// 2025. október 26., vasárnap // Dömötör

Magyarország aktív soft power csatornái Romániában

// HIRDETÉS

Lehet, hogy a román médiacenzorok úgy érezték, túl sok az Orbán Viktorról szóló pozitív hangvételű hazai sajtócikk. Nosza, rendeltek egy kevésbé pozitívat.

Az 1990-es marosvásárhelyi incidensek mély törésvonalat hoztak létre az erdélyi magyar és román közösség között. A dolgok némileg normalizálódtak azután, hogy az RMDSZ-t bevonták a kormányzásba (1996). Magyarország 2010-től új szakaszba lépett, amikor Orbán Viktor másodjára kormányfő lett, és Erdélyben kezdenek sokkal aktívabbá válni az irredenta megmozdulások.

Magyarország egy dinamikus diaszpóra és az európai hatalmi játékokban nagyon aktív titkosszolgálatok segítségével fontos szerepet alakított ki magának a térségben. A Visegrádi Csoport, a NATO- és EU-tagság, továbbá az Oroszországgal kialakított kiváltságos kapcsolat a térség leghangosabb szereplővé változtatott egy kevesebb, mint 10 milliós országot.

Orbán Viktor sikeresen használta ki a szomszédos államokban, többek között Romániában is élő magyar közösség nyújtotta előnyöket és nagyon hatékony soft power rendszert alakított ki.

Orbán Viktor regionális vezető

Az Orbán-adminisztráció által képviselt politikát a nacionalista csillagzat uralja. Orbán Viktor a magyar nemzet érdekéről beszél, melyet folyamatosan a saját érdekével azonosít. Pontosabban mondva a nemzeti érdek képezi az ürügyet az utóbbi 10 évben megtett összes lépéshez.

A médiaszabályozást, az új polgári és büntetőtörvénykönyveket, a multikra kivetett többletadókat, a rezsicsökkentést (víz, csatornázás, földgáz, villanyáram és más hasonlók árának csökkentése) és a határon túli magyarok kettős állampolgárságát mind a nemzeti érdeknek megfelelően megtett lépésekként adják el.

A gazdaság jó alakulása által segített Orbán Viktornak nagyon gyenge ellenállása van Budapesten, ez pedig lehetővé teszi számára, hogy nagyobb mértékben összpontosítson a külpolitikára. A Visegrádi Csoportot tárgyalási platformként használja fel az EU-val szemben, miáltal növeli a relevanciáját és a csoport informális vezetőjének szerepében tetszeleg.

Annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon az EU-ra és kihasználva a Bukarest és Moszkva közötti rossz viszonyt, Orbán Viktor különleges kapcsolatot alakított ki Oroszországgal. Miközben az Európai Unió az Oroszországgal szembeni energetikai függőséget igyekszik csökkenteni, Magyarországon, Pakson a nukleáris erőmű orosz finanszírozással és technológiával történő bővítését jelentik be.

Miként működik a magyar soft power Romániában?

A Joseph Nye által 1990-ben bevezetett „soft power” fogalom egy állam azon cselekedeteire vonatkozik, melyekkel befolyását és/vagy az elfogadottságát kívánja növelni olyan térségekben, ahol politikai és gazdasági érdekei vannak, mindezt katonai vagy gazdasági erőszak alkalmazása nélkül.

Romániában a 90-es években kezdődtek Magyarország soft power akciói, de ezek idővel egyre erőteljesebbé váltak. Ennek az offenzívának az RMDSZ volt a fő eszköze, de idővel az eszközök változatosabbá váltak. A továbbiakban a magyar állam által Romániában alkalmazott fő soft power eszközöket mutatom be.

1. Az RMDSZ

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség kulturális szervezet, melynek a romániai magyar közösség jogainak és identitásának megőrzése a célja. Attól kezdve, hogy az RMDSZ-t 1996-ban első alkalommal bevonták a kormányzásba, a budapesti kormány arra használta a szervezetet, hogy nyomást gyakoroljon a bukaresti kormányra.

Az RMDSZ a területi autonómia szükségességét támogatja az ország egyes térségeiben, annak ellenére, hogy Románia alkotmánya rendelkezései (30. cikk. 7. bek.) tiltják a területi szeparatizmusra való uszítást.

Az RMDSZ 1996-tól mostanáig a kormányok többségének része volt, (a román pártok – a szerk.) a mérleg nyelveként használták fel többségek kialakításához. Ez lehetővé tette a budapesti kormány számára, hogy eszköze legyen a Romániával folytatott kétoldalú tárgyalásokban.

A magyar kormány az RMDSZ ellenőrzés alatt tartása céljából támogatta a romániai magyar kisebbség új pártjainak létrehozását, mint például az Erdélyi Magyar Néppártot és a Magyar Polgári Pártot. E két párt sokkal radikálisabb az RMDSZ-nél, de idővel magukhoz vonzhatják a választók egy részét, különösen akkor, ha a magyar kormány akciói ugyanazt a logikát követik. A magyar kormány közvetve finanszírozza az RMDSZ-t, erről a pressone oknyomozásában lehet további részleteket olvasni.

2. A tusnádfürdői nyári egyetem

Ezt az eseményt 1990-ben szervezték meg először. Kezdetben romániai civil szervezetek (pl. a Pro Európa Liga) is szerepeltek a szervezők között, de ezek fokozatosan kivonultak. Fontos megemlíteni, hogy a Fidesz a kezdeményező, annak ellenére, hogy Orbán Viktor pártja formálisan sohasem szerepelt a szervezők között. A tábort finanszírozó Pro Minoritate Alapítványt a Fidesz jelentős tagjai vezetik.

Orbán Viktor az utóbbi években olyan platformként használta a tusnádfürdői nyári egyetemet, ahol a Magyarországra, de a kárpát-medencei magyar kisebbségekre is vonatkozó elképzeléseit jelentette be. Üzenetei a választási és nacionalista jellegű üzenetek keverékei voltak.

A viták egyik szervezője, már 1990 óta, Tőkés László európai parlamenti képviselő, aki idén is új nacionalista üzenetet fogalmazott meg: „A román társadalom magyarellenes diskurzusa után már nem kételkedünk abban, hogy a poszt-Trianon hagyománynak megfelelően az asszimilálásunk, szétverésünk, megsemmisítésünk a cél.”

E találkozók retorikája erőteljesen irredenta jellegű, újabban pedig – a magyar kormány álláspontját követve – EU-ellenes is. A tusnádfürdői nyári egyetem olyan néhány napos szemináriumnak tűnik, ahol a Romániában tevékenykedő, Budapest által finanszírozott összes szervezet a következő évre vonatkozó retorikáját készíti elő.

3. A magyar kormány által finanszírozott labdarúgócsapatok

A Gazeta Sporturilor által készített, a magyar hatóságok által utólag igazolt oknyomozó anyag szerint, a budapesti kormány közvetlenül finanszíroz két romániai labdarúgócsapatot, melyek részt vesznek a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) és a Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) által szervezett versenyeken. Ez a két klub az 1. ligás Sepsiszentgyörgyi Sepsi és a 3. ligás Csíkszereda.

A magyar kormány 6,5 millió eurót biztosított a két romániai klubnak, a tőkeinjekció hatása pedig meg is látszott a sportteljesítményben, mert a sepsiszentgyörgyi Sepsi bekerült az első ligába.

Ez a projekt csak első ránézésre sportjellegű. A sepsiszentgyörgyi Sepsi hazai pályán játszott mérkőzésein a stadion kerítéseit „Székelyföld” zászlóival díszítik fel, a pálya körüli reklámtáblákon pedig szinte kizárólag magyar cégek neve szerepel: MOL (benzinkút), OTP (bank), Gyermelyi (tészták), Diószegi (kenyérgyár).

A labdarúgás Romániában és Magyarországon is az egyik legnépszerűbb sportág. A budapesti kormány stratégiája, hogy létrehozza egy romániai magyarokat képviselő csapatot, a spanyol FC Barcelona csapatról másolt projektnek tűnik, melynek játékosai aktívan küzdenek Katalónia függetlenségéért.

Románia későn reagál vagy egyáltalán nem

Magyarország erdélyi akciói nagyon jól kiegészítik az Orbán-kormány nacionalista programját. Budapest összes provokációja a bukaresti döntéshozók, de különösen a romániai nacionalisták frusztrációval szembeni ellenállását teszteli.

A román válasz a magyar kormány erdélyi hadjárataival összehasonlítva apatikus volt. Mihai Tudose kormányfő volt az egyetlen, aki ezt a konfliktust fokozta, amikor a székely zászló több Hargita és Kovászna megyei intézményre történt kitűzése után a következőt nyilatkozta: „Megüzentem, hogy ha a székely zászló az ottani intézményeken fog lobogni, akkor mindnyájan ott lobognak majd a zászló mellett. Szó sem lehet ilyenfajta autonómiáról a székelyek számára.”

Teljesen szerencsétlen és a nacionalista közvélemény tetszésének kiváltását célzó kijelentéseit a külügyminisztérium később puhította, de újabb feszült helyzethez vezettek Románia és Magyarország között.

Történelmi léptékben Magyarország a XX. század egyik nagy vesztese volt. A múlt században a magyarok két csattanós diplomáciai csőddel szembesültek, mind az első, mind a második világháború után. A kevésbé szerencsés szövetségei és a korlátolt elképzelésekkel rendelkező vezetők miatti nemzetközi elszigeteltsége okán a szomszédos országban még mindig jelentős frusztráció uralkodik a régi szerződésekkel kapcsolatosan. Az illiberális politikával Orbán Viktor éppen a magyaroknak ezt a frusztrációját használja ki. A jelenlegi budapesti vezetőnek a harmadik egymást követő mandátumában sikerült felvázolnia egy olyan irredenta stratégiát, mely Romániából nagyon világosan látszik.

A román politikai osztálynak 2018-ban, 100 évvel a Nagy Egyesülés után fel kell ébrednie és meg kell értenie, hogy a regionális politika, a közdiplomácia, a soft power, az energetikai függetlenség, sőt az etnikai dimenzió is egyes esetekben olyan kártyák, melyeket óvatosan kell kijátszania.

Romániát teljesen uralmába kerítette az egyre erősebb belső konfliktus, a társadalom megosztottsága és a gyűlöleten alapuló diskurzus. Köszönetet mondunk, hogy az EU és a NATO tagjai lettünk és úgy gondoljuk, hogy országként a küldetésünk véget ért, mostantól minden magától jön. Idővel katasztrofálisnak bizonyul majd ez a szemléletmód.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Mit jelent erdélyi magyarnak lenni?

Fall Sándor

Nem szokványos, képzeletbeli beszéd egy nem szokványos, képzeletbeli rendezvényen.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Két maroknyi aranyékszer hevert mellettem, fogalmam sem volt, mitévő legyek”

Sólyom István

A történelemszeretet miatt vágott bele az amatőr fémdetektorozásba a szamosújvári asztalosmester, aki nemrég páratlan régészeti kincset talált. Kis Jánossal beszélgettünk.

 

Hét kisgyerek halt meg egy kórházban… mégis hogy lehetséges ez?

Szántai János

A baktériumok, vírusok, amőbák, gombák fertőznek, ez a dolguk. Az ember dolga a védekezés. Lenne. Van itt ugyanis egy másik fertőzés is: az emberi hanyagságé, korrupcióé. Ami bűn.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Gázrobbanások és gázlopások – vasárnapi hírek
Főtér

Gázrobbanások és gázlopások – vasárnapi hírek

Besztercén is gázrobbanás történt vasárnap reggel. A rahovai tömbháztragédiával kapcsolatban új részletek derültek ki. Az erdélyi megyékben pedig elég sokat lopják a gázt, ami rendkívül veszélyes.

Búcsút inthet Romániának az egyik legnagyobb kiskereskedelmi üzletlánc
Krónika

Búcsút inthet Romániának az egyik legnagyobb kiskereskedelmi üzletlánc

A francia Carrefour romániai üzleteinek eladására készül – adta hírül pénteken a francia sajtóra hivatkozva a Hotnews.ro hírportál.

Az orosz titkosszolgálat már a bukaresti spájzban van – hírek kedden
Főtér

Az orosz titkosszolgálat már a bukaresti spájzban van – hírek kedden

Orosz szabotázsakciót akadályoztak meg a román hatóságok. Egy volt alkotmánybíró nem érti, mit kell annyit lovagolni a 10 ezer eurós nyugdíjakon. A Salrom szerint a kormányfői ellenőrző testület félrebeszél.

Megvan a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok boncolásának eredménye
Székelyhon

Megvan a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok boncolásának eredménye

Közleményt adott ki a rendőrség a Szépvízi víztározó közelében holtan talált fiatalok ügyében: a boncolás szerint október 20-án, hétfőn következhetett be a haláluk, két nappal azelőtt, hogy megtalálták őket. Az ügyben az öngyilkosság gyanúja is felmerül.

Sejtik a nyomozók, mi történhetett a Székelyföldön holtan talált fiatalokkal
Krónika

Sejtik a nyomozók, mi történhetett a Székelyföldön holtan talált fiatalokkal

A boncolás előzetes eredményei szerint a Hargita megyei szépvízi víztározó közelében, egy személygépkocsiban holtan talált két fiatal október 20-án halt meg – közölte pénteken a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Lőtt sebekkel találtak rá két eltűnt fiatalra a szépvízi víztározónál
Székelyhon

Lőtt sebekkel találtak rá két eltűnt fiatalra a szépvízi víztározónál

Lőtt sebek voltak annak a két fiatalnak a testén, akiket szerda este holtan találtak a szépvízi víztározó közelében, egy személyautóban.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Mit jelent erdélyi magyarnak lenni?

Fall Sándor

Nem szokványos, képzeletbeli beszéd egy nem szokványos, képzeletbeli rendezvényen.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Két maroknyi aranyékszer hevert mellettem, fogalmam sem volt, mitévő legyek”

Sólyom István

A történelemszeretet miatt vágott bele az amatőr fémdetektorozásba a szamosújvári asztalosmester, aki nemrég páratlan régészeti kincset talált. Kis Jánossal beszélgettünk.

 

Hét kisgyerek halt meg egy kórházban… mégis hogy lehetséges ez?

Szántai János

A baktériumok, vírusok, amőbák, gombák fertőznek, ez a dolguk. Az ember dolga a védekezés. Lenne. Van itt ugyanis egy másik fertőzés is: az emberi hanyagságé, korrupcióé. Ami bűn.

// HIRDETÉS