// 2026. június 22., hétfő // Paulina

Külön romántankönyveket a nem román anyanyelvűeknek

// HIRDETÉS

Valóban egyszerű javaslat. Sőt, észszerű is. Kár, hogy tojnak rá.

Külön romántankönyveket azoknak, akiknek nem ez az anyanyelvük. Ennyi a szerény javaslat, és logikailag a szövegnek itt véget is kellene érnie. Mégis attól tartok, hogy a Contributors szerkesztői elutasítanának egy ilyen rövid közlést, tehát arra kényszerülök, hogy húzzam a szót.

A szerény javaslat az unionista mozgalom (Besszarábia Románia) vezetőinek szól, akik az utóbbi időben szereztek néhány jelentős pontot (2. Országtanács, a menetrend elfogadása, az április 10-i konferencia és így tovább). Minden tiszteletem az unionistáké, erőfeszítéseik és sikereik kapcsán, mégis úgy gondolom, valahol becsúszott egy kis hiba. Úgy tűnik, nincsenek tudatában minorité agissante (harcos, aktivista kisebbség – a szerk.) státuszuknak. Moldova Köztársaságban vannak unionisták, statalisták és közömbösek, Romániában pedig unionisták és közömbösek – és mindkét országban a közömbösek teszik ki az abszolút többséget. Amíg nem lehet válaszolni e többség „Nekem mi esik le ebből?” kérdésére, az unionista mozgalomnak csak a lelkesedés marad. Ez pedig nem elég.

A magyarok már több mint 25 éve kérik

a nem román anyanyelvűeknek készült romántankönyveket, de a román állam folyamatosan kibújt ez alól, holott vitathatatlan a javaslat hasznossága: egy olyan románul nem tudó ember, aki a román nyelvet idegen nyelvként tanulná (ahogy a román gyermekek az angolt, például), jobban, gyorsabban, kisebb erőfeszítéssel, és ami még fontosabb, gyűlölet nélkül tanulná meg. És ez utóbbi nem túlzás. Amikor arra kényszerítenek, hogy XIX. századi verseket* tanulj meg kívülről, melyekből abszolút semmit sem értesz, vagy olyan meséket**, melyekben egy rakás szóról és kifejezésről fogalmad sincs, hogy mit jelent, akkor nagyon valószínű módon a kérdéses versek és mesék nyelvével szemben ébred fel benned olthatatlan gyűlölet és nem az alkalmatlan tankönyvkészítő vagy az azokat engedélyező gyáva miniszter ellen. Romániában ez történik 1920 óta. Ez történik majd az egyesülés után az oroszajkú kisebbségek (oroszok, gagauzok, eloroszosodott ukránok) gyermekeivel is. Az lenne bölcs és stratégiai lépés önök, mai unionisták részéről, ha a jövőben elkerülnék egy határozottan vesztes forgatókönyv megismétlését.

Kis zárójel a romániai „nyelvi sovinisztáknak”: a magyarok, ha muszáj, el tudják fogadni kommunikációs nyelvként az államnyelvet, de határozottan elutasítják kulturális nyelvként. Miért is tennének másképp? A magyar nyelv legalább olyan gazdag a kifejezési lehetőségekben, mint a román, a magyar irodalomnak pedig jelentős előnye van a román irodalommal szemben (történelmi okokból nagyobb az irodalmi korpusz – ezért senki sem hibáztatható!). Ugyanez lesz érvényes az oroszajkúakra is: miért kellene nekik hasra esniük a csodálattól a halhatatlan Ioan Alexandru Brătescu-Voineşti „Puiu”-ja előtt, amikor az orosz irodalmat annyi nagy név népesíti be? Miért kínlódnál Donici-csal románul, amikor ott van neked Krilov oroszul? És ezt a listát a végtelenségig lehetne folytatni. Zárójel bezárva.

A tankönyvek kérdésének bekerülése az unionista projektbe

kivívná a magyarok (egy részének) a szimpátiáját a projekt iránt, és ez nem kevés: már nem vagyunk 1918-ban. Már nem lehet a kisebbségek megkérdezése nélkül egyesüléseket végrehajtani. Rendben, Putyin így tesz, de ő más filmben játszik. Ami a moldovai oroszajkúakat illeti, őket főként azzal ijesztgetik, hogy a rájuk rontó „bukaresti cigányok” erőszakos elrománosításba kezdenének. Készítsetek 11 minta-tankönyvet (a II–XII. osztályok számára) és fosszátok meg muníciójuktól a manipulátorokat, Putyint pedig futassátok lesre.

Apropó Bukarest, nem mondtam, hogy én miért tekintek szimpátiával az unionista projektre: mert az egyesülés felé

a regionalizáláson keresztül vezet az út.

Mert hogyan lehetne Moldova Köztársaságot másképp integrálni Romániába, ha nem a nyolcadik régióként?! Mert csak nem fogja Románia átvenni a járásrendszert, vagy a Moldovai Köztársaság a megyerendszert! Túl nagyok a hiúságok. Valamikor régen, 1947 vagy 1948 környékén Jugoszlávia és Bulgária a két állam egyesüléséről tárgyalt, de nem tudtak megegyezésre jutni: a bolgárok olyasféle megállapodásra gondoltak, mint amilyen Csehország és Szlovákia között létezett, egy kétállamú föderációra, míg Tito csak a Jugoszláviába való integrálódást tudta elfogadni, hetedik köztársaságként, úgy, hogy mindegyiket Belgrád ellenőrzi. Visszatérve a mi ügyünkhöz: egy lengyel mintára regionalizált Románia, a helyi helyzethez és jellegzetességhez igazított helyi közpolitikával, pozícióikból kibillentett kiskirályokkal és elcsapott egész siserehadakkal, igen, ez egy egyértelműen vonzó távlat. Vegyétek be a projektetekbe és ezzel a közömbösöket is megnyerhetitek magatoknak. Legalábbis a közömbös értelmiségiek egy részét, azokat, akik nem „Kenőpénz!”-t akarnak hallani, amikor elkerülhetetlenül felteszik nektek a kérdést: „Nekem mi esik le ebből?” [Románia egyesüléséből a Moldovai Köztársasággal].

 

* «De más tanfelügyelők – valójában a legnagyobb részük – nem nagyon találtak derűlátásra okot adó elemet az ellenőrzéseik során. A kolozsvári Marianum Katolikus Gimnáziumban 1923 tavaszán készült ellenőrzési jelentésből kiderült, miként zajlott az oktatás Erdély szívében több mint négy évvel az egyesülés után: „A középiskolai II. osztályban… a tanár Mihai Eminescu Ce te legeni, codrule? (Erdő, mért ringatózol?) című versével készült. Nem tudom, hány napig kínlódtak a diáklányok a bemagolásával; azt viszont igen, hogy a gyermekek az elszavalt vers egyetlen szavának jelentését, de a magyar megfelelőjét sem ismerték”». (A.N.I.C., Fond Ministerul Instrucţiunii, dosar 510/1923, fil. 119-120). Forrás: Lucian Leuştean – România şi Ungaria în cadrul „Noi Europe” (1920–1923) (Románia és Magyarország az Új Európában (1920–1923)), Polirom kiadó, 2003, ISBN 973-681-422-X. Az idézet a 108. oldalon, a II. fejezet Románok és magyarok – az oktatási rendszerrel kapcsolatos gondok című alfejezetében található. Lucian Leuştean egész műve olyan, mintha Murphy törvényének egyik sajátságos esetét tárgyalná („Ha egy egyesülés elromolhat, akkor az el is romlik!”).

** „Gerilă, văzând că toţi îi stau împotrivă, se mânie atunci şi unde nu trânteşte o brumă pe pereţi, de trei palme de groasă, de au început a clănţăni şi ceilalţi de frig, de sărea cămăşa de pe dânşii.

- Na! încaltea v-am făcut şi eu pe obraz. De-acum înainte spuneţi ce vă place, că nu mi-a fi ciudă, zise Gerilă, râzând cu hohot. Ei, apoi? Cică să nu te strici de râs! De HarapAlb, nu zic. Dar voi, mangosiţilor şi farfasiţilor, de câte ori îţi fi dormit în stroh şi pe târnomată, să am eu acum atâţia bani în pungă nu mi-ar mai trebui altă! Oare nu cumva v-aţi face şi voi, nişte feciori de ghindă, fătaţi în tindă, că sunteţi obraze subţiri?”. Forrás: http://www.povesti-pentru-copii.com/ion-creanga/povestea-lui-harap-alb.html


A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Száz nyestbőrrel a batyujában akart beutazni Romániába egy ukrán állampolgár – hírmix
Főtér

Száz nyestbőrrel a batyujában akart beutazni Romániába egy ukrán állampolgár – hírmix

Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül
Krónika

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nicușor Dan, a projektország hasznos idiótája
Főtér

Nicușor Dan, a projektország hasznos idiótája

Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.

Elpusztított egy lovat és jött a tehénért is a behemót medve, amikor kilőtték
Székelyhon

Elpusztított egy lovat és jött a tehénért is a behemót medve, amikor kilőtték

Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.

Tanasă most éppen nem a magyaroknak ment neki
Krónika

Tanasă most éppen nem a magyaroknak ment neki

Kettős mérce alkalmazásával vádolta meg a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) a magyarellenes kirohanásairól hírhedtté vált Dan Tanasă, a szélsőjobboldlai Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője.

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram
Székelyhon

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS