„A kormányprogramunknak megvannak a hatásai: 7 százalékos gazdasági növekedést produkált, amely 2017-ben a legnagyobb volt a világon.” Ez csak egyike azoknak az üzeneteknek, melyeket a románok már hónapok óta folyamatosan hallhatnak a PSD Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) képviselőitől. Más üzenetek szerint a költségvetésihiány-cél tartása esetében a „helyzet ellenőrzés alatt áll” és az összes bíráló irigy, vagy rosszakaró, akik nem akarják, hogy végrehajtásra kerüljön a PSD–ALDE-s kormányprogram és azt sem, hogy a románok jobban éljenek. Ennek ellenére egyik üzenet sem tisztázta teljes mértékben azt a tényt, hogy
miért kellett Romániának 2017-ben, egy ekkora gazdasági sikerrel teli évben pontosan ugyanannyi hitelt felvennie,
mint amennyit a 2009-es mély válság idején vett fel az IMF-től. Pontosabban mondva 11,83 milliárd euróról van szó. És további hiteleket vesz fel, csakhogy most már egyre nagyobb kamatok mellett.
Olvasson még:
- Ciucă a legszebb (!!!) elnök, Kelemen Hunor subát öltött, majd motorra pattant, Geoană megint mondott egy szamárságot – hírek vasárnap
- Az ingyenes szabadstrandokért száll síkra Vama Veche és 2 Mai polgármestere – hírmix
- Árvizek pusztítanak több megyében, Kolozs megyében sárga riasztást adtak ki – szombati hírek
Csaknem egy évvel ezelőtt rámutattunk, hogy Románia alig három és fél hónapnyi PSD–ALDE-s kormányzás alatt csaknem 4,7 milliárd euró hitelt vett fel, amely a sokat bírált Boc-kormány által az IMF-fel aláírt hitel-megállapodás értékének nagyjából 40 százaléka.
Teltek-múltak a hónapok, nőttek a nyugdíjak, de főleg a közalkalmazottak bérei (egyesek esetében kevésbé, másoknál – különösen a tisztségviselőknél – nagyobb mértékben), bevezették a szédítő „adóforradalmat”, melyet most szintén a PSD–ALDE-s kormányzat igyekszik sürgősségi rendeletekkel toldozni-foltozni.
A hitelek pedig szintén tovább érkeztek:
– 4,390 milliárd lej + 1,75 milliárd euró 2017 áprilisában
– 4,192 milliárd lej 2017 májusában
– 5,929 milliárd lej + 100 millió euró 2017 júniusában
– 5,565 milliárd lej 2017 júliusában
– 3,632 milliárd lej 2017 augusztusában
– 3,679 milliárd lej 2017 szeptemberében
– 1,160 milliárd lej + 1 milliárd euró 2017 novemberében
– 1,349 milliárd lej 2017 decemberében.
Megfigyelhető, hogy Románia 2017 folyamán 11,83 milliárd eurónak megfelelő értékben vett fel hitelt. Vagyis
csaknem pontosan annyit, amennyit a gazdasági válság kellős közepén,
hét részletben az IMF-től vett fel. (A Nemzetközi Pénzügyi Alaptól igényelt hitel nagyjából 12,9 milliárd euró volt, amelyből Románia effektív módon körülbelül 11,9 milliárd eurót hívott le.)
2018 első három hónapjában is folytatódott a masszív hitelfelvételek gyakorlata:
– 3,419 milliárd lej 2018 januárjában
– 2,778 milliárd lej + 2 milliárd euró 2018 februárjában
– 3,752 milliárd lej 2018 márciusában.
A kormány ez év első negyedében összesen 4,139 milliárd eurónak megfelelő értékben vett fel hitelt.
A hitelek különböző lejáratúak, egy évtől 18 évig, így aztán – csak a 2017 felvett hiteleket figyelembe véve – az adósságot teljes mértékben csak 2035 környékén fizetnék vissza. A Román Nemzeti Bank (BNR) statisztikáiban minden adatot megtalálhatnak azok, el akarnak mélyedni a témában.
E számokat látva egyesek azt mondhatják majd, hogy más kormányok is hasonlóan jártak el, esetleg a Cioloş-kormány által felvett hitelekre hivatkozva. Igen, de mintha
akkoriban nem volt arról szó, hogy a világ legnagyobb gazdasági növekedését produkáljuk, nem?
Ráadásul nem kevés közgazdász azt állítja, hogy a kormányon lévőknek a jó, gazdasági növekedést felmutató időszakokat az államadósság csökkentésére kellene felhasználniuk. Köztük van Ionuţ Dumitru, a Pénzügyi Tanács (CF) elnöke is.
Mások azzal érvelnek majd, mint tette azt tavaly a Grindeanu-kormány, hogy „minden kormánynak saját finanszírozás-biztosítási stratégiája van”, hogy „szokványos eljárás” hitelekből finanszírozni a költségvetési hiányt és más lejáró hitelek újrafinanszírozását. Igen, meglehet, hogy minden kormánynak saját finanszírozás-biztosítási stratégiája van, de nem lenne jobb, ha az európai alapokat használná ki maximálisan? Hiszen van egy önálló minisztériumunk erre és több száz alkalmazottunk, akik pontosan azért kapnak bérpótlékot, mert – elméletileg – európai pénzek lehívása a dolguk, mely pénzekből Romániának 2017-ben csak 3,6 milliárd eurót sikerült lehívnia.
Vagyis a teljes felvett hitel nagyjából 30 százalékát.
És igen, meglehet, hogy szokványos gyakorlat hitelekből fedezni a költségvetési hiányt, de akkor mit kezdjünk azokkal a dicsekvésekkel, hogy a PSD–ALDE kormányprogramját a költségvetési hiány levegőbe röpítése nélkül is végre lehet hajtani? És – főleg – mekkora lett volna a költségvetési hiány a GDP csaknem 6 százalékát kitevő masszív hitelek nélkül?
Ami pedig azt az érvelést illeti, hogy az ország gyorsabb fejlesztéséhez hiteleket is fel lehet venni, ezt egyes hivatalosságok nyilatkozatai cáfolják, akik elismerik, hogy a felvett összegek kizárólag a deficitre és újrafinanszírozásokra mennek el, illetve azok a számok, melyek azt mutatják, hogy az állami beruházások 2017-ben a legalacsonyabb szinten voltak az utóbbi 12 évben.
A PSD–ALDE-s kormányok által felvett hitelekre vonatkozó BNR-statisztikákra visszatérve még megfigyelhetünk valamit:
Románia egyre drágábban veszi fel a hiteleket.
Csak néhány példa:
– az egy éves lejáratú kincstárjegyek hozama 0,98 százalékról (2017 januárja) 2,38 százalékra (2018 márciusa) nőtt
– a 2 éves futamidejű lejkötvények hozama 1,38 százalékról (2017 januárja) 3,19 százalékra (2018 márciusa) nőtt
– a 3 éves futamidejű lejkötvények hozama 2,05 százalékról (2017 januárja) 3,88 százalékra (2018 március) nőtt
A 4 és 10 év közötti futamidejű kötvények esetében is nőttek a hozamok, bár kisebb mértékben.
Egyesek ezúttal is azt mondhatnák, hogy ennek nem a PSD–ALDE-s kormányok teljesítményéhez van köze, hanem a nemzetközi piaci történésekhez. Rendben, csakhogy nem kevesen vannak azok – és nemcsak a politikai ellenzék részéről –, akik az ellenkezőjét állítják: az állam az országkockázattal kapcsolatos percepció, a gazdaságba vetett bizalom folyamatos csökkenése, a közpénzügyek és az inflációval kapcsolatos becslések romlása miatt is vesz fel egyre drágábban hitelt.
Zárásul, amennyiben esetleg lemaradtak volna a hírről,
a kormányon lévők azt tervezik, hogy 2018-ban még több hitelt vesznek fel,
mint az előző évben: nagyjából 50 milliárd lejt a hazai piacról (szemben a 2017-es 40 milliárd lejjel) és további 4,5-5 milliárd eurót a külföldi piacokról (a 2017-es kevéssel több mint 3 milliárd euróval szemben).
Egyre gazdagabbak vagyunk szavakban, de egyre szegényebbek a valóságban…
Az alcímeket a szerkesztőség adta.