Ezúttal e két könnyen beszerezhető alapanyag ihlette az eddigi talán leggazdaságosabb menüt. Krémleves vöröslencséből, mert ez ritkábban kerül konyhánkba és az ételeinkben gyakrabban előforduló zsenge főzőtök újszerű megvilágításban.
A krémlevesek közül az egyik legtáplálóbb, ha fő összetevőként vöröslencsét használunk. A sima lencsével szemben több előnye is van: mivel a vöröslencse hántolt, nem szükséges előzetesen beáztatni, nagyon hamar megfő. És mivel már nincs a lencseszemeken héj, a szervezetünk sokkal könnyebben feldolgozza, így azoknak is ajánlott, akiknek emésztési zavarokat, puffadást okoznak más hüvelyes növények.
Ezúttal póréhagymával párosítottam, amely szintén nagyszerű vitaminforrás és kellemes ízt vitt e fél óra alatt elkészülő krémlevesbe. A karikákra vágott hagymát sózva, kevés olajon megdinszteljük, így a lencse főzési ideje elegendő lesz, hogy a hagyma is kellően megpuhuljon, megfőjön. Összeforgatjuk a vöröslencsével, majd felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk és beletesszük a babérlevelet. Legtöbb fél óra alatt megfő. Összeforraljuk tejszínnel és ha kicsit hűlt, krémesítjük botmixerrel.
Magokkal vagy krutonokkal tálaljuk e finom, laktató krémlevest.
1 vékonyabb szár póréhagyma (kb. 10 dkg),
20 dkg vöröslencse,
1 l víz,
1 dl főzőtejszín,
2 babérlevél,
kevés olaj,
só,
bors.
A leves hozzávetőleges költsége: 7 lej.
A prézlis karfiol mintájára készített második fogás egytálételként is fogyasztható és hamarabb is elkészíthető, ugyanis a karfiol főzési idejét kiváltjuk a felvágott tök pár perces olajon való megpirításával. Ugyanígy megpirítjuk az apróra vágott bacont vagy sonkát, amivel tálaláskor szórjuk meg az ételt. A vajat felhevítjük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát és a szezámmagot, hagyjuk keveset, míg aranybarna színt kapnak, majd összeforgatjuk az enyhén megsült tökdarabkákkal.
Öntetként ajánlott hozzá sima fokhagymás tejföl, vagy felszolgálhatunk mellé egy egyszerű paradicsomsalátát is. A könnyen elérhető zsenge főzőtököt a számos egyéb formában (főzelék, fasírt, rakott ételek, rántott, töltött változatban) való felhasználása mellett praktikus és ízletes így is kipróbálni.
1 zsenge főzőtök vagy cukkini négybe vágva, felkockázva (kb. 25 dkg),
kevés olaj,
5 dkg bacon vagy sonka,
4 dkg vaj,
6 ek zsemlemorzsa,
1 ek szezámmag,
2-3 ek tejföl,
fél gerezd áttört fokhagyma,
só,
bors.
Egy adag étel hozzávetőleges költsége: 4 lej.
Tudják, az a nép, amelynek elloptak 45 évet az életéből, aztán ellopták a forradalmát, végül ellopták a demokráciáját is.
„Azt mondták, mindegyiküknek látnia kell a Napot, hiába magyarázták nekik, hogy nappal a felszíni 65 fok, de főként a sugárzás percek alatt megöl bármilyen élőlényt. A Tanács megtagadta a kérésüket.”
A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.
Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.
Érdekes dolog elnézni, amint egy korábban még szájhabzó-vérnackó román politikus-megmondó lénytárs váratlanul keblére öleli a Székelyföldet. Tényleg közeleg a nagy mioritikus Utópia?
Szeptember elejétől ideiglenesen leáll az ArcelorMittal vajdahunyadi acélmű: a gyár 500 dolgozója közül mindenki kényszerszabadságra kerül, fizetésük 75 százalékát kapják meg.
További hírek: a PSD végre méltóztatik visszatérni a koalíciós ülésekre, Bihar megyében pedig magyarországi rendőrök is ellenőrizhetik a sofőröket.
Hosszú ideig próbálták megmenteni annak a férfinek az életét, aki szombat este az István, a király koncert helyszínére menet rosszul lett, és végül elhunyt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) teljes mértékben támogatja a szükséges reformokat, valamint a kiváltságok és a szinekúrák megszüntetését.
A csíksomlyói nyeregben újra megelevenedett a rockopera, amely nemzedékek óta összeköt bennünket. Tízezrek énekelték együtt a dalokat, a fények és a himnuszok pillanatai pedig örökre beégtek az emlékezetbe.
Tudják, az a nép, amelynek elloptak 45 évet az életéből, aztán ellopták a forradalmát, végül ellopták a demokráciáját is.
„Azt mondták, mindegyiküknek látnia kell a Napot, hiába magyarázták nekik, hogy nappal a felszíni 65 fok, de főként a sugárzás percek alatt megöl bármilyen élőlényt. A Tanács megtagadta a kérésüket.”
A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.
Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.