// 2025. április 4., péntek // Izidor

A lengyel limes

// HIRDETÉS

Az EU jövőjére nézve meghatározó lesz, hogy milyen válasz születik a fehérorosz–lengyel határon kialakult helyzetre: a birodalmias kulturális képlékenység erőltetése vagy az önvédelem.

Mindaz, ami Lengyelország és Fehéroroszország határán történik, más, mint az európai kontinens déli partjainál látunk. A migráció két különböző „lebonyolítását” látjuk, és e különbség az új európai „birodalom” limesének kiépíthetetlenségét is jelzi.

Limest – megerősített határvonalat, védvonalat – Európában a Római Birodalom épített ki először. A védvonal kiépítésére a császárság – a konszolidált birodalmiság – korában került sor, részben spontán, részben tervezett módon, de mindenképpen egy olyan területi „ütközés” eredményeképpen, amelynek egyik oldalán a római civilizáció területi berendezkedése, a másik oldalán pedig a barbaricumból (a „nemcivilizált” területekről) érkező népek ellenszegülése, portyázó betörésekre való felkészülődései voltak.

Az európai délről, vagyis a Görögország, Olaszország és Spanyolország felől érkező migrációnak két fontos geopolitikai vonása van. Egyrészt történetileg visszanyúlik arra a korszakra, amelyben a mediterrán térséggel kapcsolatban levő európai államok – Franciaország, Olaszország és részben még Spanyolország is – folyamatos kapcsolatban voltak afrikai gyarmataikkal. Az innen érkező mai migrációnak fontos – és az említett országok számára részben legitimáló – előzménye az évszázadokra visszanyúló, európai irányú etnodemográfiai átszivárgás. Ezzel szemben

Európának nincs teljesen kiépített limese – birodalmi határmezsgyéje –,

már csak abból adódóan sem, hogy e déli határ „túlsó oldalán” nem egy nagyhatalmi tömb áll, hanem bukott, sikerületlen államok (ún. failed states) sokasága.

A Belarusz felől érkező migrációnak azonban nincs ilyen „szivárgásos” háttere. A keleti lengyel településekről történő elvándorlás történelmileg már lezárult folyamat (a második világháború alatti népirtást követően), az ukrán vendégmunkások sokasága Lengyelországban pedig nem rokonítható azzal a bevándorlással, amelyet a déli migráció hozott Európába (tekintettel arra, hogy a keresztény kultúrkörbe tartozó emberek rendezett gazdasági migrációjáról van szó). Sokkal lényegesebb, hogy ugyanakkor ez a határvonal két – katonailag és geopolitikailag is megszilárdult – hatalmi tömb közötti választóvonal is; az egyik oldalon a NATO, a másikon pedig a Belaruszt katonailag integráló Oroszország áll.

Vagyis: Lengyelország határánál nem ozmotikus átszivárgás van, hanem ütközőzóna.

A konfliktusnak jelenlegi formája az, hogy

Belarusz – orosz támogatással – hibrid hadviselési céllal használja ki az EU-val szemben a migrációs potenciált.

Tehát itt egy állami-politikai háttér van, eltérően a mediterrán övezetben megfigyelhető embercsempész-magánvállalkozói háttértől.

Az európai limes uniós intézményesítése ekként ellentmondásos helyzetbe került. Az európai birodalomépítő próbálkozások (az Unió föderációvá alakításának a terve) eddig a belső homogenitás megerősítésére összpontosítottak, aminek legnyilvánvalóbb jele az éppen most kibontakozó vita az Európai Bíróság és több állam (Németország, Lengyelország és Magyarország) alkotmánybírósága között. Viszont az a közvetlen katonai-nagyhatalmi fenyegetés, amely a lengyel határon körvonalazódik, felgyorsítja a birodalomépítés kérdésének a külső határokra vonatkozó megfogalmazását is. Van-e európai közös határ limesként – birodalmi védelmi mezsgyeként –, avagy csupán az EU nemzetállami határainak összetoldott külső vonala létezik, amelynek elsősorban belső kijelölő értelme van az EU számára, vagyis csupán annak a belső térnek (némiképp fiktív) meghatározására szolgál, amelyen belül a négy alapszabadság, „az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek szabad mozgása” (az 1958-as Római Szerződés szerint) megvalósul.

Milyen esélye van a védelmi limes közös, megegyezéses definiálásának és kiépítésének, egy közös határvédelmi koncepció kidolgozásának?

E kérdés megválaszolása a birodalmi/globalista és a nemzeti szuverenista felfogások közötti – Unión belüli – küzdelem kimenetelétől függ, amit főleg az tesz nehezen megjósolhatóvá, hogy mögöttük ellentétes demokrácia-értékek és felfogások állnak.

Paul Veyne francia történész írta a hetvenes években, hogy az új lakók iránti nyitottság, a befogadói magatartás elsősorban a birodalmak jellemzője, míg a népképviseleti kormányoké nem, egészen a legutóbbi időkig.

A népképviseletiségnek tulajdonképpen már az antik kezdetek óta alapkérdése a befogadás. Arisztotelész az Athéni államban leírja, hogy Periklész, a nagy államférfi és kiváló szónok azzal vívta ki a köz elismerését, hogy a szavazati joggal rendelkező athéni polgárok listájáról kihúzta azokat, akik nem tudták három generációra visszamenően igazolni athéni származásukat.

A mostani probléma abból származik, hogy

modern liberális demokráciák kezdtek birodalomként – korlátlan befogadóként – viselkedni,

azaz „hagyták” átalakulni a népet egy képlékeny, globális folyamatoknak alárendelt kulturális identitású tömeggé, miközben azért továbbra is ragaszkodtak a népképviseleti felhatalmazáshoz, de valójában egy „nép nélküli” demokráciához. Vagyis: a liberális demokráciákban a demokratikus legitimitás egyesült egy birodalmi felfogással.

Ez az „egyesülés” viszont olyan folyamat, amely Európa nyugati felén jórészt végbement, a kelet-közép-európai térségben azonban még nem. Itt a népképviselet és a szilárd kulturális alapok – melyeket nemzetnek neveznek – még kölcsönösen legitimálják egymást, a birodalmi logika kizárásával.

Ebben a kettős, ellentmondásos helyzetben jelent meg a „lengyel limes” kérdése mint válsághelyzet.

Az Európai Unió „birodalmibb” magvának döntenie kell,

mit tart fontosabbnak a pillanat nyomása alatt: erőltetni a kelet-közép-európai demokráciákban is a birodalmias kulturális képlékenység térnyerését – most éppen Lengyelország megleckéztetésén keresztül –, vagy elfogadva a lengyel önvédelmet – annak nemzeti önlegitimációját – de ugyanakkor segítve is azt, részt vesz a közös limes kiépítésében.

A döntés minden bizonnyal meghatározó lesz az Európai Unió jövőjére nézve.

Kattintott észkorszak
Kattintott észkorszak

A szerzőről

Politológus, publicista, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszékének docense.
// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban
Főtér

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák
Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS