// 2025. április 4., péntek // Izidor

Bőrdzsekis népdalok, gondűző jazz, táncba rántó rakenroll – ezeket a lemezeket ajánljuk a nyárra

// HIRDETÉS

Vakáció közben ezeket a friss és nagyon friss kiadványokat (is!) hallgassa. És előtte meg utána is.

Átléptük a nyár közepét, a szabadságolások időszakának azonban még koránt sincs vége, s ha már ajánlottunk hozzá böngésznivalót, ezúttal friss és nagyon friss zenei kiadványok közül válogattunk Önöknek egy színes csokrot. Nyaralás közben szinte tilos megfeledkezni a zenehallgatásról, de bízunk abban, hogy azok számára is élvezetes lesz az ajánlónk, akiknek épp nem „jutott” tópart, pléd és fenyőfa. 

 

Chick Corea and The Spanish Heart Band: Antidote (2019)

Chick Coreát talán senki jazzrajongónak nem kell bemutatni. A Miles Davis fejéből vagy ágyékából (vagy mindenünnen) előbúvó nagy muzsikusok egyike ő. 1976-ban történt, hogy összehozta a My Spanish Heart című mérföldkő-albumot, amely egyben a fúziós jazz és a latin zene egyik első óriási összerobbanását is eredményezte. 2019-ben maga köré gyűjtött néhány kiváló fiatal zenészt és ismét bejárták a spanyol szívek vidékét. Az eredmény az Antidote (Ellenszer). És hogy mire ellenszere ez a zene, derítse ki, kedves Olvasó. Szerintünk minden rosszra. 

Status Quo: Backbone (2019)

A brit rakenroll egyik legkevésbé felhájpolt szupergruppja a hatvanas évek óta tolja a boogie rockot. A fáma szerint ők azok, akiknek a legtöbb slágerlistás nótájuk van a brexitálni igyekvő szigetország listáin. De nem is ez a lényeg. Hanem a kiváló muzsika, melynek hallatán a halott is úgy érzi, nagyterpeszbe kell állnia. A jó hír pedig az, hogy a csapat idén szeptember hatodikán vadiúj nagylemezzel áll elő. A címe Backbone, vagyis Gerinc. És talán önmagáért beszél. Ez pedig az album címadó dala. Készüljenek fel, nemigen lehet ülve hallgatni: 

Brother Dege: Farmers Almanach (2018) (vagy bármelyik albuma, teljesen mindegy, betonerős az összes)

Hogy ki ez a csávó? Nos, az amerikai Mély Dél (Deep South) egyik legféltettebb titka ő. És Billy Gibbons után a második amerikai zenész, akivel a legszívesebben találkoznánk. Oké, a mítoszon túl azért felfedezték őt páran, például Quentin Tarantino, aki a Django elszabadul egyik ikonikus nótáját tőle kérte el. Dege Tesó ül valahol egy félsivatagi stúdióban és amikor kedve van, ontja magából a slide gitáros delta blues, a punk, a rock, a metál, a hippi mantra és a sötét coutry muzsika egészen egyedi elegyét. Tessék:

The National: I Am Easy To Find (2019)

Egy normális világban az idestova 18 esztendeje működő ohiói The National dalai szólnának a rádióban, legalább U2-kaliberű, stadionokat megtöltő zenekarrá nőtte volna ki magát, és zsákban hordanák haza a Grammy-díjakat. Ma már a szakmabelieken kívül keveseket érdekel, hogy vannak még zenekarok, melyek olyan izmos életművet kovácsolnak össze, ami csak a legnagyobbakéhoz mérhető. Itt van egy banda, amely lassan húsz éve szállít egyenletesen magas színvonalú sorlemezeket, jobbnál jobb pop songokat, amiket a legjobb talán késő este, egy jó pohár vörösbor társaságában hallgatni. Az idei lemezükön is ugyanazt kapjuk tőlük, amit már megszokhattunk: többnyire középtempós, melankolikus nótákat, válságkezelő dalszövegeket, a különbség csak annyi, hogy Matt Beringer – néha Leonard Cohent, máskor Nick Cave-et idéző – baritonját ezúttal női vokálok ellenpontozzák. Ó, és ők jegyzik az év legszebb balladáját is. Azoknak ajánljuk főleg, akik idén egyedül nyaralnak.  

Žagar: Woods, Spirits & Sorcery (2019)

Ha jól számolunk, idén 18 éves a magyar kortárs elektronikus zene állócsillaga, a Žagar, amely hosszú szünet után egy olyan kiváló lemezt tett le az asztalra, hogy azóta is csak kapkodjuk a fejünket. Ez az egész olyan, mint egy spirituális utazás: indiai és japán motívumok váltakoznak afrikai vagy arab zenei témákkal, a Fender Rhodes úgy szólal meg, mintha egy őserdő közepén vették volna fel, a vokálok hangszerként színesítik az összképet, s közben együttmozgásra késztető ritmusok pulzálnak. Esőben mezítláb táncolós, mindent és mindenkit szeretős muzsika!  

Brad Mehldau: Finding Gabriel (2019)

Corea, Hancock és Jarrett generációjától egyértelműen Brad Mehldau vette át a fáklyát: a 48 éves amerikai zongorista munkásságát már jazztörténeti jelentőségűnek nevezik, évek óta a saját ligájában focizik, ahogy mondani szokták. Legújabb lemezén új vizekre evez: nyoma sincs az akusztikus hangzásnak, ehelyett előkerültek a szintetizátorok (is), az elektronikus zenére jellemző hangszerelési megoldások és a Pat Metheny Group-ra emlékeztető vokálok. Csodaszép lemez ez, egy hétvégi ház teraszán kiválóan működne, míg bámuljuk a közeli fák hegyét egy pohár hűs mojitóval a kezünkben.  

Billy Childish: Last Punk Standing (2019)

A következő ajánlás azért (is) került a mixerbe, mert a szerkesztőségben vagyunk páran, akik szeretjük a punkot. És néha elmerengünk azon, hogy lehet-e még punkzenét csinálni ebben a 21. századi katyvaszban. A választ (legalábbis a tutit) természetesen nem tudjuk, de ha lehet, akkor úgy kell csinálni, ahogy például a Billy Childish fedőnevű brit úriember csinálja. Képtelenek vagyunk szertelenül szerteágazó lényét pár szóban lefesteni önöknek, legyen most elég annyi, amennyit a zenéjükről ők maguk szoktak mondani: A tegnap hangjai, holnap. És ha hozzátesszük a vadiúj album címét is, lassan a mi válaszunk is feldereng: Last Punk Standing, vagyis Az utolsó punk. És akkor következzen a címadó nóta:

Nóvé Soma: Népdalok (2018) 

Népdalfeldolgozásokat tartalmazó lemezekkel Dunát lehet rekeszteni, de a pszichedelikus rockban utazó budapesti Middlemist Red énekesének Muzsikás-interpretációi annyira jók, hogy mindenkinek jó szívvel tudjuk ajánlani. Az egyetlen rossz dolog ebben az egészben csak az, hogy Nové Soma túl szerényen állt hozzá a projekthez: alig három dalt tett közzé, de egyik jobb, mint a másik. Kerti fröccsözéshez ajánljuk, a bőrdzseki kötelező!   

Lana Del Rey: Norman Fucking Rockwell (2019) 

Tudjuk, tudjuk, hogy sok tekintetben ellentmondásos személyiség, melankolikus stílusa pedig inkább elálmosít, mintsem katartikus revelációkat idézne elő, de ha egy nyári tengerpartra vetődünk, előbb-utóbb van az az állapot, amikor az elfelejtett zenei listákról előkerül Lana De Rey. Az ízig-vérig amerikai énekesnő új albuma, a Norman Fucking Rockwell elviekben augusztus végén jelenik meg 14 dallal (már ha Lana marketingesei is úgy gondolják), de eddig is kaptunk ízelítőt belőle. A három dal, ami hallható róla, nem ejt túszokat, hozza a megszokott hangulatot. Nekünk pedig az jut róluk eszünkbe, hogy néha jó visszatérni ugyanoda, ahol már jártunk egyszer. 

Jamila Woods: Legacy! Legacy! (2019)

Az utóbbi években a zenében is erőteljesebben megjelent egy új női szempont, amelynek egyik markáns képviselője Jamila Woods, egy 29 éves fekete amerikai soul énekesnő, aki nem rejti véka alá azt, amit gondol a világról. Olyan kérdéseket tematizál, melyekről már nem szokás énekelni az ostoba mémek, az igénytelenségben dagonyázó trashkultusz és a feledhető influenszerek lebutult világában. Második albumával a számára inspiráló személyiségek – Zora Neale Hurston, James Baldwin, Frida Kahlo, Miles Davis, stb. – előtt tiszteleg, de dalszövegei túlmutatnak ezen a kereten. Jó kis társaság ez hűvös hálószobákban végzett éjszakai merengésekhez és reggeli nyújtógyakorlatokhoz.  

 

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban
Főtér

Mit együnk-igyunk az erdőből? – fogyasztható vadnövények hasznosítása a mindennapokban

Jó a bolti avokádó, rukkola, kaktuszgyömölcs és pomelo pénzért, de a természetben ingyen van a csalán, kövér porcsin, vadcseresznye, medvehagyma, tyúkhúr és szamóca. Tessék bátran szedegetni!

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák
Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Hamis történelem ide, szex oda, a Hunyadi-sorozat olyan izgi, hogy az ember körmét rágva várja a folytatást

Szántai János

Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

// HIRDETÉS