// 2026. július 15., szerda // Henrik, Roland

Miért nem fogunk megszabadulni a PSD-től?

// HIRDETÉS

A válasz, sajnos, nem olyan bonyolult. Mert a nagy pártnak nincs ellenfele. Se más pártok, se a szász államelnök. Lásd alább.

Romániában a Dragnea féle Szociáldemokrata Pártnak (PSD) jelenleg a Firea, Stănescu és Ţuţuianu féle PSD az egyetlen tényleges ellenzéke. És ez a politikai színpadon tapasztalható drámai kiegyensúlyozatlanság az oka annak, hogy a jelenlegi kormányzat bármit megengedhetett magának.

Úgy tűnik, az ellenzék és Klaus Iohannis elnök a mai napig nem fogták fel,

hogy a választási listákra feltett gyenge kínálattal és/vagy az állandóan negatív szavazásra már nem hajlandó választók számára is koherens és meggyőző üzenet hiányával maguk is tettestársai a 2016-os választási eredménynek. És, sajnos, semmi jele annak, hogy bármi is változott volna e téren.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) kellene legyen a fő ellenzéki erő, de a PNL európai parlamenti választási listájának alakulása arról árulkodik, hogy a párt még a tüntetések üzenetét sem értette meg, mert úgy tűnik, inkább az eltűnés felé vezető rövidebb, közvetlen utat választja. Ellentétben a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárttal (PNŢCD).

A parasztpártiak bukásában volt valami drámaiság, a PNL-é csak siralmasnak ígérkezik.

Az európai parlamenti választási listán Crin Antonescu és Vasile Blaga alkudozik a vezető helyekért, Ludovic Orbannal együtt. Tehát a PNL azt hiszi, hogy az európai parlamenti választásra egy időbeli visszazuhanás, gyakorlatilag egy restauráció jelenti a legvonzóbb kínálatot. A legjobb, amit a nagy, az új, az európai PNL kínálni tud, pont Antonescu úr, akit annyira visszasír Liviu Dragnea, az USL (Szociál-Liberális Szövetség, mely a PSD-ből és a PNL-ből állt – a szerk.) létrehozója, a 2012-es megmozdulások egyik kezdeményezője, melyek miatt masszívan veszítettünk európai státuszunkból.

Vasile Blaga, a román politika dinoszaurusza lenne pont alkalmas a megválasztásra a jövő, a Nyugat felé forduló Románia által, melyet a liberálisoknak kellene képviselniük? Félretéve azt, hogy eljárásjogilag Blaga úr vádlott, ugyanis nem jogerős a felmentése, sohasem hallottam Blaga úrtól egy morzsányi európai víziót sem, valamilyen projektet a bonyolult európai jövővel kapcsolatosan.

A penészes múltnak ez a feltámasztása

a párt uszélés és pédélés (PDL = Demokrata-Liberális Párt – a szerk.) seregeinek újbóli mozgósítására tett kísérlet. Ha már csak ez maradt a PNL esélye, akkor a legjobb bizonyíték arra, hogy nem nyitott a társadalom felé, nem vált hitelessé és vonzóvá, toábbá világos magyarázata annak, hogy a liberálisok a PSD-s kormányzat botrányai ellenére leragadtak ugyanannál a középszerű eredménynél.

Crin Antonescu éljenzések közepette történő visszatérésével a PNL továbbra is uszélés pártnak vallja magát, mely csak azért küzd, hogy elszedjen valamennyit a PSD elől, megvédjen valamennyit az Liberálisok és Demokraták Szövetségével (ALDE) szemben, de még csak nem is szándékozik megszólítani a képviselettel nem rendelkezőket, amihez teljesen át kellene alakítania a kínálatát.

És annak egyértelmű kimutatásához, hogy semmi köze sincs a modern és európai Romániához, a PNL megszavazta az alkotmány hagyományos család értelmében történő módosítását. Azért, hogy még világosabb legyen: a PSD és az ALDE a liberálisok szavazatai nélkül nem tudták volna összegyűjteni az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmadot.

Elképzelhetetlen, hogy egy liberális bizonyos társadalmi csoportok jogai ellen szavazzon,

függetlenül attól, hogy melyik kategóriáról és milyen jogokról beszélünk. A liberalizmus már meghatározásánál fogva is elutasítja a megmerevedés bármilyen formáját.

Tehát már azt is látjuk, mennyire liberális a nagy liberális párt. A nép akarata iránti tisztelet pedig abból látszik, ahogy a liberálisok a 300 parlamenti képviselőről szóló 2009-es népszavazáshoz viszonyulnak, melyet a liberálisok a PSD-vel együtt vettek semmibe uszélés módra.

Másrészt, a PNL észbontó javaslataival nyilvánvaló alkalmatlanságáról ad tanúbizonyságot. Például persze, hogy ideális lenne, ha a sürgősségi rendeleteket is könnyebben alá lehetne vetni az alkotmányos kontrollnak, de egy elfogadás előtti ellenőrzés előírása alkotmánysértő. Ha tényleg valami ilyesmit akartak volna, akkor a liberálisoknak az alkotmány módosítását kellett volna kezdeményezniük, nem egy törvényjavaslatot.

Egyes jó kezdeményezéseken és egyes parlamenti képviselői, például Stelian Ion és Claudiu Năsui figyelemre méltó munkáján túlmenően

a Mentsétek meg Romániát Szövetségnél (USR) is elfogadhatatlan műpolitizálásra, vagy nevetséges politikai naivitásra látunk bizonyítékokat.

Például, hevesen követelnek egy PSD nélküli kormányzást, de határozottan elutasítanák a részvételt benne. Ez a kettő kölcsönösen kizárja egymást, mert egy PSD nélküli kormányzás csak az összes többi erő részvételével lehetséges. Ezzel szemben a teljes mértékben lehetetlen előrehozott választást szorgalmazza. Legyünk komolyak!

Ráadásul az USR megelégszik az igazságszolgáltatást védelmezője  titulusból származó, könnyen szerzett profit besöprésével. Ez nagyon kevés egy olyan párttól, mely azt képzeli magáról, hogy egy adott pillanatban kormányzati alternatíva lehetne. Ilyen körülmények között ne csodálkozzunk, hogy az USR-nek továbbra is szerény eredményei vannak a felmérésekben.

Traian Băsescu, akit nem gyanúsítok politikai naivitással, azt állítja, hogy most bizalmatlansági indítványra lett volna szükség. Igen,

Liviu Dragneának pont egy bizalmatlansági indítványra volt szüksége, hogy bármiféle ellenzékiséget elhallgattasson a pártban.

Mert egy kormányzati pozíció elvesztésének veszélyével szembesülő PSD egységesebb lett volna, mint valaha, és már senki sem mert volna semmit sem mondani anélkül, hogy azzal vádolhatták volna, hogy ellenzékbe akarja kergetni a pártot.

Ez csak akkor működött volna, ha az államfő nyilvános biztosítékokat adott volna arra, hogy nem szándékozik eltagadni a PSD-től a lehetőséget, hogy a választási eredmények alapján kormányozzon, de – persze – egy olyan másik kormányfővel, aki miatt a PSD-nek sem kellene szégyenkeznie.

De az elnök megint nincs sehol, ami el is vezet ahhoz a nagy gondhoz, melyet ő képvisel. Ha ott vagyunk, ahol vagyunk, ha a holtpontról való kikerülésben nem nagyon reménykedve dagonyázunk, az azért is van, mert

Iohannis úr vagy alapvetően nem ért a politikához, vagy teljesen közömbös.

A PSD azért is tiporhat lábbal bármit, mert nem ütközött semmiféle ellenállásba. És ha a helyzet nem változik meg alapvető módon, akkor attól tartok, nincs okunk csodákra várni a következő választásokon.

 

Az alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Internetes csalók ezüst helyett ócskavasat sóztak a hírhedt fővárosi klánvezér fiára – hírmix
Főtér

Internetes csalók ezüst helyett ócskavasat sóztak a hírhedt fővárosi klánvezér fiára – hírmix

Hárman nyitottak tüzet egy lakóház udvarán tartózkodókra, rendőrség szerint bérgyilkossági kísérlet történt. Újra friss levegőt szívhat Nagybánya egykori polgármestere, Cătălin Cherecheș.

Elmarad idén az alternatív Tusványosnak szánt tábor, amelyen tavaly Magyar Péter is részt vett
Krónika

Elmarad idén az alternatív Tusványosnak szánt tábor, amelyen tavaly Magyar Péter is részt vett

Nem rendezik meg idén a Közösségi Párbeszéd Tábort, amelyet a tavalyi induláskor a szervezők a Tusványos egyfajta alternatívájaként, ugyanakkor nem ellenrendezvényként hirdettek meg.

Látott már autóra rakott gólyafészket? Nos, ha nem, akkor most láthat!
Főtér

Látott már autóra rakott gólyafészket? Nos, ha nem, akkor most láthat!

Továbbá: Németország moldovai nagykövete azt találta mondani, hogy a moldovaiak talán nem románok, mire kitört a botrány. És Nicușor Dan államelnök hétfőn újrakezdi az iszapbirkózást a pártokkal.

Huszonkét éves juhász holttestét találták meg Málnáson
Székelyhon

Huszonkét éves juhász holttestét találták meg Málnáson

Egy huszonkét éves juhász holttestét találták meg a Málnáshoz közeli erdőben hétfőn délben. Az ügyben az ügyészség felügyeletével folyik a nyomozás.

Drágulások a köbön: csak kapkodjuk a fejünket a lakosságra zúduló árhullámban
Krónika

Drágulások a köbön: csak kapkodjuk a fejünket a lakosságra zúduló árhullámban

A villamos energia, a lakbérek és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben Romániában júniusban az egy évvel korábbihoz képest.

Ma reggeli jelentés: a férfi lábán ejtett sebeket a medve
Székelyhon

Ma reggeli jelentés: a férfi lábán ejtett sebeket a medve

Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS