// 2026. június 6., szombat // Norbert, Cintia
botrány

Trágár hangfelvételbe bukott bele az RMDSZ-es kulturális miniszter – hírek hétfőn

•  Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

// HIRDETÉS

Egy új INSCOP-felmérés szerint a romániaiak többsége nem váltaná le az államelnököt egy lehetséges népszavazás keretében. Továbbá: hamarosan megvan az új miniszterelnök...

Nicușor Dan hamarosan kinevezheti az új miniszterelnököt

A Digi24 hírtelevízió politikai forrásokra hivatkozva azt írja, az államelnök napokon belül, akár holnap kinevezheti az új miniszterelnököt. A kinevezést nem előzné meg újabb hivatalos tárgyalás a pártokkal.

A fentiek értelmében a legesélyesebb jelölt Eugen Tomac a politikai források szerint, aki Dan elnöki tanácsadója jelenleg, de a G4Media még két esélyest is megnevez, az egyikük Alexandru Nazare jelenlegi pénzügyminiszter, illetve Radu Burnete, aki szintén elnöki tanácsadó. Az elnök nem részesítené előnyben a formális konzultációkat, inkább informálisabb keretben fontolgat megbeszéléseket a politikai pártok vezetőivel, de nem hívná össze őket újabb közös beszélgetésre.

// HIRDETÉS

A meglebegtetett hírek szerint fennáll a technokrata kormány forgatókönyve is, amely a koalíció minden pártjához közel álló szakértőket sorakoztatna fel, tehát mind a PSD-nek, mind a PNL-nek, mind pedig az USR-nek is lennék saját technokratái. Ugyanakkor a lehetséges Eugen Tomac-kormány kérdéses, hogy mennyire tudná megszerezni a szükséges támogatást a parlamentben.
Szóba került a Kelemen Hunor által felvetett forgatókönyv is, amely szerint ha az első miniszterelnök-jelölt nem jutna át a parlament szavazásán, akkor csak a második jelöléssel sikerülne többséget kialakítani. Egy ilyen forgatókönyv viszont további nyomást gyakorolhat a parlamenti képviselőkre a kormány támogatására, mivel az alternatíva az előrehozott választásokhoz vezető út megnyitása lenne, ami a jelenlegi képviselők egy részének mandátumvesztését eredményezhetné.

Trágár hangfelvételbe bukhat bele az RMDSZ-es kulturális miniszter

FRISSÍTÉS:
lemondott Demeter András kulturális miniszter, Facebook-bejegyzésben tette közzé az Ilie Bolojannak címzett lemondási dokumentumot is, valamint bocsánatot kért: „kötelességem megkövetni mindenkit amiért akaratomon kívül olyan helyzetbe kerültem amely méginkább megosztja az amúgy is szilánkokra szakadozó társadalmunkat. Megkövetem mindazokat akik sértve vagy megalázva érzik magukat. Meg azokat akik úgy érzik, elárultam őket.
Meggyőződésem, hogy a közérdek, a közösségi és az állami érdekek mentén jártam el mindig és mindenkor, a kultúra és az interkulturalitás szellemisége jegyében. Hogy tetteim, cselekedeteim bizonyítják mindannak az ellenkezőjét amit ma/most/egyelőre, sokan hisznek rólam.
Ugyanakkor köszönöm mindenkinek aki továbbra is megtart a bizalmában.” – írta.

A 2mnews máramarosi hírportál exkluzív hangfelvételt tett közzé, amelyen Demeter András István, Románia RMDSZ-es kulturális minisztere rendkívül durva és megalázó kijelentéseket tesz a román nemzeti érdekről. A felvétel 2025 novemberében készült a Kulturális Minisztérium egyik irodájában, ahol a miniszter saját munkatársainak magyarázta el egy 2012-es esemény hátterét.

Az eredeti kontextus a következő volt: a Főügyészség 2012-ben kihallgatta Demetert egy korrupciós ügyben, amely a Radio România által végrehajtott Radio Chișinău-felvásárlást vizsgálta. Demeter korábban vezérigazgatója is volt a Román Rádiótársaságnak, a miniszter pedig felidézte azt is, hogy a felvásárlás lebonyolításához miképp kellett a román félnek egyezkednie különböző üzleti és politikai érdekcsoportokkal, a helyzet kapcsán kialakult feszültség miatt folytatta a történet vulgáris ecsetelését.

A hangfelvételen Demeter felidézi, hogy az ügyésznőnek azt mondta: „ha tovább bosszantják, eladják az oroszoknak a rádiót 5 millió euróért”, és „rakom a f….m a nemzeti érdekbe, mert én magyar vagyok.” Ugyanebben a kijelentéssorozatban Demeter azt is hozzátette, hogy a hatóságoknak szobrot kellene neki emelni, amiért olyat tett, amire ők képtelenek voltak – majd durva szexuális kifejezésekkel illette az ügyészi eljárást.

A 2mnews szerkesztősége hangsúlyozza, hogy a felvétel száz százalékban valódi és eredetiként van a birtokukban, és az egyetlen szerkesztés mindössze annyi volt, hogy a háttérben hallható többi résztvevő hangját kivágták, személyazonosságuk védelme érdekében. A lap felkereste a minisztert, aki telefonon kezdetben nem tagadta a felvétel létezését, és megerősítette az alapszituáció valódiságát: valóban volt ilyen ügyészségi kihallgatás, és valóban elhangozhattak ilyen szavak.
Demeter a telefonos nyilatkozatban azzal védte magát, hogy az egész csupán egy „anekdotikus történet" volt, amelyet 2011–2012-ből mesélt el, és nem tükrözi személyes meggyőződését vagy hivatalos álláspontját, illetve kiemelte, hogy valójában ő védte a román nemzeti érdeket azzal, hogy megakadályozta az orosz befolyás terjedését – a Radio Chișinău felvásárlása a Radio România által éppen ezt a célt szolgálta.

Demeter írásos nyilatkozatában azonban már más hangnemet ütött meg: felvetette annak lehetőségét, hogy a felvétel esetleg meghamisított vagy erősen szerkesztett – annak ellenére, hogy telefonon ezt még nem állította, majd a szövegben hosszasan sorolta kulturális és közszolgálati érdemeit.
Az ügyvivő miniszter kijelentései nem kezelhetők egyszerű nyelvi durvaságként, mivel azt egy hivatalban lévő miniszter tette, és összeegyeztethetetlen a betöltött közfunkcióval. A miniszterek beiktatáskor esküt tesznek arra, hogy minden erejükkel a román nép szellemi és anyagi gyarapodását szolgálják – a nemzeti érdek nyilvános megtagadása ezt az esküt közvetlenül sérti.

Az esetre Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője nyilatkozatban reagált, amelyben egyértelművé tette, hogy a párt számára ez elfogadhatatlan:

„A nyilvánosságban megjelent és Demeter András István kulturális miniszternek tulajdonított hangfelvétel kapcsán az RMDSZ egyértelműen elhatárolódik mind a vulgáris nyelvezettől, mind az ilyen kijelentések tartalmától, amelyek összeegyeztethetetlenek egy közméltóság felelősségével, és alkalmasak arra, hogy megingassák a közintézményekbe és a közszolgálatiság értékeibe vetett bizalmat. A Szövetség számára a közérdek tisztelete, az intézmények demokratikus működése és Románia euroatlanti elkötelezettsége világos és vállalt alapelvek.”

Az RMDSZ felszólította Demetert a lemondásra:

„Úgy véljük, hogy egy ilyen helyzetben a miniszter lemondása lenne a természetes és felelős döntés. Az ehhez hasonló kijelentések nem csupán egy személy megítélését érintik, hanem igazságtalan és hosszú távú árnyékot vetnek a magyar közösségre és annak politikai képviseletére is. Éppen ezért fontos, hogy a közéleti felelősséget józansággal és méltósággal vállalják.”

A szóvivő hozzátette: „ezt a helyzetet kiegyensúlyozottan és felelősségteljesen kell kezelni, politikai haszonszerzés nélkül, és anélkül, hogy egy egyéni botrányt egy teljes etnikai közösséget megbélyegző narratívává alakítanának. Egyes kijelentések vagy magatartások kritikája nem igazolhat kollektív általánosításokat és megbélyegzést.”

Demeter András videóban reagált a vádakra, és azt mondta, amennyiben a hangfelvétel hitelessége bebizonyosodik, kész lemondani tisztségéről és vállalni a következményeket. A miniszter felvetette annak a lehetőségét is, hogy a felvétel mesterséges intelligenciával manipulált, illetve a történetet úgy keretezték, hogy az egész történetből ragadtak ki elemeket kontextus nélkül. Hozzátette: sosem helyezett orosz érdekeket Románia érdekei elé, és nem igaz, hogy nem érdekelné a nemzeti érdek.

Ennek ellenére Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ismételten lemondásra szólította fel a minisztert:

„A hangfelvételen elhangzott kijelentések elfogadhatatlanok. A mi politikai közösségünkben nincs helye a trágár, közönséges beszédnek, az orosz érdekeltségekkel való felelőtlen viccelődésnek. A magyar identitást pedig senki nem használhatja fel vállalhatatlan kijelentésekre. Ebben a helyzetben egyetlen járható út van: a miniszter lemondása. Felkértem Demeter András Istvánt, hogy mondjon le miniszteri tisztségéről. Azt is kérem tőle, hogy kérjen bocsánatot mindazoktól, akiket kijelentéseivel megbántott, közösségünk tagjaitól is.”

INSCOP-felmérés: a romániaiak több mint fele nem váltaná le Nicușor Dant egy esetleges népszavazás keretében

Újabb felmérést tett közzé az INSCOP közvélemény-kutató cég, amely szerint ha jövő vasárnap népszavazást tartanának az elnök leváltásáról, akkor a következők lennének az eredmények:
a románok 44 százaléka Nicuşor Dan leváltása mellett szavazna, míg 50,7 százalék ellenezné ezt. 5,4 százalékuk nem tudja vagy nem válaszol.

Nicuşor Dan elnök leváltása mellett a lakosság többi részénél nagyobb arányban szavaznának: az AUR szavazói (77%), az általános iskolai végzettséggel rendelkezők (63%), a vidéki lakosok (55%) és a Tiktok-felhasználók (59%).

Az átlagnál magasabb arányban szavaznának az elnök leváltása ellen: a PNL (86%), az USR (86%) és a PSD (59%) szavazói, a 60 év felettiek (59%), a felsőfokú végzettséggel rendelkezők (73%), a bukaresti lakosok (68%) és a nagyvárosi lakosok (61%).

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Távirányítós pumpával lopta a kamionból a gázolajat egy román és egy moldovai sofőr Franciaországban – hírmix
Főtér

Távirányítós pumpával lopta a kamionból a gázolajat egy román és egy moldovai sofőr Franciaországban – hírmix

Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak
Krónika

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…
Főtér

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…

… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok
Székelyhon

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok

Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Krónika

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval
Székelyhon

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval

Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS