// 2025. július 25., péntek // Kristóf, Jakab

Kenőpénz elfogadása miatt vették őrizetbe a bukaresti vámigazgatóság vezetőjét – hírmix

// HIRDETÉS

Három ukrán fiatalember szökött át Romániába a katonai behívó elől, egyikőjük életét vesztette a Máramarosi-havasokban. Valamint tízből öt romániai véli úgy, hogy a férfinak kellene fizetni az első randin.

Sportcipőkkel és hamis parfümökkel is megkenték a korrupcióval gyanúsított vámhatósági ellenőröket

Az ínséges idők a társadalom minden rétegét fájdalmasan megviselik. Nem képeznek kivételt az államigazgatási és fegyveres rendvédelmi feladatokat ellátó központi költségvetési szerv a vámigazgatóság csúcsvezetői sem, akiket szintén érzékenyen érint, hogy jó ideje minimum 500-at fogyaszt a bevásárlókosár a Kauflandban vagy a Lidlben. A nehéz idők felszínre hozzák az emberben rejlő kreatív energiákat, amelyek a lehetőségekhez mérten törnek utat maguknak. Sokan másod- harmadállás után néznek, vagy valamilyen más alternatív jövedelemforrás után kutatnak, és vannak, akik a bevált, jogellenes praktikákat részesítik előnybe.  

A dolog kényelmesebb végét fogta meg Paul Petrof, a bukaresti regionális vámigazgatóság vezetője is, akit korrupciós bűncselekmények gyanújával vett őrizetbe a DNA. Az igazgatót bűnpártolással, vesztegetés elfogadásával, és nem a nyilvánosságnak szánt információk felhasználásával gyanúsítják. 

Viszonylag ritkának számít a magányosan folytatott korrupciós tevékenység. Ez esetben sem volt másként, hisz az ügyben őrizetbe vették a román vámhatóság négy alkalmazottját, két másik alkalmazott pedig hatósági felügyelet alá helyeztek. Valamennyiüket vesztegetés elfogadásával gyanúsítják.  

Az ügyészek szerint a vámhatóság ellenőrei 2023-ban pénzért és különféle termékekért cserében elnézték bukaresti és Ilfov megyei üzletembereknek a cégeiknél tapasztalt törvénytelenségeket, és feljelentést sem tettek ellenük. Öt alkalmazott összesen 60.600 lej, 11.500 dollár és 600 euró illetéktelen haszonhoz jutott, valamint kapaszkodjanak meg, 408 pár sportcipőt és 1000 darab hamis parfümöt is kaptak. A stílusérzéket még tanulniuk, fejleszteniük kell.  

A DNA ugyanakkor azzal is gyanúsítja Paul Petrofot és egyik beosztottját, hogy idén januárban megosztotta az egyik üzletemberrel a rendőrség gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó osztálya által az utóbbi cégeinél végzett ellenőrzés egyik dokumentumát. A vámigazgató e mellett 50.000 euró előleg kifizetését is követelte egy üzletembertől egy lakás megvásárlására, azt ígérve, hogy cserében közbenjár bizonyos engedélyek kiváltásában – közölte a korrupcióellenes ügyészség. 

Halálos áldozatot követelt a Máramarosi-havasokban az orosz-ukrán háború 

Röviddel a katonai behívóparancs kézhez vétele után szökött át Ukrajnából Romániába az a három ukrán fiatal, akik közül kettőt a szerdára virradó éjszaka megmentettek a Máramarosi-havasokban a hegyimentők, a harmadikat pedig halálra fagyva találták meg a hegyen szerda reggel a határrendészek – közölte az Agerpres hírügynökséggel a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője. Dan Benga szerint a három férfi a Máramarosi-havasok egyik legnehezebb részét választották az átkeléshez. 

A román hatóságokat az egyikük felesége riasztotta. A nő közölte, hogy a férje két társával együtt elszökött Ukrajnából, amint a katonai behívójuk megérkezett. Az 1900 méteres magasságban a mobiltelefonok sem működnek, az eltévedt fiatalokkal nem lehetett felvenni a kapcsolatot. 

Amikor szerda hajnalban rátaláltak a két életben lévő fiatalemberre, ők azt állították, hogy harmadik társuk visszafordult. A holttestet azonban a közelben, szintén román területen, egy folyó medrében találták meg reggel a határrendészek. 

Dan Banga megjegyezte, ha a másik két fiatal már az elején több és világosabb információt szolgáltat, meg tudták volna menteni a harmadikat is, mivel megvolt hozzá a megfelelő felszerelésük.  

„Őszintén, sajnálom, hogy megtörtént ez a tragédia, sajnálom, hogy nem tudtuk megmenteni azt a fiatalembert. A hegyen, helyzettől függetlenül, soha, senkit nem hagysz hátra”

– hangsúlyozta. 

A hegyimentők és a határrendészek szerdán hozzák le a hegyről az ukrán fiatalember holttestét.  

Tízből nyolc megkérdezett szerint a pénz a párkapcsolati veszekedések fő oka  

A romániaiak 78 százaléka szerint leginkább a pénz miatt kapnak hajba egy párkapcsolatban, míg minden ötödik válaszadó úgy véli, hogy fontos a hozomány egy kapcsolatban. A megkérdezettek 65 százaléka gondolja úgy, hogy a pénzzel leginkább az előre nem látható helyzetekre terveznének - derül ki az Unlock Market Research által végzett közvélemény-kutatásból. A Román Kereskedelmi Bank megbízásából készített felmérés célja a lakosság pénzügyi döntéseinek jobb megértése, a házasok és párkapcsolatban élők pénzügyi dinamikájának megragadása volt.  

A kutatás érdekesebb eredményei:  

  • Minden második válaszadó szerint a férfinak kellene fizetnie az első randin. 
  • Rendszerint a férfi keres többet, de a közüzemi díjakat és az üdüléseket egyenlően fizetik. 
  • Bár egyértelmű tendencia, hogy a pénzt egyenlő arányban költik hobbira és személyes vágyakra, még mindig az a vélekedés, hogy a nők többet költenek személyes vágyakra (31%), a férfiak pedig hobbira (25%). 
  • Az adósság közelebb hozza egymáshoz a párokat. A legtöbben (66%) azt mondják, hogy ezeket közösen kell kezelni. 
  • A kockázatos befektetési döntéseket inkább közösen hozzák meg (58%).  
  • A megkérdezettek 37 százaléka tartja a pénzét folyószámlán vagy fizetési számlán. 
  • 19 százalék még mindig inkább készpénzben tartja a pénzét. 

A tanulmány szerint a párok 74 százaléka állítja, hogy félretesz pénzt, és több mint felük használ valamilyen banki megtakarítási terméket, például megtakarítási számlát vagy betétet.  

Ami a nehéz pénzügyi helyzetek kezelését illeti, a párok 65 százaléka állítja, hogy együtt alkalmazkodnak és kezelik a pénzügyi változásokat, ami a kihívások közös megközelítéséről tanúskodik. Ugyanakkor 13 százalék elismerte, hogy ezek a változások feszültségeket és vitákat okoznak, ami rávilágít a vésztartalék és a pénzügyi tervezés fontosságára. 

A kutatásból az is kiderül, hogy a párok 80 százaléka szerint közös megbeszélés tárgya a családi költségvetés kezelése és a jövedelemelosztás, ami jelzi az átláthatóságot és az együttműködést, viszont csupán 46 százalék állította, hogy rendszeresen tájékozódik gazdasági, pénzügyi témákban. Emellett a megkérdezettek egyharmada hallgatott el partnerétől pénzzel kapcsolatos információkat, ami félreértésekhez és feszültségekhez vezethet. 

Adina Vlad szociológus, az Unlock Market Research alapítója szerint nem meglepő, hogy a pénz feszültségek forrása lehet a párkapcsolatokban, de az is látszik, hogy a romániaiak egyre nyitottabbak a pénzügyi oktatás iránt, ami a párkapcsolatot is erősítheti. A legtöbb hagyományos, megosztott jövedelemmel rendelkező, vagy az egyik partnertől anyagilag függő párkapcsolat pénzügyi sebezhetőséggel szembesül, ami korrelál az alacsonyabb iskolázottsági és jövedelmi szinttel.

Összességében a tanulmány számos egyértelmű előrelépést azonosított a párkapcsolati szintű pénzügyi oktatás terén, ám egyben számos olyan elavult mintára is rávilágít, amelyek indokolják, hogy támogatni kell ezen életközösségeket a közös pénzügyi források jobb megértése és kezelése érdekében – jegyzi meg a szakértő.  

  

// HIRDETÉS
Különvélemény

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Szántai János

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Isteni szférába emelte a technót Padre Guilherme, a DJ pap Kolozsváron

Sólyom István

A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.

Miért maradt ki Gheorghe Funar a versből? – interjú Korpa Tamás költővel

Varga László Edgár

A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Veszett aranysakál harapott meg egy nőt a saját kertjében – hírek szerdán
Főtér

Veszett aranysakál harapott meg egy nőt a saját kertjében – hírek szerdán

Kormányt buktatna szeptemberben az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. Újabb nyúlfarknyival bővülhet az észak-erdélyi autópálya.

Ritka jelenség okoz kellemetlenséget a román tengerparton
Krónika

Ritka jelenség okoz kellemetlenséget a román tengerparton

A szokásosnál jóval hidegebb, a turisták szerint jéghideg a Fekete-tenger vize. A ritka, a nyaralók számára kellemetlen jelenség már hetek óta érzékelhető a román tengerpart számos üdülőhelyén.

Georgeszkisták tüntettek Bukarestben: lökdösődés, úttorlaszok, egy furgonnyi krumpli…
Főtér

Georgeszkisták tüntettek Bukarestben: lökdösődés, úttorlaszok, egy furgonnyi krumpli…

… egy polgár elkötötte a mentőautót, amely éppen érte érkezett, majd furikázott egy jót… és megvan az első város (erdélyi!), amely a megszorítások nevében lemondta a városnapokat.

A közösség egyik lelkét veszítette el Szentegyháza – Isten veled Filip Aletta!
Székelyhon

A közösség egyik lelkét veszítette el Szentegyháza – Isten veled Filip Aletta!

Egész Szentegyháza gyászolja Filip Alettát, az örök gyerekfilist, huszárlányt, a Szent Gellért Alapítvány leglelkesebb önkéntesét, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház mindent tudó gyógyszerész-asszisztensét.

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál
Krónika

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál

Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.

Ők lesznek idén a Csíkszeredai Városnapok fellépői
Székelyhon

Ők lesznek idén a Csíkszeredai Városnapok fellépői

Megvan, hogy kik lesznek idén a Csíkszeredai Városnapok sztrárfellépői, ezt a rendezvény Facebook-oldalán tették közzé a szervezők.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Szántai János

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Elmarad a rendszerváltás – huszadik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Az MI-nek, legyen bármilyen fejlett, nem minden porcikája tökéletes. Néha véletlenül nyilvánossá tesz szigorúan titkos adatokat a 3-as kormányzati rétegből. Csakhogy ezek az adatbázisok szintén holografikusan védettek, ráadásul a kódolásuk is dinamikus.”

// HIRDETÉS
Nagyítás

Isteni szférába emelte a technót Padre Guilherme, a DJ pap Kolozsváron

Sólyom István

A portugál plébános fellépése a Iuliu Hossu-emlékév nyitányán az év egyik legkülönlegesebb eseménye volt.

Miért maradt ki Gheorghe Funar a versből? – interjú Korpa Tamás költővel

Varga László Edgár

A szerzővel Kolozsvár-könyveinek kolozsvári bemutatója előtt ültünk le beszélgetni sirályokról, fényekről, indiánokról és a dobhártya-visszavarrás mindennapos élményéről.

// HIRDETÉS