A Farkas utca és a Romkert mellett idén a Sétatér is várja a gyermekseregek ostromát.
A Kolozsvári Magyar Napok nemcsak a felnőttek kulturális fesztiválja, legalább ugyanannyi figyelmet érdemelnek a gyermekek is, akik minden évben nagy számban vannak jelen a kincses Kolozsvár legnagyobb magyar ünnepén. A szülők igényeihez igazodva idén több helyszínen biztosítanak gyermekeknek szóló programokat: a Farkas utca és a Romkert mellett immár a Sétateret is megrohamozhatják a legkisebbek, de több alternatív helyszín is a családok rendelkezésére áll – írják a szervezők.
A Sétatéren már kedden (augusztus 15-én) beindul a fesztiválüzem, délután a Kolompos együttes koncertjét ajánljuk a gyermekek figyelmébe. A kicsik körében népszerű együttes a magyar népzenét, néptáncot, régi népszokásokat igyekszik megismertetni, megszerettetni a gyermekekkel és szüleikkel, a közönséget játékba hívó, a felnőtteket is gyakran megnevettető koncertjükkel.
Gyermekkoncerttel érkezik Kolozsvárra a Matiné zenekar is, akik csütörtök (augusztus 17-én) délután zenei utazásra hívnak a blues, bossa nova, folk, swing, rock és sok más stílus világába. A fiatalos, lendületes, laza, ugyanakkor tanító és nevelő jellegű koncerten garantáltan a család minden tagja táncra perdül. Pénteken (augusztus 18-án) a kolozsváriak körében jól ismert Bertóti Johanna zenés gyermekdélutánnal vár, később a Katáng zenekar lép színpadra. Sajátos zenéjük a kelta, magyar, klezmer és balkán népzene hangulataiból merít és jeles magyar költők verseiből táplálkozik. Bensőséges hangulatú dalaikból mesék kerekednek ki, amelyek a gyermekek és a felnőttek fantáziáját egyaránt megmozgatják. Interaktív gyermekkoncerttel szórakoztatja a családosokat az Evilági zenekar is a Farkas utcai Part sátorban.
A KMN közleménye szerint a Sétatéren kialakított gyermekpark szerdától vasárnapig Bóbita játszóházzal, kézműves-foglalkozások egész sorával, játékos fociedzéssel, mesekuckóval, társasjátékokkal, papírszínházzal, bűvésztanodával, ügyességi játékokkal, bábelőadással, játékos fizikakísérletekkel, interaktív mesemondással, játékhangszer-készítéssel, kincskereséssel, óriáshomokozóval és mezítlábas ösvénnyel, valamint gyermektáncházzal várja a gyermekeket. Érdemes lesz felkeresni a Kolozsvári Állami Magyar Színház sétatéri sátrát is, ahol szintén lesznek gyermekfoglalkozások.
Az egyik izgalmasnak ígérkező programpont az Emese Park által rekonstruált középkori viking hajón történő csónakázás a sétatéri tavon. A vízi jármű az Egy hajóban evezünk projekt keretében több száz kilométer megtétele után érkezik Kolozsvárra. Az Őskultúra Alapítvány húsz felsőoktatásban tanuló magyar fiatallal közösen a Mosoni Duna-ág közepétől a Csepel-sziget közepéig hajózik el a 11. századi rekonstruált hajón.
Az Emese Park természetesen nem hiányozhat a Farkas utcából sem: csütörtöktől vasárnapig idén is egy játszótérnyi középkort varázsol a Romkertbe. A középkori életmód rekonstrukciójával foglalkozó hagyományőrzők korhű díszletekkel teremtik meg a vásári forgatag hangulatát, így az érdeklődő sokadalom a négy nap során egy középkori ünnep résztvevőjeként szerezhet élményeket.
A kézműves bemutatók és foglalkozások, valamint a középkori játékok mellett kipróbálható a korabeli kaloda és szégyenketrec, a kőhajító gép, az íjászat és számszeríjászat, valamint a vesszőkosaras fa körhinta. A gyermekek történelmi hangszerekkel ismerkedhetnek meg, de elsajátíthatják a vívás alapjait is az „apródi oskolában”. Azért is érdemes felkeresni a Romkertet, mert naponta két vásári bábelőadást tart a Ládafia Bábszínház. A napi program zárásaként, 18 órától a Mátyás-kori kolozsvári városi milíciát idéző vitézek felvonulnak a Farkas utcai kézműves vásárban.
Idén új helyszínen, a Szent Mihály plébánián jelentkezik a gyermekparkoló. Ez elsősorban azoknak a szülőknek próbál segítséget nyújtani, akik szeretnének gondtalanul fesztiválozni, de nincs, akire hagyniuk gyermeküket. A gyermekparkoló idén is tapasztalt felvigyázókkal várja a 3 és 8 év közötti gyermekeket.
A családosoknak érdemes alaposan áttanulmányozni a 8. Kolozsvári Magyar Napok programját, ugyanis több más helyszínen lesznek még kifejezetten őket célzó programok. A Farkas utcában kialakított standoknál, a Szilaj Lovastanyán, a Forgó Kézművesházban, a Mikó Óvodában, a STARS Pincegalériában, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán és Báthory István Elméleti Líceumban is várják a gyermekeket. Interaktív természetismereti foglalkozásokra a Mikó-kertben kerül sor.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) és ifjúsági szervezete, az EMKISZ a Farkas utcában kézműves-foglalkozásokat szervez, míg a Part sátorban arcfestéssel várják a színes egyéniségeket. Gyermekprogramokkal készül a Reformáció 500 sátor is, ahol napközben gyermekmegőrző is működni fog.
A teljes gyermekprogram érhető el az alábbi linken: https://goo.gl/NPdvGA.
Hogy szerettük Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi államelnököt. És milyen elegánsan nem szeretett viszont. Most ezt a Nicușor Dan nevűt szeretjük. De vajon lehet benne bízni?
Arra számítottak, hogy az egész tárnarendszer beomlik, de erre nem került sor. Aztán száz év múlva történt valami.
A történelemszeretet miatt vágott bele az amatőr fémdetektorozásba a szamosújvári asztalosmester, aki nemrég páratlan régészeti kincset talált. Kis Jánossal beszélgettünk.
A baktériumok, vírusok, amőbák, gombák fertőznek, ez a dolguk. Az ember dolga a védekezés. Lenne. Van itt ugyanis egy másik fertőzés is: az emberi hanyagságé, korrupcióé. Ami bűn.
Két évig üzemelt engedély nélkül egy polgármester családi tulajdonú benzinkútja. Főnöke macskájának bántalmazása miatt vettek őrizetbe egy nagyváradi férfit.
Legionárius, vasgárdista propagandista, Radu Gyr versét szavalták gyerekek Bukarestben, a világ legnagyobb ortodox templomában, a Nemzeti Katedrálisban, amelynek szentképeit nemrég szentelték fel.
Mert miért ne lehetne székely MI? Lesz és kész! Pamflet.
Beazonosította a rendőrség a focihuligánokat, akik Etéd és Szentábrahám községekben, ugyanakkor Szentegyházán rongáltak székely zászlókat nagyjából egy hónapja a Kolozsvári U és az FK Csíkszereda mérkőzésének napján.
Ezer liter gázolaj folyt szét egy üzemanyag-töltőállomáson Beszterce-Naszód megyében, miután összeütközött egy autó és egy pótkocsis jármű.
A legfőbb ügyészség ügyészei és a rendőrség gazdasági bűnözés elleni osztályának nyomozói hétfő reggeltől hat Bihar megyei helyszínen, a Ioan és Viorel Micula testvérpár tulajdonában lévő European Food and Drinks Groupnál tartanak házkutatást.
Hogy szerettük Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi államelnököt. És milyen elegánsan nem szeretett viszont. Most ezt a Nicușor Dan nevűt szeretjük. De vajon lehet benne bízni?
Arra számítottak, hogy az egész tárnarendszer beomlik, de erre nem került sor. Aztán száz év múlva történt valami.
A történelemszeretet miatt vágott bele az amatőr fémdetektorozásba a szamosújvári asztalosmester, aki nemrég páratlan régészeti kincset talált. Kis Jánossal beszélgettünk.
A baktériumok, vírusok, amőbák, gombák fertőznek, ez a dolguk. Az ember dolga a védekezés. Lenne. Van itt ugyanis egy másik fertőzés is: az emberi hanyagságé, korrupcióé. Ami bűn.