Már a tavalyi Kolozsvári Magyar Napok is izgalmas művészeti programpontokat kínált a kultúrára éhezőknek, idén azonban még változatosabb a „menü”.
Összeszámoltuk: összesen 28 kiállítás közül szemezgethetnek az érdeklődők, és megállapíthatjuk, mindegyik finomság kiadós szellemi tápláléknak ígérkezik.
A felhozatal között találunk szabadtéri és beltéri szobrászati kiállítástól kezdve performansz fesztiválon és fotótárlatokon át festészeti, kisplasztikai, grafikai és egyéb képzőművészeti kiállításokat egyaránt.
Idén is megcsodálhatjuk a rendezvény egész ideje alatt Bartha Ernő szénaszobrait Magyarfenes határában. Ínyenceknek ajánljuk a Szépművészeti Múzeumot, ahol Kádár Tibor A táj és emberek című kiállítását tekinthetjük meg szombaton, augusztus 16-án, délután 5 órától. Ugyanezen a helyszínen egy nappal később, szintén délután 5 órától az MTI Magyar szemmel a világ című fotókiállítását járhatjuk végig.
Az MTI/MTVA fotósai is kiállítanak
Ismét izgalmas helyszínnek ígérkezik a New York Szálló, ahol augusztus 18-án, délután 3 órától performansz fesztivált tartanak. Ha az ifjú generáció munkáiból is ízelítőt szeretne kapni a kíváncsi a látogató, a Kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum képzőművészeti tagozatának tárlata kiváló alkalmat teremt erre.
További kiállító helyszínek: a Pata utcai református templom Fehér Galériája, az Erdélyi Kézmíves Céh irodája, a Ferenc-rendi kolostor refektóriuma, Magyarország Konzulátusának földszinti rendezvényterme, a Quadro Galéria, a Korunk Galéria, a Lutheránus Püspökség Reményik Sándor Galériája, a Minerva Galéria, az Insomnia Kávéház, a Haza Sólymai Galéria, EME-székház, Szabók bástyája, The Soviet, a Református Kollégium udvara, Egyetemiek Háza, a Sapientia EMTE épülete, a Barabás Miklós Galéria, Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tóth Lászlót az erdélyi művészet egyik legjelentősebb újítójaként tartják számon.
Tudják, az a nép, amelynek elloptak 45 évet az életéből, aztán ellopták a forradalmát, végül ellopták a demokráciáját is.
„Azt mondták, mindegyiküknek látnia kell a Napot, hiába magyarázták nekik, hogy nappal a felszíni 65 fok, de főként a sugárzás percek alatt megöl bármilyen élőlényt. A Tanács megtagadta a kérésüket.”
A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.
Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.
Bezártak a polgármesteri hivatalok, a tanárok a tanévkezdés bojkottjára készülnek.
Jelentős változásokon megy keresztül a gépjárműadó 2026. január 1-től Romániában. A gépkocsikra kivetett adót új alapokra helyezik: figyelembe veszi a környezetvédelmi besorolást, valamint új számítási mutatókat is tartalmaz.
… Dan Tanasă uszítása sajnos nagyon bejött, ezúttal Kolozsváron vertek meg súlyosan egy vendégmunkást… és habként a tortán, az Új Jobboldal nevű szélsőnackópárt tüntetni készül a vendégmunkások ellen.
Öngyilkosságot kísérelt meg egy 17 éves fiú a székelyudvarhelyi kórházban vasárnap éjjel. Jelenleg élet-halál között fekszik az egészségügyi intézmény intenzív osztályán.
A Román Nyelv Napja alkalmából az Európai Románok Egyesületeinek Szövetsége (FADERE) megkongatta a vészharangot: a diaszpórában élő románok egynegyede legfeljebb 30 éven belül már nem fogja beszélni az anyanyelvét.
Késelésig fajult egy konfliktus vasárnap éjjel Madéfalván, a 44 éves áldozatot kórházba vitték, ám az orvosok erőfeszítései ellenére a férfi hétfőn életét vesztette – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.
Tudják, az a nép, amelynek elloptak 45 évet az életéből, aztán ellopták a forradalmát, végül ellopták a demokráciáját is.
„Azt mondták, mindegyiküknek látnia kell a Napot, hiába magyarázták nekik, hogy nappal a felszíni 65 fok, de főként a sugárzás percek alatt megöl bármilyen élőlényt. A Tanács megtagadta a kérésüket.”
A nagyszebeni Astra Rock fesztivál utolsó napján megérkezett az eső. Utána pedig két olyan zenekar, akik közül egyik történelmet írt, a másik meg most fogja.
Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.