// 2025. augusztus 12., kedd // Klára
a kezdet kezdete

Ha a fene fenét is eszik, lesz metró Kolozsváron – hírek hétfőn

// HIRDETÉS

Közben egyáltalán nem biztos, hogy szeptember 8-án elkezdődik az iskola. A PSD pedig nem lép ki a kormányból, meg lehet nyugodni.

Pedagógusok: nem lesz tanévnyitó szeptember 8-án

Azzal fenyegetőznek az oktatásügyi szakszervezetek, hogy nem lesz iskolakezdés szeptember 8-án, az addigra általánossá váló tiltakozások miatt, ha a kormány ragaszkodik a megszorításokhoz.

Ilie Bolojan kormányfő és Daniel David oktatásügyi miniszter hétfőn találkozott az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezetek képviselőivel, hogy a kormány által tervezett, az oktatásügyet érintő gazdasági-pénzügyi megszorításokról egyeztessenek.

// HIRDETÉS

A kormány tervei között szerepel a tanárok heti kötelező óraszámának 18-ról 20-ra emelése, az osztálylétszámok növelése, az órabérek módosítása és az oktatási rendszer finanszírozásával kapcsolatos egyéb kérdések is.

Az óraszámemelés nem teremt rendkívüli helyzetet, heti 20 órával Románia az európai átlag szintjén lesz – mondta a találkozó után Bolojan. „Többet kell majd dolgozni ugyanannyi pénzért. Ez az igazság” – ismerte el a miniszterelnök. Viszont a kormány nyitott arra, hogy egyszerűsítsék az oktatási rendszert, hogy a pedagógusok a tényleges oktatásra összpontosíthassanak.

A szakszervezeteknek azonban nem tetszenek a szigorítások. Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke azt mondja: a tiltakozások folytatódnak, az iskolakezdés tervezett időpontja után pedig fokozódni fognak, ha a kormány ragaszkodik a megszorításokhoz.

A tanügyi szakszervezetek a tanévkezdés napjára, szeptember 8-ára szerveznek nagyszabású tüntetést Bukarestben, amelyen több mint 30 ezer pedagógus vesz majd részt.

„Ha a kormány nem akarja meghallani ezeket az üzeneteket, kötelességünk folytatni a tiltakozást. Szeptember 8-án nem fog elkezdődni az iskola. Az oktatást nem lehet könyvelői hozzáállással kezelni”

– hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.

A pedagógusok egyébként már kilencedik napja tüntetnek az oktatásügyi minisztérium bukaresti székhelye előtt.

Kolozsvári metróépítés: elkezdődött az elkezdés kezdete

Kezdődik a „belépés a földalatti fázisba” – jelentette be hétfőn sajtótájékoztatón Emil Boc kolozsvári polgármester a nagyszabású metróépítési tervezet kapcsán.

Ez azt jelenti, hogy Kolozsvár nyugati szélén, Szászfenes község területén elkezdtek ásni egy aknát, amelyen keresztül leengedik az alagútfúró berendezéseket (a „vakondokokat”) a föld alá, 24 méteres mélységbe.

„Ez egy igen fontos pillanat, mivel ma kimondhatjuk, hogy a kolozsvári metróépítés belépett a földalatti fázisba. A csapatok készen állnak, a munkálatok a terv szerint elkezdődtek. Az akna kiásása után a két vakondot leengedik a mélybe, ahol elkezdik a két alagút fúrását”

– mondta Emil Boc.

A polgármester optimizmusához képest visszafogottabban nyilatkozott a metróprojektet kivitelező francia Alstom Transport cég képviselője. Șerban Iorga szerint még korai lenne megmondani, mikor készül el a műszaki akna, és hogy a vakondokok mikor kezdik el a két metróalagút fúrását.

„Most még csak az aknát ássuk. Nehéz megbecsülni, mikor készül el és mikor engedhetjük le a föld alá a vakondokokat. Csap szeptember végén lesz tisztább a kép, akkor tudjuk majd megmondani, mikor kezdődik el a tulajdonképpeni alagútfúrás”

– mondta a kivitelező cég képviselője, aki szerint csak a vakondok föld alatti összeszerelése egy hónapot vesz majd igénybe.

Az Alstom Transport a török Gulermak társasággal közösen építi a kolozsvári metrót. A 2 milliárd eurós projekt szerződését még 2023-ban írták alá a cégek a kolozsvári vezetéssel. A tervek szerint a 21 km hosszú, 19 megállós első metróvonal 2031-re készülne el.

A kolozsvári metró Emil Boc polgármester egyik legfőbb terve. Bár a metróépítési elképzeléseket rengeteg szakértői és civil bírálat érte, a polgármester ragaszkodik hozzájuk. A Kolozsvárt kelet-nyugati irányban átszelő metró projektjének megvalósításához az előre jelzett műszaki nehézségeken kívül finanszírozási problémákat is le kell küzdeni, az európai uniós pénzeket ugyanis 2026 végéig fel kellene használni, amire meglehetősen kevés az esély. Emil Boc szerint a metróépítés finanszírozása 2031-ig biztosított.

Meg lehet nyugodni: nem lép ki a kormányból a PSD, de vannak feltételei

Két feltétellel marad kormányon a PSD. Az egyik az, hogy a kabinet minél hamarabb, parlamenti felelősségvállalással fogadtasson el egy csomagot, amely eltörölne egy sor kiváltságot, köztük a különleges nyugdíjakat is. A másik feltételük pedig az, hogy a kormánykoalícióban szenteljenek egy külön egyeztetési napot egy költségvetési kiegészítés megvitatásának, amely lehetővé tenné az Anghel Saligny fejlesztési program beruházásainak folytatását.

Erről Sorin Grindeanu, a PSD ügyvivő elnöke beszélt, miután véget ért a pártvezetőség hétfői tanácskozása, amelyet azért hívtak össze, hogy megvitassák a szociáldemokraták kormányon maradásának indokoltságát és esélyeit.

Amíg ez a két feltétel nem szerepel a kormány napirendjén, addig a PSD nem vesz részt a koalíció ülésein – szögezte le Grindeanu.

A PSD ideiglenes elnöke a múlt héten jelentette be, hogy összehívja a párt vezetésének ülését, miután a koalíció egyik tagja, az USR közölte: nem vesznek részt Ion Iliescu volt államelnök temetésén. Az USR állásfoglalása után a PSD úgy döntött: nem vesznek részt a soron következő, augusztus 13-ra tervezett koalíciós találkozón.

Politikai források szerint azonban a szociáldemokratáknak nem az USR Iliescuhoz viszonyulása, hanem prefektusi és alprefektusi tisztségek, valamint hatvan kormányügynökség vezetésének koalíciós elosztása nem tetszett, a PSD-nek ugyanis le kellett volna mondania hat prefektusi és alprefektusi tisztségről az USR javára.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Értelmiség: hülye nép! Kormány: adjunk kevesebb kultúrát!

Szántai János

Bezzegrománia bajban van. A lufi kipukkant, ráadásul az ország szinte beleesett a választási nackógödörbe. Az elit szerint a nép a hibás. És akkor most a kormány belerúg a kultúrába. Ki érti ezt?

A nagyvárosi polgár és az időjárás

Sánta Miriám

Merre tart a vihar? Hol volt szivárvány? Hol kattog a kanálistető? Honnan árad a bűz?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Így éltem meg, hogy két büntető sem volt elég a Paksnak, hogy gólt szerezzen a Fellegváron

Sólyom István

Nem vagyok szomorú, hogy a CFR ment tovább, nem lettem volna csalódott, ha a Paks jut a következő körbe.

A Maros megnyomorítása – a kavicsbányák és az emlékeikből élő horgászok

Fall Sándor

Mi köze a japán hegyi pataknak a Maroshoz? És hova lettek az algát legelésző paduccsordák a kotrógépek nyomában?

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ion Iliescu, az igazi rendszerváltás sírásója
Főtér

Ion Iliescu, az igazi rendszerváltás sírásója

„Megtörte egy egész generáció lendületét, rezignáltságba, cinizmusba, keserűségbe taszítva azokat, akik rájöttek, hogy a rendszerváltásnak nevezett 1989-es mozzanat elszalasztott esély, hamvába holt lehetőség.”

Meredeken emelkedni fog az ingatlanadó 2026-tól
Krónika

Meredeken emelkedni fog az ingatlanadó 2026-tól

Akár 70 százalékkal is emelkedhet az ingatlanadó a jövő évben bizonyos településeken Ilie Bolojan kormányfő bejelentése szerint. A miniszterelnök közölte, ezekre a korrekciókra a Romániát sújtó költségvetési deficit miatt van szükség.

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden
Főtér

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden

Az egészségügyi miniszter elsiette a kórházi étel bírálatát. Egy „ezermester” összetévesztette a gázcsövet a vízvezetékkel. Egy PSD-képviselő pedig a kolozsvári és a vásárhelyi tejgyárak magyar felvásárlásának veszélyeire figyelmeztet.

Tragédia majdnem pontban éjfélkor: 19 éves fiatal vesztette életét a balesetben
Székelyhon

Tragédia majdnem pontban éjfélkor: 19 éves fiatal vesztette életét a balesetben

Éjfél előtt mindössze öt perccel riasztották a rendőri és mentőegységeket, hogy baleset történ Tulcea megyében. Húszéves sofőr vezette az autót, 19 éves utasa meghalt.

Sok a felsővégtagi viperamarás a Retyezátban – Hegyimentők szerint ne próbáljuk lefotózni a kígyókat
Krónika

Sok a felsővégtagi viperamarás a Retyezátban – Hegyimentők szerint ne próbáljuk lefotózni a kígyókat

Meglepő megfigyelést tettek a Hunyad Megyei Hegyimentő-szolgálat munkatársai: az utóbbi években a Retyezát-hegységben történt viperamarások mindegyike a turisták felső végtagját érintette, nem pedig a lábakat, ahogy az logikusnak tűnne.

Kisrepülő zuhant egy gyár udvarára, két ember életét vesztette
Székelyhon

Kisrepülő zuhant egy gyár udvarára, két ember életét vesztette

Egy kisrepülő zuhant szombaton egy aradi gyárudvarra, a fedélzetén tartózkodó két személy életet vesztette – közölte az Arad megyei mentőszolgálat, amelynek a munkatársai elsőként érkeztek a baleset helyszínére.

// még több főtér.ro
Nagyot nő az infláció augusztusban – pénteki hírek
2025. augusztus 08., péntek

Nagyot nő az infláció augusztusban – pénteki hírek

Továbbá: újraindulnak a kommunizmus alatt elkobzott ingatlanok tulajdonosainak kártérítési eljárásai, valamint új szabályok fogják lehetővé tenni az átláthatóságot és a felelősségvállalást az állami kórházakban.

Nagyot nő az infláció augusztusban – pénteki hírek
2025. augusztus 08., péntek

Nagyot nő az infláció augusztusban – pénteki hírek

Továbbá: újraindulnak a kommunizmus alatt elkobzott ingatlanok tulajdonosainak kártérítési eljárásai, valamint új szabályok fogják lehetővé tenni az átláthatóságot és a felelősségvállalást az állami kórházakban.

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden
2025. augusztus 05., kedd

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden

Az egészségügyi miniszter elsiette a kórházi étel bírálatát. Egy „ezermester” összetévesztette a gázcsövet a vízvezetékkel. Egy PSD-képviselő pedig a kolozsvári és a vásárhelyi tejgyárak magyar felvásárlásának veszélyeire figyelmeztet.

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden
2025. augusztus 05., kedd

Meghalt Ion Iliescu – hírek kedden

Az egészségügyi miniszter elsiette a kórházi étel bírálatát. Egy „ezermester” összetévesztette a gázcsövet a vízvezetékkel. Egy PSD-képviselő pedig a kolozsvári és a vásárhelyi tejgyárak magyar felvásárlásának veszélyeire figyelmeztet.

Különvélemény

Értelmiség: hülye nép! Kormány: adjunk kevesebb kultúrát!

Szántai János

Bezzegrománia bajban van. A lufi kipukkant, ráadásul az ország szinte beleesett a választási nackógödörbe. Az elit szerint a nép a hibás. És akkor most a kormány belerúg a kultúrába. Ki érti ezt?

A nagyvárosi polgár és az időjárás

Sánta Miriám

Merre tart a vihar? Hol volt szivárvány? Hol kattog a kanálistető? Honnan árad a bűz?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Így éltem meg, hogy két büntető sem volt elég a Paksnak, hogy gólt szerezzen a Fellegváron

Sólyom István

Nem vagyok szomorú, hogy a CFR ment tovább, nem lettem volna csalódott, ha a Paks jut a következő körbe.

A Maros megnyomorítása – a kavicsbányák és az emlékeikből élő horgászok

Fall Sándor

Mi köze a japán hegyi pataknak a Maroshoz? És hova lettek az algát legelésző paduccsordák a kotrógépek nyomában?

// HIRDETÉS