// 2026. június 27., szombat // László
Nekem a balkon a Riviéra

A gumimedencéjében hűsölt a Németországban körözött román drogkereskedő, amikor lecsapott rá a különleges egység – hírmix

// HIRDETÉS

Autóval hajtott egy helsinki luxusüzlet kirakatába egy román bűnbanda, majd 580 000 eurós zsákmánnyal menekült. Az ország háromnegyed részén vörös hőségriasztással indul a jövő hét.

A gumimedencéjében hűsölt a Németországban körözött román drogkereskedő, amikor lecsapott rá a különleges egység

A rekkenő hőség nem válogat, egyformán megvisel mindenkit, ezért aki csak teheti, a vízben keres menedéket. A kánikulával való megküzdésnek ezt a népszerű válfaját űzte az a 35 éves, németországi lakhellyel rendelkező román állampolgár is, aki ellen kábítószer-kereskedelem miatt adtak ki európai elfogatóparancsot a német igazságügyi hatóságok.

Mint minden valamire való betyár, a férfi sem várta meg, hogy kattanjon a csuklóján a bilincs, azonnal kereket oldott. Szökés közben azonban még abból az emberből is előtör a honvágy, aki számára addig ismeretlen érzés volt. Emberünk tehát hazatért és egy besztercei tetőtéri luxuslakásban keresett menedéket, ahol annyira biztonságban érezte magát, hogy egy felfújhatós gumimatracot is beszerzett, abban lazult az erkélyen, gyanútlanul.

// HIRDETÉS

Ám a délutáni hűsölésbe alaposan belerondított pénteken egy különleges rendőri egység, amely villámgyorsan rajtaütött a drogkereskedőn, aki hitetlenkedve kászálódott ki a medencéből. A szökésben lévő férfi pontos tartózkodási helyének felderítésében kulcsszerepet játszott a román és német hatóságok közötti együttműködés, valamint a román rendőrség főfelügyelőségének bűnügyi nyomozó igazgatóságán belül működő körözési osztály, valamint a Beszterce-Naszód Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi nyomozóinak összehangolt munkája.

Mivel a célszemélyről a hatóságok pontosan tudták, hogy korábban erőszakos bűncselekményeket követett el, a beavatkozást a legapróbb részletekig megtervezték a maximális biztonság érdekében. Az akcióban a megyei bűnügyi osztály és a helyi nyomozó iroda munkatársai mellett a Beszterce megyei különleges műveletek szolgálatának kommandósai is részt vettek, akik végül bármiféle incidens vagy ellenállás nélkül ártalmatlanították a gyanúsítottat. A bevetésről egy kifejezetten látványos videó is készült, ami ide kattintva tekinthető meg.

A férfit a rajtaütés után 24 órára őrizetbe vették, és hamarosan a kolozsvári ítélőtábla elé állítják ideiglenes letartóztatási javaslattal, majd elindítják a hivatalos kiadatási eljárást.

Az akció operatív hátterét a célkörözési egységek európai hálózata (ENFAST) biztosította, amely 39 tagállam rendőrfelügyelőit tömörítő, a nap 24 órájában riasztható speciális szervezet, és a nemzetközi szinten körözött szökevények gyors felkutatására és kézre kerítésére szakosodott.

Autóval hajtott egy helsinki luxusüzlet kirakatába egy román bűnbanda, majd 580 000 eurós zsákmánnyal menekült

Akciófilmbe illő rablást hajtott végre egy román állampolgárokból álló bűnbanda Finnországban, ahol több mint 580 000 euró értékű luxusórát és ékszert zsákmányoltak egy helsinki üzletből. A háromfős csoport kifejezetten a betörés miatt utazott Romániából a finn fővárosba.

A finn ügyészség szerint a bandatagok precíz előkészületeket tettek a bűncselekmény elkövetése előtt: autókat vásároltak, beszerezték a szükséges szerszámokat, és alaposan feltérképezték a terepet.

Az akcióra 2026. április 27-én került sor az Aleksanterinkatu utcában található Holmasto luxusüzletnél. A módszer brutalitása sokkolta a helyieket, hisz a rablók egy gépkocsival nagy sebességgel egyenesen a kirakatba tolattak, teljesen megsemmisítve a fém tartószerkezetet. A becsapódás után azonnal berontottak a boltba, kalapácsokkal módszeresen szétverték a belső vitrineket, és elkezdték zsákokba tömni a méregdrága árut.

A menekülés pillanataiban azonban pánik lett úrrá a betörőkön. Egyikőjük a pulton átugorva elejtett egy ékszerekkel és órákkal teli zsákot. Mivel az idő szorította őket, nem volt lehetőségük összeszedni a földön szétgurult zsákmányt, így azt hátrahagyva kényszerültek elhagyni a helyszínt.

A finn rendőrség azonnal hajtóvadászatot indított a tettesek után. Bár két gyanúsítottnak sikerült nyomtalanul elillannia, egy 31 éves román férfit a hátrahagyott menekülőautó közelében sikerült elkapni.

A tönkretett és kirabolt helyiség egyébként egy történelmi jelentőségű, az 1840-es években emelt épületben működik, így a gépkocsis rombolás önmagában mintegy 9000 eurós helyreállítási költséget okozott az ingatlan tulajdonosának.

A helsinki kerületi bíróság minősített lopás és minősített rongálás bűntettében találta bűnösnek találta a kézre kerített rablót, akit 4 év és egy hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélt. Emellett a bíróság 600 eurónyi kártérítés megfizetésére is kötelezte a biztosítótársaság felé, amely az épület javítási önrészét fedezi. A két bűntárs sorsa egyelőre ismeretlen.

A kelet-európai rablóbandák kifejezetten aktívak az utóbbi időszakban. Alig egy éve Madridban szintén egy román bűnözői csoport tartotta rettegésben a lakosságot. Ők éjszakánként akár öt házat is kifosztottak, percek alatt kirámolva a lakásokat. Németországban pedig az idei év elején hajtottak végre egy elképesztő, 100 millió eurós bankrablást, ahol az elkövetők egy zajtalan fúróval alagutat ásva 46 órán keresztül rejtőzködtek a bank széfjében, majd észrevétlenül távoztak a hatalmas zsákmánnyal.

Az ország háromnegyed részén vörös hőségriasztással indul a jövő hét

Javában tart az idei nyár első hőhulláma, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pedig nem győzi kiadni a kánikula miatti figyelmeztetéseket. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú hőségriasztást.

Szombaton a Körösvidéken, Máramarosban, a Bánságban és Erdélyben narancssárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben a szokásosnál magasabb hőmérsékleti értékek, a kánikula és a hőterhelés miatt. A nappali csúcshőmérséklet 33 és 39 Celsius-fok között alakul, az éjszakai minimumok 17 és 22 fok között változnak. A hőmérséklet-páratartalom index meghaladja a kritikus 80 egységet.

Olténiában, Munténiában, Dobrudzsában és Moldvában sárga jelzésű riasztás lesz érvényben vasárnap reggelig, itt 30 és 34 fok közötti maximumok, illetve 17 és 20 fok közötti minimumok várhatók.

Vasárnaptól fokozódik a hőség, az ország 16 megyéjére vörös, a többire narancssárga vagy sárga jelzésű riasztást rendeltek el. A legmagasabb fokú hőségriasztás Arad, Bihar, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Fehér, Hunyad, Máramaros, Beszterce-Naszód, Maros, Szeben, Hargita, Kovászna, Brassó, Suceava és Botoșani megyére lesz érvényes, ahol rendkívül magas, a júniusi abszolút melegrekordokat megközelítő nappali csúcsértékekre kell számítani. Máramarosban, a Körösvidéken, valamint Erdély északnyugati részén a maximumok elérik a 39-40 Celsius-fokot, az éjszakák pedig trópusiak lesznek, 17 és 25 fok közötti minimumokkal.

A Bánság egy részére, Olténiára, Munténia területének nagy részére és Moldvára narancssárga jelzésű, Dobrudzsára és Délkelet-Munténiára pedig sárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényes vasárnap.

Hétfő reggeltől az ország háromnegyed részére kiterjesztik a vörös riasztást, szerdáig a Bánságban, Körösvidéken, Erdélyben, Máramarosban, Moldvában, Olténiában és Munténia nyugati felében is rendkívül magas, 35-41 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékleti értékekre és fokozott hőterhelésre kell számítani. A minimumok 17 és 25 fok között változnak.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?
Főtér

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Krónika

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon
Főtér

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval
Székelyhon

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval

Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
Krónika

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Elismert magyar személyiség díszpolgárrá avatásába kötött bele a románok civil fóruma
Székelyhon

Elismert magyar személyiség díszpolgárrá avatásába kötött bele a románok civil fóruma

Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS