// 2024. október 12., szombat // Miksa
Európa-bajnokság

Eddig tartott a walesi csoda, Portugália döntős

Ezúttal a portugálok taktikáztak jobban, Bale és társai számára azonban a négy közé jutás is hatalmas eredmény.

Cristiano Ronaldo nyerte a Real Madrid-szupersztárok „párbaját” Gareth Bale-lel szemben a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság első, Portugália és Wales között vívott elődöntőjében: a luzitánok három perc alatt eldöntve a meccset, 2-0 arányban győzték le a szigetországiakat.

A győzelem fényét növeli, hogy ezúttal – szemben az eddigi mérkőzésekkel – már a rendes játékidőben eldöntötték a mérkőzés sorsát a portugálok, akik eddig a csoportmeccseken csak döntetlenre voltak jók, az egyenes kieséses szakaszban pedig csak hosszabbítás után győztek.

A mindkét csapat részéről nagyon taktikusan játszott mérkőzést az egyik kulcsjátékosukat, Arron Ramsay-t nélkülöző walesiek kezdték aktívabban, nem húzták magukra a portugálokat, sőt igyekeztek határozottan játszva már a középpályán labdát szerezni, és ellentámadást indítani. A portugálok előre ívelt labdákkal próbálkoztak, de a walesiek keményen védekeztek – a kaputól húsz-huszonöt méterre határozottan odaléptek a labdát kapó portugálnak.

A tizedik perc környékén azért Ronaldo már a kapu előterében megpróbált ollózni egyet egy beívelés után, de a védője szorításában csak a próbálkozással maradt.

Miközben a portugálok egyre jobban nyomtak,

a walesiek Bale-t próbálták keresni a passzokkal, de a portugál védelem jól zárt.

Aztán a luzitánok egy gyors ritmusváltás után alakítottak ki szép helyzetet: Ronaldo kényszerítőzött Márióval, aki azonban ellőtte keresztbe a kapu előtt.

Az első félidő közepére egyre többet birtokolták a labdát a walesiek, és Bale, illetve Robson-Kanu főszereplésével egymás után dolgozták ki a helyzeteket a jobb oldalról indulva, de gólra nem tudták váltani őket.

A portugálok néhány gyors ellentámadással próbálkoztak, de a kapu előtt elfogyott a tudományuk – az első félidő végén ismét csak Ronaldo került helyzetbe, de a beívelt labdát messze a kapu mellé fejelte.

A második játékrész is ugyanolyan taktikázással folytatódott, mint az első, a walesiek a középpályán dajkálták a labdát, de értékelhető akcióig nem jutottak, aztán a portugálok letámadása gólt ért: szöglethez jutottak, a beívelést követően pedig

Ronaldo emelkedett a felhőkig, és hatalmas gólt fejelt Hennessey kapujába.

Ezzel Michel Platinit beérve ő is kilenc gólos az Eb-ken. A walesiek ezt követően kitámadtak, és három perc múlva ez lett a vesztük: a portugálok ismét kontráztak, és Ronaldo jobb oldalról, laposan érkező beadását

Nani hét méterről tolta be a kapuba

– bár Renato Sanches lesgyanús helyzetben volt, a játékvezető megadta a találatot.

Innentől a portugálokon volt a sor, hogy lenyeljék a labdát, és a walesieknek kellett mindent megtenniük a gólszerzésért, ezért összes cserelehetőségét kihasználva Chris Coleman újabb támadókat hozott be.

Hiába támadott azonban teljes erőbedobással Wales, igazi gólveszélyt a kontrákból Portugália tudott kialakítani, Joao Mario, Ricardo Sanches, majd Bale labdavesztése után Danilo is jó helyzetbe került, de kihagyták.

Walesi részről Bale távoli lövései jelentettek veszélyt, de Rui Patricio a helyén volt.

A szigetországiak hiába szorították be a portugálokat, teljesen tehetetlenek voltak a luzitán védelemmel szemben, így Cristiano Ronaldóék jubilálhattak a lefújáskor, és várhatják a portugál válogatott történetének második döntőjében a francia-német elődöntő győztesét.

Labdarúgó Európa-bajnokság, elődöntő
Portugália-Wales 2-0 (0-0)
Lyon, Stade de Lyon. V: Eriksson (svéd)
Gól: C. Ronaldo (50.), Nani (53.)
Sárga lap: Bruno Alves (71.), C. Ronaldo (72.), illetve Allen (8.), Chester (62.), Bale (88.)

Portugália: Rui Patrício – Cédric, Bruno Alves, Fonte, R. Guerreiro – J. Mário, Danilo, R. Sanches (André Gomes, 74.), Adrien (Moutinho, 79.) – Nani (Quaresma, 86.), C. Ronaldo.

Wales: Hennessey – Gunter, Chester, Collins (Williams, 66.), A. Williams, Taylor – King, Ledley (Vokes, 58.), Allen – Bale, Robson-Kanu (Church, 64.)
Különvélemény

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

// ez is érdekelheti
„Nem volt olyan forgatókönyv, amivel megnyerhettük volna a mohácsi csatát”
Főtér

Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.

Egyéves eltiltást ér az „utálunk, szar Románia” a magyar válogatottnak
Krónika

Kota Gabriellát egy évre eltiltotta a válogatottságtól a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), az eltiltás súlyos sportszerűtlenség következménye.

Elkaszálták Șoșoacă elnökjelöltségét, mire az összes párt a védelmébe vette a demokráciát
Főtér

Eközben Besztercén gázszivárgás miatt meghalt egy család összes tagja. Ha elfelejtette befizetni az útadót, nemsokára megszabadulhat az automatikus pénzbírságtól.

Halálos autóbaleset történt Maros megyében
Székelyhon

Árokba borult egy autó a Magyarfülpös és Faragó közötti útszakaszon, a sofőr életét vesztette.

Ismét nekifutnak az ország leghosszabb függőhídja aszfaltozásának
Krónika

Immár negyedszer aszfaltozzák újra teljes egészében a brăilai Duna-hidat. A csaknem két kilométer hosszú, Romániában a legnagyobb, Európában a harmadik leghosszabb híd felavatása óta több hibát is ki kellett javítani,

Éjjel egy nagyobb, hajnalban egy kisebb földrengés volt
Székelyhon

A Richter-skála szerinti 4-es erősségű földrengés történt szerdára virradóan, éjszaka 1 óra 48 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).