Már a szélsőséges Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja Egyesület elnöke is a parlamentbe menne. Kell ez nekünk?
Fotó: Pinti Attila/Székelyhon
Ami azért már egy ideje várható volt, az most bekövetkezett: Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) Egyesület elnöke bejelentette, hogy be kíván lépni a nagypolitikába. Egészen pontosan egy Kovászna megyei képviselői helyet szeretne megcsípni magának a december 1-jei parlamenti választásokon, méghozzá függetlenként.
Az induláshoz pedig elmondása szerint ezer támogató aláírást kell összegyűjtenie, ami lássuk be, nem túl nagy kihívás egy efféle szervezőegyéniségnek,
Szavazatból már jóval többre, számításai szerint 10 ezerre lenne szüksége ahhoz, hogy valóban bejusson a parlamentbe. Ám, ha megnézzük, milyen öles léptekkel haladt előre eddig emberünk a közismertség, a kétes népszerűség felé vezető úton, amely a politikai tőkekovácsolás első és legfontosabb lépése, akkor nem zárhatjuk ki teljesen annak a lehetőségét, hogy Tîrnoveanu tudja mit csinál.
És most lépjünk egyet hátrébb, és tisztázzuk végre-valahára azt a korántsem elhanyagolható tényt, hogy mennyi mindent köszönhet Mihai Tîrnoveanu vagy éppen az AUR-vezér George Simion az úzvölgyi katonatemetőben nyugvó magyar hősöknek.
Legalábbis a karrierjüket egészen biztosan. Emlékezzünk csak vissza: George Simion akkor tett szert országos ismertségre, amikor 2019 tavaszán körbehaknizta az internetet azzal, hogy szerinte őt magyar szélsőségesek elnáspángolták a katonatemetőben, amikor kérdőre akarta vonni őket, miért takarták le fekete szemeteszsákokkal az állítólagos román hősök emlékére a temető területén illegálisan emelt betonkereszteket. Az alábbi videón megnézheti a nagy verést – bár enyhén szólva is kétséges annak a ténye:
Ahhoz viszont elég volt, hogy az akkor még független EP-képviselőként szimpatizánsokat gyűjtögető Simion egy csapásra ismert, sőt bizonyos szerényebb igényű körökben egyenesen népszerű legyen
A történet folytatását ismerjük: Simionék még az év szeptemberében bejegyzik a Románok Egyesüléséért Szövetség nevű új, egyáltalán nem burkoltan nacionalista pártot – amelynek a rövidítése (AUR) románul aranyat jelent, így iskolapéldája lehet annak, miként kell a valós választói igények szerint lebutítani a politikai üzeneteket és szlogeneket –,
A mostani közvélemény-kutatások szerint pedig félelmetesen feljöttek, mert a nacionalizmus mindig nagyon kifizetődő az ilyen etnikailag sokszínű kelet-európai „nemzetállamokban”, mint amilyen Románia.
Az úzvölgyi politikai vonatra pedig hamarosan a székelyföldi románokat ért diszkrimináció elleni küzdelem egyik élharcosa, Mihai Tîrnoveanu is felpattant, mert ő is ráérzett, hogy jobban jár vele, mint akármelyik CFR-járattal.
Mért csodálkoznánk tehát, hogy ezek a saját érdekeiket mindig, mindenek előtt szem előtt tartó, a karrierjüket minden eszközzel szorgalmasan építgető populisták, mint Simion vagy Tîrnoveanu, sohasem fognak beleunni a nacionalista felvonulások szervezésébe – az úzvölgyi katonatemetőben, valamelyik székelyföldi városban március 15-ikén vagy akárhol, akármikor –, az ostoba nacionalista rigmusok szajkózásába, a tudatlan honfitársaik félrevezetésébe és más etnikumok ellen való hergelésébe, hiszen mindez politikai tőkét kovácsol számukra.
emlékezzen csak vissza, hogy Simion a 2022-ben megtartott megaesküvőjén 400 ezer euró gyűlt össze a vendégektől ajándékképpen.
Szép kis kezdő löket az ifjú párnak.
Végezetül pedig meg kell jegyeznünk azt is, hogy
Egyrészt egy olyan, etnikailag magyarok dominálta régióban kelti az etnikai feszültséget, amely – lássuk be – magának a román államvezetésnek is szúrja a szemét, így aztán a SRI nyomására vélhetően a román hatóságok jóindulatát és elnéző nagyvonalúságát is élvezheti.
Összehasonlításképpen: ha egy székelyföldi politikus próbálná meg arra – és csakis arra! – építeni a kampányát, hogy a románok ellen uszítja a magyar közösséget, akkor az az illető hamarosan nagyon megütné a bokáját, a hatóságok pokollá tennék az életét, és alighanem visszalépne a politikai pályától. Ám ha ezt egy nacionalista román aktivista (reménybeli politikus) teszi, csak fordított irányba, akkor az rendben van, a hatóságok szerint semmilyen törvénytelenség sem történik, és ha mégis ki kell szabni időnként egy-egy büntetést, azt majd úgyis meg lehet oldani okosban…
Majd amikor ez megtörtént, amikor a nacionalista politikusok hirtelen népszerűek lesznek, és diadalittasan bevonulnak a parlamentbe tovább csinálni a fesztivált – hiszen a politika számukra csak ennyiből áll –, akkor az ott már szépen berendezkedett urak hirtelen kényesen, eltartott kisujjal kezdenek el szörnyülködni, hogy ezek meg hogy kerülnek ide, és most akkor mit kezdjünk velük.
Ugye még emlékszünk, hogy a két nagyobbik párt, a PSD és a PNL a mostani választásokon is kényszer-koalícióban kíván indulni,
Ami reális kockázatot jelent.
Az ilyen Simion- és Tîrnoveanu-félék megjelenése a politikában mindig kockázattal jár. Már amúgy is tapintható a feszültség, és az egyre növekvő nacionalizmus mindenfelé, nem kellene tovább szítani az indulatokat. Ám a Simion-, Tîrnoveanu-, vagy éppen Șoșoacă-félék máshoz sem értenek, csak ehhez.
A következmények pedig beláthatatlanok lehetnek.
Merengés az egyéni és közösségi felelősségvállalásról és a romániai gyermekvédelem zátonyairól.
A kampányban a pártok hazudnak, különben nem tudnának választást nyerni. Mit lehet tenni ez ügyben?
A mesterséges intelligencia körül forrongó kultúrharc nem új. Az viszont tény, hogy a Lolita Cercel nevű MI-entitás az első, ami ennyire felkavarta a hazai vizeket. Ugyanis… irtó népszerű.
Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.
A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.
A Demokratikus Koalíció (DK) az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első napján is folytatta a külhoni magyarok szavazata kapcsán megkezdett uszítást. Zsigmond Barna Pál válaszában leszögezte: aki a nemzet ellen fordul, „a történelem szemétdombjára kerül”.
A kolozsvári szépművészeti múzeumban nemrég megnyílt egy kiállítás. Egy újságíró művei lepték el a falakat. Ami önmagában nem baj. A baj az, hogy az ember dilettáns. És a művészeti szakemberek beengedték.
Megszakította útját vasárnap este egy Bukarestből Hurghadába tartó HiSky-járat miután a fedélzeti rendszer nyomásérzékelő hibát jelzett a kabinban. A kapitány a biztonsági előírásoknak megfelelően a visszatérés mellett döntött Bukarestbe.
A szakadó eső ellenére nagyjából kétszázan gyűltek össze hétfő reggel 10 órakor, a bírósági végrehajtó által küldött kilakoltatási felszólításban szereplő végső időpontban a nagyváradi premontrei templom előtt.
„Lazító robbantásokat” végzett az Országos Sóipari Társaság tavaly májusban a parajdi sóbánya felszíni sórétegében, amikor új medret próbáltak kialakítani a megnövekedett hozamú Korond-patak elterelésére. A robbanások lehetséges hatásáról érdeklődtünk.
Fejes Rudolf Anzelm és hívei hosszú időn át farkasszemet néztek a végrehajtóval, a patthelyzetet végül a polgármesteri hivatal oldotta fel, ideiglenesen.
Fejes Rudolf Anzelm és hívei hosszú időn át farkasszemet néztek a végrehajtóval, a patthelyzetet végül a polgármesteri hivatal oldotta fel, ideiglenesen.
A kolozsvári szépművészeti múzeumban nemrég megnyílt egy kiállítás. Egy újságíró művei lepték el a falakat. Ami önmagában nem baj. A baj az, hogy az ember dilettáns. És a művészeti szakemberek beengedték.
A kolozsvári szépművészeti múzeumban nemrég megnyílt egy kiállítás. Egy újságíró művei lepték el a falakat. Ami önmagában nem baj. A baj az, hogy az ember dilettáns. És a művészeti szakemberek beengedték.
Elmélkedés a romániai felsőoktatásról, a külföldi agyelszívásról és arról, hogy miért van igaza Ilie Bolojannak az orvosok itthon marasztalásáról akkor is, ha az nem megvalósítható.
Elmélkedés a romániai felsőoktatásról, a külföldi agyelszívásról és arról, hogy miért van igaza Ilie Bolojannak az orvosok itthon marasztalásáról akkor is, ha az nem megvalósítható.
A sajátos romániai demokrácia egyik alapvetése, hogy az elvileg különálló hatalmi ágak látszólag egymással harcolnak az emberek kárára, de valójában kéz kezet mos alapon a politikai-anyagi klikkek irányítanak mindent.
A sajátos romániai demokrácia egyik alapvetése, hogy az elvileg különálló hatalmi ágak látszólag egymással harcolnak az emberek kárára, de valójában kéz kezet mos alapon a politikai-anyagi klikkek irányítanak mindent.
Vladiszlav Heraszkevics ukrán olimpikon felrakatta sisakjára a háborúban elesett sporttársak képeit. És nem volt hajlandó megválni tőle. Mire a NOB kizárta a versenyből. Bumm, robbant a botrány.
Vladiszlav Heraszkevics ukrán olimpikon felrakatta sisakjára a háborúban elesett sporttársak képeit. És nem volt hajlandó megválni tőle. Mire a NOB kizárta a versenyből. Bumm, robbant a botrány.
Az egykori diktátori luxusrejtek ma szabadon bérelhető.
Az egykori diktátori luxusrejtek ma szabadon bérelhető.
„Hát szerinted lenne autópálya, gyár, új lakónegyed, pláza ebben az országban, ha hagynánk, hogy mindenki, bárki beleszóljon? Ha hagynánk, hogy az az ember, aki meg tudja csinálni és aki meg is csinálja, elbukjon valami rongyos egy-két milliós tyúkperen?”
„Hát szerinted lenne autópálya, gyár, új lakónegyed, pláza ebben az országban, ha hagynánk, hogy mindenki, bárki beleszóljon? Ha hagynánk, hogy az az ember, aki meg tudja csinálni és aki meg is csinálja, elbukjon valami rongyos egy-két milliós tyúkperen?”
Új kód kéne az egészségügyi kártyára. Papírt kapunk helyette. Kultúrantropológiai kiselőadások a váróteremben. Papírokat adunk papírért. Papír papír hátán. Aztán csak meggyógyul egyszer ez az istenverte hazai egészségügy is.
Új kód kéne az egészségügyi kártyára. Papírt kapunk helyette. Kultúrantropológiai kiselőadások a váróteremben. Papírokat adunk papírért. Papír papír hátán. Aztán csak meggyógyul egyszer ez az istenverte hazai egészségügy is.
Mint ahogy az idegengyűlölet úgy általában. A dicső múlt elrajzolt képe, a nemzeti kivagyiság és az elvakult nacionalizmus kapcsolatáról.
Mint ahogy az idegengyűlölet úgy általában. A dicső múlt elrajzolt képe, a nemzeti kivagyiság és az elvakult nacionalizmus kapcsolatáról.
És ez újabb oldalról világít rá arra, hogy a még mindig sínes doszárban gondolkodó romániai bürokrácia semmit sem tud kezdeni a technológia adta lehetőségekkel.
És ez újabb oldalról világít rá arra, hogy a még mindig sínes doszárban gondolkodó romániai bürokrácia semmit sem tud kezdeni a technológia adta lehetőségekkel.
Merengés az egyéni és közösségi felelősségvállalásról és a romániai gyermekvédelem zátonyairól.
A kampányban a pártok hazudnak, különben nem tudnának választást nyerni. Mit lehet tenni ez ügyben?
A mesterséges intelligencia körül forrongó kultúrharc nem új. Az viszont tény, hogy a Lolita Cercel nevű MI-entitás az első, ami ennyire felkavarta a hazai vizeket. Ugyanis… irtó népszerű.
Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.