Még mindig vannak politikusok, akik azt suttogják, hogy „megcsinálnák a regionalizálást, ha nem lennének a magyarok”. Sabin Gherman írása.
A helyzet a következő: Teleorman annyit kapott beruházásokra a költségvetésből, mint Északkelet-Moldva hat megyéje együttesen. Kolozs 13-szor (tizenháromszor) kevesebb pénzt kapott útépítésre, mint Teleorman – sőt, szintén Kolozs még az elkerülő út 138 millió eurós európai támogatását is elveszítheti, mert a kormány nem akarja lehívni és továbbítani a pénzt Erdély fővárosának. A keménygalléros politikai ügyeskedők meglapulnak a susnyásban, a hírtévék óvakodnak a témától, nehogy csökkenjen a csodaserpenyőik iránti kereslet. És ez csak így, kutyafuttában…
Ahányszor szóba kerül a pénzek elosztása,
Ha valamelyik szegény megyében élsz és pénzt akarsz, senki sem törődik veled; ha gazdag megyében élsz és pénzt akarsz, nos, ezt szeparatizmusnak állítják be. Senkiben sem merül fel a kérdés, hogy miért a szegény megyékben vannak a leggazdagabb és legbefolyásosabb kiskirályok, mint ahogy azzal sem törődik senki, hogy az ország gazdag térségeiben ezek a kiskirályok sohasem léphették túl az egyszerű tyúktolvaj szintet. Egyetlen pártnak sincs mersze kimondani, hogy a pénzek zömének ott kell maradniuk, ahol az emberek azért megdolgoztak; azzal dicsekszünk, hogy jó gazdák vagyunk, de elutasítjuk az öngazdálkodást.
Ez az ország jó néhány évtizede azt választotta, hogy a szegénységbe fektet be – a vezetők ahelyett, hogy a szegény régiókat emelnék fel a gazdag régiók szintjére, mindent elkövetnek azért, hogy a gazdagokat süllyesszék a szegények szintjére. A sikeres politikai ügyeskedők tabuk gyűjteményévé változtatták a gazdasági és közigazgatási szabályokat, amit a kampányalamizsnaként osztogatott kilós liszttel együtt tettek nyereségessé a maguk számára. Létezik egy törvény, a 215/2001. számú, mely a pénzügyi és közigazgatási kérdésekben bevezeti a helyi autonómiát, de még mindig nemzeti rémületet kelt, ha valaki közigazgatási-pénzügyi autonómiáról beszél. Emlékeznek még, hogy micsoda üvöltözés volt az egyetemi autonómia ellen? Mennyi félelem van a 215-ös törvénnyel is… A regionalizálásról most is csak zárt pártgyűléseken beszélnek, nehogy megtudja a nép, hogy szükség van rá. És miért lenne ez másképpen a Balkánon, amikor pont azoknak a pártoknak kellene végrehajtaniuk a regionalizálást, melyek mumust csináltak belőle?
és ha a kormányon lévők nyíltan, alannyal és állítmánnyal beszámoltak volna azokról a beruházásokról, melyek Dragnea megyéjét Kolozs,vagy Iaşi szintjére emelhetnék, akkor még hagyján; legalább egy könyvesbolt… (utalás arra, hogy Teleorman megyében állítólag egyetlen könyvesbolt sincs… - a szerk.) Csakhogy most egy – egyértelműen feudális – rendszer csírája vált láthatóvá – nem megy ki a fejemből a belügyminiszter asszony rémülete, mert esetleg úgy mutathatják a tévék, hogy nem mondott köszönetet a Vezérnek és nem mutatta meg a világnak, hogy mindent Tőle, a Legfőbbtől tanult. A szárnysegédeket szintén ugyanezen elv, a szolgalelkű bunkóság szerint válogatják ki. Azt hiszik, hogy a pénzek eljutnak Teleormanban az egyszerű emberekig? Csodálkoznék…
A pénzeket már száz éve pumpálják a szegény térségekbe – és azok még mindig szegények; ezzel szemben onnan mindig szocialista ajatollahok emelkednek ki. 1928-ban, például, Nagy-Románia költségvetésének 86 százalékát az Erdélyben és Bánságban behajtott adók adták, a Regát többi része 14 százalékkal járult hozzá. Iaşi 1859-ben egyáltalán nem maradt el Bukaresttől, Moldva pedig a kultúra rendkívüli oázisa volt; fél évszázad alatt hazavágták az egész régiót. A történelem elrejtve tartja Kogălniceanu decentralizálásról szóló beszédeit, mint ahogy az 1862-es egyesülés felmondásáért tartott tüntetést is, ahol többek között Moldva metropolitáját is megsebesítették a bukaresti kormány által kivezényelt csendőrök. A moldvaiak három napos ünnepet tartottak, amikor Cuza, az Egyesülés fejedelme lemondásra kényszerült. Rejtve tartják az erdélyi és bánsági vezetők beszédeit is, akik bár harcoltak az 1918-as egyesülésért, később elszörnyedtek a regáti fanarióta rendszert megtapasztalva.
A nyugati városok a centralizálással Iaşi sorsára jutnak, dicső múltú romhalmazokká válnak, egyetlen város, Bukarest javára”, írta Sever Bocu a két háború közötti időszakban. De a kormányon lévők mindig a központosítás kényelmes útját választották, számukra könnyebb volt a „veszélyekre” rámutatni és nem a lehetőségekre: így vált 1918. december 1-e a legfőbb ürügy arra, hogy többé semmi mást se csináljanak. És nem Bukarestről, a városról, de még csak nem is a bukarestiekről (akik – valaha – szintén elcsodálkoztak az évente kétszer lerakott járdaszegélyeken) van szó, hanem arról a rendszerről, mely mindnyájunktól elvesz, majd a kiválasztottaknak oszt vissza.
És nem, nem magáról az egyesülésről van szó, hanem a történelmi lehetőség ostoba kezeléséről: egyesültünk és kész, jöjjön a történelem és repítse szánkba a sült galambot. Nem működik, hogy a XXI. században még mindig vannak politikusok, akik azt suttogják, hogy „megcsinálnák a regionalizálást, ha nem lennének a magyarok” – ez bántja őket. Ahelyett, hogy felfognánk, hogy a sokszínűség kultúrát és gazdaságot és minden mást is generál, továbbra is elmormogunk néhány euroszlogent, aztán pedig visszatérünk a régi rossz szokásainkhoz. Nem a tankönyvekből tudtuk meg, hogy Románia a maga 27 kultúrájával egy miniatűr Európa, hanem a brüsszeli beszédekből, amikor Románia belépett az Unióba; beszélt erről valaki errefelé, találkoztunk ezzel bármelyik polgári nevelési tankönyvben, zászlójára tűzte bármelyik párt ezt a kivételes sokszínűséget?
Ha ennek az országnak a politikusai szakértővé váltak valamiben, nos, akkor
Ez egyfajta mocskos spirállá vált. A reform elmaradásának ára már nagyobb lett, mint amibe a reform került volna. Minden úgy működik, mint egy becsődölt gyár óriási szakszervezete. Nem iskolákba, kórházakba vagy autópályákba ruházunk be, hanem a segélyező rablógazdálkodásba: elvesszük azoktól, akiknek van és odaadjuk azoknak, akiknek nincs, hazavágjuk a munkahelyeket és aztán a szociális segélyezési politikákra összpontosítunk.
Állandóan a 2018-es Romániáról beszélnek, persze a bukaresti hallgatóság hisztérikusan áldozati szerepbe helyezkedő hangvétellel: vajon még mindig egyben leszünk? Vajon elveszik tőlünk Moldvát, vajon megmarad még Erdély? Óriási veszély: egy részeg bolgár mondott valamit Dobrudzsáról, szóval fegyverbeeee! Nem, uraim, modernizálás és mélyreható reformok nélkül nem maradunk egyben, mint ahogy nem vagyunk egyben már az egyesülés másnapja óta sem: és ez azért van, mert egy országot nem négyzetkilométerekben és lakosságszáma millióiban mérik, hanem aszerint, hogy miként képes felfogni a modernitást. Ha képes.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.