// 2026. június 6., szombat // Norbert, Cintia
Közbenjárás

Huszonöt év után eldőlt, hová tartozik a Szfinx és Babele – hírmix

// HIRDETÉS

Korrupciógyanúval vettek őrizetbe két ügyészt. Tizenhét millió lejes uniós forrásból készül Románia első természet-helyreállítási terve.

Itt a Szfinx, hol a Szfinx?

A Bucsecs-hegység mindenki által ismert ikonikus sziklaalakzatai, a Babele és a Szfinx hivatalosan is Dâmbovița megyéhez tartoznak – mondta ki a végső szót a bíróság egy 25 éven át húzódó jogi vita végén.

A jogerős döntés értelmében a két természeti képződmény és a hozzájuk tartozó terület Dâmbovița megye közigazgatási határán belül, Moroeni községhez tartozik. Corneliu Ștefan, a Dâmbovița Megyei Tanács elnöke a pénteki ítélethirdetése után úgy fogalmazott: végre igazságot szolgáltattak, és a jelképek ott maradnak, ahol a helyük van, a megye területén. A megyeelnök úgy vélte, az ítélet túlmutat a jogi kereteken, hiszen történelmi igazságtétel született, valamint a Babele és a Szfinx természetes hovatartozását igazolja.

// HIRDETÉS

A döntés végérvényesen lezárja a rendkívül hosszú pereskedést, és megerősíti, hogy a négy hektáros terület, valamint a Babele és a Szfinx Dâmbovița megye identitásának részét képezik. A bíróság ugyanakkor jogerősen elutasította a Prahova megyei Bușteni városának minden erre vonatkozó követelését.

A két megye közötti jogi huzavona 1999-ben kezdődött, amikor Bușteni megpróbálta sajátjaként telekkönyveztetni a sziklaalakzatokat, amit Dâmbovița megye megtámadott. A megyei tanács 2001-ben indította el az első pert Prahova megye ellen, majd 2015-ben újabb eljárás indult a Moroeni és Bușteni közötti határvonal pontos kijelölése érdekében.

Az első ítéletre 2021-ig kellett várni, amikor a Vâlcea megyei törvényszék Moroeni javára döntött, amit 2022-ben a pitești táblabíróság is helybenhagyott. Tavaly a Dâmbovița megyei törvényszék ismételten elutasította Bușteni keresetét, amely a határkijelölés megsemmisítésére és a tulajdonjog elismerésére irányult. A végső fordulatot pedig a már említett ploiești táblabírósági határozat hozta el, amely jogerősen elutasította a fellebbezést és fenntartotta a korábbi ítéletet.

Korrupciógyanúval vettek őrizetbe két ügyészt

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték a konstancai területi ügyészség két ügyészét, akiket befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítanak. A legfőbb ügyészség pénteken közölte, hogy csütörtökön rendelték el a büntetőeljárás megindítását és Gigi Valentin Ștefan és Teodor Niță 24 órás őrizetbe vételét. Előbbit folytatólagosan elkövetett befolyással való üzérkedéssel, utóbbit hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítják.

A nyomozók szerint Gigi Valentin Ștefan 2026. április 8-án mintegy 60 ezer eurót vett át egy személytől az irodájában. Az ügyész pénzért cserébe megígérte: befolyásával élve ráveszi egy alárendelt intézményben dolgozó munkatársát, hogy egy büntetőügyben kedvező döntést hozzon.

A legfőbb ügyészség szerint a gyanúsított a pénz átvétele után azt is állította, hogy bírókra is van befolyása, és el tudja azt is intézni, hogy két polgári perben kedvező ítélet szülessen. 2025 decembere és 2026 májusa között az ügyész több alkalommal összesen mintegy 110 ezer eurót és különféle javakat fogadott el olyan személyektől, akik büntetőeljárásokban vagy közigazgatási perekben kérték a közbenjárását.

A pénzért és javakért cserébe a befolyását használta fel vagy ennek felhasználását ígérte ügyészeknél, rendőröknél, közintézmények alkalmazottainál és más döntéshozóknál azért, hogy eljárásokat gyorsítsanak fel, kedvező döntéseket hozzanak, beavatkozzanak büntetőügyekbe, elősegítsék a vezetői engedély visszaszerzését, szakmai áthelyezéseket, engedélyek és iratok kiadását, illetve egyes beruházások támogatását.

A legfőbb ügyészség szerint Teodor Niță január 15-én, két tanú jelenlétében próbált nyomást gyakorolni a konstancai katasztrófavédelem egyik tisztjére. Azt akarta elérni, hogy a hatóság ne szabjon ki szankciókat egy hozzá közel álló személy cége ellen.

Tizenhét millió lejes uniós forrásból készül Románia első természet-helyreállítási terve

Románia történetében először dolgoznak ki átfogó országos tervet a természet helyreállítására, amelynek célja a gazdasági, mezőgazdasági, vízügyi és éghajlati ökoszisztémák állapotának javítása, végső soron pedig az emberi egészség védelme. A környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztérium pénteken közölte, hogy országos természet-helyreállítási terv (PNR) megvalósítását 17 000 000 lej értékű európai uniós támogatásból finanszírozzák a 2021–2027-es technikai segítségnyújtási program részeként.

A program végrehajtására 24 hónap áll rendelkezésre, és az egyik célkitűzése, hogy tudományos bizonyítékokra alapozva segítse a természet helyreállításáról szóló 2024/1991-es uniós rendelet, valamint a 2025/912-es végrehajtási rendelet gyakorlati alkalmazását.

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy Romániában most először dolgoznak olyan stratégián, amely közvetlenül összekapcsolja az ökoszisztémák egészségét a gazdasággal, a mezőgazdasággal, a vízkészletekkel, az éghajlattal és az emberek egészségével. Európai kontextusban ez az ökoszisztémák romlásának megállítására és az érintett területek helyreállítására elfogadott, a természet helyreállításáról szóló uniós rendelet alkalmazásából fakad.

A projekt kiemelt céljai közé tartozik a nemzeti helyreállítási terv kidolgozása, mint stratégiai közpolitikai eszköz az európai természet-helyreállítási rendelet végrehajtásához, a szaktárca és az érintett intézmények adminisztratív és intézményi kapacitásának megerősítése a PNR hosszú távú végrehajtása érdekében, valamint a nyilvánosság részvételének és a releváns szereplők bevonásának biztosítása a program kidolgozási és végrehajtási folyamatának minden szakaszában.

A szakemberek a helyreállítási intézkedések és a monitoringrendszer pontos meghatározásával honosítanák meg a természetalapú megoldások koncepcióját hazai környezetben, ugyanis Romániának égető szüksége van van egy ilyen természet-helyreállítási tervre, mivel ez védi azokat az erőforrásokat, amelyekre az ország támaszkodik, csökkenti az éghajlatváltozás hatásait, és gazdasági hatással is jár.

A beporzók, az élő talajok és a rendelkezésre álló víz elengedhetetlenek az élelmiszer-ellátáshoz. A biológiai sokféleség csökkenése közvetlenül érinti a mezőgazdaságot. A gazdasági hatások között szerepelnek a kevesebb árvízkár, az alacsonyabb vízkezelési költségek, a természeti turizmus, az ökológiai helyreállítás terén létrejövő munkahelyek, valamint a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás stabilitása. Ez a terv alapvető hozzájárulást jelent egy egészséges gazdaság fenntartásához az elkövetkező 50 évben, és az első ilyen jellegű Romániában – olvasható a minisztérium közleményében.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Távirányítós pumpával lopta a kamionból a gázolajat egy román és egy moldovai sofőr Franciaországban – hírmix
Főtér

Távirányítós pumpával lopta a kamionból a gázolajat egy román és egy moldovai sofőr Franciaországban – hírmix

Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak
Krónika

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…
Főtér

A fegyveres erők főparancsnoka és a védelmi miniszter mást mond oroszdrón-ügyben…

… a konstancai orosz főkonzul elhordta az irháját, de az orosz zászlót ott hagyta emlékül az épület tetején… és egy PSD-s polgi nagylelkűen kölcsönadja saját úszómedencéjét a helybeli gyerekeknek.

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok
Székelyhon

Idétlenkedő csíkszeredai tanácsosok

Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Krónika

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval
Székelyhon

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőnél – videóval

Felrobbant egy tengeri drón pénteken a konstancai kikötőben; a robbanás hangja a környező lakónegyedekben is hallható volt.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS