// 2026. június 8., hétfő // Medárd
hírmix

Tánczos Barna egy lehetséges magyar kormányfőről: „amikor a disznó repülni fog”

// HIRDETÉS

Medve tört be egy szállodába, egy másik medve embert sebesített Gyergyóban. A politikusok rohantak gratulálni Cristian Mungiu Aranypálmájához, de rendező kollégája kiosztotta őket: talán közhelyek helyett jobb lenne támogatni a filmipart.

Medve medve hátán országszerte, de a kilövési kvóták törvénye az alkotmánybíróságon vesztegel

Már szinte minden napra jut egy medvés incidens az ország valamelyik térségében. A dombos, hegyes, erdős vidékeken, ahol ezek a mára jelentősen túlszaporodott állatok élnek, a mindennapok részévé vált a települések környékén vagy a falvak, városok utcáin sétáló medve, amely sok esetben a haszonállatokra és emberekre is rátámad.

Legutóbb Kolozsvár közvetlen közelében, több helyszínen is láttak medvét, egyikük egy iskola és egy buszmegálló mellett szaladgált, de a szombati csíksomlyói búcsú helyszínéről is három medvét kellett elkergetni, mielőtt a több százezer zarándok megérkezik.

// HIRDETÉS

Szombat este Brassópojánán egy medve behatolt egy szállodába, amely tele volt turistával. Az állat tíz óra után egy oldalajtón keresztül becaplatott az épületbe, majd a kamerák felvétele szerint megpróbálja kinyitni a második ajtót is, de azon biztonsági zár volt, így betörte és ment tovább az épületben.

A hotel személyzete a 112-es számon kért segítséget, ahol meglepetésükre azt a választ kapták, hogy egy medve jelenléte egy turistákkal teli szállodában nem jelent sürgősségi helyzetet. A diszpécser azt tanácsolta a szálloda alkalmazottainak, hogy forduljanak a brassópojánai rendőrséghez. Hosszas könyörgések és számtalan telefonhívás után mégiscsak megérkezett a hotelhez néhány csendőr, és elkergette az állatot, de végül a személyzetnek kellett egész éjjel őrségben állnia.

Szintén szombaton Gyergyóújfaluban emberre támadt a medve. A férfi túrázott, az állat pedig egy erdei úton ugrott rá egy bokorból. A Birtalan István erdőmérnök, a Gyergyószentmiklósi Vadász és Sporthorgász Egyesület igazgatója által a Facebookon közzétett fotók szerint a férfi megsérült, a felsőteste tele van mély karmolásokkal.

A medvékre vonatkozó új, megduplázott eltávolítási és kilövési kvótákról szóló törvényt Nicușor Dan államelnök megtámadta az alkotmánybíróságon, amely csak június 24-ére tűzte napirendre az ügyet. A törvény 2026-ban 859 medve eltávolítását vagy kilövését engedélyezné a prevenciós kvóta keretében, és további 110 állatét az intervenciós kvóta keretében. Az államfő szerint a jogszabály megszegi a védett állatfajokra vonatkozó európai uniós előírásokat és szerinte a megnövelt fix kvóták nincsenek kellőképpen tudományosan megalapozva.

Eközben a kutatások szerint Románia területén 10-13 ezer barnamedve él, sok megyében az optimálisnál kétszer-háromszor nagyobb az egyedszám. A környezetvédő civil szervezetek szerint azonban a kilövési kvótákkal az a baj, hogy azok keretében nem az emberre tényleg veszélyes egyedeket , hanem a legnagyobb trófeaállatokat lövik le.

Az elnök és a miniszterelnök is gratulált Cristian Mungiu Cannes-i Aranypálmájához, rendezőtársa több állami támogatást kért a filmiparnak

Másodszor is elnyerte az Aranypálmát, a világ egyik legfontosabb filmes eseménye, a Cannes-i filmfesztivál fődíját Cristian Mungiu román filmrendező Fjord című alkotása. Mungiu 16 évvel ezelőtt, 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmjével kapta meg először az Aranypálmát.

A Fjord megtörtént eseményekre alapul, egy Norvégiába települt, mélyen vallásos román család helyzetét mutatja be, miután a norvég hatóságok a gyerekeik elleni erőszakkal vádolják meg a szülőket.

A szombat esti díjkiosztó gála után Nicușor Dan államelnök is gratulált a román rendezőnek és a filmen dolgozó egész csapatnak. Az államfő szerint az újabb Aranypálma a román filmművészet új hullámának elismerése. A kortárs román filmművészet kiváló névjegykártya Románia számára, az ország vezetésének pedig sokkal többet kellene tennie ezen a téren – írta Facebook-oldalán Nicușor Dan.

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szintén gratulált Cristian Mungiu újabb díjához, szerinte ez a siker, amellett, hogy a tehetségről és a munkáról is szól, azt is megmutatja, hogyan tud a román kultúra kikerülni a nagy nemzetközi terekbe.

Mungiu rendező kollégája, Tudor Giurgiu szintén a Facebookon kommentálta a sikert. Hangsúlyozta, hogy a Cannes-i filmfesztivál ugyanolyan jelentőségű, mint a futball világbajnokság, Cristian Mungiut pedig minden idők legfontosabb és legbefolyásosabb román filmkészítőjének nevezte.

Mivel a Cannes-i filmfesztivál díjazott filmjei általában Oscar-díjat vagy egyéb nagy díjakat nyernek, ezért a román kormánynak kitüntetések és hivatalos gratuláló üzenetek helyett azzal kellene sürgősen foglalkoznia, hogy a nyertes film képviselete megfelelő finanszírozást kapjon az Oscar-gálán, és hogy legyen megfelelő nemzetközi tájékoztató és kultúrdiplomáciai kampánya. És hogy a romániai filmgyártás, filmforgalmazás általában is kapjon megfelelő kormányzati figyelmet – tette hozzá Tudor Giurgiu.

Tánczos Barna: akkor lesz magyar miniszterelnöke Romániának, amikor a disznó repülni fog

„Amikor a disznó repülni fog. Azt hiszem, soha” – válaszolta Tánczos Barna (RMDSZ) ügyvivő kormányfőhelyettes egy, a Digi24 televízióban készült interjúban arra a kérdésre, hogy mikor lesz RMDSZ-es miniszterelnöke az országnak.

Azt is megkérdezték tőle, hogy szerinte a románok megválasztanának-e egy magyart az állam elnökének.

„Nem mondom, hogy soha, mert egy német nemzetiségű elnököt már megválasztottak (Klaus Iohannist – szerk.) Akkor, amikor teljesen megbíznak majd a közösségünkben, és elhiszik, hogy mindig is csak jót szeretnénk ennek az országnak”

– válaszolt Tánczos Barna.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nemrég valószínűtlennek nevezte, hogy ő legyen a miniszterelnök egy új kormányban, mivel „Kelemen Hunornak hívnak és Romániában vagyunk”.

Tánczos egyébként arról is beszélt az interjúban, hogy az előrehozott választások csak elméleti lehetőségként léteznek a jelenlegi politikai válságban. Ennek több oka is van, de a legfontosabb az, hogy ma csak az AUR nyerne az előrehozott választásokból, ami az országnak sem lenne jó. A politikai blokkok, erőviszonyok ugyanazok maradnának a parlamentben, talán plusz-mínusz öt százaléka lenne az AUR-nak – mondta az RMDSZ-es politikus.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…
Főtér

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…

… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell
Krónika

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell

Öt évvel ezelőtt még átlagosan tizenöt medve fordult meg nap mint nap Tusnádfürdőn, sokszor a település utcáin bóklászva. A helyiek biztonságot követeltek, a városvezetés és a szakemberek pedig a konfliktusok megelőzésében keresték a megoldást.

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést
Főtér

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval
Székelyhon

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval

Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében
Krónika

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében

Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok
Székelyhon

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok

Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS