// 2026. július 15., szerda // Henrik, Roland
vegyesen

Romániában is alábbhagyott az elektromos autó vásárlási kedv - hírek szombaton

// HIRDETÉS

Ételmérgezés gyanúja miatt idő előtt véget ért a szebenjuharosi táborozás tizenöt gyermek számára. Életre kelt az a Iași megyei idős nő, akinek a virrasztásra készültek a hozzátartozói.

Egyelőre várat magára a villanyautók reneszánsza

Idén májusban 12 százalékkal csökkent az elektromos autók értékesítése az EU-ban, ahol a piaci részesedésük 12,5 százalékra zuhant. Igaz ugyan, hogy a villanyautópiac az elmúlt években folyamatosan nőtt, de feltehetően a támogatási programok kifutása miatt 2024 első felében a két évvel korábbi szintre, 12,1 százalékra esett vissza. A tendencia az Egyesült Államokban is tetten érhető.  

A hivatalos adatok azt mutatják, hogy Romániában az elektromos autók regisztrációja a múlt hónapban majdnem 70 százalékkal csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A visszaesés oka valószínűleg az, hogy az állam megnyirbálta a Rabla Plus programhoz nyújtott támogatást, és az elektromos autók esetében 51 000 lejről 25 500 lejre, a hibridek esetében pedig 26 000 lejről 13 000 lejre csökkentette a szubvenció értékét.   

Németországban 37 százalékkal csökkentek az elektromos autók eladásai júliusban, míg a benzinmotoros autók eladásai 0,1 százalékkal nőttek 2023 júliusához képest, ahogy a hibridmeghajtású (+18,4%) és a dízelmotoros (+1,4%) autóké is.    

Jelentős visszaesésről számoltak be Svédországban is, ahol az elektromos autók eladásai júliusban 15 százalékkal csökkentek, valamint Svájcban is hasonlók a mutatók, ahol a nyár második hónapjában 19 százalékkal voltak alacsonyabbak az eladások 2023 azonos időszakához képest. 

Matas Buzelis autószakértő az Adevărul kérdésére úgy nyilatkozott, hogy az elektromos autók piacának zsugorodása mögött összetett okok állnak. Az egyik legfontosabb visszatartó tényező a járművek magas ára, e mellett pedig a hatékony elektromosjármű-töltési infrastruktúra hiánya és a hatótávval kapcsolatos aggodalmak sem kedveznek a vásárlási kedvnek.  

„Az elektromos autók egyik fő hátránya a magas ár, így a Rabla Pluson keresztül nyújtott támogatások csökkenése egyértelműen negatívan hat az eladásokra. Az új elektromos autók iránti érdeklődés azonban idén világszerte csökkent, nem csak Romániában"

- mondta. 

Buzelis megjegyezte, ugyan sokan váltottak elektromos autóra az elmúlt években, de a gyártók és a kormányok nem tudnak elegendő nyilvános töltőállomást biztosítani, ami miatt a potenciális vásárlók újragondolják döntésüket. Továbbá az olcsóbb használt elektromos járművek egyre szélesedő kínálata szintén visszatartja az embereket attól, hogy új elektromos járművet vásároljanak. 

Ugyanakkor az elektromos luxusjárművek iránti kereslet csökkenése, a hatótávval kapcsolatos aggályok, valamint a hosszú töltési idő is kedvezőtlenül hat az új elektromosautó-piacra.  

A szakértő szerint a világ még nem áll készen egy ilyen radikális változásra a közlekedésben. Az elektromos autók piacán tapasztalható egyensúlyhiány miatt az új elektromos járművek értékesítésének zökkenőmentes és gyors növekedése jelenleg nem elvárható.  

Hányás, hányinger, hasmenés a gyermektáborban 

Bélgyulladás tüneteivel szállítottak kórházba péntek este egy szebenjuharosi szállodából tizenöt gyermeket - közölte a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.  

Andreea Ştefan elmondta, hogy a mentőorvosok a helyszínen felmérték a táborozó gyerekek egészségi állapotát, és közülük 15-öt (8-14 évesek) a nagyszebeni gyermekkórház sürgősségi osztályára szállítottak. A szóvivő szerint a hatóságok vörös beavatkozási tervet rendeltek el az ügyben péntek este, amikor értesültek, hogy a szállodában elszállásolt több gyermek rosszul lett; amit később, a gyerekek kórházba szállítása után, feloldottak.  

A nagyszebeni gyermekkórház szóvivője, Ioana Mătăcuţă az AGERPRES-nek nyilatkozva elmondta, hogy az intézménybe heveny bélgyulladás tüneteivel (hányás, hányinger, hasmenés) bevitt gyerekeknél a betegség lefolyása nem volt súlyos, 13-at közülük az éjszaka folyamán kiengedtek a kórházból, a másik kettőt pedig a fertőző betegségek osztályán kezelik.  

A gyermekek Bukarestből és Mehedinţi megyéből érkeztek szerdán a szebenjuharosi hotelbe. A katasztrófavédelmi felügyelőség szerint közel 150 gyermek volt a táborban.  

A megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) járványügyi vizsgálatot indított a szállodában, mivel ételmérgezés gyanúja merült fel.  

A DSP szerint a gyerekek egy részénél már a pénteki reggeli után jelentkeztek a tünetek, a többieknél az ebéd elfogyasztása után jelentkezett a rosszullét. A gyerekek menüjében tejtermékek, péksütemények, felvágottak, zöldségek, laska és disznó- illetve csirkehús szerepeltek.  

Horaţiu Cojocaru, a DSP igazgatója elmondta, a péntek esti értesítés után egy csapatot a kórházhoz, egyet pedig a szállodába küldtek ki. A felügyelők mintákat vettek a szálloda által felszolgált ételekből, a vízből, a konyha és az ebédlő felületeiről, az ételek elkészítésében és felszolgálásában részt vevő személyzettől és a hotel medencéjéből is. A kórházba szállított gyerektől szintén biológiai mintákat vettek, amelyeket még az éjszaka folyamán a DSP laboratóriumába vitték elemzésre.

Az eredményekről a későbbiekben számolnak be. 

Halottnak hitte a szomszédja az agyvérzést kapott idős asszonyt

Egy 94 éves sârcai asszony nem válaszolt a lánya sorozatos telefonhívásaira, ezért az megkérte a szomszédot, hogy menjen át az édesanyjához, nézze meg, nem történt-e valami. A szomszéd, amikor belépett a lakásba, a földön fekve találta az asszonyt, kezében egy csokor virággal. Nem ment a közelébe, nem ért hozzá, és értesítette a lányát, hogy meghalt az anyja.  

A rokonság hozzálátott a temetési előkészületeknek. A hazaérkezett hozzátartozó ekkor már az édesanyja mellett tartózkodott, azonban döbbenten tapasztalta, hogy az kinyitotta a szemét és megmozdította a kezét.  

Eközben Elena Țibuleac halálának híre gyorsan elterjedt Sârca városában, a pap már harangozásra szólított fel. Másnap délután többen is el akartak menni a virrasztásra, csakhogy a 94 éves asszonyt már a iaşi-i klinikai sürgősségi kórházba szállították. 

Mint kiderült, a templomba készülő asszony öltözködés közben kapott agyvérzést. Az orvosok szerint a felépülésére kevés az esély. Hogy miért nem értesítették az első percben a családorvost, arról nem szólnak a források.  

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Internetes csalók ezüst helyett ócskavasat sóztak a hírhedt fővárosi klánvezér fiára – hírmix
Főtér

Internetes csalók ezüst helyett ócskavasat sóztak a hírhedt fővárosi klánvezér fiára – hírmix

Hárman nyitottak tüzet egy lakóház udvarán tartózkodókra, rendőrség szerint bérgyilkossági kísérlet történt. Újra friss levegőt szívhat Nagybánya egykori polgármestere, Cătălin Cherecheș.

Drágulások a köbön: csak kapkodjuk a fejünket a lakosságra zúduló árhullámban
Krónika

Drágulások a köbön: csak kapkodjuk a fejünket a lakosságra zúduló árhullámban

A villamos energia, a lakbérek és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben Romániában júniusban az egy évvel korábbihoz képest.

Látott már autóra rakott gólyafészket? Nos, ha nem, akkor most láthat!
Főtér

Látott már autóra rakott gólyafészket? Nos, ha nem, akkor most láthat!

Továbbá: Németország moldovai nagykövete azt találta mondani, hogy a moldovaiak talán nem románok, mire kitört a botrány. És Nicușor Dan államelnök hétfőn újrakezdi az iszapbirkózást a pártokkal.

Huszonkét éves juhász holttestét találták meg Málnáson
Székelyhon

Huszonkét éves juhász holttestét találták meg Málnáson

Egy huszonkét éves juhász holttestét találták meg a Málnáshoz közeli erdőben hétfőn délben. Az ügyben az ügyészség felügyeletével folyik a nyomozás.

Egyesek még a halála után is félnek Marosvásárhely díszpolgárától
Krónika

Egyesek még a halála után is félnek Marosvásárhely díszpolgárától

Marosvásárhely, a Bolyaiak városa még mindig a legtöbb magyar lakosnak otthont nyújtó település Erdélyben.

Ma reggeli jelentés: a férfi lábán ejtett sebeket a medve
Székelyhon

Ma reggeli jelentés: a férfi lábán ejtett sebeket a medve

Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Miért szeretik jelenleg jobban az RMDSZ-t a románok, mint a magyarok?

Varga László Edgár

És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?

Amikor újra felébredt a szekusállam Romániában

Szántai János

Az évekig langyos-unalmasnak tűnő mioritikus politikai élet nagyjából Călin Georgescu feltűnése óta megint izgalmassá vált. Aztán mostanában mintha már túl izgalmas lenne. Mint egy vad összeesküvés-elmélet.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezért nem lesznek előrehozott választások Romániában

Fall Sándor

Nézzük csak meg közelebbről, mi folyik épp a romániai politikában, kik a szereplők, és milyen érdekek vezetnek el oda, hogy legyen új kormány és ne kelljen megnyomni a nagy újraindítás gombot.

Csodaszép természetfilm a Duna-deltáról – akkor él igazán, ha békén hagyjuk

Sánta Miriám

A 25. TIFF-en néztük meg a România Sălbatică rendezőjének legújabb alkotását, és kedvünk támadt madarakat lesni egy vízen ringó csónakból. De vajon tudjuk-e, milyen huncutok a varjak, vagy hogyan csalogatja elő a rovarokat az iszapból a széki lile?

// HIRDETÉS