// 2026. június 8., hétfő // Medárd
bumm!

Drón, Galac, tömbház, becsapódás, tizenegy sérült, áll a bál…

// HIRDETÉS

… mi történik, ha páncélos csapatszállító járművek nem tartják be az előírt követési távolságot? És a medvék lassan megszállják Kolozs megyét.

Drón, Galac, tömbház, becsapódás, tizenegy sérült, áll a bál

A hír még a péntekre virradó éjszakán robbant: hajnali két óra tájt egy orosz drón behatolt Románia légterébe, elsuhant Galac városáig, ahol becsapódott egy tömbházba, az általa szállított töltet felrobbant, melynek következtében az egyik 10. emeleti lakásban tűz ütött ki. Az incidens következtében két ember könnyen megsérült, kórházi kezelésre volt szükség, további 70 lakót kilakoltattak a hatóságok.

Az incidens valóban komoly: jelenlegi tudásunk szerint ez az első eset az orosz–ukrán háború kezdete óta, hogy az oroszok egy NATO-tagállamban közvetlenül személyi sérülést okoztak. Áll is a bál reggel óta Romániában (és nem csak).

// HIRDETÉS

A joggal megrémült lakosságot a védelmi minisztérium illetékesei nyugtatgatják. Arra a kérdésre, miért nem lőtték ki a drónt, azt mondták, túl rövid idő (összesen négy perc) telt el a drón román légtérbe való behatolásától a becsapódásig. A kivezényelt két F–16-os vadászbombázó és egy katonai helikopter végül lényegében ezért nem tüzelt az orosz Geran típusú drónra.

A védelmi minisztérium, a titkosszolgálat és egyéb illetékes szervek reggel óta vizsgálják a helyszínt. Közben Nicușor Dan államelnök összehívta a legfelsőbb védelmi tanácsot, melynek egyik határozata az volt, hogy a konstancai orosz konzult nemkívánatos személynek nyilvánítják Romániában, a konzulátust pedig bezárják.

Közben bekapcsolt a nemzetközi diplomáciai gépezet is. Ursula von der Leyen, az EB elnök asszonya elítélte az incidenst mondván, hogy íme, Oroszország agressziója ismét átlépett egy határt. Mark Rutte NATO-főtitkár a maga részéről biztosította Romániát, hogy a szervezet készen áll NATO-tagállamok minden egyes centiméterének védelmére.

Az épp a Moldovai Köztársaságban tartózkodó Ilie Bolojan miniszterelnök megszakította látogatását és hazaindult.

Egyelőre így állunk. A hazai illetékesek ismét fogadkoznak, hogy állig felfegyverzik az országot. De úgy tűnik, egymás hátbatámadása, megfúrása a nemzetbiztonságnál is fontosabb.

Mi történik, ha páncélos csapatszállító járművek nem tartják be az előírt követési távolságot?

Súlyos incidens a galați drónbecsapódás. Súlyos kérdés, hogy a jelenlegi eszközeivel hogyan tudja a román védelmi erő megelőzni az ehhez hasonló eseteket. Főleg annak fényében, ami éppen csütörtök este történt Szilágy megyében.

Képzeljék el, hogy egy katonai konvoj A pont felől B pont fele halad. A katonai konvoj a hírek szerint Piranha 5 típusú páncélos csapatszállító járművekből állt, amelyek katonákat szállítottak.

Tudni kell, hogy az ilyen konvojok nem csak úgy furikáznak kedvük szerint, rend van és fegyelem és szabályok, ilyen ez a hadsereg. Többek közt van olyan szabály is, amely – akárcsak a civil közlekedés esetében – előírja a böhöm nagy járművek közt betartandó követési távolságot.

Na de valamelyik derék katonai sofőr mégsem tartotta magát a szabályhoz, melynek következtében három páncélos jármű egymásnak ment. Az eredmény: tizenegy sérült katona, akik közül tízet a zilahi sürgősségi kórházba kellett szállítani. Ami azt jelenti, hogy nem csak úgy koccantak egyet azok a járművek.

A páncélosokban érthető okokból alig esett kár. A sofőröket alkoholtesztnek vetették alá, az eredmény negatív volt.

A medvék lassan megszállják Kolozs megyét

Feltehetően az ország medvelakta része (az emberekre gondolunk, nem a vadállatokra) mostanában egyesen imádja Nicușor Dan államelnököt, aki bő egy hete megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvóta növelésére vonatkozó törvényt.

Közben a medvék kis túlzással úgy nőnek Erdély-szerte, mint eső után a gomba. És ha Kolozsvár és környéke eddig medvementes területnek volt nevezhető, újabban nem az. Maros megye rég elesett. A Székelyföldről, Dél-Erdélyről pedig nem is érdemes beszélni, ott mostanában 24 óra alatt 24-szer jön a telefonon a medveriasztás. Ami azért nem épp a nyugodt élet jellemzője.

Na de térjünk vissza Kolozs megyére. Volt itt medve már igen sok helyen, Kolozsvár közvetlen közelében is, például Erdőfeleken, Györgyfalván, Dezméren, Apahidán.

A legújabb medve-vizitációnak a Kajántó községhez tartozó Fejérdi fogadók lakói örvendezhettek. A vadállatot egy arra hajtó autós észlelte, videót is készített arról, hogy egy medve szalad előtte az úton az autók fényszóróinak fényében.

Nagyon nem lesz ez így jó, kedves illetékesek, kedves Nicușor Dan! Értsék már meg, a helyzet lassan tarthatatlanná válik. És előbb-utóbb ismét emberhalál lesz a vége. És egy szép nap betelik a pohár.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…
Főtér

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…

… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell
Krónika

Tusnádfürdő sikere, avagy hogyan lett egy székelyföldi településen a medveproblémából követendő modell

Öt évvel ezelőtt még átlagosan tizenöt medve fordult meg nap mint nap Tusnádfürdőn, sokszor a település utcáin bóklászva. A helyiek biztonságot követeltek, a városvezetés és a szakemberek pedig a konfliktusok megelőzésében keresték a megoldást.

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést
Főtér

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval
Székelyhon

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval

Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében
Krónika

Halálra sebzett a medve egy fiatal férfit az egyik erdélyi megyében

Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok
Székelyhon

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok

Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS