// 2026. június 10., szerda // Margit, Gréta
Lopótök

Távirányítós pumpával lopta a kamionból a gázolajat egy román és egy moldovai sofőr Franciaországban – hírmix

// HIRDETÉS

Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.

Míg a sofőr aludt, négy perc alatt 150 liter gázolajat szivattyúztak ki a teherautójából

Franciaországban őrizetbe vettek két kamionsofőrt – egy román és egy moldovai állampolgárt –, akiket azzal gyanúsítanak, hogy az A36-os autópálya Doubs megyei szakaszán egy másik teherautó tartályából 150 liter üzemanyagot loptak el. A bűncselekményhez egy rendkívül ötletes, távirányítóval működtethető szivattyúrendszert használtak.

A bűncselekmény éjszaka történt egy autópályás pihenőhelyen. A nyomozás adatai szerint a tolvajok mindössze négy perc alatt szívtak le mintegy a jelzett mennyiségű gázolajat a leparkolt kamionból, miközben annak sofőrje a fülkében aludt. A francia sajtó úgy tudja, hogy az üzemanyagot egy komplex, elmés szerkezettel, közvetlenül a tartályra csatlakoztatott szivattyúval emelték át, amelyet rádiófrekvenciás távirányítóval hoztak működésbe a távolból.

// HIRDETÉS

A csendőrök a gyanúsítottak járművének átvizsgálásakor műanyag kannákat, frissen használt tömlőket és az alvázon, a tartály környékén friss gázolajnyomokat találtak. A szivattyút és a csőrendszert a kamion hátsó tengelyére szerelték fel, és onnan csatlakoztatták a kiszemelt jármű üzemanyagtartályához.

„Egy kifejezetten összetett, távolról irányítható berendezésről van szó”

– nyilatkozta Élodie Montet ezredes, a Doubs megyei csendőrség parancsnoka.

Az akcióra úgy derült fény, hogy egy francia kamionosnak feltűnt a pihenőhelyen vészvillogóval álló teherautó, amely gyanúsan szorosan parkolt egy másik mellé. Azonnal értesítette a hatóságokat, a csendőrjárőrök pedig keresni kezdték a gyanús járművet, amelyet végül a közeli fizetőkapunál értek utol és ellenőrizték.

Az 51 és egy 57 éves férfi ellen lopás miatt indul eljárás. Paul-Edouard Lallois ügyész tájékoztatása szerint akár öt év börtönbüntetést is kaphatnak, emellett véglegesen kitilthatják őket Franciaország területéről.

Az európai autópályákon gyakori az üzemanyaglopás. Franciaországban nemrég egy másik román kamionsofőrt ítéltek el, amiért 18 nap alatt több mint 5500 liter gázolajat lopott el a pihenőkben parkoló járművekből. Őt tíz évre tiltották ki az országból.

Ausztriában a múlt év végén az innsbrucki bíróság előtt vontak felelősségre kilenc – többségében román és magyar – kamionsofőrt. Ők a vád szerint az évek során legalább 500 000 euró értékben loptak üzemanyagot a saját munkaadójuktól. A csalásra akkor derült fény, amikor biztonsági kamerák rögzítették, amint a gázolajat magánautókba és hordókba csapolták át.

Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra

Nicușor Dan a BBC brit közszolgálati csatornának adott interjújában kijelentette: Románia a bukaresti orosz nagykövet kiutasítását is mérlegeli, amennyiben folytatódnak a galaci lakóházat eltaláló, két ember sérülését okozó orosz drónokhoz hasonló incidensek. A diplomáciában jelen van a foganatosított intézkedések fokozatossága – fogalmazott az államfő.

A műsorvezető kérdésére, miszerint a konstancai orosz konzul kiutasítása és a külképviselet bezárása a Románia által alkalmazható legszigorúbb lépés-e, vagy terveznek-e egyéb intézkedéseket, az államelnök azt válaszolta, hogy az elmúlt időszakban húsz-harminc olyan drón tévedt a román légtérbe, amely nem hordozott robbanóanyagot. Áprilisban viszont egy éles robbanótöltettel felszerelt drón ért földet, amely szerencsére nem robbant fel. Ez azonban már közvetlen veszélyt jelentett a román állampolgárokra.

„Amikor az oroszok támadnak, a Duna túloldalán lévő ukrán városokat veszik célba, így kötelességük lenne gondoskodni arról, hogy ne sebesítsenek meg román állampolgárokat. Ez egy komoly figyelmeztetés az orosz félnek, és bízom benne, hogy leállnak. Ha mégsem, megvannak az eszközeink a további lépésekhez”

– nyomatékosította Nicușor Dan.

Az újságíró erre visszakérdezett, hogy pontosan milyen intézkedésekről van szó, mire az államfő egyértelmű választ adott:

„Például a nagykövet kiutasítása. Ahogy mondtam, a diplomáciában megvan a lépések fokozatossága.”

Románia azután döntött a konstancai orosz főkonzul kiutasítása és a konzulátus bezárása mellett, hogy május 29-én egy orosz drón csapódott egy galaci tömbházba. A becsapódást robbanás követte, a tizedik emeleti lakásban pedig tűz ütött ki, a balesetben két ember megsérült. A határozott diplomáciai válaszlépésekről a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) rendkívüli ülésén döntöttek, közvetlenül a pénteki incidens után.

A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége

Súlyos börtönbüntetéssel végződött egy teljesen hétköznapi ügyintézésnek induló plázalátogatás egy iași fiatalember számára, miután úgy döntött, hogy egy kifizetetlen okostelefonnal a zsebében távozik a bevásárlóközpontból. A bíróság hosszas mérlegelés után úgy döntött, hogy a vádlott büntetett előélete miatt nem ad újabb esélyt.

Az eset még 2024. október 7-én délután történt. Az akkor 20 éves Luis Hadarag két barátjával érkezett az Iulius Mall bevásárlóközpontba, hogy a helyi lakosság-nyilvántartó hivatal kirendeltségén átvegye az új személyi igazolványát. Miután a papírokat elintézte, a fiatalember betért a bevásárlóközpont földszintjén található elektronikai áruházba.

A fiatalember egy óvatlan pillanatban elszakadt a társaitól, és kihasználva, hogy a bemutatópult közelében épp nem tartózkodtak eladók, gyorsan elemelt egy körülbelül 4000 lej értékű telefont. Ezután megpróbált kisétálni a boltból. Bár az üzlet riasztórendszere azonnal jelzett, a személyzet közbelépése előtt a fiatalnak sikerült elmenekülnie a helyszínről.

A hatóságoknak nem volt nehéz dolguk az elkövető azonosításával. A bolt és a pláza biztonsági kameráinak felvételei döntő bizonyítéknak bizonyultak, ráadásul a tolvajnak volt egy jellegzetes fizikai tulajdonsága is: mozgásszervi fogyatékossággal élt, így a sajátos mozgása alapján a rendőrök rendkívül gyorsan felismerték. Két héttel a lopás után, október 22-én a férfit őrizetbe vették, majd az ügyészség kezdeményezésére a bíróság elrendelte az előzetes letartóztatását, majd öt év börtönnel jutalmazták az áruházi kalandot.

A súlyos ítélet oka, hogy a fiatalember nem először került szembe a törvénnyel. 2023-ban minősített lopásért 1 év és 9 hónap börtönbüntetést kapott, amelynek végrehajtását a bíróság felfüggesztette. Később újabb két lopást követett el, ami miatt a korábbi büntetését 2 év felfüggesztett börtönre szigorították. A mostani, plázában elkövetett lopásért a bíró önmagában 3 év letöltendő börtönbüntetést szabott ki rá.

A törvény értelmében a korábbi felfüggesztett büntetést végrehajtását is elrendelték, és az új ítélettel való összevonás után a bíróság jogerősen 5 év tényleges börtönbüntetést szabott ki a vádlottra. A döntés egyelőre nem jogerős, a vádlott fellebbezhet ellene.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…
Főtér

Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…

… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Krónika

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit
Főtér

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit

A kollektív irigység, utálat, megosztottság zárójelbe teszi az egyéni teljesítményeket. Fontosabb pár félremagyarázott félmondat, mint egy egész életmű…

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve
Székelyhon

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve

Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
Krónika

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után
Székelyhon

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után

Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS