// 2026. június 17., szerda // Laura, Alida
Varga László Edgár Varga László Edgár

Miért lenne Totó kutya alkalmasabb elnökjelölt, mint bármelyik ember?

// HIRDETÉS

A történelem már számtalanszor bebizonyította, hogy az emberek egyszerűen alkalmatlanok a fontos politikai szerepek betöltésére. Ám itt van Totó kutya…

(Külön)Vélemény

Szerző: Varga László Edgár
2024. november 28., 17:29

Időről időre körbejárja a médiát – különösen így, választások környékén – az a bájos történet egy apró kaliforniai településről, amelynek lakói a humán politikusok mocskos játszmáira ráunva egy kutyát választottak meg polgármesternek még 2012-ben. Mayor Max sajnos a következő évben elhunyt, ekkor egy másik eb, Mayor Max II vette át a szerepét, amelyet olyan kifogástalanul gyakorolt, hogy a következő ciklusra is újraválasztották. Mayor Max II végül kilenc évig gyakorolta a fontos szerepkört, mielőtt 2022-ben ő is visszaadta lelkét a Kutya Úristennek – azóta unokatestvére, Mayor Max III ül a polgármesteri székben.

Időközben már minnesotai és ausztráliai kisvárosokból is érkeztek olyan hírek, hogy ebjelöltek indultak, sőt győztek is hasonló választásokon, úgy tűnik tehát, hogy bevált a recept, már csak egy kis konyhai reformra lenne szükség az elkészítéséhez a világ többi részén.

És miért állnánk meg a polgármester-választásoknál,

miért ne bíznánk rá az egész ország vezetését egy jámbor négylábúra? Főleg most, hogy a humán politikusaink olyan csúfosan leszerepeltek már megint, hogy egyre kiábrándítóbb alternatívák kínálkoznak…

// HIRDETÉS
Vegyünk példának egyelőre egy képzeletbeli blökit, Totó kutyát.

Totó kutya az erdélyi multikulturalizmus jegyében legyen keverék (egy árnyalatnyi erdélyi kopó mindenképpen legyen a genetikai állományban), hogy mindenki a magáénak érezhesse.

Totó kutya behozhatatlan előnye már a kampányidőszakban megmutatkozna, hiszen a humán (és humanoid) jelöltek kampánylózungjait hallgatva az embernek gyakran támad olyan érzése, mintha jégcsapot döfnének éppen a fülébe, esetleg frissen hegyezett, radioaktív grafitból készült ceruzával próbálnának bevásárlólistát írni a dobhártyájára.

Ezzel szemben Totó kutya farokcsóválással, nyelvlógató lihegéssel és barátságos vakkantásokkal kampányolna,

ami a fent vázolt igen kellemetlen érzések helyett végre pozitívakat váltana ki az elgyötört választópolgárokból.

Egy átlagos plakátkampány is sokkal üdítőbb lenne Totó kutya szereplésével. A gyerekek és állatbarátok kedvenc időszaka lenne egy ilyen kampány, hiszen lépten-nyomon egy kedves kutyus nézne ránk vissza a mi pénzünkből nyomtatott plakátokról, az eddig megszokott ostobaságok helyett ráadásul ilyen és ehhez hasonló szlogeneket lehetne olvasni rajtuk:

„Szavazz rám, és visszahozom a labdádat!”;

„Kettővel több láb, sokkal kevesebb baj.”; „Tartsa pórázon a politikusát!”; „Megugatjuk a korrupciót.”; „Vau, vau, vau!” És így tovább.

Totó kutya tiszteletére példának okáért az unalmas „VOTAT” feliratot apró mancsnyomra lehetne cserélni a választási pecséteken, ami szintén az általános közérzetjavítási intézkedések sorába illeszkedne.

Totó kutya megválasztása esetén nem kellene unalmas győzelmi beszédeket hallgatnunk: Totó kutya egyszerűen lepisilné a „Președintele României” feliratú pulpitust, majd munkához is látna.

Először is megugatná a Cotroceni-palota környékén élő macskákat és mókusokat.

Aztán ásna egy szép nagy gödröt az udvaron, amelybe el lehet temetni a vacsoráról megmaradt velős csontot, hogy az országnak minden körülmények között legyenek megfelelő tartalékai.

Jöhetne a jól megérdemelt szundizás, a népegészség javításának jegyében. Aztán egy kiadós séta, természetesen pórázon az erre kijelölt elnöki segéd közreműködésével. (Emberre ennél fontosabb politikai feladatot amúgy sem érdemes bízni, ez már számtalanszor kiderült.)

Séta után mindenképpen szükséges egy kis pocakvakarás az újdonsült elnöknek – az elnöki segéd másik fontos teendője lenne ez. Jöhetne még egy szundi, és némi Pedigree Pal, hiszen üres hassal mégsem lehet egy egész országot irányítani.

Ebéd után mi sem lenne természetesebb, mint még egy ebéd, majd egy kis alvás.

A délután a labdavisszahozás jegyében telne a szomszédos országok kutyaküldötteivel, majd ha az összes nemzetközi kapcsolatunk a helyére került, Totó elnök és a küldöttek közös sajtótájékoztató keretében ugatnának egy kicsit – természetesen a legbarátságosabb hangnemben.

A nap hátralévő részét már olyan nyugodt tevékenységek töltenék ki, mint heverészés a kanapén, az asztallábak megrágcsálása, esetleg az aranyhalak megugatása az akváriumban.

Totó kutya nem szimpatizálna népirtásért felelős egykori diktátorjelöltekkel és félkatonai szervezetekkel,

Totó kutya megugatná ezeket, akárcsak a postásokat. (Persze szegény postások nem érdemelnék meg ezt, ellentétben a többi említett elemmel, de hát Totó kutyától sem lehetne elvárni, hogy teljesen tökéletes legyen.)

Totó kutya nem vonná kétségbe, hogy járt már ember a holdon, ő egyszerűen megugatná a Holdat, akár van épp rajta ember, akár nincs.

Totó kutyának nem kellene luxusgépeket bérelni, sem luxusszállásokat a világ egzotikus pontjain, ő megelégedne egy pórázzal, rendszeres sétáltatással és időnként egy jókora velős csonttal.

Nem nézné le a népet, amennyiben a nép rendszeresen eldobja neki a labdát.

Nem lopná el a pénzt (maximum megrágcsálná egy kicsit, de az még belefér).

Totó kutya nem nemzetiségi, vallási vagy ehhez hasonló kritériumok alapján tenne különbséget az emberek között, ő ösztönösen megérezné ki közelít jó (őket farokcsóválva üdvözölné), illetve rossz szándékkal (őket megugatná, esetleg morogna rájuk).

Totó kutya számlájára legfeljebb annyit lehetne íri, hogy összeszőrözi a méregdrága kanapékat a Cotroceni-palotában, netán vonakodik egy kicsit a fürdetéstől (az elnöki segéd harmadik legfontosabb teendője).

Mindent egybevéve Totó kutya ideális elnök lenne.

Sőt: Totó kutya lenne AZ ideális elnök.

És a legutóbbi fejlemények tükrében ezt még a macskások sem vonhatják kétségbe.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével
Főtér

A „kritikai gondolkodás” hatása az iskolában egy tanár szemével

„Oda jutottunk, hogy nem az intelligens olvasónak írunk, hanem a rosszindulatú ostobának. A klasszikusok védve voltak ettől a nyomorúságtól, az önhitt ostobaságtól. Mi ezt ma kritikai gondolkodásnak nevezzük.”

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire
Székelyhon

Vébékódolás az M4 Sporton: válaszolt a közmédia a Székelyhon kérdéseire

A 2026-os focivébé kezdetén mindannyian szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a magyarországi közmédia sportcsatornája, az M4 Sport geokódolás alá zárja a közvetítéseit. Pedig a legutóbbi, 2022-es katari vébén nem így volt. Mi történt azóta?

// még több főtér.ro
Guszti bácsi és a permanens választási kampány
2026. június 17., szerda

Guszti bácsi és a permanens választási kampány

Amikor Guszti bácsi egy átlagos kedd délután egy Facebook-kommentben elküldi a jó büdös francba (ő trágárabb kifejezést használ) az RMDSZ-t, nem is tudja, hogy máris része a választási kampánynak.

Guszti bácsi és a permanens választási kampány
2026. június 17., szerda

Guszti bácsi és a permanens választási kampány

Amikor Guszti bácsi egy átlagos kedd délután egy Facebook-kommentben elküldi a jó büdös francba (ő trágárabb kifejezést használ) az RMDSZ-t, nem is tudja, hogy máris része a választási kampánynak.

Egyes állatok egyenlőbbek?
2026. június 11., csütörtök

Egyes állatok egyenlőbbek?

Ha egy politikus pónijának halála levette a farkast a fokozottan védett fajok listájáról, akkor talán tucatnyi nem politikus halála a medvét is le fogja...

Egyes állatok egyenlőbbek?
2026. június 11., csütörtök

Egyes állatok egyenlőbbek?

Ha egy politikus pónijának halála levette a farkast a fokozottan védett fajok listájáról, akkor talán tucatnyi nem politikus halála a medvét is le fogja...

Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS