Nincs meglepetés: Románia az EU legszegényebb tagállama. A spicces mozdonyvezető esete a sorompó nélküli vasúti átjárón figyelmetlenül áthajtó német sofőrrel.
Az ingó és ingatlan, valamint földtulajdonnal kapcsolatos visszaszolgáltatási pereknek se szeri, se száma. Rengeteg a tulajdonjogi vita, amelyet a helyi és/vagy központi szervek nem tudnak, nem akarnak megoldani. A bírósági eljárások pedig rengeteg pénzbe és sok időbe kerülnek. A kérdéskör iránt érdeklődők már megszokhatták, hogy inkább a román állam kerül ki győztesen ezekből a perekből, de időről időre akadnak ellenpéldák is.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden kimondta, hogy a román államnak 17 ezer hektár földterületet kell visszaszolgáltatnia a borsai közbirtokosságnak, vagy 61 millió eurót meghaladó kártérítést kell fizetnie. A bíróság közölte, hogy a visszaszolgáltatásnak az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 12 hónapon belül meg kell történnie.
A közbirtokosságot képviselő ügyvéd, Nicoleta Popescu hangsúlyozta, hogy a hatóságok kötelesek tiszteletben tartani és végrehajtani az EJEB ítéletét, ellenkező esetben a pénzügyminisztériumnak 61 540 966 millió eurót kell kifizetnie a központi költségvetésből.
A román állam ugyan fellebbezhet a döntés ellen, de csak a kártérítés összege miatt.
Az EJEB a Văleanu és társai kontra Románia ügyben hozott, 2022. november 8-án jogerőre emelkedett ítéletében 27 másik felperessel együtt megállapította a felperesek tulajdonjogának megsértését.
Nicoleta Popescu elmondta, hogy az EJEB több mint kétéves türelmi időt adott a hatóságoknak, hogy tiszteletben tartsák a kérelmező tulajdonjogát, és végrehajtsák azt a 2005-ös bírósági ítéletet, amely kötelezte a borsai helyi tanácsot és a Máramaros megyei tanácsot a kérelmező tulajdonában lévő 17 ezer hektárnyi erdő visszaszolgáltatására.
– idézte fel Nicoleta Popescu ügyvéd a helyi és megyei vezetők arcpirító magatartását.
A több mint 61 millió eurós kártérítés mellett az EJEB arra is kötelezte a román államot, hogy fizessen kártérítést a 27 másik felperesnek is.
Brávó! Így kell ezt csinálni!
A Világbank frissen közzétett országjelentése szerint Romániában a legmagasabb a szegénységi ráta az Európai Unióban. A dokumentum legfontosabb megállapításai közül kettőt különösen érdemesnek tartunk kiemelni: a lakosság egyharmadát fenyegeti a szegénység veszélye, míg a szegénység fő oka a kormányzás hiányosságaiban keresendő.
E mellett továbbra is jelentősek a város és vidék közötti egyenlőtlenségek, valamint Romániában regisztrálták a legnagyobb nemek közötti munkaerőpiaci részvételi különbséget is. A jelentés megjegyzi, hogy a látványos gazdasági növekedés ellenére ezek a strukturális problémák továbbra is akadályozzák a szegénység mértékének csökkenését.
A Világbank szerint a romániai jóléti és életszínvonal-különbségek mutatója 1,9, ami azt jelzi, hogy a jövedelmeknek átlagosan kétszeresére kellene emelkedniük a napi 25 dolláros jóléti küszöb eléréséhez.
A dokumentum megjegyzi, hogy Románia fejlődésének fő akadályát a gyenge kormányzás és az intézményi korlátok jelentik. Ezek akadályozzák az inkluzív gazdasági növekedést, a minőségi közszolgáltatások biztosítását és a magasabb életszínvonal elérését.
Az inkluzív gazdasági növekedés olyan gazdasági fejlődést jelent, amely biztosítja, hogy a gazdasági előnyök egyenlő módon érintsék a társadalom minden rétegét, különösen a hátrányos helyzetű és kiszolgáltatott csoportokat. Célja, hogy a növekedés ne csak a gazdasági mutatók javulásában mutatkozzon meg, hanem az életminőség és a társadalmi kohézió szempontjából is érezhető legyen. Ahhoz, hogy minden román állampolgár egyenlő esélyekkel férhessen hozzá a közszolgáltatásokhoz, a Világbank szerint elengedhetetlen az intézmények megerősítése.
Ha mindez nem lenne elég, Románia jelentős társadalmi és gazdasági kihívásokkal néz szembe, amelyek tovább fokozódtak a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború hatására. A népesség elöregedése, a migráció és a munkaerőpiac igényeihez igazodó készségek hiánya tovább csökkenti a gazdaság növekedési potenciálját.
Az energiaszegénység továbbra is jelentős probléma, különösen az alacsony jövedelműek számára. 2023-ban a lakosság 13,6%-a nem tudta időben kifizetni közüzemi számláit, a szegénységben élők körében ez az arány 28,3% volt.
Mit javasol a Világbank? Olyan stratégiai fejlesztési irányvonalak követését, amelyek között szerepel a nyugdíjreform (különleges nyugdíjak, szevasztok!), a nemek közötti egyenlőség növelése, valamint a költségvetési hiány kezelése. Ezek abszolválása jelentősen csökkentheti a szegénységet, javíthatja az életminőséget, valamint fokozhatja az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet.
A szervezet szerint a csökkenő infláció és a bérek emelkedése bizonyos mértékben enyhítheti a szegénységet, de a kormányzati reformok elengedhetetlenek lesznek a fenntartható fejlődés és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében.
A közlekedési balesetek egyik jellegzetes típusa a sorompó nélküli vasúti átjáróknál következik be, annak okán, hogy mindig vannak sofőrök, akik úgy gondolják, tegnap sem jött a vonat, ezért ma sem fog.
A vakvágányra vivő gondolkodás legújabb fejezetét ez alkalommal egy 56 éves német férfi írta, aki a Maros megyei Kóródszentmárton külterületén lévő vasúti átjárónál döntött úgy, hogy a közlekedési szabályoknak és a józan észnek ellentmondva, kellő körültekintés nélkül hajt át a síneken. Azaz hajtott volna, ha el nem gázolta volna a Dicsőszentmárton és Balavásár között közlekedő, utasok nélküli személyvonat. A balesetben öt személy, köztük egy 11 éves kislány sérült meg.
A legtöbb hasonló esetben ilyenkor úgy szokott véget érni a hír, hogy a vétkes sofőrt alkoholteszterrel ellenőrzik, már amennyiben túlélte a balesetet, és akkor kiderül, hogy alkoholos befolyásoltság alatt állt-e a baleset pillanatában. Az eljárásra ez esetben is sor került, és az előírásoknak megfelelően a mozdonyvezetőnek is fújnia kellett a szondába.
Ekkor derült, hogy míg a sofőr negatív eredményt produkált, addig a mozdonyvezető leheletében 0,61 mg/l tiszta alkoholkoncentrációt mértek. Ezt követően a marosvásárhelyi rendőrség elkísérte a masinisztát egy egészségügyi központba, hogy levegyék a véralkoholszintjének megállapításához szükséges biológiai mintákat.
A balesetet követően az autó három utasát – egy 65 éves német nőt, egy 34 éves nőt és egy 11 éves kislányt – szállították kórházba, közülük egy személy lebénult.
A hatóságok gondatlanságból elkövetett testi sértés és alkoholos befolyásoltság alatt történő járművezetés miatt indítottak büntetőeljárást. Továbbá, miután kiderült, hogy a mozdonyvezető ittas volt, a Maros Megyei Közlekedésrendészeti Szolgálat munkatársai is hivatalból feljelentést tettek a mozdonyvezető ellen.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?
Ideje lecserélni a korábbi évtizedek szenvedéseire reflektáló román–magyar megbékélés fogalmát a pragmatikus együttélés kifejezésére, a tisztességes Európáért folytatott közös román–magyar párbeszédre. Vége az MCC-történészkerekasztalnak.
Provokációnak nevezte a ProSport román sportportál minapi cikkében azt, hogy a Hungary Today című angol nyelvű magyar hírportál „erdélyi magyarként” hivatkozott Kovács István futballbíróra.
… meglett a kormánybuktatás után készített első közvélemény-kutatás, érdekesek az eredmények… és Nicușor Dan államelnök enyhén szólva hülyét csinált magából a NATO-csúcsértekezleten.
Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...
Elkészült a romániai magyar tannyelvű középiskolák idei érettségi rangsora. A végzősök átlageredményei alapján összeállított toplista a legjobb intézmények mellett azt is megmutatja, hol érettségiztek a legtöbben, hol született a legtöbb 10-es jegy.
Rövid ímélben értesítették Dolhai Istvánt, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetőjét, hogy július végéig láthatja el főkonzuli teendőit.
Hárman nyitottak tüzet egy lakóház udvarán tartózkodókra, rendőrség szerint bérgyilkossági kísérlet történt. Újra friss levegőt szívhat Nagybánya egykori polgármestere, Cătălin Cherecheș.
Hárman nyitottak tüzet egy lakóház udvarán tartózkodókra, rendőrség szerint bérgyilkossági kísérlet történt. Újra friss levegőt szívhat Nagybánya egykori polgármestere, Cătălin Cherecheș.
További hírek: visszaszólt a puskázással vádolt diák a rendőrnek, aki meg akarta motozni vizsga előtt. Felfüggeszthetik a járművezetői engedélyét azoknak, akik nem fizetik ki a közlekedési bírságaikat.
További hírek: visszaszólt a puskázással vádolt diák a rendőrnek, aki meg akarta motozni vizsga előtt. Felfüggeszthetik a járművezetői engedélyét azoknak, akik nem fizetik ki a közlekedési bírságaikat.
… meglett a kormánybuktatás után készített első közvélemény-kutatás, érdekesek az eredmények… és Nicușor Dan államelnök enyhén szólva hülyét csinált magából a NATO-csúcsértekezleten.
… meglett a kormánybuktatás után készített első közvélemény-kutatás, érdekesek az eredmények… és Nicușor Dan államelnök enyhén szólva hülyét csinált magából a NATO-csúcsértekezleten.
További híreink: enyhén bár, de javult az átmenési arány az idei érettségin, az egészségügy pedig leállhat, ha a kormány nem tesz engedményeket.
További híreink: enyhén bár, de javult az átmenési arány az idei érettségin, az egészségügy pedig leállhat, ha a kormány nem tesz engedményeket.
További hírek: bíróság elé állította a DNA Nagybánya ruhákkal és cipőkkel megvesztegetett főépítészét. Sorin Grindeanu az AUR-hoz közeledéssel vádolja a PNL-t, az RMDSZ szerint Nicușor Dan passzívvá vált.
További hírek: bíróság elé állította a DNA Nagybánya ruhákkal és cipőkkel megvesztegetett főépítészét. Sorin Grindeanu az AUR-hoz közeledéssel vádolja a PNL-t, az RMDSZ szerint Nicușor Dan passzívvá vált.
Újraindították végre a csernavodai atomerőmű egyes számú blokkját. Romániában még mindig igen sok a megvilágítatlan gyalogátjáró.
Újraindították végre a csernavodai atomerőmű egyes számú blokkját. Romániában még mindig igen sok a megvilágítatlan gyalogátjáró.
További híreink: Nagy-Britanniában elítéltek két román férfit, akik Irán megbízásából akartak megölni egy újságírót, a PNL pedig továbbra sem akar hallani egy PSD-vel közös koalícióról.
További híreink: Nagy-Britanniában elítéltek két román férfit, akik Irán megbízásából akartak megölni egy újságírót, a PNL pedig továbbra sem akar hallani egy PSD-vel közös koalícióról.
Tánczos Barna szerint újra kéne indítani a jégeső-elhárító rendszert. Csalóhálózatot lepleztek le több megyében, amely az érettségi feladatok megoldásait küldte tovább diákoknak pénzért.
Tánczos Barna szerint újra kéne indítani a jégeső-elhárító rendszert. Csalóhálózatot lepleztek le több megyében, amely az érettségi feladatok megoldásait küldte tovább diákoknak pénzért.
További híreink: a miniszterelnök-helyettes szerint indokolatlanul magasak a romániai gázolajárak, a kánikula pedig enyhül, de jönnek a viharok.
További híreink: a miniszterelnök-helyettes szerint indokolatlanul magasak a romániai gázolajárak, a kánikula pedig enyhül, de jönnek a viharok.
Elégedetlenebbek vagyunk az életminőségünkkel, mint az EU-s átlag. Továbbra is a Dacia a kedvenc új autónk.
Elégedetlenebbek vagyunk az életminőségünkkel, mint az EU-s átlag. Továbbra is a Dacia a kedvenc új autónk.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.
Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.
A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?