// 2026. június 2., kedd // Kármen, Anita
áll a bál

Alkotmánybíróság: elölről kell kezdeni az elnökválasztási folyamatot, érvénytelen az első forduló

// HIRDETÉS

Erre a hírre mindenki reagált, aki él és mozog, de főleg az államelnök-jelöltek. Georgescu kampánya miatt két büntetőeljárás is indult.

Az Alkotmánybíróság pénteken közölte, hogy a román elnökválasztás első fordulóját törlik, a folyamatot teljes egészében újrakezdik

Érvénytelenítette az Alkotmánybíróság a romániai elnökválasztás első fordulóját, bár jelenleg a külföldi román állampolgárok már elkezdték a második fordulós szavazatok leadását – körülbelül 33 ezren szavaztak már.

Ez azt jelenti, hogy a választásokat a nulláról kell kezdeni: a jelölteknek újra kell regisztrálniuk magukat és át kell esniük a Központi Választási Iroda hitelesítési eljárásán, ami hosszú időbe telik és az új választások előkészítése, lebonyolítása akár 2025 márciusáig is eltarthat.

„Az alkotmány 146. cikkelyének f.) pontja értelmében a román elnökválasztásra vonatkozó teljes választási folyamatot törli, a 146. cikkely f.) pontja kimondja, hogy a Központi Választási Bizottság „biztosítja a Románia elnökének megválasztására vonatkozó eljárás betartását, és megerősíti a szavazás eredményét”

– áll az Alkotmánybíróság közleményében.

// HIRDETÉS

A választások érvénytelenítésére a titkosszolgálatoktól származó információk feloldása közepette kerül sor, amelyek a választásokba való orosz beavatkozásra utaltak, erről itt írtunk tegnap bővebben.

Mit reagáltak az első forduló elnökjelöltjei az alkotmánybírák döntésére?

Elena Lasconi pénteki sajtónyilatkozatában határozottan elítélte az Alkotmánybíróság döntését, miszerint

„ma van az a pillanat, amikor a román állam lábbal tiporta el a demokráciát. (…) Ez nem rólam szól. Önök összeomlasztják a gazdaságot, tönkreteszik a demokráciát, anarchiába vezetik az országot. Előre kellett volna mennünk a szavazással. Tiszteletben kellett volna tartanunk a román nép akaratát. Akár tetszik, akár nem, legálisan és törvényesen 9 millió román állampolgár, mind az országban, mind a diaszpórában, szavazatával kifejezte, hogy egy bizonyos jelöltet preferál. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az akaratukat! Egy demokráciában az elnököket nem egyszerű aláírással vagy háttéralkukkal nevezik ki. (…) Határozottan elítélem a ma történteket. Úgy gondolom, hogy leromboltak mindent, amiért az elmúlt 35 évben keményen megdolgoztunk. Ma 35 év kemény munkáját tették tönkre. A CCR döntése törvénytelen, erkölcstelen és szétzúzza a demokrácia lényegét, a szavazást.”

Marcel Ciolacu üdvözölte a döntést:

„Az elnökválasztás törléséről szóló CCR-határozat az egyetlen helyes megoldás a CSAT-ülés dokumentumainak meggyalázása után, amelyek azt mutatják, hogy a románok szavazásának eredményét Oroszország beavatkozása következtében durván eltorzították. Az elnökválasztást meg kell ismételni”

Călin Georgescu 21.00 órakor tart sajtónyilatkozatot – hangzott el a választások első fordulóját megnyerő jelölt sajtócsoportján. Anca Alexandrescu a Facebookon jelentette be, hogy Georgescu 21.00 órakor élőben jelentkezik a Realitatea Plus műsorán.

