// 2024. december 3., kedd // Ferenc, Olívia

A Román Akadémia beleragadt a kommunista öntőformába

// HIRDETÉS

Tényleg a kötelező latin nyelvoktatás lenne a romániai közoktatás élőhalottjának mentőangyala?

Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.

A kommunista időszakban a hatóságok óriási nyomást gyakoroltak a kultúrára és képviselőire. Akkor tudósaink a klasszikus humán kultúra, a latin nyelv, a korábbi évszázadok filozófiájának és tapasztalatának világába menekültek. Most más világban élünk. De akadémikusaink még nem vették észre.

Tekintettel arra, hogy a mi pénzünkből fizetik őket, a jelenlegi társadalom számára szükséges oktatás fejlesztéséhez és korszerűsítéséhez kellene hozzájárulniuk.

A Román Akadémia viszonyulása a PISA-felmérésekhez

Ilyen körülmények között esett meg, hogy a Román Akadémia egyik közleményében kisebbítik a PISA-felmérések jelentőségét, azt követelik, hogy az iskolában minden diák számára tartsák meg a latin nyelv oktatását, sőt, legyen érettségi tárgy, a történelem és a klasszikus humán tantárgyak oktatására helyezve a hangsúlyt a kortárs oktatásban. A Román Akadémia ellenzi új tantárgyak bevezetését, ellenzi a hangsúly gyakorlati készségekre való helyezését, ahogy az a PISA-felmérésekben történik, ellenzi a humán tantárgyak óraszámának csökkentését. A Román Akadémia azt mondja, hogy

klasszikus humán kultúrát fejlesszünk, még akkor is, ha szegények maradunk!

Az iskola önmagában véve nem jó vagy rossz. Akkor jó, ha fejlődésének adott szakaszában megfelel a társadalom követelményeinek, igényeinek, érdekeinek. A mai társadalom teljesen eltér az 50 évvel ezelőttitől. A technológiák robbanásszerű fejlődése, az informatika előrelépése, a globalizálás, a mobilitás, a környezetvédelem és sok más tényező teljesen megváltoztatta a társadalom igényeit és követeléseit. Igaz, hogy a társadalmi rendszerek, különösen az oktatási struktúrák nagy tehetetlenséggel rendelkeznek és konzervatívok. De azért innen a világ látványos fejlődését követő változás elutasításáig hosszú az út.

A kommunizmus alatt létezett egy szűk elit, mely a klasszikus humán kultúra gondozását tartotta fontosnak, a latin nyelv tanulásával kezdve. A többi fiatalt automatikusan beosztották a termelésbe, ahol a korabeli egy főre eső GDP által megmutatott „teljesítménnyel” dolgoztak. Már rég túl vagyunk rajta. Most hatékonynak kell lennünk, a fejlett társadalmak mintájára, melyeknek négyszer nagyobb egy főre eső GDP-jük van, mint nekünk. Ez az egyetlen út az egész népesség jólétének biztosítása felé.

Az „oktatás és szakképzés” a modern elképzelés

A jövendőbeli végzettek 99 százaléka nagyon is konkrét, „földhözragadt” munkahelyeken fog dolgozni, ahol a klasszikus humán kultúra csak azoknak a fiataloknak lesz érdekes, akik vonzódnak hozzá vagy ez a szenvedélyük. A többi fiatalnak informatikai, kommunikációs készségekre van szüksége gyakorlati és konkrét témákban, matematikában és tudományokban, vállalkozási ismeretekben a saját karrierjük gondozásához, kulturális érzékenységre és multikulturális toleranciára, folyamatos képzésre, hogy a modern világéval összhangban lévő saját értékrendet alakítson ki.

Az oktatásnak a következő négy pillérre kell támaszkodnia:

meg kell tanulni tudni, tenni, lenni, együtt élni.

Az iskolai tanrendnek pedig négy dimenziót kell tartalmaznia: konceptuálisan elméleti, gyakorlatban alkalmazható, interdiszciplináris és folyamatos képzést generáló.

Az iskola nemcsak a fiataloknak azt az 1 százalékát szolgálja ki, akik tudósok akarnak lenni, vagy akiket a klasszikus humán kultúra magas szférái fognak foglalkoztatni. Az iskolának olyan fiatalokat kell kinevelnie, akik végzősként, még az elméleti oktatás végén is, képesek munkahelyet találni a mai világban, ahogy az most felépül.

Azt szerettem volna látni, hogy a Román Akadémia a román iskola mai siralmas helyzetének okait elemzi és azokra keres megoldásokat: a diákok 44 százaléka funkcionális analfabéta, nem érti, hogy mit olvas, 47 százalék nem ismeri a négy számtani alapműveletet és az egyszerű terület- és térfogat-számítási képleteket. És a PISA-felmérések rendszere szerint csak 1-3 százalék teljesít jól. Mi lenne a megoldás az elfogadhatatlan helyzet kijavítására? Tanuljon meg minden diák latinul? Tanulja meg és ismerje minden diák az intrikát olyan irodalmi művekben, mint a Fefeleaga (Ion Agârbiceanu novellája – a szerk.), vagy a Răzvan şi Vidra (Bogdan Petriceiu Haşdeu drámája – a szerk.)?

Az a gond, hogy

a Román Akadémia által javasolt megoldások csak a diákok 1 százaléka számára helyesek,

akiket érdekel a klasszikus humán kultúra, a történelem és a latin nyelv. Az iskolának nekik is meg kell adnia az esélyt, hogy azt tanulják, ami érdekli őket, de ez rendkívül messze áll attól, hogy a többi 99 százalékot is erre kellene kényszeríteni.

És eljutunk oda, hogy milyennek kellene lennie a mai iskolának. Az iskolának a diákok tehetségeire, hajlamaira, szenvedélyeire, személyiségére kellene rásimulnia és mindenkinek azt az oktatási pályát kellene nyújtania, ahol remekelhet. Akár elméleti, akár gyakorlati, művészeti, szociális vagy valami más. Nálunk pont fordítva történik.

Az iskola Prokrusztész-ágyként, darálóként viselkedik,

melybe minden diák bekerül és menekül, aki tud. Az iskolának közepesen és magasan szakképzett munkaerőt kell biztosítania a társadalom számára, bármennyire is elborzasztana ez bennünket. Ha nem az iskola, akkor ki foglalkozna ezzel a létfontosságú feladattal? Egyes elméletek szerint az oktatás egy dolog, a szakképzés pedig más dolog. Az iskola foglalkozzon az elméleti, esetleg klasszikus kultúrával, a szakképzés pedig a munkaadó és a munkavállaló dolga. Vagyis 18 évesen, amikor a fiatal elhagyja az iskolát, a munkaadók feladata lenne átvenni a fiatalokat és szakmát tanítani nekik, a saját pénzükön! Ki hiszi ezt lehetségesnek?

Németország példája

Németország nagyon jól megértette a társadalom fejlődési irányát és a jelenlegi követelményeit. Márpedig Németország mögött kiváló klasszikus humán kultúra áll!

Amikor a PISA-felmérések a 2000-es években a rangsor közepére helyezték Németországot, a németek sokkot kaptak. Kétévnyi heves tárgyalások és viták után Németország már V. osztálytól szétválasztotta az elméleti és a szakmai irányt. Szintén Németországban az iskolai népesség 70 százaléka szakiskolákban tanul. Nagyon téved, ha valaki azt képzeli, hogy a német szakiskolában latin nyelvet is tanítanak. Németország megértette, hogy a humán tudományokért, a régi, klasszikus kultúráért és filozófiáért lelkesedő 1 százaléknyi diák miatt nem kell minden fiatalnak klasszikus filozófiát, történelmet és nyelveket tanulnia. Esetleg ógörögöt. Minden német fiatal szülők, tanárok és pszichológusok útmutatásával a kínálatok széles skálájából választja ki a számára megfelelő oktatási pályát. Ez az „útmutatás” pedig nem fakultatív. Németországban kötelező az iskola ajánlása egy bizonyos – elméleti vagy gyakorlati – pályához.

Következtetések

A Román Akadémia és más elméleti szakemberek olyan oktatási pálya mellett érvelnek, amely legfeljebb a fiatalok 1 százalékának felel meg. A többieknek 16-18 évesen már részt kell venniük az aktív életben. Valamilyen szakmával kell rendelkezniük, ami jövedelmet biztosít nekik, a technológiák robbanásszerű fejlődése közepette. Helyesen kell tudniuk írásban és szóban kommunikálni, amit el akarnak mondani, román nyelven és más nemzetközi nyelveken. Érteniük kell a minden nap használt, egyre kifinomultabb berendezésekhez. Érzékenynek kell lenniük a kultúrára és toleránsan kell viszonyulniuk a multikulturalitáshoz. Ehhez meg kell tanulniuk tudni, tenni, lenni és együtt élni a kortársaikkal.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Nincs megállás Erdélyben
Főtér

Nincs megállás Erdélyben

Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás
Krónika

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás

Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden
Főtér

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden

Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon
Székelyhon

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon

Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján
Krónika

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján

A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD
Székelyhon

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD

Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS