// 2026. június 22., hétfő // Paulina

Duplázódnak a Kolozsvári Magyar Napok!

// HIRDETÉS

Egy hónap múlva kezdődik az szokásos nyári kiadás, és ha minden jól megy, fél év múlva dübörög a téli is.

Minden trendben! – köszöntöttek ma idei szlogenjükkel a Kolozsvári Magyar Napok főszervezői a tavaly birtokba vett főhadiszállásukon, a főtéri Hintz-házban. A megszokott programszerkezettel, megszokott jókedvükkel és pár nagy újdonsággal, például limonádéval fogadták a sajtót. Utólagos spekulációm szerint szubverzív üzenetként: hogy finomnak és üdítőnek hasson a rendezvény idei, zöld-sárga színkombinációja. Hatott. 

A legnagyobb újdonság, hogy idén kétszer is lesznek Kolozsvári Magyar Napok: augusztus 16-23. között az immár hatodik nyári programdömping, és szeretnének egy háromnapos vagy egy hetes téli kiadást is Luca napra (december 13.) összpontosítva – jelentette be Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke.

 

 

Gergely Balázs főszervező | Fotók: Szabó Tünde

 

A nyári kiadás idén azért is trendi, mert az ifjúsági főváros egyik keretprogramjaként is szeretnék megjeleníteni úgy rendezvények, mint az önkéntesek, partnerszervezetek és arculat szintjén. A Kolozsvári Magyar Napok viszont nem egyetlen generációjé, hangsúlyozta Gergely Balázs, hanem kiemelten a kolozsvári magyar közösségé, és első évétől arra törekedett, hogy közönsége újra erős és aktív közösséggé váljon.

Ami új

Központi figyelmet szentel idén a KMN Kárpátaljának egyrészt azért, mert megsínyli az ukrajnai háborús helyzetet, másrészt mert hasonlít Erdélyhez abban, hogy ott is a többségi nemzet mellett hagyományosan sok más nemzeti közösség él(t): magyarok, románok, oroszok, örmények, zsidók, ruszinok, huculok.

 

A Magyar Napok a nyitógálával és adománygyűjtéssel mozgósítja elsősorban a kolozsvári magyarokat: a gálán a Magyar Állami Népi Együttes műsora, a Megidézett Kárpátalja. Hágókon innen és túl című előadás lesz a fénypont, és ahogy tavaly az idei Magyar Napokra gyűjtöttek, úgy idén minden befolyó támogatást a kárpátaljai magyar gyermekek beiskolázására fordítják.

 

Megújult idén a rendezvény honlapja is, egyelőre még nem túl sok információval, de folyamatosan töltik fel, biztosított Gergely Balázs. Ma indult a tesztüzem, építő kritikát és türelmet várnak a netezőktől. Augusztus első napjaiban töltik fel az összesített programot, részletek folyamatosan kerülnek fel addig is, a főtéri koncertműsor már olvasható a címlapon. (Remélem, időben szólunk: jövőre nagyon szeretnénk már egy mobilapplikációt is. Köszi!)

 

 

Szabó Lilla, Vákár István, Gergely Balázs, Sánta Levente

 

Idén plakátolással tesztelik, mennyire érzi magáénak a kolozsvári magyar közösség a megarendezvényt: annyi plakátot nyomtatnak, ahányat a lakosok elvisznek a székházból. A szervezők ugyanis rájuk bízzák az utcai népszerűsítést: villanyoszlopokra tilos ragasztani, de bárki a saját kapujára, ablakába, illetve hirdetőoszlopokra kiteheti a hatodik KMN plakátját.

 

Újdonság, hogy idén a Báthory liciben fogunk sportolni, az Agapéban bort, a Kofferben kávét kóstolni, kipedálozunk a Bükkbe, mi több, lesz sakkverseny és beszélgetés Polgár Judit világbajnokkal, és a Kolozsváron végzett bölcsészek is összefutnak egy nagy találkozóra. A programok zöme viszont olyan,

amit már kellemesen megszoktunk:

mintegy 500 programpont szerepel a műsorban, ami Gergely Balázs szerint egy kicsit nehezen kezelhető, de visszautasítani sem akartak / tudtak túl sok kezdeményezést. A Kincses Kolozsvár csak a program gerincét szervezi, a több száz egyéb eseményt kolozsvári magyar civil szervezetek teszik hozzá a Magyar Napokhoz.

 

Ettől olyan pezsgő és családias egyszerre, emelte ki Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke, ezért az RMDSZ megyei frakciója nemcsak hogy magáénak érzi a Magyar Napokat, lobbizik támogatásért, megyei intézményekkel, mint például a tűzoltósággal biztosítja a rendezvényeket, de már a vakációjukat is igyekeznek erre az időszakra ütemezni. Akárcsak jónéhány román kollégája, hangsúlyozta a többségi elismerést Vákár.

Egy nappal korábban indul, mint ahogy kezdődik

Szombaton, augusztus 15-én már megnyílik a Herendi Porcelánmanufaktúra kiállítása a főtéri Szépművészeti Múzeumban – kaptunk pár morzsányi ízelítőt Szabó Lilla programigazgatótól. Nagy kiállításnak ígérkezik még az MTI sajtófotó válogatása, a kolozsvári képzőművészek pedig idén is birtokba veszik a New York szálló lepusztult termeit.

 

Nagyon erős idén a komolyzenei rész: a már megszokott operettgála és a Redut kamarakoncertjei mellett minden nap orgonahangverseny és vezetett látogatás vár minket a most felújított Farkas utcai templomban, amelynek az orgonáját is felújították. Csemege: augusztus 21-én, pénteken Sárosi Dániel orgonajátékához Hegyi Gábor társul ritkán hallható barokk trombitán. Ha már trombita: idén is toronymuzsikát fúj a Neumarkt Brass a Szent Mihály-templom tornyából. A gyerekek fülét-lábát pedig a Kaláka és Palya Bea koncertje köti le. A magyarországi Virtuózok tehetségkutató résztvevői a Kolozsvári Magyar Operában lépnek fel, ahol az opera zenekara kíséri őket.

 

 

Szabó Lilla programigazgató

 

Erősödik a színházi felhozatal: megújul és kibővül a színházi sátor, és a Kolozsvári Állami Magyar Színház miniévada mellett a Shoshin színházi egyesület nemzetközi koprodukcióban készült előadásait is láthatjuk. Irodalmi, gazdasági, sport- és közéleti beszélgetések naponta előfordulnak majd, előreláthatólag a legtöbb érdeklődőt Tóásó Előd beszámolója vonzza majd (aki egyébként jövő héten is fellép Tusványoson).

 

Középkori tábor ejti foglyul most is a Fogoly utcát bővített attrakciókkal, vezetett sétákon bővíthetjük helyismeretünket, az egyetem kiállításait féláron látogathatjuk, és naponta egy-egy órára kinyit a felújítás miatt rég bezárt ferences kolostor is. A középiskolák intenzíven beszállnak a színházi és zenei programba, és idén indul az Erkel Ferencről (igen, a zeneszerzőről ÉS sakkozóról) elnevezett nyílt amatőr sakkverseny, amelynek fővédnöke Seszták Miklós, illetve Polgár Judit sakkvilágbajnok. Vele nemcsak beszélgetni lehet majd, hanem szimultán partit is játszik 25 ellenféllel.

Bulizni

idén is a főtéri és a Farkas utcai színpad előtt lehet, fellép a Nightlooser, a Magna Cum Laude, az Ossian, a Republik, csütörtökön, augusztus 20-án a néptáncosok, utánuk Lajkó Félix és zenekara, pénteken a Budapest Klezmer Band majd Fenyő Miklós, szombaton a Magashegyi Underground és a Bikini, vasárnap a Kaláka, majd Koncz Zsuzsa és barátai – sorolta Sánta Levente.

 

A Farkas utcában szving és jazz uralkodik az első napon, majd jön a Besh o droM sodrása, Maszkura és a Tücsökraj inváziója, Palya Bea, a Loyal, az Evilági és a Tokos zenekar, Vizi Imre, a Mazeltov Klezmer Band.

 

 

Gergely Balázs és Sánta Levente fesztiváligazgató

 

A Farkas utcában marad a vendéglátói részleg, amit igyekeznek színesíteni, az innen nyíló Színház / E. de Martonne utca Borutcává változik, de lesz külön kávézó és üdítőző rész is – mondta Gergely Balázs, hogy könnyebben meg lehessen mindent találni. Központi fesztiválkocsma marad a New York, napközben irodalmi beszélgetésekért, éjszaka levezető bulikért érdemes beállni a látványosan málló mennyezete alá.

 

Paradox módon azért költözhetnek be oda még mindig a programok, mert hol nincs gazdája, hol épp börtönben van, bár mindenki évek óta drukkol már az épület felújításának.

 

A KMN idei költségvetésének nagyságrendje megegyezik a tavalyiéval, de a pontos összeg majd a rendezvény után derül ki, mondta Gergely Balázs, de annyit elárult, hogy a kolozsvári magyar üzletemberek támogatói kedve érezhetően egyre nagyobb.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét
Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Krónika

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…
Főtér

Nicușor Dant Brüsszelből nem érdekli, hogy az AUR szavazataival állhat fel az új kormány…

… egy PNL-s főembert elvitt a DNA, az USR elnökére lesújtott Justitia kardja, az RMDSZ-re a botránytévék hányják a gyűlöletet… és tíz román állampolgár egymillió eurónyi drótot lopott Németországban.

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram
Székelyhon

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
Krónika

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben
Székelyhon

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben

Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS