Crin Antonescu: a kormánykoalíció pártjai totojáznak, ezért „felfüggeszti” elnökjelöltségét. Koalíció: ó jaj, nem totojázunk, ő a mi jelöltünk! Georgescu továbbra is a legnépszerűbb. Halállal végződött a verekedés a nyugdíjasklubban.
Rendesen beledobta a követ az ünnepek után még alig fodrozódó politikai víztükörbe Crin Antonescu, akit a kormánykoalíciót alkotó pártok kértek fel közösen, hogy legyen az elnökjelöltjük az elhalasztott államfőválasztáson.
Antonescu a Digi24 hírtelevízióban azt mondta: „egyoldalúan felfüggeszti” a jelöltségét, mégpedig két okból:
1. úgy látja, hogy az őt felkérő négy koalíciós vezető – vagyis Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan, Kelemen Hunor és a nemzeti kisebbségeket képviselő Varujan Pambuccian – nem rendelkezett elegendő felhatalmazással, amikor aláírta a közös elnökjelölttel kapcsolatos megállapodást. Később, az Antena3 televíziónak nyilatkozva ezt pontosította: az zavarja, hogy a PSD és a PNL több képviselője nyilvánosan arról beszélt, hogy az ő elnökjelöltsége csak hipotetikus, nem született róla konkrét döntés. Ami azt a benyomást kelti, hogy a két párton belül nincs erős támogatottsága Ciolacu és Bolojan álláspontjának.
2. a koalíciós pártok máig sem tűzték ki hivatalosan az államfőválasztás időpontját és menetrendjét, amit szerinte mielőbb le kellene szögezni.
Hangsúlyozta, hogy elfogadta a jelöltséget, nem is akar lemondani róla, és hajlandó végigvinni, de csak ha a kormánykoalíció tisztázza álláspontját, minél hamarabb dönt az elnökválasztás időpontjáról és minden magyarázatot megad az elnökválasztás elhalasztásával kapcsolatban.
– üzent a koalíciónak Crin Antonescu.
Koalíciós berkekből Kelemen Hunor reagált elsőként Antonescu bejelentésére. Az RMDSZ elnöke szerint a karácsonyi és újévi ünnepi időszakban senki nem tudott konkrét tervet és stratégiát készíteni az elnökválasztással kapcsolatban. De Crin Antonescunak igaza van – mondta –, az elnökválasztás időpontját minél hamarabb ki kell tűzni.
Kelemen szerint a jövő héten erről döntés szükséges, amelyből aztán sürgősségi kormányrendelet, majd kormányhatározat lesz, a választásokat pedig húsvét előtt meg kell tartani. A koalícióban senki nem akarja halasztgatni az államfőválasztást, nem szabad, hogy ez a benyomás alakuljon ki – próbálta hűteni a kedélyeket Kelemen.
A következőkben minden koalíciós párt vezető testületének érvényesítenie kell Antonescu jelöltségét. „Az RMDSZ-ben ezzel semmi gond nincs, nemsokára megtesszük, és biztos vagyok benne, hogy a többi párt is hasonlóan jár el” – mondta Kelemen Hunor.
Szintén igazat adott Crin Antonescunak Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke. A választások időpontját mielőbb ki kell tűzni, de emellett a választási törvényt is módosítani kell, hogy független jelölt is küldhessen képviselőket a szavazókörzetekbe. A kormánynak a jövő héten döntenie kell az időpontról, de a törvénymódosításokat is el kell végezni – mondta.
Bolojan szerint a PNL szempontjából Antonescu továbbra is a koalíció elnökjelöltje, a párt vezető tanácsa pedig hét napon belül formálisan is dönteni fog erről.
Megszólalt az ügyben Elena Lasconi, a koalícióból kimaradt USR elnöke is, szerinte Crin Antonescu csak egy bábu a hatalmi játszmában, a PSD-PNL-RMDSZ decemberi tárgyalásainak tétje ugyanis csak a „kiváltságok megtartása”.
– írta Facebook-oldalán Lasconi, aki Călin Georgescu után másodikként jutott volna az elnökválasztás második fordulójába, ha közben az alkotmánybíróság nem érvényteleníti az elsőt.
Cikkünk publikálásáig Marcel Ciolacu PSD-elnök és kormányfő nem reagált Antonescu bejelentésére.
