Ferenc pápa: a terroristák visszaélnek Isten nevével

A migránsoknak emberhez méltó befogadásra van szükségük, de nekik is tiszteletben kell tartaniuk a befogadó ország kultúráját.
Hirdetés

Isten nevével visszélő gyilkos őrületnek nevezte a terrorizmust Ferenc pápa a Szentszéknél akkreditált diplomatáknak a Vatikánban hétfőn tartott évnyitó beszédében, amelyben korunk összes főbb aktuális problémájáról, közöttük a migrációról is szólt. Ferenc pápa szokás szerint az apostoli palotáknak a Sixtus-kápolnához közeli egyik dísztermében fogadta a világ országainak szentszéki nagyköveteit.

Emlékeztetett, hogy egy évszázaddal ezelőtt a világ az első világháború „haszontalan mészárlásának éveit” élte.  Az elmúlt évben történt merényleteket felsorolva Ferenc pápa a terrorizmust gyilkos őrületnek nevezte, amely visszaél Isten nevével, hogy uralkodási és hatalmi vágytól vezérelve halált osszon. Felszólította az egyházak vezetőit, egységben és erővel hangsúlyozzák, hogy

soha nem lehet Isten nevében ölni.

„A fundamentalista terrorizmus súlyos lelki nyomor gyümölcse, amellyel gyakran jelentős társadalmi szegénység párosul, teljesen csakis a vallási és politikai vezetők közös együttműködésével győzhető le” – jelentette ki Ferenc pápa.

Az egyházfő a migránsok és menekültek számára emberhez méltó befogadást sürgetett, másrészt kijelentette, hogy a migránsoknak sem szabad elfelejteni a befogadó ország törvényeinek, kultúrájának és hagyományának tiszteletben tartását. Az óvatos hatósági politika nem jelenthet bezárkózást a migránsokkal szemben, „bölcsen és messzelátóan azt kell felmérni, hogy az adott ország milyen mértékig képes

saját polgárai közös javainak megsértése nélkül méltóságteljes életet kínálni a migránsoknak,

Hirdetés

elsősorban azoknak, akiknek tényleges menedékre van szükségük” – szögezte le Ferenc pápa. Megjegyezte: a migráció problémája nem hagyhat közömbösen országokat, miközben másokat végtelennek tűnő humanitárius vészhelyzet terhel. Köszönetet mondott Olaszországnak, Németországnak, Görögországnak és Svédországnak befogadó politikájukért.

Az egyházfő többek között békét sürgetett Szíriában, nemzeti egységet Líbiában, a párbeszéd újraindítását szorgalmazta izraeliek és palesztinok között a Szentföldön stabil és tartós megoldással, „két állam békés együttélésével a nemzetközileg elismert határok között”.

Hirdetés