesterei!

U. i.: Azok közé tartozom, akik teljesen helytelennek tartották a svédországi román által elindított és egyes közéleti életben meghatározó személyek által túlságosan buzgó módon átvett több mint triviális szlogent. Úgy tartottam, hogy ez olyan színvonal-süllyedés, ami az érintettek malmára hajtja a vizet (így is történt). De az augusztus 10-i bunkósági előadás után újra végiggondolom:

mégiscsak úgy kell beszélni, hogy a másik megértse…

Másrészt, egyre gyakrabban bánom, hogy nem követtem már régebben Maniu és Coposu urak remek utódjának, a parasztpárti Pavelescunak a minapi tanácsát: vagyis, hogy nem húztam el budit mosni Nyugatra, ehelyett hagyom, hogy nap, mint nap egy „legitim” vespasienne (utcai illemhely – a szerk.) vezessen.


A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke
Székelyhon

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Székelyhon

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS