Ezzel a meseautóval járt Erdély püspöke. A járgány a mai napig működőképes!
A fotó 1967 tavaszán készülhetett. Ekkor indult el vele a székely híveihez, a Hargitára és a Csíki-havasokba. Az 1600-as fekete Volkswagen jelenleg a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum birtokában van.
A meseautót a Gylafehérvári Érsekség ajándékozta a domokosi Márton Áron Múzeumnak, ahol külön kiállító garázst építettek a püspök „szolgálati” autójának. Ezt az 1960-as Volkswagent Áron püspök a házi őrizetének feloldása után használta, többek között bérmaútjai lebonyolításához. A gépkocsi eszmei értékét növeli, hogy az autót Franz König bíboros-érsektől kapta ajándékba. Ő volt az a bíboros, akinek közbenjárására 1967-ben végre feloldották a gyulafehérvári püspök kényszerlakhelyét.
És így néz ki most.

A kép két éve készült Csíkszentdomokoson. Köszönet érte Kötő Zsoltnak.
A legdurvább, hogy a járgány ma is üzemképes. Csak az autószerelő tudja elvezetni (kizárólag ő képes kezelni a féket), de az autó süvít. Itt a bizonyíték:
A részlet a Szigorúan ellenőrzött életek - Márton Áron című dokumentumfilmből való, amelyet Petényi Katalin és Kabay Barna rendeztek.
És miért nem?
A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.
A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.
Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.
Százszázalékos kamatra adott kölcsönt a letartóztatott uzsorás. Akár 40 fok is várható vasárnap a nyugati országrészben.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
További híreink: sziklát akart a Dunába robbantani a hadsereg, egyelőre sikertelenül, az illetékes szerint pedig semmiféle korlátozás nem lesz a lakossági áramfogyasztásban.
Előzetes letartóztatásba került egy 17 éves lány, miután a gyanú szerint egy rendőrt ütött fejbe egy fabottal egy háromszéki intézkedés során. A rendőr 7–9 nap alatt gyógyuló sérüléseket szenvedett.
Romániában az elmúlt hetekben heves esőzések voltak, az ország mégsem mentesül a Duna alacsony vízállása miatti problémáktól, hiszen már a cernavodai atomerőmű működése is veszélybe került.
Teljesen megsemmisült egy mintegy 200 négyzetméteres épület a hétfő hajnalban keletkezett tűzben Madéfalván. A lángokat csaknem háromórás beavatkozás után sikerült megfékezni.
És miért nem?
A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.
A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.
Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.