// 2026. június 24., szerda // Iván
Elszálltak az évek felettünk

Útilaput kötnének az oktatási miniszter talpára a tanügyi szakszervezetek – hírmix

// HIRDETÉS

Nyugdíjas búcsúztató 48 éves korban? Na még mit nem?! Az áfakulcs-emelés miatt akár 4,5 lejjel is drágulhatnak a vonatjegyek.

Fel is út, le is út!

Az elmúlt 35 évben nem volt példa olyan tanügyi válságra, amit a kormány előidézni készül, ezért a tanügyi szakszervezetek képviselői Daniel David oktatási és kutatási miniszter lemondását kérik, valamint bejelentették, hogy július 30-ától tiltakozó akciót indítanak a szaktárca épülete előtt.

A több mint 250 ezer alkalmazott érdekeit képviselő Oktatási Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség, valamint az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség a tanügyi rendszerben megszorításokat bevezető 2025/141-es törvény rendelkezései miatt demonstrálnak.

„Az elmúlt időszakban számos érvet sorakoztattunk fel. Tárgyaltunk Románia elnökével, akit arra kértünk, ne hirdesse ki a törvényt. Egyeztettünk a miniszterelnökkel és az oktatási miniszterrel, a kormánykoalíciót támogató politikai pártok vezetőivel, és tiltakoztunk a parlament előtt is. Mindezek ellenére sajnálatos módon ez a mélyen antiszociális törvény megjelent a Hivatalos Közlönyben”

– olvasható a szakszervezetek sajtóközleményében.

// HIRDETÉS

A szakszervezetek úgy látják, hogy az intézkedéseket „hasraütés-szerűen” hozták meg, hatástanulmányok nélkül. Szerintük a példátlan mértékű felbolydulásáért felelősség terheli a gyanúsan hallgató államfőt, a miniszterelnököt, az oktatási és kutatási minisztert, valamint azokat a pártokat, amelyek támogatják a jelenlegi kormányt.

A szakszervezetek sérelmezik a heti tanítási norma két órával való növelésér, az oktatási intézmények százainak összevonását, ami szerintük elbocsátásokat eredményez az adminisztratív és kisegítő személyzet körében, az osztálylétszámok növelését, az óradíj csökkentését, az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező tanítási óraszámának növelését, a felsőoktatás alulfinanszírozását. Továbbá bírálják a kormányt a kutatóintézetek és az egyetemi könyvtárak alulfinanszírozása, valamint a humán erőforrásokra és működési költségekre vonatkozó normatívák frissítésének elmulasztása miatt is.

„Ezeket a példátlan intézkedéseket – különösen a közoktatás vonatkozásában – Daniel David oktatási és kutatási miniszter aktív közreműködésével vezényelték le. A legtöbb nyilvános megszólalásában a miniszter az oktatási rendszer és annak dolgozói ellen beszélt, néhány nyilatkozata kifejezetten félrevezető volt. A miniszternek tudomásul kell vennie, hogy nagyon kevés tanár fog pluszórákat vállalni az óradíjas rendszerben. Rövidesen kiderül, hogy a szaktárca miként fogja menedzselni az elkerülhetetlen válsághelyzetet”

– írják a dokumentumban.

A három szakszervezet azt is bejelentette, hogy szeptember 8-án, az új tanév első napján több mint 30 ezer szakszervezeti tag készül demonstrálni.

Vége a bírák és ügyészek kánaánjának?

A kormány a bírák és ügyészek nyugdíját az utolsó bruttó bérük 80 százalékáról az utolsó nettó fizetésük 70 százalékára korlátozná, míg 65 évre növelné a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát – jelentette be kedden Ilie Bolojan.

A kormányfő szerint elemezték az uniós országok nyugdíjrendszereit, és azt találták, hogy szinte mindegyikben 65 év a bírák és az ügyészek nyugdíjkorhatára, a nyugdíj összege pedig a legtöbb tagállamban az utolsó években kapott fizetésük átlagának bizonyos százaléka. Ez az arány általában 60-70 százalék.

Ezért a kormány a hatályban lévő törvényeket és a korábbi alkotmánybírósági döntéseket figyelembe véve azt javasolja, hogy a romániai bírák és ügyészek nyugdíja ne haladhassa meg az utolsó nettó bérük 70 százalékát. Jelenleg a bírák és ügyészek nyugdíja az utolsó bruttó bérük 80 százaléka, vagyis meghaladja a nettó fizetésük összegét.

A miniszterelnök emlékeztetett, hogy jelenleg a bírák és ügyészek 25 év szolgálati idő után, akár 48 évesen is nyugdíjba mehetnek. Ezt a kormány javaslata szerint csak 35 év szolgálati idő után tehetnék meg. Az általános korhatárnál így is korábban, 58 évesen mehetnek nyugdíjba, de mégsem 48 évesen – közölte Ilie Bolojan.

A törvénymódosító tervezet átmeneti rendelkezései értelmében a nyugdíjazási feltételeket teljesítő bírák és ügyészek nyugdíjba vonulhatnak, de addig dolgozhatnak, ameddig akarnak és képesek rá. Ezeknek a rendelkezéseknek az a céljuk, hogy a bíróságok és ügyészségek munkája a következő időszakban is normális körülmények között folytatódhasson.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a kormány már kedden délután közvitára bocsátják a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénymódosító tervezetet, és egyeztetni fognak az előírásokról az érintettekkel. Hozzátette, hogy jövő héten véglegesíteni szeretnék a jogszabályt, és az elfogadásának a menetrendjét még ezen a héten ismertetik.

A bírák és ügyészek nyugdíjazásának szabályozását novemberig rendezni kell, mivel annak elmaradása esetén Románia elesik az országos helyreállítási tervben (PNRR) előirányozott 230 millió eurótól.

A probléma megoldása azért is sürgős – mondta a miniszterelnök, mivel a bírák és ügyészek nyugdíja, illetve a járulékalapú romániai állami és magánnyugdíjak közötti nagyon nagy különbség társadalmi igazságtalanságot gerjeszt. Majd hozzátette: az igazságszolgáltatás színvonala is javulni fog, ha a bírák és ügyészek az általános korhatár szerint mennek majd nyugdíjba, mert így az 50 éves korukig megszerzett szakmai tapasztalatukat a köz szolgálatába tudják állítani.

Azok a boldog szép napok

A vonatjegyek árának növelését javasolja augusztus 1-től a szállításügyi minisztérium. Az intézkedést az áfakulcs 19 százalékról 21 százalékra emelése indokolja.

A szaktárca rendelettervezete szeront az Intercity vonatokon való utazás díja a távolságtól függően változik, így legfeljebb 10 kilométeres távolságig 18 lejt (első osztály), illetve 12,5 lejt (másodosztály) kell fizetni a jegyért. 161 és 180 km közötti távolság esetén a javasolt ár 106,5 lej (első osztály) és 71,5 lej (másodosztály), 351 és 400 km között 187,5 lej (első osztály) és 121 lej (másodosztály), 901 és 1000 km között pedig 309 lej (első osztály) és 212,5 lej (másodosztály).

Az Interregio járatokra szóló jegyek ára 14,5 (első osztály), illetve 11 lejtől (másodosztály) kezdődik 1 és 10 km közötti távolság esetén, és eléri a 92,5 lejt (első osztály), illetve a 62,5 lejt (másodosztály) 161 és 180 km közötti távolság, a 163 lejt (első osztály), illetve a 105 lejt (másodosztály) 351 és 400 km közötti távolság, valamint a 268,5 lejt (első osztály), illetve a 185 lejt (másodosztály) 901 és 1000 km közötti távolság esetén.

A Regio vonatokon 10 km-es távolságig 6 lej (első osztály), illetve 5 lej (másodosztály), 161-180 km közötti távolság esetén 52,5 lej (első osztály), illetve 33,5 lej (másodosztály), 351-400 km közötti távolság esetén pedig 101,5 lej (első osztály), illetve 64 lej (másodosztály) kifizetése ellenében lehet utazni.

Öröm az ürömben, hogy a helyfoglalás díja az InterCity vonatokon továbbra is 6 lej marad, és ugyancsak 6 lejt kell majd fizetnie az Interregio járatokra is.

A hálókocsik esetében az egyszemélyes fülkére 239,5 lejes felár fizetendő, távolságtól függetlenül. Kétszemélyes fülkében ez 127,5 lej, háromszemélyes fülkében pedig 106,5 lej lesz. A négyszemélyes hálófülkében 83 lejt, a hatszemélyesben 61,5 lejt kell majd fizetni egy ágyért.

Legutóbb tavaly december 15-én emelték a vonatjegyek árát, akkor 4,6 százalékos volt a drágítás.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS