Ezúttal e két könnyen beszerezhető alapanyag ihlette az eddigi talán leggazdaságosabb menüt. Krémleves vöröslencséből, mert ez ritkábban kerül konyhánkba és az ételeinkben gyakrabban előforduló zsenge főzőtök újszerű megvilágításban.
A krémlevesek közül az egyik legtáplálóbb, ha fő összetevőként vöröslencsét használunk. A sima lencsével szemben több előnye is van: mivel a vöröslencse hántolt, nem szükséges előzetesen beáztatni, nagyon hamar megfő. És mivel már nincs a lencseszemeken héj, a szervezetünk sokkal könnyebben feldolgozza, így azoknak is ajánlott, akiknek emésztési zavarokat, puffadást okoznak más hüvelyes növények.
Ezúttal póréhagymával párosítottam, amely szintén nagyszerű vitaminforrás és kellemes ízt vitt e fél óra alatt elkészülő krémlevesbe. A karikákra vágott hagymát sózva, kevés olajon megdinszteljük, így a lencse főzési ideje elegendő lesz, hogy a hagyma is kellően megpuhuljon, megfőjön. Összeforgatjuk a vöröslencsével, majd felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk és beletesszük a babérlevelet. Legtöbb fél óra alatt megfő. Összeforraljuk tejszínnel és ha kicsit hűlt, krémesítjük botmixerrel.
Magokkal vagy krutonokkal tálaljuk e finom, laktató krémlevest.
1 vékonyabb szár póréhagyma (kb. 10 dkg),
20 dkg vöröslencse,
1 l víz,
1 dl főzőtejszín,
2 babérlevél,
kevés olaj,
só,
bors.
A leves hozzávetőleges költsége: 7 lej.
A prézlis karfiol mintájára készített második fogás egytálételként is fogyasztható és hamarabb is elkészíthető, ugyanis a karfiol főzési idejét kiváltjuk a felvágott tök pár perces olajon való megpirításával. Ugyanígy megpirítjuk az apróra vágott bacont vagy sonkát, amivel tálaláskor szórjuk meg az ételt. A vajat felhevítjük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát és a szezámmagot, hagyjuk keveset, míg aranybarna színt kapnak, majd összeforgatjuk az enyhén megsült tökdarabkákkal.
Öntetként ajánlott hozzá sima fokhagymás tejföl, vagy felszolgálhatunk mellé egy egyszerű paradicsomsalátát is. A könnyen elérhető zsenge főzőtököt a számos egyéb formában (főzelék, fasírt, rakott ételek, rántott, töltött változatban) való felhasználása mellett praktikus és ízletes így is kipróbálni.
1 zsenge főzőtök vagy cukkini négybe vágva, felkockázva (kb. 25 dkg),
kevés olaj,
5 dkg bacon vagy sonka,
4 dkg vaj,
6 ek zsemlemorzsa,
1 ek szezámmag,
2-3 ek tejföl,
fél gerezd áttört fokhagyma,
só,
bors.
Egy adag étel hozzávetőleges költsége: 4 lej.
Gondolatok arról, hogy miért tudunk egyre kevésbé hátralépni, és távolabbról szemlélve tisztább képet alkotni a világról.
Mert miért ne lehetne székely MI? Lesz és kész! Pamflet.
A román és magyar kultúra közötti hídépítés nem küldetés, hanem normális viselkedés kellene legyen – mondja a Bukaresti Egyetem nyugalmazott professzora.
Szubjektív lencse és költői merengések az elmúlt évtizedek alatt alig változó romániai vasúti viszontagságokról. Elöl ül a masiniszta, de ki igazítja ma a „gőzöst”?
Online zajlik majd a gyógyszerek felírása és kiváltása, a páciensek pedig minden egészségügyi adatukhoz hozzáférnek. Továbbá: az adóhatóság rászáll az esküvőszervezőkre, egy férfi pedig az utcán ölte meg volt élettársát, három gyermekének anyját.
Nicușor Dan kedden ismét egyeztet a négypárti kormánykoalíció vezetőivel a bírák és ügyészek speciális nyugdíjának ügyében, kétséges azonban, hogy sikerül-e kialakítani az államfő által meglebegtetett politikai kompromisszumot a pártok között.
További híreink: négy év börtönre ítélték „a nagy matematikusnak” kampányoló manelistát, de meglépett, a településekre bemerészkedő medvéket pedig ezentúl azonnal ki lehet lőni.
Átvette nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese, de nem kívánta nyilvánosságra hozni a személyazonosságát – jelentette be kedden a Román Lottótársaság. Néhány dolgot azért mégis elárult magáról.
A világ legdrágább villamosenergiájával rendelkező országok között Románia a 21. helyen áll – derül ki az Intelligens Energia Egyesület (AEI) által összeállított statisztikából, amely 144 ország lakosságának villamosenergia-árait vizsgálja.
Tragikus baleset történt kedden dél körül a gyimesközéploki Hidegségben: egy másfél éves kisfiú életét vesztette, miután véletlenül elütötte autójával egy fiatal nő az udvarban.
Gondolatok arról, hogy miért tudunk egyre kevésbé hátralépni, és távolabbról szemlélve tisztább képet alkotni a világról.
Mert miért ne lehetne székely MI? Lesz és kész! Pamflet.
A román és magyar kultúra közötti hídépítés nem küldetés, hanem normális viselkedés kellene legyen – mondja a Bukaresti Egyetem nyugalmazott professzora.
Szubjektív lencse és költői merengések az elmúlt évtizedek alatt alig változó romániai vasúti viszontagságokról. Elöl ül a masiniszta, de ki igazítja ma a „gőzöst”?