Ki ne szeretné a lecsót, az ízletes zöldségragut? Ezúttal gombával is feldúsítjuk és kolbászt is sütünk hozzá. Aki pedig egy hús-krumpli párosra vágyik, annak ki kell próbálnia a legújabb ajánlatot.
Kétségkívül a nyár egyik slágerétele a lecsó. Amint jó árban kapható paradicsom, paprika, hagymával kiegészülve gyakorivá válik a főzése. Mondhatni e trió a három elhagyhatatlan alapelem, innentől szabadon variálható, bővíthető a hozzávalók listája. Az idei június gyakori esőzései kedveztek a szapora gombatermésnek, így mikor otthonról kaptam egy nagy adag, illatos csiperkét, elhatároztam, hogy egy párat belőlük a soron következő lecsóba fogok csempészni.
Nekem csak felnőtt koromban vált kedvencemmé a lecsó, amikor először főztem bele a paradicsomot a héja nélkül. Ezt a hámozási műveletet, amit lobogó vízzel könnyen megoldhatunk, azóta sem spórolom ki belőle.
Leginkább tarhonyával ízlik és még van egy titka, amihez évek óta ragaszkodom és mindig finom lesz: a zöldségek sorrendje és a hozzáadásuk között eltelt idő.
Először a hagymát sózva kissé megdinsztelem olajon, pár perc után jön hozzá a paprika, amit előbb felhasábolok, eltávolítom a magját, majd kisebb kockákra vágok. Fedő alatt ismét hagyom puhulni, főni, annyi idő elég is, amíg előkészítem a paradicsomokat. Bevágom az aljukon és forrázás után könnyedén le lehet húzni a héjukat, felvágásuk előtt. Miután a paradicsom is az edénybe került, még sózom, borsozom és ezúttal pár perc múlva a felvágott gombát is hozzáadtam. A száraz tarhonyát a fövő zöldségek tetejére helyezem, éppen csak elterítve, hogy belepje a folyadék, de nem összekeverve. A lédús lecsó nedvességét jól magába szívja a tarhonya és szép kis gyöngyszemekké duzzad. Jómagam jobban kedvelem mint rizzsel.
Tálaláskor tegyünk a lecsó tetejére tejfölt és ha nem húsmentes ételnek szántuk, nagyon ízletes kiegészítők a sült kolbászkarikák.
3 db zöldhagyma szárastul,
2 db nagyobb paprika,
3 db nagy paradicsom héja nélkül,
4 db csiperke gomba,
maréknyi, 5 dkg tarhonya,
1 tk csilikrém,
0,5 dl olaj,
só, bors,
2-3 ek tejföl,
1 szál füstölt lecsókolbász karikára vágva.
Egy adag étel hozzávetőleges költsége: 4 lej
A nyár másik finomsága az újkrumpli. Ezúttal az egyik legegyszerűbb elkészítési módját választottam: kockára vágva, sós vízben megfőzve, majd összeforgatva vajjal, petrezselyemzölddel. Mellé sertéstarja sült, ami egy éjszakán át besózva, borsozva és olajjal bekenve a hűtőszekrényben pihent, majd grillezőedényben további zsiradék hozzáadása nélkül, fedő alatt kissé párolva mindkét felén megsült.
A sárgarépamártáshoz a hagymát kevés olajon megdinszteltem, majd hozzáadva a megreszelt sárgarépát sóztam, borsoztam és nagyjából negyed órát főztem. Ezután a tejben elkevert rizsliszttel összeforraltam besűrűsödésig, majd miután botmixerrel krémesítettem, ízesítettem még mustárral. Vadas mártáshoz hasonlítható az eredmény. Jól illett hozzá a friss káposztasaláta.
3 vékonyabb szelet sertéstarja,
70 dkg krumpli meghámozva, felkockázva,
diónyi vaj,
petrezselyemzöld apróra vágva,
3 db nagyobb sárgarépa meghámozva, megreszelve,
1 db zölhagyma,
2, 5 dl tej,
1 ek rizsliszt,
1 ek mustár,
kevés olaj,
só, bors.
Egy adag étel hozzávetőleges költsége: 5 lej
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.
Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.
Jelenleg a milánói olimpiai faluban készül a rajtra a marosvásárhelyi Molnár Anna gyorskorcsolyázó, aki az utolsó pillanatban tudta meg, hogy ott lehet a téli játékokon.
És ez újabb oldalról világít rá arra, hogy a még mindig sínes doszárban gondolkodó romániai bürokrácia semmit sem tud kezdeni a technológia adta lehetőségekkel.
45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.
Az elmúlt évek egyik legsúlyosabb erdélyi műemléki eseménye rázta meg a szakmát és a helyi közösséget. A szilágycsehi református templom tornyának az összeomlása kapcsán a felújítást tervező szakember, Makay Dorottya nyilatkozott a Krónikának.
A Déli-Kárpátokat átszelő Nagyszeben-Pitești autópálya egyik legnehezebb szakaszán, a Vâlcea megyei Robești alagútpárnál látványos ütemben halad a hegy átfúrása.
A digitális tartalmak végtelen világában minden azonnal és mindig elérhető. Ez nekünk nem jó, mert bele fogunk őrülni. De talán van megoldás.
Románia hatalmas munkaerőpiaci változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Több generáció is részt vett és vesz ebben, az oktatás pedig nem úgy alkalmazkodik, ahogy kéne. A mesterséges intelligencia pedig tarolni fog.
Biza, nagyon diszkriminatívan, kolonialistán, rasszistán, szuveranistán, mindencsúfistán hangzik a fenti összehasonlítás. De a pőre igazság az, hogy Luke nyer.
A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.