A karácsony utáni napokban jött ki egy IRES-felmérés, amely szerint ha az alkotmánybíróság nem érvényteleníti az elnökválasztás első fordulóját, akkor Călin Georgescu a szavazatok 48 százalékával nyert volna.
Most az elnökválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester állt elő egy másik közvélemény-kutatás eredményeivel, amit még a jelöltsége bejelentése előtt ő maga rendelt meg, és ami szerint a helyzet továbbra is változatlan.
Nicușor Dan vasárnap arról beszélt, hogy ez a felmérés azt mutatja: Călin Georgescu népszerűsége jelenleg 36-38 százalékos, őt követi George Simion AUR-vezér 26 százalékkal, a harmadik pedig Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke. A negyedik helyen Crin Antonescu és Nicușor Dan áll 15-25 százalék közötti népszerűséggel.
Dan azt mondja: ezt a támogatás elegendőnek tartja ahhoz, hogy elinduljon az elnökválasztáson. A pártoktól úgysem remélhet sok támogatást, de az emberek elegendő mértékben támogatják – tette hozzá.
Halállal végződött két idős férfi konfliktusa Konstanca megyében. A megdöbbentő eset vasárnap történt a tengerparti Mangalián, a városi nyugdíjasklubban – írta a Focuspress konstancai hírportál.
A portál forrásai szerint a két idős vasárnap délelőtt összeszólalkozott a klubban, a veszekedésből pedig verekedés lett. Az idősebb, 71 éves férfi ököllel úgy megütötte 64 éves klubtársát, hogy az elesett és úgy megütötte a fejét, hogy eszméletét veszítette. A konfliktus szemtanúi azonnal riasztották a mentőket, de nem tudtak segíteni a megütött férfin, csak a halál beállták tudták megállapítani.
A rendőrség közölte, hogy bejelentés alapján szálltak ki a helyszínre, az ott tapasztaltak pedig megerősítették, a mit a bejelentő elmondott. Az ügyben bűnvádi eljárás indult a rendőrség és az ügyészség részvételével.
Sokánt, ahogy az úri közönség szokta mondani. Egy meleg karmester vezényelte a 2026-os bécsi újévi hangversenyt. És persze, jött a botrány.
A krokodil képes napokig mozdulatlanul várni a zsákmányra. Jól rejtőzködik, türelmes, és ritkán hibázik.
Katari emír, afrikai államfők és a kínaiak távoli érdekeltségei – ez nem egy kémregény, hanem Horațiu Potra referencialistája. Călin Georgescu biztonsági főnöke nem ma kezdte az ipart.
Az Úr hangját (is) tolmácsolta súlyos riffekkel és dicsőséget sugárzó dallamokkal a román rockzenei szcéna hívőit és hitetleneit egyaránt megszólító doom metál formáció.
Román és magyar történészek válaszoltak a ki volt előbb Erdélyben égető kérdésére az MCC kolozsvári képzési központjában tartott kerekasztal-beszélgetésen.
Románia az Egyesült Államok fontos partnere, de vannak olyan elvek, amelyektől nem tekinthetünk el, nevezetesen, hogy egy ország területe csak az adott nép akaratával kerülhet át egy másikhoz” – jelentette ki Oana Ţoiu román külügyminiszter.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.
Vizsgálatra érkezett a csíkszeredai kórházba az a hölgy, aki kedd reggel rosszul lett az intézmény parkolójának bejáratánál, majd a helyszínen életét vesztette. Az eset során az autója irányíthatatlanná vált, több jármű is megrongálódott.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jókora előnnyel áll az élen a pártok versenyében – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Már erős szagot árasztott egy 47 éves férfi bomlásnak indult holtteste egy csíkszeredai lakásban, amikor megtalálta a rendőrség hétfőn. A holttestet boncolás céljából elszállították, és vizsgálják a halál körülményeit.
Macskaházakat vert szét egy dühöngő férfi Bukarestben. TikTok-élőzés közben vertek meg egy fiatalt egy radóci étteremben.
Macskaházakat vert szét egy dühöngő férfi Bukarestben. TikTok-élőzés közben vertek meg egy fiatalt egy radóci étteremben.
További híreink: baltával ölte meg társát két kamasz Temes megyében, a román külügyminiszter pedig beszólt Trumpnak.
További híreink: baltával ölte meg társát két kamasz Temes megyében, a román külügyminiszter pedig beszólt Trumpnak.
Romániai gazdák is tüntettek Strasbourgban a Mercosur-megállapodás ellen. Továbbá: aggasztóan kevesen bíznak a romániai igazságszolgáltatásban egy új INSCOP-felmérés szerint.
Romániai gazdák is tüntettek Strasbourgban a Mercosur-megállapodás ellen. Továbbá: aggasztóan kevesen bíznak a romániai igazságszolgáltatásban egy új INSCOP-felmérés szerint.
… egy 12 éves kölyök elkötött egy autót és két megyén át iszkolt vele a rendőrök elől… és egy bundás-szoknyás madámot le kellett zavarni a sípályáról, mert azt hitte, ott a mallpromenád.
… egy 12 éves kölyök elkötött egy autót és két megyén át iszkolt vele a rendőrök elől… és egy bundás-szoknyás madámot le kellett zavarni a sípályáról, mert azt hitte, ott a mallpromenád.
További vasárnapi hírek: díszpolgári címet kap egy indiai vendégmunkás, miután kimentett egy gyereket a jeges tóból Craiován. Traian Băsescu elárulta, milyen nevetségesen alacsony összeggel ment nyugdíjba.
További vasárnapi hírek: díszpolgári címet kap egy indiai vendégmunkás, miután kimentett egy gyereket a jeges tóból Craiován. Traian Băsescu elárulta, milyen nevetségesen alacsony összeggel ment nyugdíjba.
Máris bekövetkezett 2026 első tömbház- és gázpalackrobbanása. A szembejövő autóról lerepülő jégtömb száguldott át az utastéren, centiken múlt a tragédia.
Máris bekövetkezett 2026 első tömbház- és gázpalackrobbanása. A szembejövő autóról lerepülő jégtömb száguldott át az utastéren, centiken múlt a tragédia.
További híreink: A kormányellenes tüntetőknek „beszóló” ellentüntetőt is megbüntették a csendőrök Bukarestben, az eddigi vizsgálatok alapján pedig nincs több leprás beteg Kolozsváron.
További híreink: A kormányellenes tüntetőknek „beszóló” ellentüntetőt is megbüntették a csendőrök Bukarestben, az eddigi vizsgálatok alapján pedig nincs több leprás beteg Kolozsváron.
… meg ilyen is: a külügyi szolgálatok öt (!) év alatt intéztek el egy halotti bizonyítványt… és egy polgártársunk alkoholos kóma közeli állapotban száguldozott egy német autópályán, forgalommal szemben (hukk!).
… meg ilyen is: a külügyi szolgálatok öt (!) év alatt intéztek el egy halotti bizonyítványt… és egy polgártársunk alkoholos kóma közeli állapotban száguldozott egy német autópályán, forgalommal szemben (hukk!).
Óra közben omlott rá a diákokra egy iskolai tanterem mennyezete, az épületet nemrég tatarozták. A villanyáram brutálisan megdrágult egy év alatt, de más termékekért és szolgáltatásokért is jóval többet fizetünk – itt a friss statisztika.
Óra közben omlott rá a diákokra egy iskolai tanterem mennyezete, az épületet nemrég tatarozták. A villanyáram brutálisan megdrágult egy év alatt, de más termékekért és szolgáltatásokért is jóval többet fizetünk – itt a friss statisztika.
Rövid ideig lesz enyhébb idő országszerte. Továbbá: a belügyminisztérium szakszervezetei nem fogadják el a katonai személyzet, a rendőrök, tűzoltók egyoldalú nyugdíjkorhatár-emelését.
Rövid ideig lesz enyhébb idő országszerte. Továbbá: a belügyminisztérium szakszervezetei nem fogadják el a katonai személyzet, a rendőrök, tűzoltók egyoldalú nyugdíjkorhatár-emelését.
Sokánt, ahogy az úri közönség szokta mondani. Egy meleg karmester vezényelte a 2026-os bécsi újévi hangversenyt. És persze, jött a botrány.
A krokodil képes napokig mozdulatlanul várni a zsákmányra. Jól rejtőzködik, türelmes, és ritkán hibázik.
Katari emír, afrikai államfők és a kínaiak távoli érdekeltségei – ez nem egy kémregény, hanem Horațiu Potra referencialistája. Călin Georgescu biztonsági főnöke nem ma kezdte az ipart.
Az Úr hangját (is) tolmácsolta súlyos riffekkel és dicsőséget sugárzó dallamokkal a román rockzenei szcéna hívőit és hitetleneit egyaránt megszólító doom metál formáció.