// 2026. augusztus 1., szombat // Boglárka
La revedere

Marcel Ciolacuval együtt távozhat a PSD teljes vezérkara – hírek hétfőn

// HIRDETÉS

Az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség is Nicușor Dan támogatására szólít fel.

Senkit nem érhetett meglepetésként, hogy földomlásszerű politikai változások követik az Európa-párti koalíció jelöltjének kudarcos választási szereplését. A Crin Antonescu mögött álló hárompárti koalíció recseg-ropog, a két nagy párt, a PSD és a PNL is válságtanácskozást tart.

Kiszivárgott információk szerint Marcel Ciolacu bejelentette a koalíciós pártok vezetőinek, hogy lemond a miniszterelnöki tisztségről. Időközben a miniszterelnök megerősítette, hogy javasolni fogja kollégáinak, hogy a PSD lépjen ki a kormánykoalícióból, és ha ezt elfogadják, lemond a miniszterelnöki tisztségéről.

// HIRDETÉS

A PNL 17 órára hívta össze az országos politbürót, amelyet megelőzően több vezető liberális politikus is úgy nyilatkozott, itt az ideje, hogy a PNL kilépjen a kormányból, és egyértelműen elhatárolódjon a PSD-től.

További értesülések szerint a PSD teljes vezetése is feláll, és a három párt már az ideiglenes kormányfő személyéről egyeztet. Javaslatként felmerült Daniel David oktatási miniszter neve, mint ahogy szóba került Marian Neacșu miniszterelnök-helyettes, Marcel Ciolacu bizalmi emberének a neve és Cătălin Predoiu, miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter neve is

Kelemen Hunor szerint az első forduló eredménye nem az erdélyi magyarokon múlott

Az erdélyi magyaroknak félre kell tenniük minden ellenérvet, fenntartást, és az elnökválasztás második fordulójában a független Nicușor Dant kell támogatniuk, a magyarellenes jelölt ellen kell szavazniuk, mert ez a közösség érdeke – mondta videóüzenetében Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke úgy fogalmazott:

„Én Nicusor Dant fogom támogatni, és arra kérlek benneteket, arra kérek mindenkit, aki bízik bennem, aki nem akarja, hogy Simion legyen Románia következő elnöke és az AUR kormányozzon, hogy tegyünk félre minden érvet, ellenérvet, tegyünk félre minden fenntartást, és támogassuk a második fordulóban Nicusor Dant. Ez a mi érdekünk.”

Kelemen Hunor megköszönte az erdélyi magyarok választási részvételét, hangsúlyozva, hogy 70 százalékuk – és egyes településeken ennél is többen – a szövetség által is támogatott közös jelöltre adta a voksát.

„Ezt mutatja az ország térképe is. Mi megnyertünk öt megyét: Kovásznát, Hargitát, Marost, Szatmárt is Bihart. Mi magyarok becsülettel helytálltunk”

– értékelt a szövetségi, aki szerint az erdélyi magyarok megértették a veszélyt, mivel tudják, hogy mi forog kockán egy magyarellenes elnökkel és egy olyan kormánnyal, amelyben magyarellenesek vannak.

Kelemen szerint

„ki kell mondanunk ismét világosan és egyértelműen: ha Simion lesz az elnök – mert ez a nagy veszély –, és az AUR kormányra kerül, iskoláink, jogaink, nyelvhasználatunk veszélybe kerül.”

Hozzátette: az első forduló eredménye nem az erdélyi magyarokon múlott, és a második fordulóé sem múlhat rajtuk. Ezért az egyedüli helyes és felelős döntés, ha az erdélyi magyarok az elnökválasztás második fordulójában a magyarellenes elnökjelölt ellen szavaznak.

"Ezt diktálja a józan ész, ezt diktálja a magyar érdek, és ezt diktálja a becsület"

– hangsúlyozta a szövetségi elnök.

EMSZ: elég volt a múlt embereiből

A megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből, változásra van szükség! – írta közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség Országos Elnöksége.

A Nicușor Dant támogató EMSZ szerint a PSD–PNL–RMDSZ által alkotott kormánykoalíció történelmi vereséget szenvedett, és a polgárok 80 százaléka véli úgy, hogy véget kell vetni annak a három és fél évtizedes rendszernek, amely a politikai kiváltságokra, a korrupcióra és az alkalmatlanságra épül.

A párt szerint miközben a román választók több mint négyötöde ellenzéki jelöltre szavazott, addig a magyar közösség távolmaradásával tiltakozott.

„Fontos kiemelni, hogy a mindent túlharsogó, elképesztő mennyiségű közpénzből finanszírozott kampány ellenére is mintegy egyharmada a magyar szavazóknak nem támogatta a kormánypártok jelöltjét. Figyelemre méltó, hogy az országosan második helyen végzett Nicușor Dan független jelölt a rá irányuló lejárató kampányok, valamint az alkalmatlanságát és esélytelenségét hirdető üzenetek ellenére is több tízezres magyar támogatással rendelkezik, és közösségünkben népszerűbb, mint a szélsőséges George Simion”

– olvasható a közleményben.

Az EMSZ ugyanakkor figyelmeztető jelnek tekinti, hogy a magyar szavazók közel 10 százaléka Simionra adta voksát, egy olyan politikusra, aki nyíltan magyar- és rendszerellenes.

A párt továbbra is úgy véli, hogy Nicușor Dan az egyetlen nyugati, demokratikus elköteleződésű, a helyi közösségeket és az önkormányzatiságot tisztelő jelölt.

„Az elnökválasztás második fordulójában arról döntünk, hogy egy olyan jövő mellett tesszük le a voksunkat, amely munkára, teljesítményre és közigazgatási tapasztalatra épül, vagy engedjük az üres, teljesíthetetlen ígéreteknek, a politikai hőzöngésnek, valamint a szélsőséges nacionalizmusnak az elharapózását. Arra kérjük közösségünk tagjait, hogy az előttünk álló két hétben mindent tegyünk meg Nicușor Dan győzelme érdekében!”
// HIRDETÉS
Különvélemény

Piskolti Ödön, avagy egy városnap története

Sólyom István

A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezúttal tényleg utolérte a végzete Romániai Pál Fülöp herceget?

Sólyom István

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Általános sztrájk kezdődik kedden a kórházakban – hírek hétfőn
Főtér

Általános sztrájk kezdődik kedden a kórházakban – hírek hétfőn

Közben Kazahsztán újraindította a kőolaj szállítását azon a terminálon, ahonnan Románia olajszükségletének nagyobbik részét kapja. És Románia kiutasított egy orosz diplomatát az utóbbi napok drónincidensei miatt.

Hívek nélküli hátszegi műemlék templomot „fogadtak örökbe” a feketegyarmati reformátusok
Krónika

Hívek nélküli hátszegi műemlék templomot „fogadtak örökbe” a feketegyarmati reformátusok

Hat éve az utolsó hívek is itt hagyták a földi létet a Hunyad megyei Nagypestényben, azóta nincs, aki gondját viselje a hátszegi település műemlék templomának. Július folyamán az Arad megyei Feketegyarmat református Férfiköre „fogta meg a munka végét”.

Nem fogja elhinni, kit jelölt az AUR Temesvár díszpolgárának!
Főtér

Nem fogja elhinni, kit jelölt az AUR Temesvár díszpolgárának!

Továbbá: megfeneklett egy svájci kirándulóhajó a Dunán, mert elillant alóla a víz. És egy bírónő jogtalanul próbált elcsípni egy legfelsőbb bírósági posztot, aztán mikor rajtakapták, elpárolgott.

Egy ember meghalt a homoródfürdői balesetben, egy sérültet helikopterrel vittek kórházba
Székelyhon

Egy ember meghalt a homoródfürdői balesetben, egy sérültet helikopterrel vittek kórházba

Súlyos közlekedési baleset történt szerdán reggel a 13A jelzésű országúton, Homoródfürdőn, ahol egy farakományt szállító teherautó és egy kisteherautó ütközött össze. Az érintett szakaszon teljes útzárat vezettek be.

Megszűnik a magyar szórvány egyik nagy múltú lapja a tulajdonos bejelentése szerint
Krónika

Megszűnik a magyar szórvány egyik nagy múltú lapja a tulajdonos bejelentése szerint

Januártól megszűnik az aradi székhelyű Nyugati Jelen című regionális hetilap Böszörményi Zoltán, az újság tulajdonosa szerint. A kiadó a múlt héten pénteken Tusványoson jelentette be, hogy nem tudja tovább fenntartani az öt megyében terjesztett lapot.

Kiskorú lányt zaklatott egy buszsofőr Csíkszeredában
Székelyhon

Kiskorú lányt zaklatott egy buszsofőr Csíkszeredában

Kiskorú lányt akart rávenni nemi aktusra a csíkszeredai helyi tömegközlekedési vállalat egyik sofőrje, akinek időközben már megszüntették a munkaviszonyát. Az eset a buszpályaudvaron történt, a rendőrség büntetőeljárást indított.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Piskolti Ödön, avagy egy városnap története

Sólyom István

A hajdani Borsos utcából lett Thököly utca legújabb nevét – strada Traian – látva elmosolyodott. Valami azt súgta, lesz itt még látnivaló.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ezúttal tényleg utolérte a végzete Romániai Pál Fülöp herceget?

Sólyom István

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kirúgjuk egymást verőfényes csütörtöki napokon

Szántai János

Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

// HIRDETÉS