Így jár, akinek túl nagy a hatalma. Sabin Gherman megmondja.
Az úthenger megállt. Az utolsó pillanatban, de megállt. És Victor Pontának, ha őszinte, el kell majd ismernie, hogy bár mindene megvolt,
Igen, Dragneával kezdve.
Az (ex?)kormányfőnek azt is el kell majd ismernie, nem működik, hogy Gabriela Firea kofasága adja meg a hangot a nagypolitikában, mint ahogy nem kellene elfogadni a szatmári Govor átideologizált hisztériáit sem. Mazăre olcsó ravaszkodását. Duică furkálódásait. Gâdea legfelsőbb szovjetjét. Olguţa kültelki paukerizmusát. Ezek voltak azok az ezüstgolyók, melyekről politikánk nagy vadkanjai folyamatosan beszélnek – mert ez hajtóvadászat volt, nem választási kampány.
Mi a helyzet Mirel Palada arroganciáival, mi a helyzet az exit pollokkal? Johannis csaknem tíz százalékos előnnyel fogja legyőzni Victor Pontát: ezt egyetlen felmérés és egyetlen exit sem mutatta ki.
Romániában nemcsak a PSD veszített. Ha hosszútávon nézzük, a legjelentősebb veszteséget a Román Ortodox Egyház (BOR) szenvedte el. A BOR vezetői
melyhez a románok mindig is utolsó reménysugárként viszonyultak – és most ugyanezek a románok láthatták a pópa ingalja alól kikandikáló választási plakátokat. Arról, hogy a papság miként változott választási traktorrá, minden egyes BOR-vezetőnek a saját tükrével szembeállva kell majd mesélnie. Arról is, hogy miként veszít el egy teljes nemzedéket. A nagykutyák, őszentségék és főboldogságosak kötegelve árulták a pártereklyéket – ezt tették.
Mindent egybevetve, Románia egy hónapon keresztül a középkorban volt. Megtudtuk, hogy az ortodoxizmus kormányprogram, hogy hátrányt jelent, ha nem vagy szerencsés, és nincs gyermeked. Hogy egy csernyivci látogatás a románság legfőbb próbája, hogy a szavazati jog jelszó.
Victor Ponta nem azért vesztett, mert Johannis rendkívüli módon adott elő egy országtervet, és az ACL hibátlan szervezettsége miatt sem. A PSD azt mutatta meg – akárcsak Antonescu ideiglenes elnöksége 2012-ben –,
A felmérések által elvakított pészédések a hajdani kilyuggatott trikolórhoz hasonló jelképpé változtatták a diaszpóra urnák előtti sorait. Másrészről Johannisnak sem szabad azt képzelnie, hogy biankó csekket kapott.
Szóba fog-e ez kerülni?
Johannisra olyan kihívások várnak, amilyenek eddig még nem voltak. Téved, aki azt hiszi, hogy németünk nyugodtan várja a betlehemeseket – nem lesz „Silent Night”, és nem lesz „Ce vedere minunată” sem…
Beleesik-e majd abba a csapdába, hogy egy új többségről kezdjen tárgyalásokat, vagy mindenkivel megérteti, hogy nem a kormányzás konca elsődleges? Ha az ACL elköveti a hibát, hogy átveszi az utóbbi negyed évszázad modelljét, melyben az árulók adják a többség zömét, akkor az ACL veszíteni fog. És itt egy külön megjegyzés következik az RMDSZ-esek számára, akik a távolmaradást hirdették a Székelyföldön – a miniszteri bársonyszék kedvéért egy csónakba ültek Vadim Tudorral. Egy kérdés: mit jelent még az RMDSZ autonómiaharca, amikor ugyanez az RMDSZ nem kívánt egy másik létfontosságú jog, a szavazási jog gyakorlása mellett kardoskodni? Mivel állsz a székelyek elé? Hogy az elmúlt ezer év alatt először történik meg, hogy
Mert ez történt. Becsületesek is lehettek volna, azt mondva: nem számít, hogy kire, de menjetek szavazni – mert ez a szavazati jog nem jelszó, és valaki meghalt azért, hogy te szabadon rányomhasd a pecsétet arra a lapra… Nem tették: mitől ijedtek meg? Semmibe sem került volna becsületesen megmondani a székelyeknek, hogy szavazatuk nemcsak akkor fontos, amikor az RMDSZ-nek helyeket kell szereznie a Parlamentben. Ez az erdélyi magyarok és az RMDSZ közötti törésvonal pedig azt mutatja, hogy a rendszert radikálisan meg kell változtatni: a pártok között és azokon belül is. Az UNPR-ről egyetlen megjegyzés: most melyik nagy szövetség listáján fognak indulni, ömlesztve? Ugyanez a helyzet Maniu, Raţiu és Coposu PNŢ-jével is, kitűző lett Pavelescu hajtókáján. Ahogy a liberális és a pédélés kiskirályokkal is, ki kell söpörni őket. Nagyjából ez az elvárás Johannis-szal szemben – képes lesz rá? Add ehhez még hozzá a szavazási rendszer – elektronikus és levélben – modernizálását,
és megkaptad egy nemzet elvárásainak teljes képét,
vagy
azokat az okokat, melyek miatt az emberek újra az utcákon lesznek,
hajtókként.
A PSD ágyba dől az AUR-ral, csattognak a demokratikus valagok a függöny mögött. Egy PSD-s szenátornő lemond a pornófilm láttán. A főni utánaereszt egy füttyöt, közben lengeti a fütyköst. És még csak nem is sokánt.
A mostani kamaszok és fiatalok nyomás alatt szocializálódtak, és ez könnyen visszaüthet.
A történteket sem a geológusok, sem a vulkanológusok nem tudják egyelőre megmagyarázni.
Ha rákérdezünk, tíz emberből kilencnek a Kék lagúna névre hallgató bányató, esetleg a Bocskai-kastélyrom jut eszébe Egeresről, ha egyáltalán bármi. Pedig sok minden egyebet is rejt ez a helyenként bizarr bányatáj.
Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.
Folytatódtak a felújított gyimesbükki Rákóczi-vár múlt heti avatóünnepsége miatti román bírálatok.
Medve tört be egy szállodába, egy másik medve embert sebesített Gyergyóban. A politikusok rohantak gratulálni Cristian Mungiu Aranypálmájához, de rendező kollégája kiosztotta őket: talán közhelyek helyett jobb lenne támogatni a filmipart. Hírek vasárnap.
Felháborító jelenetet örökített meg egy névtelen felhasználó a csíksomlyói nyeregben a pünkösdi búcsút követően.
Szerdáig tartott a Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apátnak kitűzött kilakoltatás határidejének „meghosszabbítása”: az önkormányzat munkásai hajnalban áttörték a még el nem foglalt helyiségekkel szomszédos falat.
Frontálisan ütközött egy autó és egy lovasszekér hétfőn este Oroszhegy és Székelyszentkirály között, a 134C jelzésű megyei úton. A lovas szekeret irányító 36 éves férfit kórházba szállították, ahol később elhunyt.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
A PSD ágyba dől az AUR-ral, csattognak a demokratikus valagok a függöny mögött. Egy PSD-s szenátornő lemond a pornófilm láttán. A főni utánaereszt egy füttyöt, közben lengeti a fütyköst. És még csak nem is sokánt.
A mostani kamaszok és fiatalok nyomás alatt szocializálódtak, és ez könnyen visszaüthet.
A történteket sem a geológusok, sem a vulkanológusok nem tudják egyelőre megmagyarázni.
Ha rákérdezünk, tíz emberből kilencnek a Kék lagúna névre hallgató bányató, esetleg a Bocskai-kastélyrom jut eszébe Egeresről, ha egyáltalán bármi. Pedig sok minden egyebet is rejt ez a helyenként bizarr bányatáj.