Mindkét étel fontos eleme a krumpli: míg a levesbe alig észrevehető módon kerül bele, addig a főételben előtérbe kerül, megspékelve egy kevés szalonnával.
A hosszú ősz után beköszöntött a valódi tél a maga csípős hidegével. A fagyos hónapokban érdemes fokozottabban odafigyelni a vitaminbevitelünkre is, szervezetünk ellenállóképességének karbantartására. A hagyma az immunrendszer közismert támogatója, és annak ellenére, hogy megríkatja a vele bíbelődő háziasszonyokat, mégis az egyik leggyakoribb ételízesítő. A póréhagyma enyhébb illatú, és összesíti magában a vöröshagyma és fokhagyma jótékony hatásait, így most főszereplőként rá esett a választás, belőle készült egy ízletes, zsályával fűszerezett krémleves. A leves láthatatlan eleme a krumpli, ami ebben az esetben a sűrítőanyag szerepét töltötte be, és ízben is dobott egyet a hagyma-zsálya dominancián, ugyanígy a petrezselyemzöldet sem érdemes kihagyni a hozzávalók listájából.
A megsózott, megdinsztelt hagymakarikákhoz adjuk a vizet, felkockázott krumplit, zsályát és csokorba kötött petrezselyemzöldet és addig főzzük, míg a krumpli megpuhul, ez átlagosan 25-30 percet vesz igénybe. Mielőtt leturmixolnánk, hozzáadjuk a tejszínt és még ízesítjük sóval, borssal. Jó, ha a szárított, morzsolt zsályát egy teatojásba töltve tesszük főni az edénybe, nagyon megkönnyíti a dolgunkat a letrumixolt leves átszűrésekor. Természetesen az átszűrés elhanyagolható, de a tökéletes krémes állag eléréséhez javasolt még pár perccel meghosszabbítani az elkészítési folyamatot. Lehet pirított magokkal, levesgyöngyökkel tálalni, ezúttal cheddar sajtos pirítós csíkok kerültek a tányér szélére.
Hozzávalók 3 adag leveshez:
1 db póréhagyma felkarikázva
1 nagyobb krumpli meghámozva, kockára vágva
0,5 dl tejszín
7 dl víz
pár szál petrezselyemzöld csokorba kötve
1 teatojásnyi, 2 kk szárított, morzsolt zsályalevél
só
bors
Az erdélyi konyha nem tud meglenni krumpli és szalonna nélkül, ezért míg a levesben a krumpli a láthatatlan elem volt, a főételben előtérbe kerül, megspékelve egy kevés szalonnával. Héjában főtt krumplikat vágunk négybe, alufóliából kis tartókat formázunk köréjük. Ahhoz, hogy biztosan „talpon” maradjanak a sütőedényben, mielőtt becsomagoljuk őket, vágjunk le egy karikát az aljukból, hogy laposak legyenek. Ezután jöhet a batyu megpakolása, óvatosan kissé széthúzva és megsózva a cikkeket. Először belehelyezzük az aszalt szilvát, amire jön egy kiskanálnyi tejföl, olvasztott szalonna és jól beterítjük reszelt sajttal. 20-25 perc alatt készre is pirul a sütőben, azalatt bőven van időnk elkészíteni a mártást is.
Aki nagyon marcerásnak tartja ezt az elkészítési módot, annak ajánlok egy könnyített verziót. Ugyanezeket a hozzávalókat kivajazott tűzálló edénybe rétegezve, egy rakott krumplihoz hasonló ételt is összedobhatunk kevesebb idő alatt. Meghámozott, főtt krumpli karikákra vágva, aszalt szilva is kisebb darabokra vágva kerül rá, beterítve tejföllel, amit gazdagon megszórunk olvasztott szalonnával és erre jön a reszelt cheddar sajt, majd ugyanúgy 20-25 perc a sütőben, amíg a sajt szépen megpirul. A mártás csupán annyiból áll, hogy a három elemet: mustárt, mézet és tejszínt kevés sóval, borssal összeforraljuk és már csorgathatjuk is a krumplira.
Hozzávalók 3 adaghoz:
6 db közepes/nagyobb krumpli
10 dkg szalonna, felkockázva, megolvasztva
6 szem aszalt szilva
1 dl tejföl
5 dkg reszelt cheddar sajt
1 dl tejszín
3 kk édes mustár
1 kk méz
só, bors
E menü hozzávetőleges ára 1 főre számolva: 8 lej.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.
Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.
A nyomozóhatóságok két férfi, akik közül egyik rendőr, előzetes letartóztatását kérték vasárnap a Temes megyei törvényszéken egy drogkereskedelemmel kapcsolatos ügyben.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Medve támadt egy férfira vasárnap este Predeál egyik utcáján. A medvetámadás áldozata eszméletét vesztette.
„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”
A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.
Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.
A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.