George Simion indulatosan reagált a történtekre, idézzük:

„SZÉGYEN!!! A puccs teljes lendülettel zajlik! Kilenc, politikailag elhelyezett bíró a CCR-ben úgy döntött, hogy felülbírálja a románok akaratát, mert megijedtek attól, hogy egy kívülálló jelöltnek minden esélye megvan arra, hogy Románia elnöke legyen! Erre még nem volt példa. Ugyanez az Alkotmánybíróság néhány nappal ezelőtt ugyanezt a választási folyamatot érvényesítette! És ma, a kora reggeli óráktól kezdve a diaszpórában élő románok élnek szavazati jogukkal a második fordulóban”

– az AUR jelöltje azonban arra buzdította szavazóit, hogy maradjanak otthon és ne vonuljanak utcára.

Nicolae Ciucă a Facebookon üzent:

„Az Alkotmánybíróság döntése az elnökválasztás első fordulójának törléséről példa nélküli Románia demokratikus történetében. Egy ilyen fontos pillanatban fontos, hogy higgadtságot, egységet és érettséget tanúsítsunk, az ország érdekeit és a demokratikus értékek védelmét helyezve előtérbe.”

Részletek a HotNews portálon.

Két büntetőeljárás is indult Călin Georgescu választási kampánya miatt

Két büntetőeljárás indult Călin Georgescu választási kampánya miatt, és az ügyészek a választások alatt is az Alkotmánybíróság és a Központi Választási Iroda elé fogják terjeszteni az ügyet, ha bizonyítékokat szereznek – mondta Alex Florența román főügyész az Antena 3 CNN-nek, tájékoztat az Adevărul.

Arra a kérdésre, hogy miért nem nyitott aktát a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) határozatának kézhezvétele után, és miért nem kérte ki maga az iratokat, az ügyész azt válaszolta, hogy bármelyik aktát vagy rendőrségi jelentés alapján, vagy hivatalból történő előterjesztés alapján nyitják meg, amennyiben lehetséges bűncselekményekről van információ. A továbbiakban kifejtette, hogy mivel az ügyészségen akkoriban nem voltak jelzések, megvárta, hogy a felhatalmazott szerv elküldje az információkat.

Röviddel azután, hogy az Alkotmánybíróság bejelentette az elnökválasztás törlését, a szervezettbűnözés- és terrorellenes ügyészség (DIICOT) sajtóközleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy a CSAT ülésén megvitatott titkosszolgálati dokumentumokban szereplő leleplezések nyomán büntetőeljárás indult.

A 2024. november 28-i CSAT-ülésen bemutatott, a romániai elnökválasztási folyamat lebonyolításáról szóló (feloldott titkosítású) dokumentumokból származó információk elemzését követően a DIICOT ügyészeit értesítették a következőkről:

  • számítógépes eszközökkel vagy szoftverekkel való illegális műveletek,
  • az információs rendszerek működésének megzavarására irányuló bűncselekmény kísérlete,
  • az információs rendszerhez való illegális hozzáférés bűncselekményének kísérletének elkövetéséről.

A nyomozás tárgyalásos eljárásban folyik, és a büntetőeljárás ezen szakasza nem jár azzal, hogy egy vagy több személy ellen vádat emelnek, hanem a bizonyítékok összegyűjtéséhez szükséges eljárási keretet teremti meg a tények helyes és teljes körű megállapításához, hogy az ügyben jogszerű és megalapozott megoldás születhessen – közölte a DIICOT.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Így élünk mi: virtuális gyalázkodásaink, a véleménydemokrácia és a populizmus

Fall Sándor

Kommentelünk, tehát szarban vagyunk. Elmagyarázom, miért.

Emlékek az aranykorszakból aranyáron: hogyan lett kétszáz lej egy kiló fosókaszilva?

Sánta Miriám

Ro-Mánia a köbön! Ha valakinek van felesleges pénze, így dobhatja ki, avagy hogy nyert új értelmet a hazai szakkifejezés, miszerint viața bate filmul (az élet még a filmet is lekörözi).

