// 2026. június 24., szerda // Iván
Nahát iet!

Nem hajlandó hímzett ingben megjelenni a dumbravai tanácsüléseken egy PSD-s tanácsos – hírmix

// HIRDETÉS

Újra felkerül a román focitérképre a Marosvásárhelyi ASA. Ugorhat a jogsi a közlekedési bírság kifizetésének elmulasztása esetén.

Aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére

Feszültséget okozott az ie, azaz a román népviselet jellegzetes inge a Prahova megyei Dumbrava községházán, ahol egy PSD-s tanácsos megtagadta annak viselését. A helyi tanács egyhangú szavazással tette kötelezővé az ie viselését a tanácsüléseken, mint ahogy azt is, hogy a tanácsülések a román himnusz eléneklésével kezdődjenek.

Az erről szóló határozatot a szociáldemokrata Viorel Trandafir is megszavazta, ennek ellenére nem ölti magára az inget, mondván, hogy nem olvasta el a határozat szövegét, ezért véletlenül voksolt igennel.

// HIRDETÉS

Egy helyi tanácsosnak tudnia kellene, hogy a jogszabály nem ismerete nem mentesít annak jogi következményeitől, ezért az sem érhette meglepetésként, hogy a rendelkezés be nem tartása miatt már négyhavi tiszteletdíjtól, azaz mintegy 700 lejtől esett el.

Viorel Trandafir azzal védekezik, hogy az ieviselés elmulasztásának következményeit a 80. cikkelyben sorolja fel a jogszabály, szerinte senki nem jut el odáig egy törvény olvasásában.

„Kezdő helyi tanácsosként felemeltem a kezem, így jelezve, hogy elfogadom a szabályzatot. De amikor megláttam, hogy kötelező a blúz viselése, azt mondtam, ez visszaélés. Ráadásul nem tetszik, ahogy az ülések zajlanak. Kezdjük a román himnusszal, éneklünk 10 percig, míg az ülés csak 5 percet tart”

– háborog Trandafir úr, akinek a történetét Mihail Sadoveanu is megírhatta volna.

A polgármester saját családi érvvel is reagált a szociáldemokrata tanácsos panaszára.

„Ha egy tanácsos úgy érzi, hogy igazságtalanság érte, forduljon a közigazgatási bírósághoz. Nem vonjuk vissza a határozatot, azt törvényesnek tartjuk. A tanácsosoknak nemcsak jogaik, hanem kötelességeik is vannak, például a nemzeti ing népszerűsítése. Nem látom, mi ebben a rossz. Én mindig felveszem, amikor a feleségem odanyújtja, hogy viseljem.”

Ultima, ratio, talált, süllyedt.

A községháza 26 népi iét vásárolt, darabonként körülbelül 200 lej értékben, azoknak, akiknek nincs saját ingük. Trandafir úr elmondása szerint ellenezte az ingvásárt, szerinte az összeget másra is lehetett volna fordítani.

A panasz eljutott Prahova megye prefektusához is, aki úgy véli, hogy a határozat nem jogszerű, az ing viselésének pedig választhatónak kellene lennie.

Daniel Nicodim diplomatikusan nyilvánult meg:

„Értékeljük a polgárok és a polgármester hazafias érzéseit, de a jog szellemében fogunk eljárni. (…) javasolni fogjuk hivatalosan a polgármesternek, hogy vonja vissza ezt a határozatot.”

A megbüntetett tanácsos így várja, hogy a prefektúra intézkedjen az ügyben, de mi arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy van-e felesége Trandafir úrnak. :P

Nyárádtői Unirea helyett Marosvásárhelyi ASA

Pénteken döntött a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) végrehajtó bizottsága, az ASA Marosvásárhely indulhat a másodosztályban a Nyárádtői Unirea helyén. Az egyhangú döntés értelmében a testület jóváhagyta a Club Sportiv Unirea Ungheni 2018 és az Asociația Fotbal Club ASA Târgu Mureș közötti megállapodást, amelynek értelmében a nyárádtői klub sporttevékenységét és a bajnokságbeli részvételi jogát átruházzák az ASA-ra.

Az egyezség következtében a marosvásárhelyi csapat indulhat a 2025–2026-os idényben a másodosztályú bajnokságban. A döntés feltétele, hogy a Nyárádtői Unireát hivatalosan feloszlassák vagy töröljék az FRF nyilvántartásából.

A szövetség jogi osztálya megvizsgálta a két klub közötti együttműködést, és arra a következtetésre jutott, hogy az megfelel a hatályos sporttörvénynek és a szövetség szabályzatának. A döntés alapját az képezte, hogy az Unirea már rendezte tartozásait azon játékosok, edzők és más alkalmazottak felé, akik az ASA-hoz kerülnek, valamint a felek egy közös felelősségvállalási nyilatkozatot is aláírtak, amelyben az ASA vállalja az esetlegesen felmerülő jövőbeni pénzügyi kötelezettségek teljesítését.

Az FRF azt is kiemelte, hogy az ASA a másodosztályban saját, magánjogi sportegyesületi formájában fog szerepelni. A szövetség számára az egyik legfőbb szempont az volt a döntés meghozatalakor, hogy egy újabb olyan új klub kerüljön a Liga 2 mezőnyébe, amely jogosult lehet a Szuperligába való feljutásra. A Nyárádtő játékoskeretére alapozó ASA-n pedig minden feltétel adott ahhoz, hogy komoly kihívója legyen a feljutásra esélyes együtteseknek.

A döntés nem maradt visszhang nélkül: az elmúlt napokban három harmadosztályú klub – köztük az ACS Speed Academy Pitești – fellebbezést nyújtott be az FRF döntése ellen, mondván, hogy a megállapodás sérti a sportszerűség elvét. A FRF fegyelmi bizottsága azonban mindhárom fellebbezést elutasította, arra hivatkozva, hogy a panaszos klubok nem érintettek a másodosztályban, így beadványaik érdektelenek, így elfogadhatatlannak minősülnek.

Az ACS Speed Academy Pitești a döntés után közölte: visszalép a harmadosztályú bajnokság következő idényétől. Szerintük a részvételi jog ilyetén történő átruházása nemcsak törvénytelen, hanem szabályellenes is, és kirívóan sérti a sport etikai normáit.

Az ügy ezzel lezárult, és az ASA Marosvásárhely hivatalosan is részt vehet a Liga 2 2025/2026-os szezonjában. Így nyolc év után Marosvásárhely újra másodosztályú futballcsapattal rendelkezik, és esély nyílik arra is, hogy a város ismét képviseltesse magát a hazai élvonalban.

Legutóbb a 2017/2018-as idényben szerepelt ASA nevű marosvásárhelyi klub a másodosztályban, amely 2015-ben ezüstérmet szerzett az 1. Ligában, és ugyanabban az évben elhódította a Szuperkupát, majd csődbe ment és 2018-ban megszűnt.

A 2021-ben alapított Marosvásárhelyi ASA csupán névazonosságot mutat a három évvel korábban megszűnt klubbal, mint ahogy semmilyen jogi vagy történelmi kapcsolat nem köti a Bölöni László fémjelezte, 1975-ben bajnoki ezüstérmet szerző egykori ASA-hoz sem.

Drónokat is bevetnének a bejelentetlen épületek felderítésére

A helyi önkormányzatok bevételeit növelő új intézkedésekről beszélt a miniszterelnökkel közös pénteki sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési miniszter.

A tárcavezető szerint ezek a társadalmi igazságosság és méltányosság elvére alapulnak, ugyanis vannak, akik mindig határidőre befizetik a helyi adóikat, és vannak, akik éveken át nem tesznek eleget ennek a kötelezettségüknek.

Az egyik tervezett intézkedés értelmében az önkormányzatoknak jogukban áll majd visszatartani az állami intézményeken – például a megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökségen (AJPIS) vagy a polgármesteri hivatalon – keresztül folyósított juttatások egy részét, és az összeget havonta a helyi kasszába utalni az adótartozás törlesztéséig.

Egy másik előírás szerint bevonják azoknak a gépkocsivezetőknek a jogosítványát, akik nem fizetik ki a közlekedési bírságot 90 napon belül. A bevont hajtási engedélyt csak akkor kaphatja vissza a tulajdonosa, ha bizonyítani tudja, hogy nincsenek adótartozásai. Ehhez a feltételhez kötnék a járművek forgalomból történő kivonását és az autóvásárlást is.

Építkezési engedélyt is csak azoknak bocsátanának ki, akik befizették helyi adóikat, és az esetleges közlekedési bírságokat is rendezték. Egy másik javaslat értelmében drónok segítségével szűrnék ki a bejelentetlen épületeket, függetlenül attól, hogy rendelkeznek építési engedéllyel vagy sem.

A miniszter elmondta, hogy a tervek szerint lehetővé teszik az önkormányzatok számára a tartozások behajtásának kiszervezését adósságbehajtó cégeknek. Cseke szerint a helyi önkormányzatok javaslatára a szabálysértési bírságok esetében a 15 napon belül kifizethető összeg a kiszabott bírság összegének a fele lesz a lehetséges minimális bírság fele helyett.

Módosítanák az adótörvénykönyvet is, hogy az adófizető adatai, illetve az adó összege többé nem minősüljön adótitoknak. Így a helyi vagy központi hatóságok közzétehetik a honlapjukon a tartozások összegét és típusát (adók vagy bírságok) – tájékoztatott a miniszter.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken
Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS