Augusztus 19. és 23. között a Maros megyei Nagyadorjánba várják mindazokat, akiknek fontos a családias hangulat (és nem csak), és szeretik az elektronikus tánczenét (és nem csak).
Tele van a padlás mostanság jobbnál jobb, és – mondjuk ki – akármilyenebbnél akármilyenebb fesztiválokkal, már tényleg nehéz megjegyezni a neveket, a helyszíneket és a dátumokat is, ezért is tartjuk fontosnak, hogy kimazsolázzunk, bemutassunk néhány érdekesebbnek, izgalmasabbnak tűnő kezdeményezést.
A Mumush 1.0 néven futó, augusztus 19. és 23. között a Maros megyei Nagyadorjánban zajló fesztivál épp ebbe a kategóriába tartozik, a szervezők segítségével össze is foglaljuk, miért.
A fesztivál megszervezésének az ötlete egy kisebb csoporttól indult, ma már közel 100 személy járul hozzá ahhoz, hogy ez az új fesztivál létrejöhessen. A koncepció felállítása és a gyakorlati megvalósítása mögött zenészek, informatikusok, építészek, mérnökök, festők, biológusok és közgazdászok állnak, de több egyetemista is részt vett a helyszínek kialakításában, megtervezésében – tudtuk meg a szervezőktől. Mi több, a csapat egy része a helyszínen él.
A szervezők szerint a Mumush kiváltságos helyzetben van, ugyanis egy olyan helyszínen zajlik, amely nem túl félreeső, de természetközeli, a rendezvény területén eleve már két éve foglalkoznak a növényzet gondozásával, faültetéssel.
– osztják meg az alapkoncepciót a Mumush kezdeményezői.

A rendezvény helyszíne. Magáért beszél.
A zenei kínálat főleg az elektronikus és pszichedelikus irányzatok felől érkezik, viszont élőzenei produkciók is helyet kapnak, amelyek kiválasztásában az eredetiség és az izgalmasság volt a fő szempont. Két színpadra kell majd számítani, és a zene „nem nagyon fog megállni csütörtök délutántól hétfő reggelig”, ígérik a szervezők.
Ez még nem minden: lesz a fesztiválon egy Arts&Crafts-zóna, ahol a kicsik és nagyok különböző izgalmas kézműves tevékenységeket próbálhatnak majd ki, de kialakítanak egy úgynevezett Healing-zónát is, ahol többek között masszázsterápia, táncterápia, jóga és egy különleges teaház fogja várni az érdeklődőket.
Akik majd ügyességi kihívásokra vágynak, vagy fejleszteni szeretnék a mozgáskoordinációjukat, meglátogathatják a Cirkusz-zónát, ahol tapasztalt zsonglőrök fogják tanítani a közönséget nappal, valamint éjszaka a tűzzel is fognak játszani.
Főleg hazai és magyarországi fellépők fognak dominálni a fesztivál első kiadásán, de persze lesz pár külföldi előadó is. A szervezők külön kiemelték a csehországi
"> Bratri duót, a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő budapesti Colorstart és az osztrák Drahthaus elektronikus live actjét.
A vasárnapi színpadzáró Óperentzia koncertjét is ajánlják, őket talán már nem kell bemutatni, több turnén és fesztiválon is felléptek már Erdélyben és Romániában. A hazai színtérről nem hiányozhatott a programból a Szempöl és a bukaresti Karpov Not Kasparov.
Emellett a Mumush fellépési lehetőséget biztosít új tehetségeknek is (külön kiemelendő a Musspell, illetve a Sidewalk Troubadours). A fesztivál programja itt tekinthető meg, s aki rá szeretne hangolódni a fesztivál zenei hangulatára, erre a Spotify-listára kattintson.
A Mumush csapata aktívan keres olyan új helyszíneket amelyek helyet tudnak adni kisebb vagy nagyobb méretű rendezvényeknek. „Nagyon sok felszerelésünk, dekorációs elemünk készült úgy, hogy mozgatható és adaptálható legyen. Könnyedén ki tudunk szállni teljes felszereléssel bármilyen helyszínre. Erre nagyon jó példa például la július elején megszervezett Mumush La Montana esemény helyszíne, amelyre egy varsági tanyán került sor. A jövőben biztos, hogy lesznek még kisebb eseményeink, ahol a látogatóknak meg fogjuk mutatni, hogy miről is szól a Mumush” – vázolták fel terveiket a szervezők.
A Mumush első kiadásán a jegyek száma korlátozott, legtöbb 600 résztvevőt várnak a Maros megyei helyszínre. Jegyekért ide érdemes kattintatni.
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
A Helikon női háttérországáról és a 19. századi férfieszményekről is szó volt a Babeș-Bolyai Tudományegyetem történészkonferenciáján.
Ilyen, amikor az egyik állami intézmény akadályozza a másik működését, az államkasszából kieső pénzt pedig ártatlan polgárok zsebéből pótolják.
Megnéztük, milyen most Kolozsvár a nagy garázsbontási lázban: van, ahol még őrzi a város látképe a '89 előtti állapotokat és a kilencvenes évek fojtó szürkeségét, máshol már villog a modernitás és rendezettség, ahogy az illik.
A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.
A 26. Kolozsvári Biológus Napok panelbeszélgetésének előadói a tudománynak az igazságon túli világban való helyéről beszélgettek. Spoiler: nem rózsás a helyzet.
Alig fél évvel az ünnepélyes megnyitót követően máris szakorvosi rendelésekkel készül bővíteni szolgáltatásai sorát a Királyhágómelléki Református Egyházkerület orvosdiagnosztikai laboratóriuma.
Gyerekszótár választások előtti kimerült időkben.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Erős trágyaszag miatt panaszkodtak csütörtökön a Kolozsváron és Aradon (illetve a két megyeszékhely vonzáskörzetében) élő lakosok. Az orrfacsaró bűz nem először okoz kellemetlenséget mindkét városban.
Nagyon hamar beigazolódtak azok az előrejelzések – egyesek szerint akkor még spekulációk –, amelyek 9–10 lej fölé vizionálták az üzemanyagok literenkénti árát.
Marosvásárhely az első olyan romániai város, ahol az utcai szemétkezelésben robotokat alkalmaznak. Furcsa és idegen... megszokható?
Az alábbi gondolatok arra szolgálnak, hogy a pár napon belül ünnepelni kívánó magyar és egyéb-féle emberek ne veszítsék el se a türelmüket, se a hangulatot, se az eszüket.
A Helikon női háttérországáról és a 19. századi férfieszményekről is szó volt a Babeș-Bolyai Tudományegyetem történészkonferenciáján.
Ilyen, amikor az egyik állami intézmény akadályozza a másik működését, az államkasszából kieső pénzt pedig ártatlan polgárok zsebéből pótolják.
Megnéztük, milyen most Kolozsvár a nagy garázsbontási lázban: van, ahol még őrzi a város látképe a '89 előtti állapotokat és a kilencvenes évek fojtó szürkeségét, máshol már villog a modernitás és rendezettség, ahogy az illik.
A havasalföldi uralkodó erdélyi hódítását sok minden vezérelte, csak az egységes román állam gondolata nem. Egyre izgalmasabb az MCC kolozsvári központjának történész-kerekasztal sorozata.