Dodon ide vagy oda, Moldova az Európai Unióba tart

Pavel Filip chișinău-i miniszterelnök szerint Románia és Moldova kapcsolatai tovább fognak erősödni.
Hirdetés

A Moldovai Köztársaság számára országprojekt a nyugati irányultság, az, hogy csatlakozhasson az Európai Unióhoz – mondta Pavel Filip moldovai miniszterelnök csütörtökön, Sorin Grindeanu román kormányfővel közösen tartott sajtóértekezletén.

Az oroszbarát – Chișinău és Moszkva közeledését szorgalmazó – Igor Dodon elnökre utalva Filip leszögezte: az ország alkotmánya a parlamentnek és kormánynak biztosítja a legnagyobb hatalmat, így

Moldova és Románia kapcsolatai a jövőben csak erősödni fognak,

„akkor is, ha egyeseknek ez nem tetszik”.

Filip leszögezte: az államfő ellenkezése dacára a chișinaui kormány tartja magát a NATO-val kötött megállapodáshoz és júliusban megnyitják az észak-atlanti szövetség kapcsolattartó irodáját a moldovai fővárosban. Filip ugyanakkor elismerte: az államfő a fegyveres erők főparancsnoka, így Dodonnak sikerült megakadályoznia Moldova részvételét a Romániában rendezett NATO-hadgyakorlaton.

A moldovai és a román kormány Piatra Neamț-on tartott együttes ülése után a két politikus egybehangzóan állította: Moldova polgárainak csak

az Európai Unióhoz való közeledés hozhatja el a remélt jólétet és stabilitást.

Grindeanu megerősítette: Románia továbbra is támogatja Moldovát ezen az úton, Bukarest azonban eltökéltséget és következetességet vár Chișinăutól, és a reformok gyorsítását szeretné.

Hirdetés

„Moldovai jelenlétünk új szakaszába akarunk lépni: a román befektetők jelenlétének erősítését szeretnénk, részt akarunk venni a következő időszak esetleges moldovai privatizációs eljárásaiban, betartva minden olyan átláthatósági szabályt, amelyet kikötnek” – jelentette ki Grindeanu.

Bukarest és Chișinău folytatja a közös energetikai, infrastrukturális, környezetvédelmi és regionális fejlesztési projektek megvalósítását. Grindeanu szerint ezzel

Moldova demokratikus intézményeinek megerősítését célozzák,

ugyanakkor politikai vonatkozásban és a szó szoros értelmében is az európai térséghez akarják „kötni” a Moldovai Köztársaságot. Grindeanu szerint jó esély van arra, hogy a Iași és Chișinău közötti gázvezetéket sikerül az eredeti 2019-es határidő előtt, még a jövő év vége előtt megépíteni.

A két kormány együttes ülése alkalmából a román fél bejelentette: újabb 96 iskolabuszt adományoz Moldovának, amelyeket a tervek szerint három hét múlva adnak át a chișinăui hatóságoknak. A felek a vámosok és határőrök számának növeléséről állapodtak meg, hogy enyhítsék a határátkelőkön tapasztalható torlódást.

Hirdetés