// HIRDETÉS
Nagyítás

A „gondolkodó” mesterséges intelligencia és a lusta matematikusok

Sánta Miriám

Dr. Farkas Csaba matematikus korunk legizgalmasabb kérdéseinek egyikét járta körül a Sapientia EMTE-n tartott plenáris előadásán.

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély

Szántai János

Revelatív felfedezésről nem számolhatok be, ami a Szilágy megyei, korrektül rekonstruált-feltárt-óvott római municipiumot illeti. Viszont segített abban, hogy elengedjem a kommunista diktatúra által belém vert reflexeket.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Most már ne csodálkozzunk, ha valaki baltát ragad, mert jön a medve
Főtér

Most már ne csodálkozzunk, ha valaki baltát ragad, mert jön a medve

Ilyen országot, mint a mioritikus haza, nem látott vén Európa. Ja, de.

Politikai háború: Sulyok Tamás szembemegy Magyar Péter ultimátumával
Krónika

Politikai háború: Sulyok Tamás szembemegy Magyar Péter ultimátumával

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet – jelentette ki Sulyok Tamás államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.

A hírhedt Tate-testvérek megvennék a kolozsvári Continental-szállót – a városháza szerint ez nem ilyen egyszerű
Főtér

A hírhedt Tate-testvérek megvennék a kolozsvári Continental-szállót – a városháza szerint ez nem ilyen egyszerű

További hírek csütörtökön: elárasztják a 112-t a medveriasztások, Székelyföldön mindennaposak a jelzések. Az EU-ban pedig Romániában él a legtöbb nem dolgozó, nem is tanuló fiatal.

Csődbe ment egy textilipari cég, hetvenen veszítik el állásukat Székelykeresztúron
Székelyhon

Csődbe ment egy textilipari cég, hetvenen veszítik el állásukat Székelykeresztúron

Az utóbbi évek sokadik tömeges textilipari leépítésére kerül sor egy hónapon belül Hargita megyében. Egy csődeljárás alatt álló székelykeresztúri vállalat teljes személyzetét elbocsátják.

Kölcsönadna az államnak? Mutatjuk, hol dolgozik jobban a megtakarított pénz
Krónika

Kölcsönadna az államnak? Mutatjuk, hol dolgozik jobban a megtakarított pénz

Aki ma megtakarított pénzzel rendelkezik, könnyen szembesül a kérdéssel: bankban tartsa, állampapírba tegye, euróban őrizze, vagy hosszabb távú befektetésben gondolkodjon.

Mentős információ: kómában van a Csíkszeredában elgázolt idős gyalogos
Székelyhon

Mentős információ: kómában van a Csíkszeredában elgázolt idős gyalogos

Idős nőt ütött el egy autó Csíkszeredában a Tudor-lakótelepen kedden reggel. Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Így élünk mi: virtuális gyalázkodásaink, a véleménydemokrácia és a populizmus

Fall Sándor

Kommentelünk, tehát szarban vagyunk. Elmagyarázom, miért.

Emlékek az aranykorszakból aranyáron: hogyan lett kétszáz lej egy kiló fosókaszilva?

Sánta Miriám

Ro-Mánia a köbön! Ha valakinek van felesleges pénze, így dobhatja ki, avagy hogy nyert új értelmet a hazai szakkifejezés, miszerint viața bate filmul (az élet még a filmet is lekörözi).

// HIRDETÉS
Nagyítás

A „gondolkodó” mesterséges intelligencia és a lusta matematikusok

Sánta Miriám

Dr. Farkas Csaba matematikus korunk legizgalmasabb kérdéseinek egyikét járta körül a Sapientia EMTE-n tartott plenáris előadásán.

Mit adtak nekünk a rómaiak, avagy a porolissumi rejtély

Szántai János

Revelatív felfedezésről nem számolhatok be, ami a Szilágy megyei, korrektül rekonstruált-feltárt-óvott római municipiumot illeti. Viszont segített abban, hogy elengedjem a kommunista diktatúra által belém vert reflexeket.

// HIRDETÉS